آواز پهلوانانه را دوست دارم

آواز پهلوانانه را دوست دارم

موسیقی ما- از او به عنوان یکی از ستاره های آینده موسیقی ایرانی نام می برند. هرچند بیشتر با کارهای تلفیقی دنگ شو شنیده و نمایش «ترانه های قدیمی» محمد رحمانیان دیده شده، اما آواز ایرانی را بهتر از همه اینها می خواند و تا به حال مجال چندانی برای ارائه آن نداشته. کنسرت «ناردونه» به نظر تجربه جدیدی در کارنامه خواننده جوان می آید.

آقای زندوکیلی آیا در این کنسرت قرار است کارهایی شبیه به چیزی که قبلا از شما در گروه دنگ شو شنیدیم اجرا شود یا فضای متفاوتی را تجربه می کنید؟
می شود گف این کنسرت رزومه ای است از تمام کارهایی است که من در این سال ها انجام دادم. قسمت اول برنامه قطعاتی است که یک بار در سال 86 در شهرهای مختلف ایران اجرا کردیم و در سال 89 آلبوم آن به نام «در میان تاریکی» منتشر شد. اشعار آن برای فروغ فرخزاد هست به جز یکی که برای آقای ابتهاج است. تا اینکه من در این سال ها با سینا و سحاب که برادران دوقلو هم هستند آشنا شدم و بخش دوم این کنسرت که هنوز منتشر نشده شکل گرفت. دو آلبوم هم با همین دوستان کار کردم که یکی در دست انتشار است به نام های «باغ من» و «نه این نه آن» که بر اساس اشعار حافظ و مولانا ساخته شده اند. بخش آخر هم «ناردونه» نام دارد که در دست ضبط است و دوقطعه ای که در خر اجرا خواهیم کرد از این البوم هستند. البته ناردونه قبلا به صورت تک آهنگ منتشر شده است و اسم این اجرا را هم گذاشتیم «ناردونه».

به نظر می آید شما با همین ترکیب موسیقی ایرانی کارتان را شروع کردید، اما در ادامه با دنگ شو به شهرت رسیدید. خودتان به کدام سبک بیشتر گرایش دارید؟
هرچقدر رو به جلو حرکت می کنیم نوع نگاه و تفکر ما هم فرق می کند. من در کنار گروهی مانند دنگ شو هم تجربه های خوبی کسب کردم. ما با دنگ شو ساعت ها وقت می گذاشتیم و هرچیزی که به ذهن مان می رسید را با هم به اشتراک می گذاشتیم. از میان کارهای دنگ شو هم کاری را که آخر از همه منتشر شد به نام «دلتنگ شو» بیشتر از همه دوست دارم. شاید کارهای قبلی را که گوش می کردم این احساس را داشتم که به ذهنیت و سلیقه من چندان نزدیک نبود. کار تلفیقی خوب را دوست دارم. نمی توانم این را انکار کنم.

اما علاقه اصلی تان آواز ایرانی است؟
بله. موسیقی ایرانی

در آواز ایرانی بیشتر چه سبک هایی را علاقه دارید و دنبال می کنید؟
من بیشتر رجوع کردم به آواز قدیمی ها. مانند اواز آقای طاهرزاده، ظلی، تاج اصفهانی و قمرالملوک وزیری. اینها صداهایی هستند که وقتی من گوش می کردم باورم نمی شد که خواننده هایی در موسیقی ایرانی بودند که اینچنین پهلوانانه آواز می خواندند. الگوهای من بیشتر اینها بودند. اما پرچمدار و چکیده همه اینها استاد شجریان بوده که در هر بخشی از آواز سرآمد بودند. صدای آقای ناظری را هم به عنوان صدای یک مرد ایرانی ستایش می کنم. صدای آقای ناظری برای من مانند صدای یک پهلوان ایرانی بوده. مانند صدای رستم یا آرش کمانگیر.

ظاهرا به پهلوان های ایرانی و منش پهلوانی خیلی علاقه دارید؟
واقعا دوست دارم (خنده)     

در مورد کارهای قدیمی صحبت کردید. در نمایش آقای رحمانیان به این علاقه رسیدید؟
تجربه با اقای رحمانیان برمی گردد به سال 90. آقای خلعتبری با من تماس گرفتند و گفتند که یک مجموعه است به نام ترانه های قدیمی که در اختتامیه فیلم شهر قرار است به صحنه برود و می خواهیم که شما آواز آن را بخوانید. غیر از دوکاری که در این نمایش جدید اجرا کردیم باقی در آن نمایش بود. کارهایی مانند زندگی، مرغ سحر، تا بهار دلنشین و ... . البته اینها بیشتر ترانه خوانی هستند. اما تاثیر زیادی روی من داشتند. در هفته اول و دوم اجرا ایقدر تاثیر نرانه ها روی من زیاد بود که دیگر با آنها زندگی می کردم. آن تیپ کار را هم خیلی دوست دارم.

این همه تعدد فرم و محتوا یا به قول معروف «از این شاخه به آن شاخه پریدن» به کارتان و به شکل گیری شخصیت هنری شما در ذهن مخاطبان ضربه نمی زند؟
در حال حاضر پیشنهادهایی هم که بیشتر می شود، پیشنهاد کارهای تلفیقی است. اما من فرم آوازم ایرانی است. البته در بیان یک خواننده گروه و آنسامبل بی تاثیر نیست. این کاری هم که در این کنسرت می بینیم هم کاملا سنتی نیست. کما اینکه خیلی از سنتی ها آن را شنیدند و نپسندیدند. مهم ترین نکته برای من این است که با هر گروهی که کار می کنم از دنگ شو و دارکوب گرفته تا یک گروه کاملا سنتی، ویژگی ها و فرم آواز و صدای من از بین نرود و در همه اینها حفظ شود و شخصیت مستقل خودش را داشته باشد.

سوال اولم را دوباره می پرسم. ویژگی مهم کنسرت ناردونه چیست و قرار است چه اتفاق ویژه ای را تماشا کنیم؟
این کنسرت در واقع چکیده است از سال های تجربه من. تجربه های متفاوتی در ژانرهای مختلف داشتم و اکنون می خواستم با توجه به همه آن تجربه های کنسرتی را برگزار کنم که بیشتر به اصل و علاقه خودم نزدیک تر است. خواستگاه علی زند وکیلی این موسیقی بوده و همین راه را ادامه خواهد داد. به علاوه اینکه دوست ندارم در هیچکدام از این ژانرها کلیشه شوم.


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : شنبه 11 آبان 1392 - 13:15


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Hadi Sayafi آهنگ از ری تا به طوس امیر سام طباطبایی و هادی سیافی دانلود آهنگ از ری تا به طوس دانلود آهنگ از ری تا به طوس از امیر سام طباطبایی و هادی سیافی دانلود آهنگ امیر سام طباطبایی دانلود آهنگ امیر سام طباطبایی و هادی سیافی از ری تا به طوس دانلود آهنگ با صدای ری تا به طوس از امیر سام طباطبایی و هادی سیافی دانلود آهنگ هادی سیافی Download New Music Farzad Babaei Farze Mahal دانلود آهنگ فرزاد بابایی فرض محال دانلود آهنگ فرض محال دانلود آهنگ فرض محال از فرزاد بابایی دانلود آهنگ فرض محال با صدای فرزاد بابایی متن آهنگ فرض محال فرزاد بابایی Download New Music Hamid Tafreshi - Sedaye Guitar دانلود آهنگ حمید تفرشی صدای گیتار دانلود آهنگ صدای گیتار دانلود آهنگ صدای گیتار از حمید تفرشی دانلود آهنگ صدای گیتار با صدای حمید تفرشی متن آهنگ صدای گیتار حمید تفرشی Download New Music Shahab Tiam Download New Music Shahab Tiam Ki Nemidooneh دانلود آهنگ شهاب تیام دانلود آهنگ شهاب تیام کی نمیدونه دانلود آهنگ کی نمیدونه دانلود آهنگ کی نمیدونه از شهاب تیام دانلود آهنگ کی نمیدونه با صدای شهاب تیام متن آهنگ کی نمیدونه شهاب تیام Download New Music Ahoora Ramesh Download New Music Ahoora Ramesh Akharin Harf دانلود آهنگ آخرین حرف دانلود آهنگ آخرین حرف از اهورا رامش دانلود آهنگ آخرین حرف با صدای اهورا رامش دانلود آهنگ اهورا رامش دانلود آهنگ اهورا رامش آخرین حرف متن آهنگ آخرین حرف اهورا رامش Download New Music Hamed Abdollahi Download New Music Hamed Abdollahi & M.Fighter Begoo Chera Download New Music M.Fighter دانلود آهنگ بگو چرا از گرام باند دانلود آهنگ بگو چرا با صدای گرام باند دانلود آهنگ گرام باند دانلود آهنگ گرام باند بگو چرا Download New Music Erfan Zoleikani Download New Music Erfan Zoleikani Mojezeh دانلود آهنگ عرفان زلیکانی دانلود آهنگ عرفان زلیکانی معجزه دانلود آهنگ معجزه از عرفان زلیکانی دانلود آهنگ معجزه با صدای عرفان زلیکانی متن آهنگ معجزه عرفان زلیکانی