ایمان خطیب: صدای محمد اصفهانی باعث شد به سمت موسیقی بیایم

ایمان خطیب: صدای محمد اصفهانی باعث شد به سمت موسیقی بیایم

موسیقی ما - خواننده آلبوم «یاد تو»، تک‌آهنگ جدیدی منتشر کرد. «ایمان خطیب» که در نخستین آلبومش با چهره‌های صاحب‌نامی چون «فریدون شهبازیان»، «فرزاد فتاحی»، «پدرام کشتکار»، پویا نیک‌پور»، «افشین یدالهی»، «اهورا ایمان» و «عبدالجبار کاکایی» همکاری کرده بود، پس از مدت‌ها با انتشار نسخه جدیدی از قطعه خاطره‌انگیز «تنها با گل‌ها» با تنظیم جدیدی از «کارن زیاری» به عرصه موسیقی بازگشت. این خواننده جوان که شباهت صدایش با «محمد اصفهانی» واکنش‌هایی در پی داشت، ضمن انتشار اثر جدیدش در گفت‌وگو با «موسیقی ما» درباره ورودش به عرصه موسیقی و فعالیت‌هایش در سال‌های اخیر سخن گفته است که در ادامه می‌آید.
  *****
شروع با قرائت قرآن
من به دلیل داشتنِ خانواده‌ای مذهبی و این‌که مادرم استاد تجوید قرآن بود، از کودکی در زمینه قرائت قرآن (صوت و لحن) کار می‌کردم و در مسابقات مختلف مقام‌هایی هم کسب کردم. در قرائت قرآن شاگرد آقای سبزعلی بوم که از اساتید برجسته ی قرائت قرآن هستند و اذان ایشان از شبکه‌های سراسری سیما پخش می‌شود. کم‌کم حس کردم صدای مناسبی دارم که می‌توانم بخوانم.
  *****
با صدای محمد اصفهانی با موسیقی آشنا شدم
در همان دوران، نخستین آثار آقای «محمد اصفهانی» منتشر شده بود. من به آن‌ها گوش می‌کردم و با آن تکرار می‌کردم. با این‌که خیلی سن کمی داشتم، تاثیر زیادی روی من گذاشت و حال و هوای من را عوض کرد. در واقع من با صدای اصفهانی با موسیقی و جزئیات آن علاقه‌مند و آشنا شدم. بعد برای دادن تست آواز به یک کلاس آواز رفتم و از طریق یکی از دوستان به آقای قنبری معرفی شدم. آن زمان ده سال داشتم و قطعه‌ای که برای ایشان اجرا کردم، آهنگی از آقای اصفهانی بود که در میانه سریال ولایت عشق پخش شده بود. وقتی در پاسخ به آقای قنبری گفتم که تا به حال آواز کار نکرده‌ام و فقط در خانه با آهنگ‌های آقای اصفهانی تمرین کردم، باورشان نمی‌شد!
  *****
در نهایت به من گفتند می‌توانی و ادامه بده. نزدیک به دو سال نزد ایشان بودم و روی ردیف و دستگاه کار کردیم. از آنجایی که در موسیقی ایرانی اساتید مرحله به مرحله آموزش می‌دهند، زمان آن رسیده بود که کارم را با استادی دیگر شروع کنم. من نزد استاد شفیعی که از شاگردان استاد شجریان هستند رفتم و نزد ایشان روی دستگاه‌ها کار می‌کردم. در همین حین بود که به موسیقی پاپ هم علاقه‌مند شدم، با آقای مجید اخشابی آشنا شدم و ایشان من را به آقای علی تفرشی معرفی کردند و موسیقی پاپ، صداسازی و سلفژ را به صورت آکادمیک با ایشان آموختم. دوستان در فضای موسیقی دائماً به من می گفتند چرا آهنگ کار نمی‌کنی تا اینکه روی غزلی از حافظ یک ملودی ساختم. آقای تفرشی تنظیمش کردند و یک موسیقی ارکسترال ایرانی درآمد که در استودیو پاپ ضبطش کردیم و اولین کار حرفه‌ای من در موسیقی شد. چهره‌هایی چون مرحوم شهریار فریوسفی، مرحوم علیرضا خورشیدفر، آقایان میثم مروستی، ظهیرالدینی، کیارس و... در آن ساز زده بودند.
  *****
همکاری با فریدون شهبازیان
بعد از آن هم به دلیل علاقه شدیدی که به موسیقی آقای داشتم، خیلی دوست داشتم ایشان را ببینم. با پیگیری از طریق دوستان، ایشان را پیدا کردم و خدمتشان رسیدم و گفتم من جوانی علاقه‌مند به موسیقی هستم که اگر شما تاییدم نکنید، دیگر به خواندن ادامه نمی‌دهم. ایشان با پیانو قطعه‌‌ی تیتراژ سریال «باران عشق» که برای آقای اصفهانی ساخته بودند را نواختند و من خواندم. آقای شهبازیان نظرشان مثبت بود و خیلی تشویقم کردند. من از ایشان خواهش کردم که خودشان هم برای من آهنگسازی کنند. ایشان محبت کردند و قطعه‌ای برای من ساختند و این زمینه‌ساز تولید آلبوم شد. دوستان دیگری چون پویا نیک‌پور، مهراد شریف، پدرام کشتکار، اهورا ایمان، عبدالجبار کاکایی و... هم در آن آلبوم حضور داشتند.
  *****
آلبوم صد میلیون تومانی
آلبوم «یاد تو» در زمان خودش آلبوم خوبی بود. مشکلی که وجود داشت این بود که متاسفانه عده‌ای اجازه ندادند آلبوم درست منتشر شود. ما با چند شرکت تا مراحل نهایی عقد قرارداد پیش رفتیم اما در نهایت کار به سرانجام درستی نمی‌رسید. واقعاً نمی‌دانم چرا، اما آنچه که باید اتفاق نیفتاد. آلبوم در سال 91 منتشر شد و متاسفانه تبلیغات آن ضعیف بود و می‌دانید که کار بدون تبلیغات شنیده نمی‌شود. قرار بود آلبوم در سوپر مارکت‌ها پخش شود که نشد. تیزری نداشتیم و... من بابت آن آلبوم بیش از صد میلیون تومان هزینه کرده بودم. تمامی ترانه‌ها و موسیقی‌ها تاریخ مصرفی نبود و به جرأت می‌گویم اگر روی میکس و مسترینگ آن آثار کار شود، شاید خیلی‌ها فکر کنند کار جدید است. چون فضای کار ما تاریخ مصرف نداشت. دوست دارم آن کارها را با تنظیم دوباره و یکی یکی منتشر کنم. ملودی‌ها، تنظیم‌ها و شعرها همه خوب بودند.
  *****
هیچ‌وقت دلسرد نشدم
من به دلیل علاقه‌ای که به موسیقی دارم هیچ وقت دلسرد نشده و کنار نکشیدم. سعی کردم همیشه دست پر باشم. دوباره شروع کردم و تا کنون روی چند قطعه کار کردم. با چهره‌هایی چون شهاب رمضان، کارن زیاری و... کار کردیم که انشالله در زمان مناسب منتشر خواهیم کرد.
  *****
مسئله شباهت صدا با محمد اصفهانی
من هم در زمینه قرائت قرآن کرده‌ام، هم آواز ایرانی و هم موسیقی پاپ و افکتیو. فضای صدا و کار من تلفیقی و پاپ-سنتی است. من و آقای اصفهانی، در موسیقی و خوانندگی هم‌سبک هستیم. بخشی از آن‌چه برخی در مورد شبیه بودن صدای من و آقای اصفهانی مطرح می‌کنند، به تحریرهای مشترکمان برمی‌گردد که نمی‌شود گفت چرا این تحریرها هست! برخی از تحریرها عربی است و به قرائت قرآن برمی‌گردد و بعضی هم ایرانی است. من تحریرهایی دارم که نمی‌توانم به این دلیل که خواننده دیگری هم دارد استفاده نکنم.
به هر حال من آقای اصفهانی را پیشکسوت خودم در خوانندگی می‌دانم و برایشان احترام زیادی قائلم. من از صدای ایشان خاطرات بسیار زیبایی دارم. یک سری از آثار آقای اصفهانی، قطعاتی هستند که شاید در تاریخ موسیقی کشور تکرار نشود؛ مانند «آسیمه سر»، «آفتاب مهربانی»، «شکایت هجران» و... . همچنین قطعه «ارمغان تاریکی» با ترانه آقای کاکایی و موسیقی آقای سعادتمند را خیلی دوست دارم. غیر از آقای اصفهانی، آثار آقایان احسان خواجه‌امیری، همایون شجریان، علیرضا افتخاری، رضا صادقی و حامی را دوست دارم.
  *****
سعی کردم «ایمان» باشم
تجربه در خوانندگی خیلی مهم است. هرچه که می‌گذرد من تجربه بیشتری پیدا می‌کنم و سعی می‌کنم از خودم ذوقی در کار نشان دهد. در همین قطعه «تنها با گل‌ها» سعی کردم «ایمان» باشم و هر بار سعی می‌کنم این مسئله پررنگ‌تر شود. تلاش می‌کنم شخصیت صدای خود من بیشتر بروز کند.
  *****
برنامه پیش رو
در حال حاضر تصمیمی برای انتشار آلبوم نداریم. تمرکز و انرژی‌مان را به تولید تک‌آهنگ‌ها معطوف کرده‌ایم و انشالله در شرایط مناسب برای انتشار آلبوم برنامه‌ریزی خواهیم کرد. امیدوارم شرایط مناسبی برای شنیده شدن کارها به وجود بیاید. چون متاسفانه بیشتر آثار به مرحله شنیده شدن نمی‌رسند. خواننده و موزیسین و تهیه‌کننده زحمت می‌کشد اما کار به نتیجه نمی‌رسد و این باعث سرخوردگی هنرمند می‌شود و حتی کسی کار را نمی‌شنود تا بتواند از آن انتقاد کند!
  *****
تنها با گل‌ها
من موسیقی دهه 40 و 50 را خیلی دوست دارم و چون خودم موسیقی ایرانی کار کردم، ترانه‌های قدیمی را خیلی دوست دارم و آثار آقای بنان و خانم‌ها الهه، دلکش، و غانم جزو علائق من هستند. این قطعه هم جزو آثاری بود که اجرا نشده بود و من خواستم با بازسازی این اثر، خاطره آن را تازه کنم و امیدوارم مورد پسند ومخاطبین واقع شود.


منبع: 
موسیقی ما


نویسنده: آرتین ولی الهی


تاریخ انتشار : یکشنبه 16 اسفند 1394 - 13:25


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ مورفین صدا از محمد فلاح و علی رمضانپور دانلود آهنگ مورفین صدا با صدای محمد فلاح و علی رمضانپور متن آهنگ مورفین صدا محمد فلاح و علی رمضانپور Download New Music Hasan Rezaeian Paytakht Kooshti دانلود آهنگ پایتخت کُشتی دانلود آهنگ پایتخت کُشتی از حسن رضائیان دانلود آهنگ پایتخت کُشتی با صدای حسن رضائیان دانلود آهنگ حسن رضائیان پایتخت کُشتی متن آهنگ پایتخت کُشتی حسن رضائیان Download New Music Iman Alishahi Angize دانلود آهنگ انگیزه از ایمان علیشاهی دانلود آهنگ انگیزه با صدای ایمان علیشاهی دانلود آهنگ ایمان علیشاهی انگیزه متن آهنگ انگیزه ایمان علیشاهی Download New Music Mehdi Asadi Aghel Sho Divooneh دانلود آهنگ عاقل شو دیوونه دانلود آهنگ عاقل شو دیوونه از مهدی اسدی دانلود آهنگ عاقل شو دیوونه با صدای مهدی اسدی دانلود آهنگ مهدی اسدی عاقل شو دیوونه متن آهنگ عاقل شو دیوونه مهدی اسدی Download New Music Mohammad Rahimi Saghi Bazam Mey Bedeh دانلود آهنگ ساقی بازم می بده دانلود آهنگ ساقی بازم می بده از محمد رحیمی دانلود آهنگ ساقی بازم می بده با صدای محمد رحیمی دانلود آهنگ محمد رحیمی ساقی بازم می بده متن آهنگ ساقی بازم می بده محمد رحیمی Download New Music Peyman Abootalebi Esmamo Seda Kon دانلود آهنگ اسممو صدا کن دانلود آهنگ اسممو صدا کن از پیمان ابوطالبی دانلود آهنگ اسممو صدا کن با صدای پیمان ابوطالبی متن آهنگ اسممو صدا کن پیمان ابوطالبی Download New Music Reza Yazdani Ghabolam Nemikonad دانلود آهنگ رضا یزدانی قبولم نمیکند دانلود آهنگ قبولم نمیکند دانلود آهنگ قبولم نمیکند از رضا یزدانی دانلود آهنگ قبولم نمیکند با صدای رضا یزدانی متن آهنگ قبولم نمیکند رضا یزدانی Download New Music Music Afshar To Ro Dos Daram دانلود آهنگ تو رو دوس دارم دانلود آهنگ تو رو دوس دارم از موزیک افشار دانلود آهنگ تو رو دوس دارم با صدای موزیک افشار دانلود آهنگ موزیک افشار تو رو دوس دارم متن آهنگ تو رو دوس دارم موزیک افشار Download New Music Majid Kharatha Halghe 2 دانلود آهنگ حلقه 2 دانلود آهنگ حلقه 2 از مجید خراطها دانلود آهنگ حلقه 2 با صدای مجید خراطها دانلود آهنگ مجید خراطها حلقه 2 متن آهنگ حلقه 2 مجید خراطها Download New Music Babak Jahanbakhsh Ye Saat Fekr Rahat