ارکستر ملی بعد از 5 ماه هنوز رهبر ندارد

ارکستر ملی بعد از 5 ماه هنوز رهبر ندارد

موسیقی ما -  چند ماهی است که نوازندگان ارکستر ملی سردرگم و بدون رهبر هستند و هیچ کس هم به فکر این ارکستر پرسابقه نیست. بعد از وقایع اخیر فرهاد فخر‌الدینی رهبر پرسابقه ارکستر ملی ایران و یکی از آهنگ‌سازان مطرح ایران از ادامه هم‌کاری با این ارکستر خودداری کرد.

البته عدم همکاری این موسیقی دان با ارکستر ملی تنها به خاطر مسائل اخیر نبود و فخرالدینی بسیاری از مشکلات را دلایلی برای این جدایی اعلام کرده بود ولی کمتر کسی در حوزه موسیقی باور دارد که فخر الدینی، ارکستری را که خود ساخته و به اوج رسانده بی دلیل رها کند. بسیاری از صاحب نظران موسیقی معتقدند که سنگ اندازی ها و چاله کنی های برخی از مسئولان عرصه را برای او آنقدر تنگ کرد که ارکستر ملی را بدون رهبر بگذارد. مدیریت این ارکستر بر عهده وزارت ارشاد و معاونت هنری است که این معاونت هم مدیریت آن را به صورت متناوب بین انجمن موسیقی وبنیاد رودکی تقسیم می کند.

در هیچ کجای دنیا ارکستر سمفونیک رسمی کشورها خصوصی نیستند و عموما ارکسترهای بزرگ در کشورهای مختلف دولتی هستند زیرا وقتی ارکستر یک کشور سرود ملی و قطعات آهنگسازان بزرگ کشورشان را درعرصه های بین المللی به خوبی اجرا می کند دولتمردان به غرور ملی و فرهنگ ملتشان می بالند و با صلابت بیشتری در دیپلماسی حرکت می کنند. ولی در ایران که همه معتقدیم سرآمد فرهنگ و تمدن در بین دیگر کشورهاست خصوصی سازی ابتدا در بخش فرهنگ و هنر مورد توجه قرار می گیرد و بعد در بنگاههای اقتصادی آن هم در شرایطی که هنوز بنگاههای اقتصادی و سود ده بسیاری در اختیار دولت قرار دارند. در همین زمینه بابک رضایی مدیر انجمن موسیقی ایران در رابطه با اظهارنظری خصوصی از فخرالدینی مبنی بر عدم حضور دائمی اش در ارکستر ملی می گوید: من نزدیک به یک ماه است که فخرالدینی را ندیده ام و اطلاعی از دیدگاه ایشان ندارم. بحث ارکستر موسیقی ملی ایران ربطی به من ندارد زیرا همان طور که اعلام رسمی شده است مدیریت این ارکستر به بنیاد رودکی واگذار شده است و آقای امیرنیا باید پاسخگو باشد. اما اصغر امیرنیا مدیر تالار وحدت و بنیاد رودکی نیز از خود رد مسئولیت می کند و می گوید: بله قرار بود که ارکستر زیر مجموعه ما بشود ولی هنوز این اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد.

بنیاد رودکی با این وضعیت و شرایط این امکان را ندارد که مدیریت این ارکستر را قبول کند و فعلا معاونت هنری ارشاد باید پاسخگو باشد. خواستیم به سراغ محمدحسین ایمانی خوشخو معاونت هنری ارشاد دولت دهم برویم که این کار میسر نشد و تقریبا محال به نظر می رسد زیرا این مدیریت تنها خود را در قبال رسانه های خاص پاسخگو می دانند ضمن اینکه هنوز اطلاعی از ادامه مدیریت ایشان بر این مسند وجود ندارد.

متاسفانه آنچنان اوضاع به هم ریخته است که فرهاد فخر الدینی که پیش از این همیشه و در هر موقعیتی به هیچ خبرنگاری جواب نه نمی داد و سفره دل پیش همگان می گشود نیز حاضر به مصاحبه نیست. حال می ماند ارکستر ملی ایران بدون رهبر و در آستانه تعطیلی.


منبع: 

تاریخ انتشار : پنجشنبه 19 آذر 1388 - 00:00


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
متن آهنگ عینه مامان منه بروبکس و گامنو Download New Music Ali Mohammadi Pour Download New Music Ali Mohammadi Pour Taghdir دانلود آهنگ تقدیر از علی محمدی پور دانلود آهنگ تقدیر با صدای علی محمدی پور دانلود آهنگ علی محمدی دانلود آهنگ علی محمدی پور تقدیر متن آهنگ تقدیر علی محمدی پور Download New Music Amir Hossein Esmaeilzadeh Download New Music Amir Hossein Esmaeilzadeh Doustet Daram دانلود آهنگ امیرحسین اسماعیل زاده دانلود آهنگ امیرحسین اسماعیل زاده دوستت دارم دانلود آهنگ دوستت دارم از امیرحسین اسماعیل زاده دانلود آهنگ دوستت دارم با صدای امیرحسین اسماعیل زاده متن آهنگ دوستت دارم امیرحسین اسماعیل زاده Download New Music Mehran Mousavi Download New Music Mehran Mousavi Sana Khatir دانلود آهنگ سنه خاطیر دانلود آهنگ سنه خاطیر از مهران موسوی دانلود آهنگ سنه خاطیر با صدای مهران موسوی دانلود آهنگ مهران موسوی دانلود آهنگ مهران موسوی سنه خاطیر متن آهنگ سنه خاطیر مهران موسوی Download New Music Kasra Hormatipour Har Chi To Begi دانلود آهنگ کسری حرمتی پور هر چی تو بگی دانلود آهنگ هر چی تو دانلود آهنگ هر چی تو بگی از کسری حرمتی پور دانلود آهنگ هر چی تو بگی با صدای کسری حرمتی پور متن آهنگ هر چی تو بگی کسری حرمتی پور Download New Music Nima Shams Download New Music Ramsin Kebriti دانلود آهنگ احساس رویایی از رامسین کبریتی و نیما شمس دانلود آهنگ احساس رویایی با صدای رامسین کبریتی و نیما شمس دانلود آهنگ رامسین کبریتی و نیما شمس احساس رویایی متن آهنگ احساس رویایی رامسین کبریتی Download New Music Ali Abbasi Bargard دانلود آهنگ برگرد از علی عباسی دانلود آهنگ برگرد با صدای علی عباسی دانلود آهنگ علی عباسی برگرد Download New Music Peyman Zarei Bekhand Bazam Baram دانلود آهنگ بخند بازم برام دانلود آهنگ بخند بازم برام از پیمان زارعی دانلود آهنگ بخند بازم برام با صدای پیمان زارعی دانلود آهنگ پیمان زارعی بخند بازم برام متن آهنگ بخند بازم برام پیمان زارعی Download New Music Farzad Zehtabchi Download New Music Farzad Zehtabchi Ashegham Kardi دانلود آهنگ عاشقم کردی دانلود آهنگ عاشقم کردی از فرزاد زهتابچی دانلود آهنگ عاشقم کردی با صدای فرزاد زهتابچی