آنچـه مهــدی یراحــی در این سال‌ها از دســت داد و آنچه مهدی یراحی در این سال‌ها به دست آورد

آنچـه مهــدی یراحــی در این سال‌ها از دســت داد و آنچه مهدی یراحی در این سال‌ها به دست آورد

 
[ علی بحرینی - روزنامهنگار ]

موسیقی ما - فضای موسیقی در یک هفته گذشته تحت تاثیر آلبوم مهدی یراحی بود؛ چند روز زمینه چینی برای انتشار «مثل مجسمه» و بعد هم استقبال فوق العاده از آن و تبلیغ جالبش در سایت موسیقی‌ما و به تبع آن پرفروش‌ترین شدنش در سایت بیپ تیونز. به این ترتیب اخبار مربوط به لغو کنسرت ها در صدر رخدادهای موسیقی جایش را به فضای مثبت ناشی از انتشار آلبومی داد که نظر عوام و خواص را به خود جلب کرده است. این اتفاق را باید به فال نیک گرفت و همچنان امیدوار بود تا اخبار ِ خوب به سرتیتر رویدادهای موسیقی تبدیل شوند. در طول روزهای اخیر آمار انتشار «تک قطعه ها» نه تنها با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان پایین نیامده بلکه بیشتر هم شده است. از یکسو آثار مناسبتی ماه رمضان از جمله تیتراژهای جورواجور وارد فضای مجازی شده اند و از طرف دیگر شنونده چند اثر در خصوص ماجرای 175 غواص شهید ایران بوده ایم که البته در میان آنها «برادرم که رفت» با ترانه مهلا سلیمانی، ملودی و تنظیم مهرداد نصرتی و صدای کیوان و مهرداد کاظمیان قطعه حساب شده تری بوده است.

توجه به داستان واقعی غواص ها، برای کلیت موسیقی پاپ ایران یک امتیاز بزرگ به حساب می آید و نشان می دهد جامعه پاپ نسبت به مسائل روز سرزمینمان حساس است و بیکار نمی نشیند.

     
 

 
مثل امپراتور!
 
«مثل مجسمه» ادامه منطقی «امپراتور» است. با همان نزدیکی لازم به اثر قبلی و رعایت همان فاصله الزامی نسبت به آن. اینکه بعد از یک اثر موفق، باید اثر بعدی را چگونه «میزان» کرد همواره برای هنرمندان دغدغه بوده و گهگاه به یک بحران تبدیل شده... در موارد بی شماری «کُپی برداری» فرمول رایج قرار گرفته و در بسیاری موارد دیگر، هنرمند از ترس محکوم نشدن به «کُپی برداری از خود» اثری نامتناسب و ناموزون خلق کرده که انگار زاییده ذهن خودش نبوده است.
 
مهدی یراحی که با «امپراتور» درخشان بود، حالا با «مثل مجسمه» از یک گردنه تاریخی مهم به سلامت عبور کرده است. برای این عبور موفق فقط استعداد و توانایی کازساز نشد. آنچه یراحی را پیروز کرد اما بسیاری از خواننده های بااستعداد دیگر را در این گردنه گیر انداخت، تمرکز مثال زدنی او بر همه قسمت های تولید آلبوم بود. در سایه همین تمرکز یراحی ملودی ها، ترانه ها و تنظیم های آلبومش را به درستی میان هرکدام از همکارانش تقسیم کرد و تیزهوشانه در آهنگسازی کمترین سهم را به خودش اختصاص داد. برای من که از گذشته های دور یراحی را یک "آهنگساز" می دانم، این همه "عبور از خود" حس عجیبی به همراه دارد!

یراحی حالا اولین خواننده ای است که برای دو آلبوم پیاپی اش با تحسین عمومی روبرو می شود. (خواهش می کنم کلمه «عمومی» را محکم بخوانید تا حساب یراحی را از خواننده هایی که همیشه تحسین برانگیز هستند اما فقط برای هواداران ِ خاص ِ خودشان جدا کنید) برای رسیدن به این توفیق، او فرصت های فراوانی را از دست داد: فرصت مصاحبه های داغ و جنجالی که به او ویترین تبلیغاتی می داد اما تمرکزش را می گرفت، فرصت خواندن کارهای سطحی که او را به لیست هیت ها می فرستاد اما شاید مسیرش را عوض می کرد، فرصت کنسرت دادن و پولدار شدن، فرصت همکاری با خواننده هایی که عاشقانه دوست دارند یراحی آهنگسازشان باشد و بسیاری فرصت های دیگر. در ازای تمام این از دست دادن ها، به نظر من آنچه امروز یراحی به دست آورده ارزش بیشتری دارد. این موفقیت مبارکش.
     
 

 
درباره مهرجویی و چاوشی و هواداران مشترک

داریوش مهرجویی از محسن چاوشی ناراحت است. برای ابراز ناراحتی اش از ادبیات مناسبی استفاده نکرده و اسباب دلخوری طرفداران خواننده "سنتوری" را فراهم آورده... چاوشی هم همه چیز را به عهده هوادارانش که نسبت به طرفداران مهرجویی بسیار باانگیزه تر و پرحرارت تر هستند واگذار کرده و خودش پشت ِ آخرین سنگر (همان سکوت خودمان) پناه گرفته و تماشا می کند. در این میان بلاتکلیف ترین آدم هایی که این غائله را نظاره می کنند کسانی مثل من هستند که هم "سنتوری" را به خاطر قصه، شخصیت پردازی و از همه مهم تر شخص ِ مهرجویی دوست دارند و هم به قطعاتی که چاوشی برای این فیلم خواند علاقه مندند. هواداران مشترک مهرجویی و "سنتوری" دوست ندارند در این بلوا به سوی هیچ کدام از این دو بغلتند. اگر ایرادی ندارد به ما هم احترام بگذارید.

     
 

 
با «ربنا» یا بی «ربنا» شجریان برنده است!

گاهی پدیده های اجتماعی به گونه ای جلو می روند که حاصلشان برای آدم های بزرگ (به قول سیاسیون) تحت هر شرایطی بُرد- بُرد است! در ششمین سال تحریم "ربنا"ی استاد محمدرضا شجریان توسط صدا و سیما، حالا بیشتر از گذشته می توان به این نتیجه رسید که در هر وضعیتی همه چیز به سود او تمام می شود:

اگر «ربنا» پخش بشود استاد شجریان و مردمی که شنیدن این صوت را جزو مقدمات افطار خود می دانند بر تفکر سانسورچی گرایانه صدا و سیما غلبه کرده اند. اگر «ربنا» با صدای دیگران پخش شود، عظمت استاد شجریان و بی همتا بودن او به صورت رسانه ای مُهر تایید می خورد!

و اگر هیچ نشانی از «ربنا» چه با صدای استاد و چه بی صدای او در صدا و سیما یافت نشود، رسانه های دیگر و صفحات مجازی آنچنان یادآوری با شکوهی از او به عمل خواهند آورد که تاثیرگذاری اش چه بسا از سالیانی که «ربنا» بدون دردسر روی آنتن می رفت نیز بیشتر می شود! برای رسیدن به موقعیتی که در صورت اتخاذ هر تصمیمی برنده شوی، قبل از هر چیز باید «شجریان» باشی!
 
     
 
اصلاح می‌کنم قبل از آنکه اصلاح کنید

در مقدمه "پنجره" یعنی چند خط بالاتر از تیتراژهای جورواجور مناسبتی ماه رمضان نوشتم و الان می خواهم نوشته ام را اصلاح کنم! تیتراژهای ماه رمضان به شدت یکنواخت هستند و در آنها از جورواجور بودن اثری نیست! این یکنواختی،  ماحصل جهان بینی محدود مدیران صدا و سیماست که نگاه به این مقوله را فقط از یک زاویه  می فهمند و تایید می کنند! نگاهی که نتیجه اش می شود استفاده از تعابیر کاملاً تکراری و حتی کلمه های کپی شده مثل "قبله" و "برگشتم" و "ندیدمت" و "تو هوایم را داشتی اما من نه" و...!

چند شب پیش در یک برنامه تلویزیونی یک مصراع بی نظیر از زبان خواننده ای جوان شنیدم که هنوز بابت آن در حیرتم! ترانه سرای محترم و جناب خواننده که گویا می خواستند مراتب بندگی خود را با شدت هرچه تمامتر به پروردگار اعلام کنند، در قسمتی از اثر خود فرمودند: "من از هر عشقی جز عشق تو بیزارم"! خب آخه چرا؟ چرا باید به قیمت خواندن یک آهنگ در صدا و سیما، این همه عشق و محبت روی کره خاکی باید مورد بیزاری قرار بگیرد؟ خیلی دوست دارم بدانم سیستم ممیزی شعر در صدا و سیما که "مو" را از ماست بیرون می کشد چگونه حاضر شده به این مصراع مجوز بدهد؟

     
 

 
مازیار فلاحی همپای آرتیست های سینما
 
با دیدن تبلیغات فیلم «اسب سفید پادشاه»  تصور می کنیم مازیار فلاحی یکی از بازیگران این فیلم است. سازندگان "اسب سفید پادشاه" به درستی کشف کرده اند که برای مردم حضور خواننده در یک فیلم، به اندازه نقش آفرینی آرتیست های سینما، جذابیت دارد  و می تواند به گیشه کمک کند. چند ماه پیش نیز صدای بنیامین بهادری روی کلیپی از فیلم "چند متر مکعب عشق" توجه برانگیز شد. در سالهای اخیر موسیقی برای سینما کارساز بوده و سینما موفق نشده با معرفی بازیگرهایی که خواننده شده اند این محبت موسیقی را متقابلاً پاسخ بدهد!منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما


نویسنده: علی بحرینی


تاریخ انتشار : یکشنبه 7 تیر 1394 - 18:13


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ روزای قبل دانلود آهنگ روزای قبل از محسن سلطان تبار و محمد صمدی دانلود آهنگ روزای قبل با صدای محسن سلطان تبار و محمد صمدی دانلود آهنگ محسن سلطان تبار و محمد صمدی روزای قبل دانلود آهنگ محمد صمدی Download New Music Ehsan Tehranchi Vanemood دانلود آهنگ احسان تهرانچی وانمود دانلود آهنگ وانمود دانلود آهنگ وانمود از احسان تهرانچی دانلود آهنگ وانمود با صدای احسان تهرانچی متن آهنگ وانمود احسان تهرانچی Download New Music Mohammad Rashidian Yeki Mesle Man دانلود آهنگ محمد رشیدیان یکی مثل من دانلود آهنگ یکی مثل من دانلود آهنگ یکی مثل من از محمد رشیدیان دانلود آهنگ یکی مثل من با صدای محمد رشیدیان متن آهنگ یکی مثل من محمد رشیدیان Download New Music Emran Taheri Sardargom دانلود آهنگ سردرگم از عمران طاهری دانلود آهنگ سردرگم با صدای عمران طاهری دانلود آهنگ عمران طاهری سردرگم متن آهنگ سردرگم عمران طاهری Download New Music Ali Sotoodeh Download New Music Ali Sotoodeh Rabeteh دانلود آهنگ رابطه از علی ستوده دانلود آهنگ رابطه با صدای علی ستوده دانلود آهنگ علی ستوده رابطه متن آهنگ رابطه علی ستوده دانلود آهنگ فرهاد فیروزی دانلود آهنگ فرهاد فیروزی همیشه فکرتم دانلود آهنگ همیشه فکرتم دانلود آهنگ همیشه فکرتم از فرهاد فیروزی دانلود آهنگ همیشه فکرتم با صدای فرهاد فیروزی Download New Music Iman Fallah Kenare To دانلود آهنگ ایمان فلاح کنار تو دانلود آهنگ کنار تو از ایمان فلاح دانلود آهنگ کنار تو با صدای ایمان فلاح Download New Music Saeed Moradi Download New Music Saeed Moradi Bi Tabi دانلود آهنگ بی تابی از سعید مرادی دانلود آهنگ بی تابی با صدای سعید مرادی دانلود آهنگ سعید مرادی دانلود آهنگ سعید مرادی بی تابی متن آهنگ بی تابی سعید مرادی Download New Music Vahid Araei & Ftima & Mahbod As Cheshmat دانلود آهنگ چشمات از وحید آرایی و مهبد آس دانلود آهنگ چشمات با صدای وحید آرایی و مهبد آس دانلود آهنگ مهبد آس دانلود آهنگ وحید آرایی و مهبد آس چشمات Download New Music Hamed Dadkhodaei