آواز پهلوانانه را دوست دارم

آواز پهلوانانه را دوست دارم

موسیقی ما- از او به عنوان یکی از ستاره های آینده موسیقی ایرانی نام می برند. هرچند بیشتر با کارهای تلفیقی دنگ شو شنیده و نمایش «ترانه های قدیمی» محمد رحمانیان دیده شده، اما آواز ایرانی را بهتر از همه اینها می خواند و تا به حال مجال چندانی برای ارائه آن نداشته. کنسرت «ناردونه» به نظر تجربه جدیدی در کارنامه خواننده جوان می آید.

آقای زندوکیلی آیا در این کنسرت قرار است کارهایی شبیه به چیزی که قبلا از شما در گروه دنگ شو شنیدیم اجرا شود یا فضای متفاوتی را تجربه می کنید؟
می شود گف این کنسرت رزومه ای است از تمام کارهایی است که من در این سال ها انجام دادم. قسمت اول برنامه قطعاتی است که یک بار در سال 86 در شهرهای مختلف ایران اجرا کردیم و در سال 89 آلبوم آن به نام «در میان تاریکی» منتشر شد. اشعار آن برای فروغ فرخزاد هست به جز یکی که برای آقای ابتهاج است. تا اینکه من در این سال ها با سینا و سحاب که برادران دوقلو هم هستند آشنا شدم و بخش دوم این کنسرت که هنوز منتشر نشده شکل گرفت. دو آلبوم هم با همین دوستان کار کردم که یکی در دست انتشار است به نام های «باغ من» و «نه این نه آن» که بر اساس اشعار حافظ و مولانا ساخته شده اند. بخش آخر هم «ناردونه» نام دارد که در دست ضبط است و دوقطعه ای که در خر اجرا خواهیم کرد از این البوم هستند. البته ناردونه قبلا به صورت تک آهنگ منتشر شده است و اسم این اجرا را هم گذاشتیم «ناردونه».

به نظر می آید شما با همین ترکیب موسیقی ایرانی کارتان را شروع کردید، اما در ادامه با دنگ شو به شهرت رسیدید. خودتان به کدام سبک بیشتر گرایش دارید؟
هرچقدر رو به جلو حرکت می کنیم نوع نگاه و تفکر ما هم فرق می کند. من در کنار گروهی مانند دنگ شو هم تجربه های خوبی کسب کردم. ما با دنگ شو ساعت ها وقت می گذاشتیم و هرچیزی که به ذهن مان می رسید را با هم به اشتراک می گذاشتیم. از میان کارهای دنگ شو هم کاری را که آخر از همه منتشر شد به نام «دلتنگ شو» بیشتر از همه دوست دارم. شاید کارهای قبلی را که گوش می کردم این احساس را داشتم که به ذهنیت و سلیقه من چندان نزدیک نبود. کار تلفیقی خوب را دوست دارم. نمی توانم این را انکار کنم.

اما علاقه اصلی تان آواز ایرانی است؟
بله. موسیقی ایرانی

در آواز ایرانی بیشتر چه سبک هایی را علاقه دارید و دنبال می کنید؟
من بیشتر رجوع کردم به آواز قدیمی ها. مانند اواز آقای طاهرزاده، ظلی، تاج اصفهانی و قمرالملوک وزیری. اینها صداهایی هستند که وقتی من گوش می کردم باورم نمی شد که خواننده هایی در موسیقی ایرانی بودند که اینچنین پهلوانانه آواز می خواندند. الگوهای من بیشتر اینها بودند. اما پرچمدار و چکیده همه اینها استاد شجریان بوده که در هر بخشی از آواز سرآمد بودند. صدای آقای ناظری را هم به عنوان صدای یک مرد ایرانی ستایش می کنم. صدای آقای ناظری برای من مانند صدای یک پهلوان ایرانی بوده. مانند صدای رستم یا آرش کمانگیر.

ظاهرا به پهلوان های ایرانی و منش پهلوانی خیلی علاقه دارید؟
واقعا دوست دارم (خنده)     

در مورد کارهای قدیمی صحبت کردید. در نمایش آقای رحمانیان به این علاقه رسیدید؟
تجربه با اقای رحمانیان برمی گردد به سال 90. آقای خلعتبری با من تماس گرفتند و گفتند که یک مجموعه است به نام ترانه های قدیمی که در اختتامیه فیلم شهر قرار است به صحنه برود و می خواهیم که شما آواز آن را بخوانید. غیر از دوکاری که در این نمایش جدید اجرا کردیم باقی در آن نمایش بود. کارهایی مانند زندگی، مرغ سحر، تا بهار دلنشین و ... . البته اینها بیشتر ترانه خوانی هستند. اما تاثیر زیادی روی من داشتند. در هفته اول و دوم اجرا ایقدر تاثیر نرانه ها روی من زیاد بود که دیگر با آنها زندگی می کردم. آن تیپ کار را هم خیلی دوست دارم.

این همه تعدد فرم و محتوا یا به قول معروف «از این شاخه به آن شاخه پریدن» به کارتان و به شکل گیری شخصیت هنری شما در ذهن مخاطبان ضربه نمی زند؟
در حال حاضر پیشنهادهایی هم که بیشتر می شود، پیشنهاد کارهای تلفیقی است. اما من فرم آوازم ایرانی است. البته در بیان یک خواننده گروه و آنسامبل بی تاثیر نیست. این کاری هم که در این کنسرت می بینیم هم کاملا سنتی نیست. کما اینکه خیلی از سنتی ها آن را شنیدند و نپسندیدند. مهم ترین نکته برای من این است که با هر گروهی که کار می کنم از دنگ شو و دارکوب گرفته تا یک گروه کاملا سنتی، ویژگی ها و فرم آواز و صدای من از بین نرود و در همه اینها حفظ شود و شخصیت مستقل خودش را داشته باشد.

سوال اولم را دوباره می پرسم. ویژگی مهم کنسرت ناردونه چیست و قرار است چه اتفاق ویژه ای را تماشا کنیم؟
این کنسرت در واقع چکیده است از سال های تجربه من. تجربه های متفاوتی در ژانرهای مختلف داشتم و اکنون می خواستم با توجه به همه آن تجربه های کنسرتی را برگزار کنم که بیشتر به اصل و علاقه خودم نزدیک تر است. خواستگاه علی زند وکیلی این موسیقی بوده و همین راه را ادامه خواهد داد. به علاوه اینکه دوست ندارم در هیچکدام از این ژانرها کلیشه شوم.


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : شنبه 11 آبان 1392 - 13:15


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ احسان وحید پور دانلود آهنگ احسان وحید پور ای یار دانلود آهنگ ای یار دانلود آهنگ ای یار از احسان وحید پور دانلود آهنگ ای یار با صدای احسان وحید پور متن آهنگ ای یار احسان وحید پور Download New Music Mohammad Azadpour Download New Music Mohammad Azadpour & Meysam Jamshidpour Mosafer دانلود آهنگ محمد آزادپور دانلود آهنگ مسافر از میثم جمشیدپور دانلود آهنگ مسافر با صدای میثم جمشیدپور دانلود آهنگ میثم جمشیدپور مسافر متن آهنگ مسافر میثم جمشیدپور و محمد آزادپور Download New Music Vahid Faraz Download New Music Vahid Faraz Shomale Arezooha دانلود آهنگ شمال آرزوها دانلود آهنگ شمال آرزوها از وحید فراز دانلود آهنگ شمال آرزوها با صدای وحید فراز دانلود آهنگ وحید فراز دانلود آهنگ وحید فراز شمال آرزوها متن آهنگ شمال آرزوها وحید فراز Download New Music Javad Najafi Download New Music Javad Najafi Khahesh دانلود آهنگ جواد نجفی دانلود آهنگ جواد نجفی خواهش دانلود آهنگ خواهش از جواد نجفی دانلود آهنگ خواهش با صدای جواد نجفی Download New Music Shahrooz Ejmali Download New Music Shahrooz Ejmali Meni Zindanda Goren Aglasin دانلود آهنگ شهروز اجمالی منی زنداندا گورا سان دانلود آهنگ منی زنداندا گورا سان دانلود آهنگ منی زنداندا گورا سان از شهروز اجمالی دانلود آهنگ منی زنداندا گورا سان با صدای شهروز اجمالی متن آهنگ منی زنداندا گورا سان شهروز اجمالی Download New Music Masoud Tayebi Download New Music Masoud Tayebi Eshghe Bacheghit دانلود آهنگ عشق بچگیت دانلود آهنگ عشق بچگیت از مسعود طیبی دانلود آهنگ عشق بچگیت با صدای مسعود طیبی دانلود آهنگ مسعود طیبی دانلود آهنگ مسعود طیبی عشق بچگیت متن آهنگ عشق بچگیت مسعود طیبی Download New Music Farhad Fazeli Man Asheghet Bodam دانلود آهنگ فرهاد فاضلی من عاشقت بودم دانلود آهنگ من عاشقت بودم دانلود آهنگ من عاشقت بودم از فرهاد فاضلی دانلود آهنگ من عاشقت بودم با صدای فرهاد فاضلی متن آهنگ من عاشقت بودم فرهاد فاضلی Download New Music Hamidreza Najjari Download New Music Hamidreza Najjari Hazyoon