ایمان خطیب: صدای محمد اصفهانی باعث شد به سمت موسیقی بیایم

ایمان خطیب: صدای محمد اصفهانی باعث شد به سمت موسیقی بیایم

موسیقی ما - خواننده آلبوم «یاد تو»، تک‌آهنگ جدیدی منتشر کرد. «ایمان خطیب» که در نخستین آلبومش با چهره‌های صاحب‌نامی چون «فریدون شهبازیان»، «فرزاد فتاحی»، «پدرام کشتکار»، پویا نیک‌پور»، «افشین یدالهی»، «اهورا ایمان» و «عبدالجبار کاکایی» همکاری کرده بود، پس از مدت‌ها با انتشار نسخه جدیدی از قطعه خاطره‌انگیز «تنها با گل‌ها» با تنظیم جدیدی از «کارن زیاری» به عرصه موسیقی بازگشت. این خواننده جوان که شباهت صدایش با «محمد اصفهانی» واکنش‌هایی در پی داشت، ضمن انتشار اثر جدیدش در گفت‌وگو با «موسیقی ما» درباره ورودش به عرصه موسیقی و فعالیت‌هایش در سال‌های اخیر سخن گفته است که در ادامه می‌آید.
  *****
شروع با قرائت قرآن
من به دلیل داشتنِ خانواده‌ای مذهبی و این‌که مادرم استاد تجوید قرآن بود، از کودکی در زمینه قرائت قرآن (صوت و لحن) کار می‌کردم و در مسابقات مختلف مقام‌هایی هم کسب کردم. در قرائت قرآن شاگرد آقای سبزعلی بوم که از اساتید برجسته ی قرائت قرآن هستند و اذان ایشان از شبکه‌های سراسری سیما پخش می‌شود. کم‌کم حس کردم صدای مناسبی دارم که می‌توانم بخوانم.
  *****
با صدای محمد اصفهانی با موسیقی آشنا شدم
در همان دوران، نخستین آثار آقای «محمد اصفهانی» منتشر شده بود. من به آن‌ها گوش می‌کردم و با آن تکرار می‌کردم. با این‌که خیلی سن کمی داشتم، تاثیر زیادی روی من گذاشت و حال و هوای من را عوض کرد. در واقع من با صدای اصفهانی با موسیقی و جزئیات آن علاقه‌مند و آشنا شدم. بعد برای دادن تست آواز به یک کلاس آواز رفتم و از طریق یکی از دوستان به آقای قنبری معرفی شدم. آن زمان ده سال داشتم و قطعه‌ای که برای ایشان اجرا کردم، آهنگی از آقای اصفهانی بود که در میانه سریال ولایت عشق پخش شده بود. وقتی در پاسخ به آقای قنبری گفتم که تا به حال آواز کار نکرده‌ام و فقط در خانه با آهنگ‌های آقای اصفهانی تمرین کردم، باورشان نمی‌شد!
  *****
در نهایت به من گفتند می‌توانی و ادامه بده. نزدیک به دو سال نزد ایشان بودم و روی ردیف و دستگاه کار کردیم. از آنجایی که در موسیقی ایرانی اساتید مرحله به مرحله آموزش می‌دهند، زمان آن رسیده بود که کارم را با استادی دیگر شروع کنم. من نزد استاد شفیعی که از شاگردان استاد شجریان هستند رفتم و نزد ایشان روی دستگاه‌ها کار می‌کردم. در همین حین بود که به موسیقی پاپ هم علاقه‌مند شدم، با آقای مجید اخشابی آشنا شدم و ایشان من را به آقای علی تفرشی معرفی کردند و موسیقی پاپ، صداسازی و سلفژ را به صورت آکادمیک با ایشان آموختم. دوستان در فضای موسیقی دائماً به من می گفتند چرا آهنگ کار نمی‌کنی تا اینکه روی غزلی از حافظ یک ملودی ساختم. آقای تفرشی تنظیمش کردند و یک موسیقی ارکسترال ایرانی درآمد که در استودیو پاپ ضبطش کردیم و اولین کار حرفه‌ای من در موسیقی شد. چهره‌هایی چون مرحوم شهریار فریوسفی، مرحوم علیرضا خورشیدفر، آقایان میثم مروستی، ظهیرالدینی، کیارس و... در آن ساز زده بودند.
  *****
همکاری با فریدون شهبازیان
بعد از آن هم به دلیل علاقه شدیدی که به موسیقی آقای داشتم، خیلی دوست داشتم ایشان را ببینم. با پیگیری از طریق دوستان، ایشان را پیدا کردم و خدمتشان رسیدم و گفتم من جوانی علاقه‌مند به موسیقی هستم که اگر شما تاییدم نکنید، دیگر به خواندن ادامه نمی‌دهم. ایشان با پیانو قطعه‌‌ی تیتراژ سریال «باران عشق» که برای آقای اصفهانی ساخته بودند را نواختند و من خواندم. آقای شهبازیان نظرشان مثبت بود و خیلی تشویقم کردند. من از ایشان خواهش کردم که خودشان هم برای من آهنگسازی کنند. ایشان محبت کردند و قطعه‌ای برای من ساختند و این زمینه‌ساز تولید آلبوم شد. دوستان دیگری چون پویا نیک‌پور، مهراد شریف، پدرام کشتکار، اهورا ایمان، عبدالجبار کاکایی و... هم در آن آلبوم حضور داشتند.
  *****
آلبوم صد میلیون تومانی
آلبوم «یاد تو» در زمان خودش آلبوم خوبی بود. مشکلی که وجود داشت این بود که متاسفانه عده‌ای اجازه ندادند آلبوم درست منتشر شود. ما با چند شرکت تا مراحل نهایی عقد قرارداد پیش رفتیم اما در نهایت کار به سرانجام درستی نمی‌رسید. واقعاً نمی‌دانم چرا، اما آنچه که باید اتفاق نیفتاد. آلبوم در سال 91 منتشر شد و متاسفانه تبلیغات آن ضعیف بود و می‌دانید که کار بدون تبلیغات شنیده نمی‌شود. قرار بود آلبوم در سوپر مارکت‌ها پخش شود که نشد. تیزری نداشتیم و... من بابت آن آلبوم بیش از صد میلیون تومان هزینه کرده بودم. تمامی ترانه‌ها و موسیقی‌ها تاریخ مصرفی نبود و به جرأت می‌گویم اگر روی میکس و مسترینگ آن آثار کار شود، شاید خیلی‌ها فکر کنند کار جدید است. چون فضای کار ما تاریخ مصرف نداشت. دوست دارم آن کارها را با تنظیم دوباره و یکی یکی منتشر کنم. ملودی‌ها، تنظیم‌ها و شعرها همه خوب بودند.
  *****
هیچ‌وقت دلسرد نشدم
من به دلیل علاقه‌ای که به موسیقی دارم هیچ وقت دلسرد نشده و کنار نکشیدم. سعی کردم همیشه دست پر باشم. دوباره شروع کردم و تا کنون روی چند قطعه کار کردم. با چهره‌هایی چون شهاب رمضان، کارن زیاری و... کار کردیم که انشالله در زمان مناسب منتشر خواهیم کرد.
  *****
مسئله شباهت صدا با محمد اصفهانی
من هم در زمینه قرائت قرآن کرده‌ام، هم آواز ایرانی و هم موسیقی پاپ و افکتیو. فضای صدا و کار من تلفیقی و پاپ-سنتی است. من و آقای اصفهانی، در موسیقی و خوانندگی هم‌سبک هستیم. بخشی از آن‌چه برخی در مورد شبیه بودن صدای من و آقای اصفهانی مطرح می‌کنند، به تحریرهای مشترکمان برمی‌گردد که نمی‌شود گفت چرا این تحریرها هست! برخی از تحریرها عربی است و به قرائت قرآن برمی‌گردد و بعضی هم ایرانی است. من تحریرهایی دارم که نمی‌توانم به این دلیل که خواننده دیگری هم دارد استفاده نکنم.
به هر حال من آقای اصفهانی را پیشکسوت خودم در خوانندگی می‌دانم و برایشان احترام زیادی قائلم. من از صدای ایشان خاطرات بسیار زیبایی دارم. یک سری از آثار آقای اصفهانی، قطعاتی هستند که شاید در تاریخ موسیقی کشور تکرار نشود؛ مانند «آسیمه سر»، «آفتاب مهربانی»، «شکایت هجران» و... . همچنین قطعه «ارمغان تاریکی» با ترانه آقای کاکایی و موسیقی آقای سعادتمند را خیلی دوست دارم. غیر از آقای اصفهانی، آثار آقایان احسان خواجه‌امیری، همایون شجریان، علیرضا افتخاری، رضا صادقی و حامی را دوست دارم.
  *****
سعی کردم «ایمان» باشم
تجربه در خوانندگی خیلی مهم است. هرچه که می‌گذرد من تجربه بیشتری پیدا می‌کنم و سعی می‌کنم از خودم ذوقی در کار نشان دهد. در همین قطعه «تنها با گل‌ها» سعی کردم «ایمان» باشم و هر بار سعی می‌کنم این مسئله پررنگ‌تر شود. تلاش می‌کنم شخصیت صدای خود من بیشتر بروز کند.
  *****
برنامه پیش رو
در حال حاضر تصمیمی برای انتشار آلبوم نداریم. تمرکز و انرژی‌مان را به تولید تک‌آهنگ‌ها معطوف کرده‌ایم و انشالله در شرایط مناسب برای انتشار آلبوم برنامه‌ریزی خواهیم کرد. امیدوارم شرایط مناسبی برای شنیده شدن کارها به وجود بیاید. چون متاسفانه بیشتر آثار به مرحله شنیده شدن نمی‌رسند. خواننده و موزیسین و تهیه‌کننده زحمت می‌کشد اما کار به نتیجه نمی‌رسد و این باعث سرخوردگی هنرمند می‌شود و حتی کسی کار را نمی‌شنود تا بتواند از آن انتقاد کند!
  *****
تنها با گل‌ها
من موسیقی دهه 40 و 50 را خیلی دوست دارم و چون خودم موسیقی ایرانی کار کردم، ترانه‌های قدیمی را خیلی دوست دارم و آثار آقای بنان و خانم‌ها الهه، دلکش، و غانم جزو علائق من هستند. این قطعه هم جزو آثاری بود که اجرا نشده بود و من خواستم با بازسازی این اثر، خاطره آن را تازه کنم و امیدوارم مورد پسند ومخاطبین واقع شود.


منبع: 
موسیقی ما


نویسنده: آرتین ولی الهی


تاریخ انتشار : یکشنبه 16 اسفند 1394 - 13:25


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Mohammad Reza Bahonar Havaie Khoone دانلود آهنگ محمدرضا باهنر دانلود آهنگ محمدرضا باهنر هوای خونه دانلود آهنگ هوای خونه از محمدرضا باهنر دانلود آهنگ هوای خونه با صدای محمدرضا باهنر متن آهنگ هوای خونه محمدرضا باهنر Download New Music Ali Abdolmaleki Chegadr Shabihete دانلود آهنگ چقدر شبیهته از علی عبدالمالکی دانلود آهنگ چقدر شبیهته با صدای علی عبدالمالکی دانلود آهنگ علی عبدالمالکی چقدر شبیهته متن آهنگ چقدر شبیهته علی عبدالمالکی Download New Music Mohsen Chavoshi Divooneh دانلود آهنگ دیوونه از محسن چاوشی دانلود آهنگ دیوونه با صدای محسن چاوشی دانلود آهنگ محسن چاوشی دیوونه متن آهنگ دیوونه محسن چاوشی Download New Music Masiha Mohseni Joz To دانلود آهنگ جز تو دانلود آهنگ جز تو از مسیحا محسنی دانلود آهنگ جز تو با صدای مسیحا محسنی دانلود آهنگ مسیحا محسنی جز تو متن آهنگ جز تو مسیحا محسنی Download New Music Mehdi Bayat Download New Music Mehdi Bayat Ghafas دانلود آهنگ قفس دانلود آهنگ قفس از مهدی بیات دانلود آهنگ قفس با صدای مهدی بیات دانلود آهنگ مهدی بیات دانلود آهنگ مهدی بیات قفس Download New Music Ali Baba In Manam دانلود آهنگ این منم دانلود آهنگ این منم از علی بابا دانلود آهنگ این منم با صدای علی بابا دانلود آهنگ علی بابا این منم Download New Music Mehran Fahimi Download New Music Mehran Fahimi Eshghe Man Kojast دانلود آهنگ عشق من کجاست دانلود آهنگ عشق من کجاست از مهران فهیمی دانلود آهنگ عشق من کجاست با صدای مهران فهیمی دانلود آهنگ مهران فهیمی عشق من کجاست متن آهنگ عشق من کجاست مهران فهیمی Download New Music Nima Kiani Download New Music Nima Kiani Hesse Khoob دانلود آهنگ حس خوب از نیما کیانی دانلود آهنگ حس خوب با صدای نیما کیانی دانلود آهنگ نیما کیانی دانلود آهنگ نیما کیانی حس خوب Download New Music Peyman Daliri Gheyre Man دانلود آهنگ پیمان دلیری غیر من دانلود آهنگ غیر من از پیمان دلیری