بابازاده؛ من موافق نیستم!

بابازاده؛ من موافق نیستم!

خب، اعتراف می‌کنم که اگر من هم جای مخاطبان «موسیقی ما» بودم شاکی می‌شدم و اعتراض می‌کردم! دوستان از من خواسته‌اند که جوابیه‌ای برای این حرف و حدیث‌های به‌وجود آمده بنویسم و از خودم دفاع کنم. اما این عادلانه نیست...من اصلا موافق نیستم!
وقتی خبر ارسالی من بدست همین دوستان نازنین، از نو و دوباره تنظیم شده و متأسفانه در این تنظیم مجدد، ناخواسته اطلاعات نادرست در اختیار مخاطب با هوش قرار گرفته، من چرا باید جوابیه صادر کنم؟
من اصلا موافق نیستم و دوست ندارم مثل محمد مایلی کهن و ف.ک (لطفا با فری کله پز اشتباه گرفته نشود!) که بعد از صدور بیانیه‌ها و جوابیه‌های‌شان کله‌پا شدند، از کار بی‌کار شوم و مجبور باشم به‌جای نوشتن و کار کردن در تریبون پر مخاطبی مثل «موسیقی ما»، به «وبلاگ» در‌پیت خودم تبعید شوم و از افسرد‌گی سکته خف (همان خفیف !) بزنم.
اما از شوخی گذشته، چون 4 خط ابتدایی خبر تغییر داده شده، اولین شبهه در مورد تاریخ انتشار اولین آلبوم کبیری به وجود آمده؛ در خبر ارسالی تاریخ انتشار آلبوم را «اواخر دهه هفتاد» ذکر کرده بودم که متأسفانه به‌گونه‌ای که می‌بینید شده «اواخر 1370» و این وسط همه تقصیرها و اتهام‌ها به گردن اینجانب افتاده‌است. اما در مورد قطعه «نفرین»...
حرف و حدیث‌ها در مورد این قطعه هیچ‌وقت تمام نشده ونخواهد شد. اوایل که این ترک به‌صورت زیرزمینی و روی اینترنت منتشر شد، مجتبی کبیری در اوج شهرت قرار داشت و با توجه به این‌که کم‌تر کسی محسن چاووشی عزیز را حتی نصفه‌ونیمه می‌شناخت، این قطعه به نام مجتبی کبیری سند خورد و حتی کبیری در بسیاری از مصاحبه‌هایش، در مورد این تک‌آهنگ صحبت کرد و آن‌را «حاصل یک حس انتقام جویی قدیمی، از خیانتی ناجوان‌مردانه نامید». (نقل به مضمون، هفته نامه آوای ساوه/ سال 1380/ اگر اشتباه نکنم!)
اما روزگار چرخید و چاووشی روز به‌روز شناخته شده‌تر و محبوب‌تر شد و در مصاحبه‌هایش بحث این ترک را به‌ میان آورد و در مصاحبه‌ای جنجالی با ماه‌نامه «ترانه ماه» برای اولین‌بارعنوان شد که این کار متعلق به محسن چاووشی است، تا بحث و جدل‌ها وارد فضای جدیدی شود.
یک سری اعتقاد دارند که چاووشی به این‌خاطر‌که این قطعه محبوبیت فوق‌العاده‌ای را به دست آورده، روی همان ملودی خوانده و آن‌را منتشر کرده و البته در طرف مقابل هم عده‌ای اعتقاد دارند که کبیری به خاطر‌این‌که در بین هواداران‌اش خراب نشود، بعد از این ادعای چاووشی مبنی بر صاحب این اثر بودن، روی همان ملودی‌ها خوانده و آن‌را منتشر کرده.
کمی خنده‌دار و مضحک به نظر می‌رسد اما با توجه به شباهت بسیار زیاد این 2 خواننده به‌هم، هرگز این معما حل نشد و حالا و بعد از این‌همه سال، از آسمان فرود آمد و یقه ما را گرفت و مجبورمان کرد که جوابیه بنویسیم.
البته در سال‌های بعد اتفاق‌هایی افتاد که اوضاع تا حد زیادی به نفع چاووشی شد. چاووشی طی یک مصاحبه جنجالی گفت؛ «از خواندن این قطعه پشیمان‌ام» و از سوی دیگر ترانه‌سرای این قطعه یعنی مریم حیدرزاده، چاووشی را به عدم باور شناسنامه کاری‌اش محکوم کرد تا مالکیت این قطعه، کمی تا قسمتی از کبیری گرفته شود و به چاووشی برگردد! تنها راه‌حلی که می توانم برای پایان بخشیدن به این جنجال پیشنهاد کنم، این است که در یک هم‌زیستی مسالمت آمیز، مالکیت این قطعه را به صورت 3 دانگ3 دانگ بین کبیری و چاووشی قسمت کنیم تا جنجال‌ها بخوابد، موافق هستید که؟
بهمن بابازاده- 88/5/3

توضیح نوید غضنفری، سردبیر سایت موسیقی ما: من اما موافق‌ام! توی تمام این سال‌ها یادگرفته‌ام که یک «سانسورچی» تمام عیار باشم، عادت کرده‌ام هر نوشته‌ای بدستم رسید، پیش از توجه به محتوا و موضوع آن، درگیر گرفت‌وگیرهای نگارشی و ویرایشی‌اش بشوم، تازه در این مسیر (به نظر خودم) با ملاحظه عمل می‌کنم و باید سخت‌گیرتر شوم. بهمن بابازاده درست می‌گوید، نه تنها الان و توی این خبر، که همیشه توی مطالب‌اش دست می‌برم و گزارش‌ها و خبرهایش را در نهایت امانت‌داری البته، ویرایش کرده و خواهم کرد، نه تنها در مورد بابازاده که در مورد همه آدم‌ها و نوشته‌های‌شان این‌گونه عمل می‌کنم، اصلا همین الان، همین جوابیه بابازاده را هم ویرایش کردم. اما در مورد این خبر آخری در مورد آلبوم تازه مجتبی کبیری، صرف‌نظر از اختلاف نظری که در مورد محتوای این خبر بوجود آمده که از این‌یکی بی‌خبرم (لابد حالا خرده می‌گیرید که چرا سردبیر سایتی مثل موسیقی ما از این ماجرا بی‌‌خبر است؟)، بله، اصلا عجیب نیست! اصلا هم عیبی ندارد که اعتراف کنم از خیلی از مسائل حاشیه‌ای موسیقی موسوم به بدنه موسیقی کشورمان بی‌اطلاع‌ام و مطمئنا می‌کوشم که صاحب‌خبر شوم! از بحث اصلی دور نشویم؛ بله، اینجانب بودم که «دهه هفتاد» را به «دهه 1370» تغییر دادم تا از نظر نگارشی، عبارت درست شود، غافل از این‌که کلمه «دهه» را فراموش کردم اضافه کنم و به همین‌دلیل کوچک بخشی از این سوءتفاهم بزرگ بوجود آمد که بابت‌اش من معذرت می‌خواهم. اما راجع‌به باقی حکایت‌ها و دعواها، خودتان می‌دانید و بابازاده! من هم به‌عنوان سردبیر هیچ دخالتی نمی‌کنم، نه به این‌خاطر که زیر‌آبم را زده بخواهم تلافی کنم، نه! همان‌طور که گفتم اطلاعات درست و درمانی در مورد این خبر ندارم. ممنون از توجه‌تان.


منبع: 

تاریخ انتشار : شنبه 3 مرداد 1388 - 00:00


آهنگ های مشابه

آهنگ دیگه نیستم من
آهنگ دیگه نیستم من
مهراد یزدی و آی وین
آهنگ تو خودم نیستم
آهنگ تو خودم نیستم
سیاوش مالکی
آهنگ با تو بد نیستم
آهنگ با تو بد نیستم
میثم ابراهیمی
آهنگ معروف نیستم
آهنگ معروف نیستم
احمدرضا شهریاری
آهنگ امپراطور
آهنگ امپراطور
مهدی یراحی
آهنگ مرکز
آهنگ مرکز
سامی یوسف

ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Kasra Mirgol Fereshtegane Eshgh دانلود آهنگ فرشتگان عشق دانلود آهنگ فرشتگان عشق از کسری میرگل دانلود آهنگ فرشتگان عشق با صدای کسری میرگل دانلود آهنگ کسری میرگل دانلود آهنگ کسری میرگل فرشتگان عشق متن آهنگ فرشتگان عشق کسری میرگل Download New Music Azhaak Band Download New Music Azhaak Band Delkhoon 2 دانلود آهنگ آژاک بند دانلود آهنگ آژاک بند دل خون ۲ (بابایی) دانلود آهنگ دل خون ۲ دانلود آهنگ دل خون ۲ (بابایی) از آژاک بند دانلود آهنگ دل خون ۲ (بابایی) با صدای آژاک بند متن آهنگ دل خون ۲ آژاک بند Download New Music Amir Azimi Hokme Akhar دانلود آهنگ امیر عظیمی حکم آخر دانلود آهنگ حکم آخر دانلود آهنگ حکم آخر از امیر عظیمی دانلود آهنگ حکم آخر با صدای امیر عظیمی متن آهنگ حکم آخر امیر عظیمی Download New Music Mohammadreza Hedayati Eshghe Penhooni دانلود آهنگ عشق پنهونی دانلود آهنگ عشق پنهونی از محمدرضا هدایتی دانلود آهنگ عشق پنهونی با صدای محمدرضا هدایتی دانلود آهنگ محمدرضا هدایتی عشق پنهونی متن آهنگ عشق پنهونی محمدرضا هدایتی Download New Music Ali Kazemi Cafe دانلود آهنگ علی کاظمی کافه دانلود آهنگ کافه از علی کاظمی دانلود آهنگ کافه با صدای علی کاظمی Download New Music Meisam Ebrahimi Hala Hala دانلود آهنگ حالا حالا دانلود آهنگ حالا حالا از میثم ابراهیمی دانلود آهنگ حالا حالا با صدای میثم ابراهیمی دانلود آهنگ میثم ابراهیمی حالا حالا متن آهنگ حالا حالا میثم ابراهیمی دانلود آهنگ غریبه از صادق صادق پور دانلود آهنگ غریبه با صدای صادق صادق پور متن آهنگ غریبه صادق صادق پور Download New Music Ali Fuladi Download New Music Ali Fuladi Ba To Aroomam دانلود آهنگ با تو آرومم از علی فولادی دانلود آهنگ با تو آرومم با صدای علی فولادی دانلود آهنگ علی فولادی دانلود آهنگ علی فولادی با تو آرومم متن آهنگ با تو آرومم علی فولادی Download New Music Mohammad Hosseini Download New Music Mohammad Hosseini Ba To دانلود آهنگ با تو از محمد حسینی