ترانه مکرم: از«محمد علیزاده» خواهش می کنم ترانه نگوید!

ترانه مکرم: از«محمد علیزاده» خواهش می کنم ترانه نگوید!

موسیقی ما – وحید لشکری: نهم اسفند امسال سرانجام«محمد علیزاده» توانست اولین حضور رسمی خود در بازار موسیقی پاپ را با تفاوتهای بسیار زیادی تجربه کند. آلبوم «دلت با منه» به همراه آلبوم«سورپرایز» در حالی منتشر شد که آهنگهای آلبوم «سورپرایز» به دلیل یک سری اتفاقات تلخ و ناخواسته در سال 89 شنیده شده بود و همه نگاهها بر روی«دلت با منه» متمرکز شده بود.آلبومی که برخی در مورد آن گفتند مُهر شخصی محمد علیزاده را داشت و برخی هم گفتند که از سطح آثار گذشته او پایین تر بود. اولین بخش از بررسی آلبوم «دلت با منه» به گفتگو با یکی از ترانه سراهایی اختصاص دارد که سابقه همکاری با علیزاده را نیز دارد. «ترانه مکرم» در گفتگو با سایت«موسیقی ما» ضمن بیان این مطلب که این آلبوم خوب است و قابلیت شنیده شدن را دارد، معتقد بود ترانه های محمد علیزاده به تنوع و رنگ بندی کار لطمه زده است و انتقادهایی را نسبت به ترانه های این آثار داشت:
  چه نقدی را می توانید در مورد آلبوم«دلت با منه» داشته باشید؟ محمد علیزاده دوست و همکار قدیمی من است و شاید اولین کارهایی که در موسیقی پاپ جمع می کرد با ترانه های من و همکاری آقای مهران خالصی بود. من فقط از دریچه ترانه های آلبوم می توانم نظر بدهم و صدا و شخصیت او را دوست دارم. اما اگر بخواهم از منظر حرفه ای صحبت کنم من به محمد علیزاده می گویم که خواهش میکنم ترانه نگوید! بنده صراحتا به آقای ترابی گفتم که این آلبوم را دوست ندارم. چون تمام ترک ها از لحاظ مضمون شعری به یک سمت می رود و این تشابه فکری باعث تشابه موسیقیایی هم شده است و به کیفیت آلبوم لطمه زده است. آهنگساز از حیث کلام کار می سازد و این باعث می شود که آلبوم رنگ بندی نداشته باشد. صد در صد مردم آلبوم«دلت با منه» را می پسندند چون سطح کلی خوبی داشت و بحث من این است که از برخی انتظاری بیش از اینکه ارائه می دهند را داریم . چون قابلیت های زیادی دارند. به عنوان مثال اگر آقای یگانه در آلبومش ترانه قرار می دهد یک پیشینه شعری دارد و احساسش در هر ترک متفاوت است. در این تجربه آقای علیزاده یک مقدار ضعف تالیف هم داشتند. برخی از دوستان عنوان می کنند که ما ضعف مالی داریم و ناچار هستیم که خودمان ترانه بگوییم ولی فکر نمیکنم آقای علیزاده چنین مشکلی داشته باشند و اگر یک درصد هم چنین مشکلی باشد ایشان می توانند از دیگران کمک بگیرند. من ترانه مکرم به خاطر یک ویرایش شعر از ایشان مبلغی را دریافت نمی کنم و افراد دیگری هم هستنند که دوستانه این کار را انجام می دهند. کلیت کارهای آقای علیزاده خوب است اما ویرایش گر ترانه نکات ریزی را می بینید که می تواند سطح کار ایشان را بسیار بالاتر از این ببرد. وقتی آقای علیزاده اینقدر به اوج رسید و کارهای خوبی نظیر«جز تو» را خواند و حتی در تبلیغ کنسرتهایش هم «جز تو» را می نویسد بهتر است یک کاری بالاتر از آن در آلبومش باشد نه پایین تر یا در همان سطح. با همه این مسائل باز هم عرض میکنم که کار بسیار خوب و قابل شنیدن بود.
  از خود محمد علیزاده بگویید ؟ انسان بسیار خوب و با وقار و با شخصیت است. مجددا تاکید می کنم که از دوستان و همکاران قدیمی من هستند.این حرفهایی که عنوان کردم کاملا دلسوزانه است و به هیچ عنوان مغرضانه نیست. آقای علیزاده صدای بسیار زیبایی دارد و یک خواننده تمام عیار است و امید دارم کارهای بعدی ایشان سورپرایزکننده باشد.
  و کلام آخر؟ این نقدها بهتر از این است که هنرمندان را دلسرد کنیم و یا خدایی نکرده سخن مغرضانه بگوییم یا حتی تعریف بی مورد داشته باشیم. من عاشق و طرفدار موسیقی هستم و بعد یک ترانه سرا. بسیار دوست دارم که یک کار خوب بشنوم و برایم مهم نیست که ترانه سرا و خواننده و آهنگسازش کیست ولی وقتی می بینیم که هنرمندان زحمات زیادی را متحمل می شوند دوست دارم که کارهای بهتری را ارائه کنند.


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 21 اسفند 1391 - 13:01


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Fateh Nooraee Tasavor Mikonam دانلود آهنگ تصور می کنم دانلود آهنگ تصور می کنم از فاتح نورایی دانلود آهنگ تصور می کنم با صدای فاتح نورایی دانلود آهنگ فاتح نورایی تصور می کنم متن آهنگ تصور می کنم فاتح نورایی Download New Music Kaveh Afagh Download New Music Kaveh Afagh Defa دانلود آهنگ دفاع دانلود آهنگ دفاع از کاوه آفاق دانلود آهنگ دفاع با صدای کاوه آفاق دانلود آهنگ کاوه آفاق دفاع متن آهنگ دفاع کاوه آفاق Download New Music Amin Nikoo Download New Music Amin Nikoo Dooset Dashtamo Daram دانلود آهنگ امین نیکو دوست داشتم و دارم دانلود آهنگ دوست داشتم و دارم دانلود آهنگ دوست داشتم و دارم از امین نیکو دانلود آهنگ دوست داشتم و دارم با صدای امین نیکو متن آهنگ دوست داشتم و دارم امین نیکو Download New Music Omid Sarebani Download New Music Omid Sarebani Khoda Kojaei دانلود آهنگ امید ساربانی خدا کجایی دانلود آهنگ خدا کجایی دانلود آهنگ خدا کجایی از امید ساربانی دانلود آهنگ خدا کجایی با صدای امید ساربانی متن آهنگ خدا کجایی امید ساربانی Download New Music Moein Rahbar Download New Music Moein Rahbar Age Del Shekasteim دانلود آهنگ اگه دل شکسته ایم دانلود آهنگ اگه دل شکسته ایم از معین راهبر دانلود آهنگ اگه دل شکسته ایم با صدای معین راهبر دانلود آهنگ معین راهبر اگه دل شکسته ایم متن آهنگ اگه دل شکسته ایم معین راهبر Download New Music Mehdi Azar Download New Music Yaser Binam Download New Music Yaser Binam Chejoori Mitooni دانلود آهنگ چجوری میتونی دانلود آهنگ مهدی آذر Download New Music Mehdi Yaghmaei Download New Music Mehdi Yaghmaei Man Asheghet Shodam دانلود آهنگ شب کوک دانلود آهنگ شب کوک از مهدی یغمایی دانلود آهنگ شب کوک با صدای مهدی یغمایی دانلود آهنگ مهدی یغمایی شب کوک متن آهنگ شب کوک مهدی یغمایی Download New Music Sheys Rezaei Download New Music Sheys Rezaei Bayad Bedooni دانلود آهنگ باید بدونی دانلود آهنگ باید بدونی از شیث رضایی