بنیامین کجاست؟

بنیامین کجاست؟

 
[ علی بحرینی - روزنامهنگار ]


موسیقی بعد از استراحتی تقریباً مطلق، با پایان ماه رمضان حالا باز هم به دنبال امنیت است. امنیتی که از «زیاده‌خواهی» نمی‌آید. امنیتی که قانون آن را به یک «حق» تبدیل کرده است. اما افسوس که یاد گرفته‌ایم «تبصره‌ها» را به اصل تبدیل کنیم و...! بگذریم. تابستان94 با تأخیری یک‌ماهه به موسیقی می‌آید. خوش‌بین باشیم و امیدوار به آنچه که در راه است.
    این «نوآوری» نیست! در موسیقی پاپ ایران، تعداد خواننده‌هایی که به لطف داشتن موقعیت مناسب بتوان آنها را فارغ از آثارشان بررسی کرد، انگشت‌شمار است. بنیامین بهادری یکی از همین نمونه‌های معدود است. بنیامین و چند نفر دیگر تنها خواننده‌هایی هستند که خودشان از معروف‌ترین آهنگ‌هایشان مطرح‌تر هستند و به خاطر داشتن موقعیت ویژه، حتی اگر یک دهه هم آثار ضعیفی منتشر کنند، همچنان توجه‌برانگیز باقی می‌مانند و قابل حذف نیستند.

به نظرم «بنیامین94» برای شخصیت هنری بنیامین هیچ افزونی خاصی ندارد. آلبومی که در آن رگه‌هایی از متفاوت بودن شنیده می‌شود؛ اما بنیامین انگار از یاد برده که حرکت‌های متفاوت غالباً با شکست مواجه می‌شوند، نه با پیروزی. ترجیح دادن ملودی به هر چیز دیگر و کم‌رنگ کردن نقش ترانه از آشکارترین اشکالات آلبومی هستند که هرگز نمی‌توان درخشش خواننده‌اش در اواخر سال84 با آلبوم «بنیامین 85» را انکار کرد. خیلی از کسانی که از همان روزها تحت تأثیر مُدل بنیامین قرار گرفتند، امروز نسبت به خودِ او کارهای موفق‌تری منتشر می‌کنند. پس خودش کجاست؟
    اسطوره‌ای به نام خسرو شکیبایی اگر از جاودانه شدن صدایش با «مادرِ من، مادرِ من» در فیلم «خواهران غریب» بگذریم، اگر خواندن تیتراژ «خانه سبز» در چند قسمت اول پخش این سریال را هم نشنیده بگیریم و حتی اگر مجموعه آثار دکلمه‌اش که باعث کسب سرمایه‌ای همیشگی برای چند شرکت تولیدکننده آثار موسیقایی شد را به حساب نیاوریم، باز هم نمی‌توان حضور خسرو شکیبایی را در ذهن و روح هنرمندان موسیقی نادیده گرفت.

خاصیت هنرمندان بزرگ همین است که از کالبد هنر تخصصی خود بیرون می‌زنند، به حوزه‌های دیگر سرک می‌کشند و جزئی از پیکره جامعه می‌شوند. شکیبایی سایه‌اش را به موسیقی می‌کشاند، درست همانطور که استاد شجریان برای اهل سینما بزرگ و ماندنی است و استاد فرشچیان اهالی تئاتر را به شور می‌آورد. این آدم‌ها را نمی‌توان بر اساس رشته تخصصی آنها تفکیک کرد. پس بی‌مناسبت نیست، اگر یاد شکیبایی را در هفتمین سالروز درگذشت‌اش گرامی بداریم.

در طول این هفت سال، بچه‌های موسیقی از رضا یزدانی و یغما گلرویی گرفته تا حمید عسکری و احسان خواجه‌امیری بسیار درباره‌اش گفته‌اند و نوشته‌اند. حتی شهرام شکوهی و پوریا حیدری برایش آهنگ (+) ساختند و خواندند و از همه مهم‌تر آلبومی با نام «هامون و تنهایی» با صدای نورآیین مجوز گرفت و به او تقدیم شد. آقای شکیبایی جایتان عجیب خالی است.
    اندر فواید خواننده شدن آهنگسازان و ترانه‌سراها! یکی از فواید خواننده شدن تعدادی از اهالی ترانه‌سرایی و آهنگسازی این است که آهنگسازان و ترانه‌سراها پس از ثبت تجربه جدید خود، متوجه خواهند شد که خوانندگی یکی از کارهای سخت دنیا است و شانس چندانی برای موفقیت در این عرصه وجود ندارد! به همین دلیل این ترانه‌سرایان و آهنگسازها اگر فقط اندکی انصاف داشته باشند، بیشتر از گذشته قدر خواننده‌هایی که با اجرای آثار آنها توفیق به دست آورده‌اند را خواهند دانست!

واقعیت این است که خواننده های ماهر و محبوب هر چه‌قدر هم سهل‌انگار، کم‌معرفت (یا اصلاً بی‌معرفت!)، بدقلق و... باشند، باز هم انسان‌های خاصی هستند که سروده‌ها و ساخته‌های هنرمندان دیگر را به گوش میلیون‌ها مخاطب رسانده‌اند و در ذهن آنها به جایگاه مناسبی رسیده‌اند؛ جایگاهی که تاکنون کمتر ترانه‌سرا یا آهنگسازی با خواننده شدن به آن نزدیک شده است.
    موسیقی درست و حسابی، منتظر کنسرت یراحی اسم خواننده‌هایی مثل مهدی یراحی را گذاشته‌ام «خواننده‌های مواظب»! خواننده‌هایی که با وسواس حرکت می‌کنند و در تولید آثارشان دچار وسوسه‌های تجاری نمی‌شوند. از میان خواننده‌های مواظب، شاید مهدی یراحی یکی از کسانی باشد که امروز خودش را با رعایت تمام اصولش در سطح اول موسیقی پاپ حفظ کرده و می‌توان درباره‌اش حتی فرمول‌های مادی هم ارائه کرد. یراحی قرار است 9 مرداد در تهران کنسرت داشته باشد. موفقیت او در این کنسرت که مهم‌ترین فاکتورش بحث «ضرر ندادن» و «سودآوری» است، نشان می‌دهد که موسیقی درست و حسابی با مخاطبان امروزی، چند-چند است؟ آیا حمایت واقعی از خواننده‌های «دغدغه‌مند» برای مخاطبان امروزی موسیقی، حکم دغدغه را دارد یا آنها ترجیح می‌دهند همچنان به سبک و سیاق مَجازی از هنرمندی مثل یراحی حمایت کنند؟ تا الان وضعیت بلیت‌فروشی کنسرت یراحی این خوش‌بینی را به وجود آورده که بتوان در پوست‌اندازی موسیقی پاپ، به امثال یراحی هم لقب «خواننده پول‌ساز» داد.
    فرید احمدی، متهمی که باید تبرئه شود نقد آثار بنیامین معمولاً با اشاره به کلمه‌هایی که فرید احمدی نوشته، آغاز می‌شود! این یعنی سطحی‌ترین برداشت ممکن از دلایل شکست خوردن یک اثر. فرید احمدی به عنوان ترانه‌سرایی حرفه‌ای در استخدام آلبوم‌های مختلفی بوده و تا امروز بسیار متفاوت و موفق ظاهر شده است. ترانه‌سرایی که در خدمت ریتم‌های موسیقی و تفکرات صاحب اثر است. فرید احمدی دایره وسیعی از واژه‌ها و تکنیک‌ها دارد و تا امروز توانسته برای شادمهر عقیلی «یاس» را بنویسد، با «خاطره» و «فاصله‌ها» برای فریدون مفید باشد، «منو ببخش» را برای ناصر عبداللهی نوشته، با محمد نوری همکاری کرده و «دنیا دیگه مث تو نداره» را برای بنیامین بهادری خلق کرده است.

این گستره را در کارنامه کمترین ترانه‌سرایی می‌توان سراغ گرفت. اما وقتی برای «بنیامین 94» فُرم خواسته‌ها از او تغییر می‌کند، چرا باید فرید احمدی را محکوم کرد؟ در روزهای اوج بنیامین و شنیده شدن صدای او در سراسر ایران، چه سهمی برای فرید احمدی در نظر گرفته شد که در دوران ناکامی بنیامین شاکی ها، ترانه‌سرای او را نشانه بگیرند.


نویسنده: علی بحرینی


تاریخ انتشار : یکشنبه 28 تیر 1394 - 17:35


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Hooman Nikoo Rooz O Shab دانلود آهنگ روز و شب از هومن نیکو دانلود آهنگ روز و شب با صدای هومن نیکو دانلود آهنگ هومن نیکو دانلود آهنگ هومن نیکو روز و شب Download New Music Ali Ahoon Hese Khob Man دانلود آهنگ حس خوب من دانلود آهنگ حس خوب من از علی آهون دانلود آهنگ حس خوب من با صدای علی آهون دانلود آهنگ علی آهون حس خوب من متن آهنگ حس خوب من علی آهون Download New Music Mohammad Zolfaghari Khaterat Eshghe دانلود آهنگ خاطرات عشق تو دانلود آهنگ خاطرات عشق تو از محمد ذوالفقاری دانلود آهنگ خاطرات عشق تو با صدای محمد ذوالفقاری دانلود آهنگ محمد ذوالفقاری خاطرات عشق تو متن آهنگ خاطرات عشق تو محمد ذوالفقاری Download New Music Qajar Download New Music Qajar Maraze Madarzad دانلود آهنگ قجر دانلود آهنگ قجر مرض مادرزاد دانلود آهنگ مرض مادرزاد دانلود آهنگ مرض مادرزاد از قجر دانلود آهنگ مرض مادرزاد با صدای قجر Download New Music Farzam Yousefi Download New Music Farzam Yousefi Saye دانلود آهنگ سایه از فرزام یوسفی دانلود آهنگ سایه با صدای فرزام یوسفی دانلود آهنگ فرزام یوسفی دانلود آهنگ فرزام یوسفی سایه متن آهنگ سایه فرزام یوسفی Download New Music Navid Arsham Yadet Miad دانلود آهنگ نوید آرشام یادت میاد دانلود آهنگ یادت میاد دانلود آهنگ یادت میاد از نوید آرشام دانلود آهنگ یادت میاد با صدای نوید آرشام متن آهنگ یادت میاد نوید آرشام Download New Music Yaser Soltani Download New Music Yaser Soltani Eshghe Man دانلود آهنگ عشق من از یاسر سلطانی دانلود آهنگ عشق من با صدای یاسر سلطانی دانلود آهنگ یاسر سلطانی دانلود آهنگ یاسر سلطانی عشق من متن آهنگ عشق من یاسر سلطانی Download New Music Ali Akhlaghi Download New Music Ali Akhlaghi Tavalod دانلود آهنگ تولد از علی اخلاقی دانلود آهنگ تولد با صدای علی اخلاقی دانلود آهنگ علی اخلاقی دانلود آهنگ علی اخلاقی تولد