آهنگ‌سازی یا فروش هنر؟

آهنگ‌سازی یا فروش هنر؟

[ در حاشیه آلبوم «دمی با دوست» به آهنگ‌سازی سعید فرج‌پوری و خوانندگی طاهره فلاحتی ][ بیتا یاری]

موسیقی ما - با تمامی محدودیت‌هایی که برای شنیده شدن صدای بانوان وجود دارد اما خوانندگان زن به این نتیجه رسیده‌اند که هر چند امکان فعالیت برایشان به عنوان تک خوان با موانعی روبروست اما به کمک بستر ارتباطات و دنیای وب می‌توان بر کمی از محدودیت‌ها غلبه کرد لذا از تکاپو نیافتاده‌اند و در تلاشند که حتی شده یک آلبوم را با آهنگ‌سازان مطرح ضبط نموده و به نوعی صدای ناشنیده خود را بی‌واسطه به گوش مخاطبین برسانند.


زنان خواننده در خارج از کشور می‌توانند کنسرت‌هایی را برگزار نمایند اما ضبط آواز به صورت استودیویی آن‌هم با آهنگ‌هایی که اختصاصاً برای آن‌ها ساخته شده به اندازه کافی توجیه کننده است همچنین جایگاه ویژه ای در جذب مخاطب دارد. مخاطبی که شاید در کنسرت‌ها امکان حضور نیابد و از فیلم کنسرت‌ها لذتی نبرد اما با صدای ضبط شده می‌تواند ساعت‌های زیادی را سپری نماید.

از طرف دیگر با آنکه در ابتدا آهنگ‌سازان مطرح رغبتی به آهنگ‌سازی برای بانوان نشان نمی‌دادند و با توجه به اینکه درون کشور می‌توانست موقعیت‌شان به خطر افتد و یا برای همیشه ممنوع الکار شوند بنابراین حتی اگر اثری می‌ساختند آن‌را رسانه ای نمی‌کردند. اما در یکسال گذشته اتفاقات به گونهٔ دیگری رقم خورده! حالا دیگر آهنگ‌سازان رسما اعلام کننده و ای بسا سعی بر پیشی گرفتن از یکدیگر در اهنگ‌سازی برای خوانندگان زن دارند.

سودای مطرح کردن خواننده شاید روزگاری می‌توانست موقعیتی برای آهنگ‌سازان فراهم نماید و اسم آن‌ها را بر سر زبان‌ها اندازد اما وقتی‌که اهنگ‌سازان مطرح برای خوانندگان نه چندان قوی و بعضا با صداهای گوش آزار به تولید اثر می‌پردازند دیگر نمی‌توان آن‌را هنر نامید چرا که به تجارت و فروش اعتبار هنری که در روزگار گذشته کسب کرده‌اند بیشتر شبیه است؛ و بسی جای تاسف که این هنرمندان چوب حراج بر آبرو و عزت بدست آورده خود زده‌اند و در کنار آن نسلی بدآواز را مدعی خوانندگی می‌نمایند!

اگر روزگاری کلنل وزیری به دنبال خواننده ای زن می‌گشت تا آنرا تربیت نماید در نهایت بانو روح انگیز حاصل این تلاش‌ها شد که تصنیف‌های زیبایی از او برجا مانده و یا مرتضی نی داوود که به قمر تعلیم آواز داد و برایش سال‌ها آهنگ‌سازی نمود و یا هایده که ماحصل کشف استاد تجویدی بود! اما در این روزگار تهی شده از هنر اصیل که از زمین به آسمان می‌بارد، روزگار وانفسایی که هنر زیر انواع و اقسام فشارها قرار دارد و بدترین ستم‌ها به هنر موسیقی شده است شگفتی از هنرمندان شناخته شده است که در به قهقرا کشاندن موسیقی نقش آفرینی می‌نمایند.

سعید فرج پوری را بارها با گروه دستان دیده‌ایم و آهنگ‌سازی های او را در این گروه ستوده‌ایم همراهی او با خوانندگان مطرحی چون شجریان و ناظری را بارها شاهد بوده‌ایم و تک‌نوازی‌های زیبای او را مشتاقانه دنبال کرده‌ایم و جز تحسین بر لبانمان کلامی نیاورده ایم اما هنگامی‌که آلبوم «دمی با دوست» را شنیدیم تنها توانستیم سر به نشانه تاسف تکان دهیم. تاسف از آهنگ‌سازی که قدر و منزلت خود را نمی‌داند و برای هر ناپخته و فالش خوانی آهنگ می‌سازد و هنر و تجربه خود را حراج می‌کند!

هر چقدر صدای نازیبای خواننده در این آلبوم گوش آزار است و فالش‌های آشکار او در حین آواز نشان از ضعف و ناپختگی خواننده دارد، بیشتر شنونده و اهالی فن را متقاعد می‌نماید که این خواننده نه تنها برای به روی صحنه رفتن راه درازی را در پیش دارد که مختصات خوانندگی و اجرای صحنه ای را ندارد.

طاهره فلاحتی نه صدایی خاص و منحصر به فرد دارد که بتوان برای همکاری و معرفی او تعجیل داشت و نه صاحب تکنیک آوازخوانی صحیح است که بتوان دلیل قانع کننده ای برای آهنگ‌سازی فرج پوری یافت.

چراکه تحریرهای چکشی، درشت و پر غلط او که به خاطر ضعف تکنیک، هر یک به صورت دندانه های از هم گسیخته و تیز بر گوش شنونده فرو می‌رود و واژه‌ها و آواز را زشت می‌سازد. لازم نیست شما حرفه ای در آواز باشید تا متوجه این فالشی‌ها شوید بلکه هر شنونده ای که گوشش کمی با آواز آشنا باشد متوجه این ایرادات می‌شود. پس دلایل فرج پوری که بیشتر از نیم عمرش را در موسیقی سپری کرده برای این همکاری با خواننده تازه کار که آوازخوانی صحیح را هنوز بلد نیست هیچ توجیهی جز انگیزه های مالی آهنگ‌سازی نمی‌تواند داشته باشد و با این کار بسی جای تاسف که باید گفت به فروش هنرش روی آورده است که بی تاثیر در تنزل جایگاه او در بین طرفداران موسیقی اصیل نخواهد بود.


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما


نویسنده: بیتا یاری


تاریخ انتشار : شنبه 18 آبان 1392 - 08:08


آهنگ های مشابه

آهنگ خواب فروش
آهنگ خواب فروش
آصف جمشیدی
آهنگ صحنه سازی
آهنگ صحنه سازی
بابک مافی

ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ مهدی مافا فاز سنگین Download New Music Pooria Nayebzadeh khaterehat دانلود آهنگ پوریا نایب زاده خاطره هات دانلود آهنگ خاطره هات دانلود آهنگ خاطره هات از پوریا نایب زاده دانلود آهنگ خاطره هات با صدای پوریا نایب زاده متن آهنگ خاطره هات پوریا نایب زاده Download New Music Sasan Sasani Kiya Download New Music Sasan Sasani Kiya Bohran دانلود آهنگ بحران دانلود آهنگ بحران از ساسان ساسانی کیا دانلود آهنگ بحران با صدای ساسان ساسانی کیا دانلود آهنگ ساسان ساسانی کیا بحران متن آهنگ بحران ساسان ساسانی کیا Download New Music Parham Karimi Download New Music Parham Karimi Bad Az To دانلود آهنگ بعد از تو از پرهام کریمی دانلود آهنگ بعد از تو با صدای پرهام کریمی دانلود آهنگ پرهام کریمی دانلود آهنگ پرهام کریمی بعد از تو متن آهنگ بعد از تو پرهام کریمی Download New Music Xaniar Khosravi Ama Delam Vasat Tang Mishe دانلود آهنگ اما دلم واست تنگ ميشه دانلود آهنگ اما دلم واست تنگ ميشه از زانیار خسروی دانلود آهنگ اما دلم واست تنگ ميشه با صدای زانیار خسروی دانلود آهنگ زانیار خسروی اما دلم واست تنگ ميشه متن آهنگ اما دلم واست تنگ ميشه زانیار خسروی Download New Music Mojtaba Shoja Havayi دانلود آهنگ مجتبی شجاع هوایی دانلود آهنگ هوایی دانلود آهنگ هوایی از مجتبی شجاع دانلود آهنگ هوایی با صدای مجتبی شجاع Download New Music Pouya Shahed Download New Music Pouya Shahed Zanouye Gham دانلود آهنگ پویا شاهد دانلود آهنگ پویا شاهد زانوی غم دانلود آهنگ زانوی غم دانلود آهنگ زانوی غم از پویا شاهد دانلود آهنگ زانوی غم با صدای پویا شاهد Download New Music Hassan Gohari Download New Music Hassan Gohari Kash Mishod دانلود آهنگ حسن گوهری دانلود آهنگ حسن گوهری کاش میشد دانلود آهنگ کاش میشد از حسن گوهری دانلود آهنگ کاش میشد با صدای حسن گوهری متن آهنگ کاش میشد حسن گوهری Download New Music Ali Aghadadi Gofti Bar Migardi دانلود آهنگ علی آقادادی گفتی بر میگردی دانلود آهنگ گفتی بر میگردی دانلود آهنگ گفتی بر میگردی از علی آقادادی