امین حبیبی: به مخاطب دروغ نگفته‌ام و نمی‌گویم

امین حبیبی: به مخاطب دروغ نگفته‌ام و نمی‌گویم

موسیقی ما – انتشار تک قطعه «ترکم نکن» بهانه ای بود تا دقایقی را با «امین حبیبی» گپ بزنیم. خواننده ای که یک سال از ورود رسمی او به عرصه مجاز موسیقی پاپ می گذرد اما در این مدت حضور پررنگی در رسانه ها نداشته است. خودش که درباره این کم کاری اش نظرات و دلایل مختلفی دارد و از روندی که دنبال می کند راضی به نظر می رسد. همچنین می گوید که می تواند دهها قطعه در طول سال منتشر کند و با خواننده های متفاوت همکاری داشته باشد اما چنین کاری انجام نمی دهد. امین حبیبی در گفتگو با سایت «موسیقی ما» برای اولین بار یک خبر هم در مورد اجراهای زنده خود هم عنوان کرد که در ادامه می خوانید:
  *معمولا خواننده ها در آستانه ایام نوروز قطعات شاد یا مرتبط با سال جدید را منتشر می کنند. اما شما چرا قطعه «ترکم نکن» با این سبک را ارائه کردید؟ نوروز یا غیر نوروز برای من تفاوتی ندارد. همیشه سعی می کنم که کار عاشقانه بخوانم و زمان هم اهمیتی ندارد. هیچگاه نسبت به زمان کار نکرده ام و هر آنچه که دلم می گوید را انجام می دهد.
  *حدودا دو سال قبل و در همین اسفندماه، قطعه ریتمیک «کوچه» را با صدای شما شنیدیم اما دیگر مشابه آن کاری را نخواندید. آن زمان حال من آنطور بود و کارهای من بستگی به احساس خودم دارد و نسبت به زمان و مکان کاری را انجام نمی دهم. شاید بپرسید که چرا من قطعات شش و هشت متعددی ندارم. به این دلیل است که مردم از من توقع زیادی بابت آن کارها ندارند و همه به اندازه کافی آثار شاد منتشر می کنند. احتیاج نیست که همه دست در دست هم دهیم و کارهای شش و هشت ارائه کنیم! اگر زمانی قطعه ای در این فضا بسازم که احساس کنم خوب است حتما ارائه می دهم.
  *برگردیم به همین قطعه ترکم نکن و در مورد روند ساخت آن توضیح دهید. همچنین ملودی این کار برای من خیلی آشنا آمد و به نظرم شبیه برخی کارهای گذشته شما بود. با نظر من موافق هستید؟ این کار را دقیقا پس از قطعه «تکیه گاه» ساختم. اما به دلیل آن وسواس همیشگی من، روند تولید یک مقدار به طول انجامید. در ماه بهمن هم درگیر کنسرت های شهرستان بودم و قصد داشتم که ترکم نکن را زودتر به مخاطبان ارائه کنم. در مورد ملودی هم باید بگویم که شاید اینگونه که می گویید باشد چون به هرحال، ملودی تمامی قطعاتی که با صدای من تا کنون منتشر شده را خودم ساخته ام.
  *این موضوع شباهت کارهای امین حبیبی به یکدیگر هم همیشه مورد نقد بوده است.  تا چه زمانی می خواهید خودتان فقط ترانه سرا و آهنگساز باشید؟ به جهت تنوع هم قصد همکاری با دیگران را ندارید؟ تجربه خوبی از کار کردن با دیگران ندارم. زمانی که یک قطعه ای را منتشر می کنم، اگر خوب یا بد باشد به هرحال ماحصل احساس و توانایی خودم است. این تمام توانایی های امین حبیبی نیست، ولی تمام احساس من است و دوست ندارم چیز دیگری را در این احساس دخیل کنم. درست است که همه کارها را خودم انجام می دهم ولی بدون دقت و برنامه ریزی قدم برنمی دارم. برای هر قطعه حداقل چهار ماه زمان صرف می کنم.
  *در این چهار ماه می توانید حداقل چهار قطعه منتشر کنید. در طول چهار ماه حداقل چهل یا پنجاه ترانه و ملودی می نویسم و می سازم. قرار نیست هر چیزی که در تنهایی من ساخته می شود به گوش مردم هم برسد. مخاطبان باید آنچه را بشنوند که خودم احساس می کنم خوب است. در مصاحبه قبلی هم به این نکته اشاره کردم که در رایانه شخصی خودم بیش از هزار شعر و آهنگ دارم ولی لزومی ندارد که همه آنها را مردم بشنوند.
  *چرا این ترانه ها و ملودی ها را در اختیار خوانندگان دیگر قرار نمی دهید؟ دلیل اینکه ترانه ها را به خواننده های دیگر واگذار نمی کنم این است که خودم را ترانه سرا نمی دانم. فقط به حد کفایت کارهای خودم می سرایم و آنقدر نیست که در اختیار دیگران قرار دهم. در بحث ملودی برای دیگران هم کار کرده ام ولی در کل حقیقت این است که اگر کاری را ساختم و خودم نتوانستم اجرا کنم به هنرمندان دیگر ارائه می کنم.
  *به نظر من نسبت به ساخته های خودتان کمی انحصاری نگاه می کنید. اینگونه نیست اما من هیچگاه بابت پول کار نکرده ام. این موضوع را چندین بار در مصاحبه های خودم عنوان کرده ام. دلیل واگذاری یک شعر یا ملودی به دیگران، پول است. اگر هم تا الان کاری برای دیگران ساخته ام بابت پول نبوده و رفاقتی بوده است. با تمام احساس خودم کار می سازم و اصلا دلم نمی آید آنها را بفروشم. وقتی که می توانم با صدای خودم منتشر کنم و احتیاجی به پول آنها ندارم چه دلیلی دارد که واگذار کنم.
  *یکی دیگر از اتفاقات خبرساز درباره شما، قطعه ای بود که توسط آن خواننده ایتالیایی از روی قطعه «بی قرار» کاور کرد. روند تولید آن اثر چگونه بود؟ آقای «نیکولینی» بازیگر تئاتر است و کار خوانندگی را دنبال می کند. او از طریق یک هنرمند ایرانی – ایتالیایی قطعه بی قرار را گوش کرد و از ایشان درخواست می کند که خواننده اصلی این اثر را پیدا کند. از طریق اینترنت با ایشان آشنا شدم و درخواست آقای نیکولینی مبنی بر اجرای ملودی آن اثر را به من انتقال دادند. پس از موافقت بنده، کار را خواندند و در اروپا منتشر شد. در هفته دوم سال 2015 این قطعه در رای گیری سایت «جمندو» رتبه سوم قطعات اروپا را تصاحب کرد. در هفته سوم سال هم، در جایگاه نخست برترین قطعات آن سایت قرار گرفت. این اتفاق برای موسیقی ایران خیلی خوب بود زیرا در نشریات و رسانه های مختلف بازخورد داشت. برخی از مخاطبان ایرانی هم با وجود اینکه معنای شعر ایتالیایی را متوجه نمی شدند اما اغلب آنها توانستند با کار ارتباط برقرار کنند و حس به خوبی منتقل شده بود. نیکولینی هم به خوبی این کار را اجرا کرد.
  *همکاری شما با این خواننده ادامه خواهد داشت؟ این احتمال وجد دارد اما هنوز هیچ چیز قطعی نیست. البته در حال حاضر مشغول رایزنی با یک خواننده بزرگ ترک هستم که خیلی ها با صدای ایشان خاطره دارند.
  *به چه دلیل اسم این خواننده ترک را اعلام نمی کنید؟ من تا الان به مخاطب دروغ نگفته ام و نمی گویم. فعلا مشغول مذاکره برای این کار هستیم و شرایط زیادی باید مورد بررسی قرار گیرد. باید با آنها هماهنگ باشیم و در عین حال کاری انجام دهیم که در چارچوب قوانین کشور ما باشد. اگر هماهنگی های لازم صورت گرفت حتما اطلاع رسانی صورت می گیرد.
  *چرا موزیسین های داخلی، خصوصا اهالی موسیقی پاپ، نمی توانند با هنرمندان سایر کشورها همکاری های مشترک در زمینه های مختلف داشته باشند؟    کلا به خاطر ندارم که خواننده ای از ایران با یک خواننده مطرح بین المللی قطعه فیت منتشر کرده باشند و شاید ذهن من یاری نمی کند. یک مورد هم بود که قطعه ای از یک خواننده زن قدیمی ایران با همان شعر خوانده شد و به یاد ندارم که توسط خواننده خارجی روی ملودی ایرانی، شعر غیرایرانی اجرا کرده باشند. به نظر من مشکل راه های ارتباطی، تفاوت موسیقی ما با دنیا و معضل بزرگی به نام زبان باعث می شود که چهره های داخلی با همتایان خارجی خود ارتباط نداشته باشند. خواننده های دنیا از هر ملیتی که باشند با آثاری که به زبان انگلیسی می خوانند معروف می شوند. ما متاسفانه هنوز این توانایی را در خود پرورش نداده ایم. با یک قطعه فارسی نمی توانیم کل دنیا را تسخیر کنیم. حتی بزرگترین خواننده های عرب، یونانی و ترک در مقایسه با آنها که انگلیسی می خوانند ناشناخته تر هستند. مشکل اصلی مقوله زبان است که باعث می شود.
  *سال 93 هم رو به اتمام است و در تهران کنسرت بزرگی را برگزار نکردید. در این زمینه چه خبرهای جدیدی دارید؟ حدود بیست روز قبل پس از ده سال توانستم مجوز اجرای زنده را کسب کنم. گروه مشغول تمرین است و برنامه های شهرستانها را پیگیری می کنیم. کنسرت هایی که در سایر شهرها دارم اغلب ارگانی است و مجوز اغلب اجراهای زنده شهرستانها توسط ارشاد آن استان صادر می شد. اکنون شرایط عوض شده است و همه چیز با تهران هماهنگ می شود. نهایتا باید بگویم که برای کنسرت تهران آماده و مشغول برنامه ریزی هستم. دلیل حساسیت من برای کنسرت تهران این است که تلافی این ده سال باشد و شرمنده مردم نشوم.
  *و کلام آخر؟ به زودی وب سایت شخصی من به نشانی www.aminhabibi.com با امکانات و اطلاعات جدید به روز خواهد شد. همچنین اخیرا مشاهده کرده ام که برخی افراد سودجو، پروفایل های جعلی متعددی به نام من در شبکه «اینستاگرام» به راه انداخته اند و فعالیت می کنند. aminhabibiphoto تنها پروفایل من در این شبکه اجتماعی است و صفحات دیگر تقلبی هستند. ***
قطعه «ترکم نکن» با صدای امین حبیبی را می توانید از اینجا بشنوید و دانلود کنید.


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما


نویسنده: وحید لشکری


تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 اسفند 1393 - 02:49


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ نزن با صدای احسان بدخشان و شایان شایگان متن آهنگ نزن احسان بدخشان و شایان شایگان Download New Music Iman Alishahi Ghesmatet Boode دانلود آهنگ ایمان علیشاهی قسمتت بوده دانلود آهنگ قسمتت بوده دانلود آهنگ قسمتت بوده از ایمان علیشاهی دانلود آهنگ قسمتت بوده با صدای ایمان علیشاهی متن آهنگ قسمتت بوده ایمان علیشاهی Download New Music Milad Forough Download New Music Milad Forough To دانلود آهنگ تو از میلاد فروغ دانلود آهنگ تو با صدای میلاد فروغ دانلود آهنگ میلاد فروغ دانلود آهنگ میلاد فروغ تو متن آهنگ تو میلاد فروغ Download New Music Ali Hosseinmardi Download New Music Ali Hosseinmardi Eshghe Digar دانلود آهنگ عشق دیگر دانلود آهنگ عشق دیگر از علی حسین مردی دانلود آهنگ عشق دیگر با صدای علی حسین مردی دانلود آهنگ علی حسین مردی دانلود آهنگ علی حسین مردی عشق دیگر متن آهنگ عشق دیگر علی حسین مردی Download New Music Salar Eyvazi Havaset Samte Man Bashe دانلود آهنگ حواست سمت من باشه دانلود آهنگ حواست سمت من باشه از سالار عیوضی دانلود آهنگ حواست سمت من باشه با صدای سالار عیوضی دانلود آهنگ سالار عیوضی حواست سمت من باشه متن آهنگ حواست سمت من باشه سالار عیوضی Download New Music Pouya Karimi Download New Music Pouya Karimi Biya Bargard دانلود آهنگ بیا برگرد از پویا کریمی دانلود آهنگ بیا برگرد با صدای پویا کریمی دانلود آهنگ پویا کریمی دانلود آهنگ پویا کریمی بیا برگرد متن آهنگ بیا برگرد پویا کریمی Download New Music Hossein Tavakoli Mosbat دانلود آهنگ حسین توکلی مثبت دانلود آهنگ مثبت دانلود آهنگ مثبت از حسین توکلی دانلود آهنگ مثبت با صدای حسین توکلی Download New Music Milad Hajipour Khoobe Halam دانلود آهنگ خوبه حالم از میلاد حاجی پور دانلود آهنگ خوبه حالم با صدای میلاد حاجی پور دانلود آهنگ میلاد حاجی پور خوبه حالم متن آهنگ خوبه حالم میلاد حاجی پور Download New Music Adel Fallah Download New Music Adel Fallah Faseleh دانلود آهنگ عادل فلاح دانلود آهنگ عادل فلاح فاصله