از سیری در ریتم‌های ایران تا اجرای گروه مازرون به یاد استاد محسن‌پور

از سیری در ریتم‌های ایران تا اجرای گروه مازرون به یاد استاد محسن‌پور

موسیقی ما - هشتمین شب جشنواره بین المللی موسیقی فجر، در تالار وحدت با اجراهای مختلفی ادامه پیدا کرد که یکی از آنها گروه کوبه‌ای تهران بود. این گروه را که حسین رضایی نیا و همایون نصیری تشکیل داده اند، در اجرای خود سیری در ریتم های ایران زمین داشتند که با شاهنامه خوانی نیز آمیخته بود.

به گزارش روابط عمومی سی و یکمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر؛ اجرا با تکنوازی ضرب زورخانه و آوازی بر شعر فردوسی آغاز شد و در ادامه با گروه نوازی ای در مقام حی علی ادامه یافت. در این بخش از اجرا هر یک از سازهای کوبه ای با اجرای بخش هایی به شکل بداهه ، جملات ملودیکی را اجرا می کرد که با تغییراتی در تمپوی مقام حی علی نیز همراه بود
.
گروه کوبه ای تهران در ادامه اجرایش با تکنوازی های سازهای دف و پرکاشن در همان مقام، فضای بداهه خاصی را اجرا کرد. اعضای این گروه هر یک در لحظات بداهه نوازی سازهای خود ضمن ارائه تکنیک های بالایشان در نوازندگی ، نگاه های ملودیک موسیقایی خاص خود را  داشتند. تا جایی که وحید اسداللهی علاوه بر اجرای ریتم هایی در ساز نقاره، برخی از این ریتم‌ها را برای مخاطبان خود آوا خوانی می کرد. حسین رضایی در انتهای اجرای این گروه ضمن معرفی اعضای گروه کوبه ای تهران با لحنی دوستانه گفت: «خوشحالم که برای اولین بار ما پنج نفر دور هم جمع شدیم و خواستیم آغاری برای فعالیت‌های آینده داشته باشیم و باعث افتخار است که در کنار دوستان عزیزم هستم.»

گروه کوبه‌ای تهران با اجرای دوباره قطعه اول در مقام حی علی به عنوان بیز، کنسرت خود را پایان داد. اجراهای سی‌ویکمین جشنواره‌ی بین‌الملی موسیقی فجر، پنجشنبه و جمعه هم در سالن های مختلف دنبال می‌شود. اختتامیه این جشنواره هم شنبه یکم اسفند در تالار وحدت برگزار خواهد شد

همچنین گروه مازرون با نام و یاد زنده یاد احمد محسن پور ساعت 19:00 بیست و هشتم بهمن ماه در فرهنگسرای نیاوران در حالی روی صحنه رفت که در ابتدای آن، ویدیوی «لیلا خانم» از اجرای گروه شاواش( شاد باش) روی پرده فرهنگ‌سرا به نمایش درآمد . در این تصاویر مرحوم «محسن پور» پژوهشگر، آهنگساز و استاد کمانچه به عنوان نوازنده، گروه را همراهی می­‌کرد.
 
 مجری برنامه در این بخش پشت میکروفن آمد و با بیان اینکه شب اجرای سوم موسیقی نواحی در جشنواره موسیقی فجر با نام مرحوم محسن پور نام‌گذاری شده از این موزیسین با عنوان موسس فرهنگ‌خانه‌ی مازندران نام برد و از «عباس سجادی» مدیرعامل فرهنگسرای نیاوران برای صحبت در مورد بزرگ‌مرد موسیقی نواحی مازندران و ایران دعوت کرد.
 
«عباس سجادی» در ابتدا به میهمانان و مخاطبان اجرای مازرون خوشامد گفت و به مراسمی که هفته گذشته در نیاوران به یاد این استاد فقید موسیقی نواحی ایران برگزار شد، اشاره کرد. او با بیان اینکه موسیقی نواحی ایران و مازندران مهم‌ترین آبشخور موسیقی ردیفی و دستگاهی ایران است، مرحوم محسن پور را انسان بزرگی معرفی کرد که با تمام توان برای زنده نگه داشتن موسیقی نواحی تلاش کرده است.  بعد از اتمام سخنان سجادی مجری برنامه به روی صحنه بازگشت و از «پیمان بزرگ‌نیا» به عنوان پژوهشگر و مسئول موسیقی نواحی جشنواره تشکر کرد و از ساز «قرنه» به عنوان ساز مورد تجلیل و احیا شده توسط محسن پور نام برد.
 
قرار بود کار گروه مازرون در این بخش آغاز شود؛ اما «محمد ابراهیم عالمی» به اعضای گروه اشاره کرد تا دست از کوک سازهایشان بردارند. او رو  به حاضران در سالن کرد و محسن پور را به درختی تشبیه کرد که در زمان و خاک نامناسبی تصمیم به ریشه دواندن گرفته بود. دل‌نوشته عالمی، محسنی را به عنوان یک درخت در فضای موسیقی بومی مازندران معرفی کرد و گفت: «استاد محسنی پور با وجود تمام ناملایمات و سختی­های موجود بر سر راهش مجبور بود خودش هوای مورد نیاز برای رشد را تامین کند و در خاک سرد ریشه بدواند تا امروز موسیقی نواحی مازندران به لحاظ تربیت هنرجو از فرهنگخانه­ای که او سال­ها پیش تاسیس کرده است بهره بگیرد و بتواند در شرایط سخت و عدم وجود حمایت­های لازم روی پای خودش بایستد.»
 
  عالمی در شرایطی که متاثر شده بود، در پایان سخانش پیش از اجرای گروه موسیقی مازرون خطاب به روح مرد آرام و فاضل موسیقی نواحی ایران گفت: «استاد احمد محسنی پور، عموی موسیقی مازندران، روانت شاد و یادت مینویی باد.»
 
گروه مازرون در ابتدای کار و پس از یادمانی کوتاه از او قطعه سالار فتح را با بیت کلیدی «وطن ته دل و مه دل هر دو پر خون» ( وطن دل من و تو هر دو پر خون است) اجرا کرد. این قطعه که علاوه بر المان‌های غم و اندوه حماسه مردم مازندران را در خود داشت با اجرای شنیدنی و تحریرهای زیبای «محمد ابراهیم عالمی» خواننده گروه همراه شد. در قطعه بعد آواز امیری به عنوان یکی از اصلی‌ترین آوازهای مازندران مورد نظر گروه قرار گرفت که تکنوازی کمانچه توسط سعدی صادقی آغاز شد و در ادامه با گروه نوازی زیبای دیگر اعضا ادامه پیدا کرد. طالبا  که یکی از عاشقانه‌های شناخته شده موسیقی خطه مازندران است با صدای محمد ابراهیم عالمی به عنوان خواننده آغاز شد و در ادامه با همراهی رضا دیوسالار دنبال شد.
 
حیدر بیک و صنمبر کار بعدی گروه مازندرانی بود که با تک نوازی زیبای مسلم فهیمی نوازنده چیره دست دوتار مازندرانی شروع شد. محمد ابراهیم عالمی و رضا دیو سالار  زمانی را در خواندن این قطعه همراهی کردند.  نجما، کتولی، ابر بیته هوا ره، آق ننه، بلبل سر دار، طیبه جان، بلبل نخون، ونگ و وا، دل بی قرار، پنبه جاری و کیجا کرچال قطعات بعدی بودن که تا قبل از اجرای بخش پایانی توسط هنرمندان مازندرانی اجرا شدند. نکته مهم در مورد رپرتوار این برنامه قرار دادن آوازها و ترانک‌های مازندرانی به شکل یک در میان بود. در بخش‌های پایانی اجرای گروه مازرون، اعضای این گروه به اجرای ریز مقام‌های بومی مازندران پرداختند و با استقبال چشم گیر مخاطبین مواجه شدند. در پایان نیز این گروه با اجرای موسیقی جشن و سرور و شادیانه های مازندران از جمله :چکه سما  و سما حال با محوریت ساز دوباره احیاء شده قرنی توسط حنجره توانمند پرویز عبدللهی و همراهی سازهای کوبه‌ای به شدت مورد استقبال قرار گرفت به طوری که مازندرانی های داخل سالن با کله ونگ و چکه هنر مندان را همراهی کردند.
 
 گفتنی است گروه مازرون را در این اجرا رضا دیوسالار(سرپرست گروه، دوتار)، فرزانه عسگری(همخوان، دایره)، رویا خادمی(همخوان، دایره)،نیره سلیمانی(همخوان، دایره)، سیمین استادرحیمی(همخوان، دایره)، شراره اصغری(همخوان، دایره)، زهرا مراد غلی(همخوان، دایره)، سعید شهبازی(دو سر کوتن)، اسحاق مختاری(دوسر کوتن)، گلدسته زارع(دوسرکوتن)، جمشید نیکوزاد( دوسر کوتن، دایره)، پرویز عبداللهی(قرنه)، محمد ابراهیم عالمی(خواننده)، مسلم فهیمی( دوتار، خواننده) حمیدرضا زمانی(دوتار)، محسن محمد زاده(ل‌له‌وا)، یحی قدیری(ل‌له‌وا)، یونس جعفری(کمانچه)، سعدی صادقی(کمانچه)، مهگل صحفی(دهل) و علیرضا ولی زاده(افکت‌ها و سمپل‌های صدایی) همراهی کردند.
 
> عکس‌های سید علیرضا حق‌شناس از اجرای گروه مازرون
> عکس‌های سارا عبداللهی از اجرای گروه کوبه‌ای تهران


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : پنجشنبه 29 بهمن 1394 - 00:00


آهنگ های مشابه

آهنگ ایران
آهنگ ایران
محسن شریفی
آهنگ ایران من
آهنگ ایران من
وحید دهقانی
آهنگ ایران من
آهنگ ایران من
احمد ولی زاده
آهنگ ایران
آهنگ ایران
حمید حامی

ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ یه نفر از پویا بیاتی دانلود آهنگ یه نفر با صدای پویا بیاتی متن آهنگ یه نفر پویا بیاتی دانلود آهنگ مجید یحیایی محتاج دانلود آهنگ محتاج دانلود آهنگ محتاج از مجید یحیایی دانلود آهنگ محتاج با صدای مجید یحیایی متن آهنگ جدید محتاج مجید یحیایی دانلود آهنگ اعجاز از محسن کریمی دانلود آهنگ اعجاز با صدای محسن کریمی دانلود آهنگ محسن کریمی دانلود آهنگ محسن کریمی اعجاز متن آهنگ اعجاز محسن کریمی دانلود آهنگ امین فیاض بس کن حرفاتو دانلود آهنگ بس کن حرفاتو دانلود آهنگ بس کن حرفاتو از امین فیاض دانلود آهنگ بس کن حرفاتو با صدای امین فیاض متن متن آهنگ بس کن حرفاتو امین فیاض دانلود آهنگ احمد سعیدی خوبه دانلود آهنگ خوبه از احمد سعیدی دانلود آهنگ خوبه با صدای احمد سعیدی متن آهنگ جدید خوبه احمد سعیدی دانلود آهنگ بی تفاوت از رامین بی باک دانلود آهنگ بی تفاوت با صدای رامین بی باک دانلود آهنگ رامین بی باک بی تفاوت متن آهنگ بی تفاوت رامین بی باک دانلود آهنگ مصطفی پاشایی یه ثانیه دانلود آهنگ یه ثانیه دانلود آهنگ یه ثانیه از مصطفی پاشایی دانلود آهنگ یه ثانیه با صدای مصطفی پاشایی دانلود آهنگ صحنه دانلود آهنگ صحنه از علیرضا آذر دانلود آهنگ صحنه با صدای علیرضا آذر دانلود آهنگ علیرضا آذر صحنه دانلود آهنگ امیررضا زنگنه دانلود آهنگ دست تو دانلود آهنگ علی صادقی دانلود آهنگ محمدرضا مقدم مهم نیست دانلود آهنگ مهم نیست از محمدرضا مقدم دانلود آهنگ مهم نیست با صدای محمدرضا مقدم متن آهنگ مهم نیست محمدرضا مقدم دانلود آهنگ سینا شعبانخانی دانلود آهنگ سینا شعبانخانی یار جونی دانلود آهنگ یار جونی دانلود آهنگ یار جونی از سینا شعبانخانی دانلود آهنگ یار جونی با صدای سینا شعبانخانی متن آهنگ یار جونی سینا شعبانخانی دانلود آهنگ امید علومی ثانیه ها دانلود آهنگ ثانیه ها از امید علومی دانلود آهنگ ثانیه ها با صدای امید علومی