ارکستر ملی بعد از 5 ماه هنوز رهبر ندارد

ارکستر ملی بعد از 5 ماه هنوز رهبر ندارد

موسیقی ما -  چند ماهی است که نوازندگان ارکستر ملی سردرگم و بدون رهبر هستند و هیچ کس هم به فکر این ارکستر پرسابقه نیست. بعد از وقایع اخیر فرهاد فخر‌الدینی رهبر پرسابقه ارکستر ملی ایران و یکی از آهنگ‌سازان مطرح ایران از ادامه هم‌کاری با این ارکستر خودداری کرد.

البته عدم همکاری این موسیقی دان با ارکستر ملی تنها به خاطر مسائل اخیر نبود و فخرالدینی بسیاری از مشکلات را دلایلی برای این جدایی اعلام کرده بود ولی کمتر کسی در حوزه موسیقی باور دارد که فخر الدینی، ارکستری را که خود ساخته و به اوج رسانده بی دلیل رها کند. بسیاری از صاحب نظران موسیقی معتقدند که سنگ اندازی ها و چاله کنی های برخی از مسئولان عرصه را برای او آنقدر تنگ کرد که ارکستر ملی را بدون رهبر بگذارد. مدیریت این ارکستر بر عهده وزارت ارشاد و معاونت هنری است که این معاونت هم مدیریت آن را به صورت متناوب بین انجمن موسیقی وبنیاد رودکی تقسیم می کند.

در هیچ کجای دنیا ارکستر سمفونیک رسمی کشورها خصوصی نیستند و عموما ارکسترهای بزرگ در کشورهای مختلف دولتی هستند زیرا وقتی ارکستر یک کشور سرود ملی و قطعات آهنگسازان بزرگ کشورشان را درعرصه های بین المللی به خوبی اجرا می کند دولتمردان به غرور ملی و فرهنگ ملتشان می بالند و با صلابت بیشتری در دیپلماسی حرکت می کنند. ولی در ایران که همه معتقدیم سرآمد فرهنگ و تمدن در بین دیگر کشورهاست خصوصی سازی ابتدا در بخش فرهنگ و هنر مورد توجه قرار می گیرد و بعد در بنگاههای اقتصادی آن هم در شرایطی که هنوز بنگاههای اقتصادی و سود ده بسیاری در اختیار دولت قرار دارند. در همین زمینه بابک رضایی مدیر انجمن موسیقی ایران در رابطه با اظهارنظری خصوصی از فخرالدینی مبنی بر عدم حضور دائمی اش در ارکستر ملی می گوید: من نزدیک به یک ماه است که فخرالدینی را ندیده ام و اطلاعی از دیدگاه ایشان ندارم. بحث ارکستر موسیقی ملی ایران ربطی به من ندارد زیرا همان طور که اعلام رسمی شده است مدیریت این ارکستر به بنیاد رودکی واگذار شده است و آقای امیرنیا باید پاسخگو باشد. اما اصغر امیرنیا مدیر تالار وحدت و بنیاد رودکی نیز از خود رد مسئولیت می کند و می گوید: بله قرار بود که ارکستر زیر مجموعه ما بشود ولی هنوز این اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد.

بنیاد رودکی با این وضعیت و شرایط این امکان را ندارد که مدیریت این ارکستر را قبول کند و فعلا معاونت هنری ارشاد باید پاسخگو باشد. خواستیم به سراغ محمدحسین ایمانی خوشخو معاونت هنری ارشاد دولت دهم برویم که این کار میسر نشد و تقریبا محال به نظر می رسد زیرا این مدیریت تنها خود را در قبال رسانه های خاص پاسخگو می دانند ضمن اینکه هنوز اطلاعی از ادامه مدیریت ایشان بر این مسند وجود ندارد.

متاسفانه آنچنان اوضاع به هم ریخته است که فرهاد فخر الدینی که پیش از این همیشه و در هر موقعیتی به هیچ خبرنگاری جواب نه نمی داد و سفره دل پیش همگان می گشود نیز حاضر به مصاحبه نیست. حال می ماند ارکستر ملی ایران بدون رهبر و در آستانه تعطیلی.


منبع: 

تاریخ انتشار : پنجشنبه 19 آذر 1388 - 00:00


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ انگیزه با صدای آرش خامسی Download New Music Behzad Ahmadvand Download New Music Behzad Ahmadvand Dari Miri دانلود آهنگ امیر ذوالفقاری دانلود آهنگ بهزاد احمدوند دانلود آهنگ بهزاد احمدوند و امیر ذوالفقاری داری میری دانلود آهنگ داری میری از بهزاد احمدوند و امیر ذوالفقاری دانلود آهنگ داری میری با صدای بهزاد احمدوند و امیر ذوالفقاری متن آهنگ داری میری بهزاد احمدوند Download New Music Navid Bahman Download New Music Navid Bahman Zakhme Negat دانلود آهنگ زخم نگات دانلود آهنگ زخم نگات از نوید بهمن دانلود آهنگ زخم نگات با صدای نوید بهمن دانلود آهنگ نوید بهمن دانلود آهنگ نوید بهمن زخم نگات متن آهنگ زخم نگات نوید بهمن Download New Music Farhad Fazeli Download New Music Farhad Fazeli Eshghe Zamini دانلود آهنگ عشق زمینی از فرهاد فاضلی دانلود آهنگ عشق زمینی با صدای فرهاد فاضلی دانلود آهنگ فرهاد فاضلی دانلود آهنگ فرهاد فاضلی عشق زمینی متن آهنگ عشق زمینی فرهاد فاضلی Download New Music Rasoul Shabani Download New Music Rasoul Shabani Toroshroo دانلود آهنگ تروشرو دانلود آهنگ تروشرو از رسول شعبانی دانلود آهنگ تروشرو با صدای رسول شعبانی دانلود آهنگ رسول شعبانی تروشرو متن آهنگ تروشرو رسول شعبانی Download New Music Reza Alizadeh Online دانلود آهنگ آنلاین دانلود آهنگ آنلاین از رضا علیزاده دانلود آهنگ آنلاین با صدای رضا علیزاده دانلود آهنگ رضا علیزاده آنلاین Download New Music Mojtaba Aghajani Download New Music Mojtaba Aghajani Delhaye Bigharar دانلود آهنگ دلهای بی قرار دانلود آهنگ دلهای بی قرار از مجتبی آقاجانی دانلود آهنگ دلهای بی قرار با صدای مجتبی آقاجانی دانلود آهنگ مجتبی آقاجانی دانلود آهنگ مجتبی آقاجانی دلهای بی قرار متن آهنگ دلهای بی قرار مجتبی آقاجانی Download New Music Horoush Khodahafez Download New Music Horoush Khodahafez Khodahafez دانلود آهنگ خداحافظ از هوروش دانلود آهنگ خداحافظ با صدای هوروش دانلود آهنگ هوروش دانلود آهنگ هوروش خداحافظ