ارکستر ملی بعد از 5 ماه هنوز رهبر ندارد

ارکستر ملی بعد از 5 ماه هنوز رهبر ندارد

موسیقی ما -  چند ماهی است که نوازندگان ارکستر ملی سردرگم و بدون رهبر هستند و هیچ کس هم به فکر این ارکستر پرسابقه نیست. بعد از وقایع اخیر فرهاد فخر‌الدینی رهبر پرسابقه ارکستر ملی ایران و یکی از آهنگ‌سازان مطرح ایران از ادامه هم‌کاری با این ارکستر خودداری کرد.

البته عدم همکاری این موسیقی دان با ارکستر ملی تنها به خاطر مسائل اخیر نبود و فخرالدینی بسیاری از مشکلات را دلایلی برای این جدایی اعلام کرده بود ولی کمتر کسی در حوزه موسیقی باور دارد که فخر الدینی، ارکستری را که خود ساخته و به اوج رسانده بی دلیل رها کند. بسیاری از صاحب نظران موسیقی معتقدند که سنگ اندازی ها و چاله کنی های برخی از مسئولان عرصه را برای او آنقدر تنگ کرد که ارکستر ملی را بدون رهبر بگذارد. مدیریت این ارکستر بر عهده وزارت ارشاد و معاونت هنری است که این معاونت هم مدیریت آن را به صورت متناوب بین انجمن موسیقی وبنیاد رودکی تقسیم می کند.

در هیچ کجای دنیا ارکستر سمفونیک رسمی کشورها خصوصی نیستند و عموما ارکسترهای بزرگ در کشورهای مختلف دولتی هستند زیرا وقتی ارکستر یک کشور سرود ملی و قطعات آهنگسازان بزرگ کشورشان را درعرصه های بین المللی به خوبی اجرا می کند دولتمردان به غرور ملی و فرهنگ ملتشان می بالند و با صلابت بیشتری در دیپلماسی حرکت می کنند. ولی در ایران که همه معتقدیم سرآمد فرهنگ و تمدن در بین دیگر کشورهاست خصوصی سازی ابتدا در بخش فرهنگ و هنر مورد توجه قرار می گیرد و بعد در بنگاههای اقتصادی آن هم در شرایطی که هنوز بنگاههای اقتصادی و سود ده بسیاری در اختیار دولت قرار دارند. در همین زمینه بابک رضایی مدیر انجمن موسیقی ایران در رابطه با اظهارنظری خصوصی از فخرالدینی مبنی بر عدم حضور دائمی اش در ارکستر ملی می گوید: من نزدیک به یک ماه است که فخرالدینی را ندیده ام و اطلاعی از دیدگاه ایشان ندارم. بحث ارکستر موسیقی ملی ایران ربطی به من ندارد زیرا همان طور که اعلام رسمی شده است مدیریت این ارکستر به بنیاد رودکی واگذار شده است و آقای امیرنیا باید پاسخگو باشد. اما اصغر امیرنیا مدیر تالار وحدت و بنیاد رودکی نیز از خود رد مسئولیت می کند و می گوید: بله قرار بود که ارکستر زیر مجموعه ما بشود ولی هنوز این اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد.

بنیاد رودکی با این وضعیت و شرایط این امکان را ندارد که مدیریت این ارکستر را قبول کند و فعلا معاونت هنری ارشاد باید پاسخگو باشد. خواستیم به سراغ محمدحسین ایمانی خوشخو معاونت هنری ارشاد دولت دهم برویم که این کار میسر نشد و تقریبا محال به نظر می رسد زیرا این مدیریت تنها خود را در قبال رسانه های خاص پاسخگو می دانند ضمن اینکه هنوز اطلاعی از ادامه مدیریت ایشان بر این مسند وجود ندارد.

متاسفانه آنچنان اوضاع به هم ریخته است که فرهاد فخر الدینی که پیش از این همیشه و در هر موقعیتی به هیچ خبرنگاری جواب نه نمی داد و سفره دل پیش همگان می گشود نیز حاضر به مصاحبه نیست. حال می ماند ارکستر ملی ایران بدون رهبر و در آستانه تعطیلی.


منبع: 





تاریخ انتشار : پنجشنبه 19 آذر 1388 - 00:00


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
متن آهنگ جهنم دنیامی محمدرضا خلیلی Download New Music Milad Baran Download New Music Milad Baran Montazeram دانلود آهنگ منتظرم دانلود آهنگ منتظرم از میلاد باران دانلود آهنگ منتظرم با صدای میلاد باران دانلود آهنگ میلاد باران منتظرم متن آهنگ منتظرم میلاد باران Download New Music Mahmood Jahan Download New Music Mahmood Jahan Eyd Amad دانلود آهنگ عید آمد دانلود آهنگ عید آمد از محمود جهان دانلود آهنگ عید آمد با صدای محمود جهان دانلود آهنگ محمود جهان دانلود آهنگ محمود جهان عید آمد Download New Music Omid Jahan Mamnonam دانلود آهنگ امید جهان ممنونم دانلود آهنگ ممنونم از امید جهان دانلود آهنگ ممنونم با صدای امید جهان متن آهنگ ممنونم امید جهان Download New Music Kourosh Sanati Owje Ehsas دانلود آهنگ اوج احساس از کوروش صنعتی دانلود آهنگ اوج احساس با صدای کوروش صنعتی دانلود آهنگ کوروش صنعتی اوج احساس متن آهنگ اوج احساس کوروش صنعتی Download New Music Mehrzad Amirkhani Cheshm Too Cheshm دانلود آهنگ جدید چشم تو جشم از مهرزاد امیرخانی دانلود آهنگ جدید چشم تو جشم با صدای مهرزاد امیرخانی دانلود آهنگ جدید مهرزاد امیرخانی چشم تو جشم دانلود آهنگ چشم تو جشم متن آهنگ چشم تو جشم مهرزاد امیرخانی Download New Music Iman Fallah Fasle Bahar دانلود آهنگ ایمان فلاح فصل بهار دانلود آهنگ فصل بهار از ایمان فلاح دانلود آهنگ فصل بهار با صدای ایمان فلاح متن آهنگ فصل بهار ایمان فلاح Download New Music Niyak Download New Music Niyak Harfte Taze دانلود آهنگ حرف تازه دانلود آهنگ حرف تازه از نیاک دانلود آهنگ حرف تازه با صدای نیاک دانلود آهنگ نیاک دانلود آهنگ نیاک حرف تازه Download New Music Amin Zarei Sardargoom دانلود آهنگ امین زارعی سردرگم دانلود آهنگ سردرگم از امین زارعی دانلود آهنگ سردرگم با صدای امین زارعی متن آهنگ سردرگم امین زارعی Download New Music AmirAli Ahle Riskam دانلود آهنگ امیرعلی اهل ریسکم