ایمان خطیب: صدای محمد اصفهانی باعث شد به سمت موسیقی بیایم

ایمان خطیب: صدای محمد اصفهانی باعث شد به سمت موسیقی بیایم

موسیقی ما - خواننده آلبوم «یاد تو»، تک‌آهنگ جدیدی منتشر کرد. «ایمان خطیب» که در نخستین آلبومش با چهره‌های صاحب‌نامی چون «فریدون شهبازیان»، «فرزاد فتاحی»، «پدرام کشتکار»، پویا نیک‌پور»، «افشین یدالهی»، «اهورا ایمان» و «عبدالجبار کاکایی» همکاری کرده بود، پس از مدت‌ها با انتشار نسخه جدیدی از قطعه خاطره‌انگیز «تنها با گل‌ها» با تنظیم جدیدی از «کارن زیاری» به عرصه موسیقی بازگشت. این خواننده جوان که شباهت صدایش با «محمد اصفهانی» واکنش‌هایی در پی داشت، ضمن انتشار اثر جدیدش در گفت‌وگو با «موسیقی ما» درباره ورودش به عرصه موسیقی و فعالیت‌هایش در سال‌های اخیر سخن گفته است که در ادامه می‌آید.
  *****
شروع با قرائت قرآن
من به دلیل داشتنِ خانواده‌ای مذهبی و این‌که مادرم استاد تجوید قرآن بود، از کودکی در زمینه قرائت قرآن (صوت و لحن) کار می‌کردم و در مسابقات مختلف مقام‌هایی هم کسب کردم. در قرائت قرآن شاگرد آقای سبزعلی بوم که از اساتید برجسته ی قرائت قرآن هستند و اذان ایشان از شبکه‌های سراسری سیما پخش می‌شود. کم‌کم حس کردم صدای مناسبی دارم که می‌توانم بخوانم.
  *****
با صدای محمد اصفهانی با موسیقی آشنا شدم
در همان دوران، نخستین آثار آقای «محمد اصفهانی» منتشر شده بود. من به آن‌ها گوش می‌کردم و با آن تکرار می‌کردم. با این‌که خیلی سن کمی داشتم، تاثیر زیادی روی من گذاشت و حال و هوای من را عوض کرد. در واقع من با صدای اصفهانی با موسیقی و جزئیات آن علاقه‌مند و آشنا شدم. بعد برای دادن تست آواز به یک کلاس آواز رفتم و از طریق یکی از دوستان به آقای قنبری معرفی شدم. آن زمان ده سال داشتم و قطعه‌ای که برای ایشان اجرا کردم، آهنگی از آقای اصفهانی بود که در میانه سریال ولایت عشق پخش شده بود. وقتی در پاسخ به آقای قنبری گفتم که تا به حال آواز کار نکرده‌ام و فقط در خانه با آهنگ‌های آقای اصفهانی تمرین کردم، باورشان نمی‌شد!
  *****
در نهایت به من گفتند می‌توانی و ادامه بده. نزدیک به دو سال نزد ایشان بودم و روی ردیف و دستگاه کار کردیم. از آنجایی که در موسیقی ایرانی اساتید مرحله به مرحله آموزش می‌دهند، زمان آن رسیده بود که کارم را با استادی دیگر شروع کنم. من نزد استاد شفیعی که از شاگردان استاد شجریان هستند رفتم و نزد ایشان روی دستگاه‌ها کار می‌کردم. در همین حین بود که به موسیقی پاپ هم علاقه‌مند شدم، با آقای مجید اخشابی آشنا شدم و ایشان من را به آقای علی تفرشی معرفی کردند و موسیقی پاپ، صداسازی و سلفژ را به صورت آکادمیک با ایشان آموختم. دوستان در فضای موسیقی دائماً به من می گفتند چرا آهنگ کار نمی‌کنی تا اینکه روی غزلی از حافظ یک ملودی ساختم. آقای تفرشی تنظیمش کردند و یک موسیقی ارکسترال ایرانی درآمد که در استودیو پاپ ضبطش کردیم و اولین کار حرفه‌ای من در موسیقی شد. چهره‌هایی چون مرحوم شهریار فریوسفی، مرحوم علیرضا خورشیدفر، آقایان میثم مروستی، ظهیرالدینی، کیارس و... در آن ساز زده بودند.
  *****
همکاری با فریدون شهبازیان
بعد از آن هم به دلیل علاقه شدیدی که به موسیقی آقای داشتم، خیلی دوست داشتم ایشان را ببینم. با پیگیری از طریق دوستان، ایشان را پیدا کردم و خدمتشان رسیدم و گفتم من جوانی علاقه‌مند به موسیقی هستم که اگر شما تاییدم نکنید، دیگر به خواندن ادامه نمی‌دهم. ایشان با پیانو قطعه‌‌ی تیتراژ سریال «باران عشق» که برای آقای اصفهانی ساخته بودند را نواختند و من خواندم. آقای شهبازیان نظرشان مثبت بود و خیلی تشویقم کردند. من از ایشان خواهش کردم که خودشان هم برای من آهنگسازی کنند. ایشان محبت کردند و قطعه‌ای برای من ساختند و این زمینه‌ساز تولید آلبوم شد. دوستان دیگری چون پویا نیک‌پور، مهراد شریف، پدرام کشتکار، اهورا ایمان، عبدالجبار کاکایی و... هم در آن آلبوم حضور داشتند.
  *****
آلبوم صد میلیون تومانی
آلبوم «یاد تو» در زمان خودش آلبوم خوبی بود. مشکلی که وجود داشت این بود که متاسفانه عده‌ای اجازه ندادند آلبوم درست منتشر شود. ما با چند شرکت تا مراحل نهایی عقد قرارداد پیش رفتیم اما در نهایت کار به سرانجام درستی نمی‌رسید. واقعاً نمی‌دانم چرا، اما آنچه که باید اتفاق نیفتاد. آلبوم در سال 91 منتشر شد و متاسفانه تبلیغات آن ضعیف بود و می‌دانید که کار بدون تبلیغات شنیده نمی‌شود. قرار بود آلبوم در سوپر مارکت‌ها پخش شود که نشد. تیزری نداشتیم و... من بابت آن آلبوم بیش از صد میلیون تومان هزینه کرده بودم. تمامی ترانه‌ها و موسیقی‌ها تاریخ مصرفی نبود و به جرأت می‌گویم اگر روی میکس و مسترینگ آن آثار کار شود، شاید خیلی‌ها فکر کنند کار جدید است. چون فضای کار ما تاریخ مصرف نداشت. دوست دارم آن کارها را با تنظیم دوباره و یکی یکی منتشر کنم. ملودی‌ها، تنظیم‌ها و شعرها همه خوب بودند.
  *****
هیچ‌وقت دلسرد نشدم
من به دلیل علاقه‌ای که به موسیقی دارم هیچ وقت دلسرد نشده و کنار نکشیدم. سعی کردم همیشه دست پر باشم. دوباره شروع کردم و تا کنون روی چند قطعه کار کردم. با چهره‌هایی چون شهاب رمضان، کارن زیاری و... کار کردیم که انشالله در زمان مناسب منتشر خواهیم کرد.
  *****
مسئله شباهت صدا با محمد اصفهانی
من هم در زمینه قرائت قرآن کرده‌ام، هم آواز ایرانی و هم موسیقی پاپ و افکتیو. فضای صدا و کار من تلفیقی و پاپ-سنتی است. من و آقای اصفهانی، در موسیقی و خوانندگی هم‌سبک هستیم. بخشی از آن‌چه برخی در مورد شبیه بودن صدای من و آقای اصفهانی مطرح می‌کنند، به تحریرهای مشترکمان برمی‌گردد که نمی‌شود گفت چرا این تحریرها هست! برخی از تحریرها عربی است و به قرائت قرآن برمی‌گردد و بعضی هم ایرانی است. من تحریرهایی دارم که نمی‌توانم به این دلیل که خواننده دیگری هم دارد استفاده نکنم.
به هر حال من آقای اصفهانی را پیشکسوت خودم در خوانندگی می‌دانم و برایشان احترام زیادی قائلم. من از صدای ایشان خاطرات بسیار زیبایی دارم. یک سری از آثار آقای اصفهانی، قطعاتی هستند که شاید در تاریخ موسیقی کشور تکرار نشود؛ مانند «آسیمه سر»، «آفتاب مهربانی»، «شکایت هجران» و... . همچنین قطعه «ارمغان تاریکی» با ترانه آقای کاکایی و موسیقی آقای سعادتمند را خیلی دوست دارم. غیر از آقای اصفهانی، آثار آقایان احسان خواجه‌امیری، همایون شجریان، علیرضا افتخاری، رضا صادقی و حامی را دوست دارم.
  *****
سعی کردم «ایمان» باشم
تجربه در خوانندگی خیلی مهم است. هرچه که می‌گذرد من تجربه بیشتری پیدا می‌کنم و سعی می‌کنم از خودم ذوقی در کار نشان دهد. در همین قطعه «تنها با گل‌ها» سعی کردم «ایمان» باشم و هر بار سعی می‌کنم این مسئله پررنگ‌تر شود. تلاش می‌کنم شخصیت صدای خود من بیشتر بروز کند.
  *****
برنامه پیش رو
در حال حاضر تصمیمی برای انتشار آلبوم نداریم. تمرکز و انرژی‌مان را به تولید تک‌آهنگ‌ها معطوف کرده‌ایم و انشالله در شرایط مناسب برای انتشار آلبوم برنامه‌ریزی خواهیم کرد. امیدوارم شرایط مناسبی برای شنیده شدن کارها به وجود بیاید. چون متاسفانه بیشتر آثار به مرحله شنیده شدن نمی‌رسند. خواننده و موزیسین و تهیه‌کننده زحمت می‌کشد اما کار به نتیجه نمی‌رسد و این باعث سرخوردگی هنرمند می‌شود و حتی کسی کار را نمی‌شنود تا بتواند از آن انتقاد کند!
  *****
تنها با گل‌ها
من موسیقی دهه 40 و 50 را خیلی دوست دارم و چون خودم موسیقی ایرانی کار کردم، ترانه‌های قدیمی را خیلی دوست دارم و آثار آقای بنان و خانم‌ها الهه، دلکش، و غانم جزو علائق من هستند. این قطعه هم جزو آثاری بود که اجرا نشده بود و من خواستم با بازسازی این اثر، خاطره آن را تازه کنم و امیدوارم مورد پسند ومخاطبین واقع شود.


منبع: 
موسیقی ما


نویسنده: آرتین ولی الهی


تاریخ انتشار : یکشنبه 16 اسفند 1394 - 13:25


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ شروع تنهایی دانلود آهنگ شروع تنهایی از یوسف آران دانلود آهنگ شروع تنهایی با صدای یوسف آران دانلود آهنگ یوسف آران دانلود آهنگ یوسف آران شروع تنهایی متن آهنگ شروع تنهایی یوسف آران Download New Music Iman Fallah Shanse Talaei دانلود آهنگ ایمان فلاح شانس طلایی دانلود آهنگ شانس طلایی دانلود آهنگ شانس طلایی از ایمان فلاح دانلود آهنگ شانس طلایی با صدای ایمان فلاح متن آهنگ شانس طلایی ایمان فلاح Download New Music Morteza Sarmadi Chehreye Khas دانلود آهنگ چهره ی خاص دانلود آهنگ چهره ی خاص از مرتضی سرمدی دانلود آهنگ چهره ی خاص با صدای مرتضی سرمدی دانلود آهنگ مرتضی سرمدی چهره ی خاص متن آهنگ چهره ی خاص مرتضی سرمدی Download New Music Mohammad Reza Download New Music Mohammad Reza Matarsak دانلود آهنگ مترسک از محمدرضا کاظمی دانلود آهنگ مترسک با صدای محمدرضا کاظمی دانلود آهنگ محمدرضا کاظمی مترسک متن آهنگ مترسک محمدرضا کاظمی Download New Music Reza Roshanpour Bavaram Kon دانلود آهنگ باورم کن از رضا روشن پور دانلود آهنگ باورم کن با صدای رضا روشن پور دانلود آهنگ رضا روشن پور باورم کن متن آهنگ باورم کن رضا روشن پور Download New Music Fariborz Allahyari Download New Music Fariborz Allahyari Mesle Man دانلود آهنگ فریبرز اللهیاری دانلود آهنگ فریبرز اللهیاری مثل من دانلود آهنگ مثل من دانلود آهنگ مثل من از فریبرز اللهیاری دانلود آهنگ مثل من با صدای فریبرز اللهیاری متن آهنگ مثل من فریبرز اللهیاری Download New Music Vahid Mousavian Download New Music Vahid Mousavian Asal Ba Shir دانلود آهنگ عسل با شیر دانلود آهنگ عسل با شیر از وحید موسویان دانلود آهنگ عسل با شیر با صدای وحید موسویان دانلود آهنگ وحید موسویان دانلود آهنگ وحید موسویان عسل با شیر متن آهنگ عسل با شیر وحید موسویان Download New Music Nima Kiani Ashoob دانلود آهنگ آشوب از نیما کیانی دانلود آهنگ آشوب با صدای نیما کیانی دانلود آهنگ نیما کیانی آشوب متن آهنگ آشوب نیما کیانی