برای دل خودتان ترانه بسازید و بخوانید

برای دل خودتان ترانه بسازید و بخوانید

در گفت و گوی حاضر، خبرنگار سایت فندر (Fender) از خاطرات نوجوانی و علایق برایان آدامز می پرسد و برایان هم مختصر و مفید جواب می دهد.

- اولین باری که گیتار دست گرفتی را یادت می آید؟
آره. اولین گیتاری که دستم گرفتم گیتار دوستم سام بود که آن وقت رفته بودم خانه اش در شهر اُتاوا. سام حالا برای خودش وکیلی درست و حسابی شده.

- اولین ترانه ای که یاد گرفتی با گیتار بزنی چی بود؟
«خانه آفتاب تابان» از گروه اَنیمالز (The Animals).

- در حین یادگیری نواختن گیتار کدام خواننده ها بیشتر روی تو تاثیر گذاشتند؟
آن زمان محو گیتار زدنِ ریچی بلک مور و جیمی پیج بودم. هنوز هم معتقدم آنها بهترین گیتاریست های دنیا هستند.

- اولین آلبومی که خودت خریدی چی بود؟
فکر کنم آلبومی از گروه کریدِنس کلیرواتر ری وایول (Creedence Clearwater Revival) بود.

- اولین کنسرتی که رفتی کنسرت کدام خواننده یا گروه بود؟
اولین کنسرتی که دیدم کنسرتی از دیوید بووی بود که از مجموعه کنسرت های تور سگ های الماسی بود و در سال 1973 در شهر اُتاوا برگزار شد.

- دلچسب ترین و بهترین کنسرتی که تا به حال داشته ای کدام یکی بوده؟
کنسرتی که سال 1996 در استادیوم ویمبلی داشتم.

- سه آلبوم محبوب سراسر عمرت کدام ها هستند؟
خیلی سعی کرده ام جواب این سوال را پیدا کنم اما هنوز موفق نشده ام.

- این روزها موسیقی چی گوش می دی؟
در این لحظه روی آی پادم آلبوم هایی از هولین وُلف، ویلی دیکسن، ری چارلز و گروه اِی سی/دی سی هست.

- پینک فلوید را بیشتر دوست داری یا لد زپلین؟
«نیمه تاریک ماه» از پینک فلوید یکی از آلبوم های محبوب من است اما اگر بخواهم از میان این دو گروه یکی را انتخاب کنم، لد زپلین را بیشتر دوست دارم.

- اولین گیتار فندر را کی و چه جوری خریدی؟ آن گیتار الهام بخش کار ترانه سازی ات هم بود یا نه؟
یک سال در رستورانی ظرف شستم تا بتوانم پول کافی برای خرید یک گیتار استرات (Strat) را پس انداز کنم. با همان گیتار بسیاری از ترانه های خوبم را ساختم. هنوز هم آن گیتار را دارم. یک گیتار چری سان برست ساخت سال 1960 هم دارم که از آلبوم بی باک (Reckless) به این طرف در تمام آلبوم هایی که بیرون داده ام از آن استفاده کرده ام.

- چندوقت پیش دوره افتادی و امضای هنرمندان زیادی را روی یک گیتار اِستراتوکَستر (Stratocaster) جمع کردی. حالا همان گیتار به گران قیمت ترین گیتار حراجی دنیا تبدیل شده و به قیمت 2 میلیون و هشتصد هزار دلار فروش رفته. تمامی سود حاصل از فروش آن هم رفته برای کمک به آسیب دیدگان سونامی در آسیای شرقی. از این که در چنین کار عظیمی نقش داشته ای چه احساسی داری؟
خب احساس می کردم باید کاری فراتر از کمک مالی بکنم اما اصلا فکر نمی کردماین کار تا این حد پول برگرداند. شنیده ام که خریداران گیتار قصد دارند آن را در محفظه ای شیشه ای در فرودگاهی در قطر در معرض دید عموم قرار بدهند.

- چه توصیه ای برای گیتاریست های جوانی داری که می خواهند در آینده وارد دنیای موسیقی راک اندرول شوند؟
برای دل خودشان ترانه بسازند و بخوانند و زیر هیچ برگه ای را هم امضا نکنند!

- اگر قرار باشد گروهی رویایی از موسیقی دانان زنده یا مرده دنیا دور هم جمع کنی و خودت خواننده و گیتارست آن باشی، چه کسانی را انتخاب می کردی؟
انتخاب نمی خواهد. همین الان هم چنین گروهی را دارم. من عاشق گروهم هستم. (گروه برایان آدامز از این قرار است: کیت اسکات (گیتاریست)، نورم فیشر(گیتار بیس)، میکی کِری (طبل زن) و گری بیت (کی بورد).

- فرض کن در جهان دیگری زندگی می کردی که برایان آدامز در آنجا هیچ وقت موسیقی را کشف نمی کرد. به نظرت در چنین شرایطی الان به چه کاری مشغول بودی؟
داشتم باغبانی می کردم.

ترجمه: جواد رهبر
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 آبان 1387 - 00:00


آهنگ های مشابه

آهنگ برای تو
آهنگ برای تو
کیانوش سعیدی
آهنگ برای بارسوم
آهنگ برای بارسوم
علی عبدالمالکی
آهنگ ترانه محبت
آهنگ ترانه محبت
علی رهبری پازل باند
آهنگ برای عشق
آهنگ برای عشق
مهدی احمدوند
آهنگ قفس ترانه
آهنگ قفس ترانه
کامران رسول زاده
آهنگ برای تو
آهنگ برای تو
پویا بیاتی
آهنگ برای همیشه
آهنگ برای همیشه
مجتبی کبیری

ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ دقیقه هام دانلود آهنگ دقیقه هام از علیرضا طلیسچی دانلود آهنگ دقیقه هام با صدای علیرضا طلیسچی دانلود آهنگ علیرضا طلیسچی دقیقه هام متن آهنگ دقیقه هام علیرضا طلیسچی دانلود آهنگ مجازات از مهدی رضیئی دانلود آهنگ مجازات با صدای مهدی رضیئی دانلود آهنگ مهدی رضیئی دانلود آهنگ مهدی رضیئی مجازات متن آهنگ مجازات مهدی رضیئی دانلود آهنگ آوانگارد دانلود آهنگ آوانگارد از رضا یزدانی دانلود آهنگ آوانگارد با صدای رضا یزدانی دانلود آهنگ رضا یزدانی آوانگارد متن آهنگ آوانگارد رضا یزدانی دانلود آهنگ دیوونه میشم دانلود آهنگ دیوونه میشم از سینا شعبانخانی دانلود آهنگ دیوونه میشم با صدای سینا شعبانخانی دانلود آهنگ سینا شعبانخانی دیوونه میشم متن آهنگ دیوونه میشم سینا شعبانخانی دانلود آهنگ دیر اومدی دانلود آهنگ دیر اومدی از علی عباسی دانلود آهنگ دیر اومدی با صدای علی عباسی دانلود آهنگ علی عباسی دیر اومدی متن آهنگ دیر اومدی علی عباسی دانلود آهنگ مهران علیپور دانلود آهنگ مهران علیپور یادت رفته دانلود آهنگ یادت رفته از مهران علیپور دانلود آهنگ یادت رفته با صدای مهران علیپور متن آهنگ یادت رفته مهران علیپور دانلود آهنگ سپند امیرسلیمانی دانلود آهنگ سپند امیرسلیمانی شب پاییز دانلود آهنگ شب پاییز دانلود آهنگ شب پاییز از سپند امیرسلیمانی دانلود آهنگ شب پاییز با صدای سپند امیرسلیمانی متن آهنگ شب پاییز سپند امیرسلیمانی دانلود آهنگ حمید اکبری دانلود آهنگ حمید اکبری نه نه نه دانلود آهنگ نه نه نه دانلود آهنگ نه نه نه از حمید اکبری دانلود آهنگ نه نه نه با صدای حمید اکبری دانلود آهنگ قسمت از مهدی مرادی دانلود آهنگ قسمت با صدای مهدی مرادی دانلود آهنگ مهدی مرادی قسمت دانلود آهنگ امیر حیدری دانلود آهنگ علیرضا روزگار و امیر حیدری من بی اون دانلود آهنگ من بی اون دانلود آهنگ من بی اون از علیرضا روزگار و امیر حیدری دانلود آهنگ من بی اون با صدای علیرضا روزگار و امیر حیدری متن آهنگ من بی اون علیرضا روزگار