ترانه مکرم: از«محمد علیزاده» خواهش می کنم ترانه نگوید!

ترانه مکرم: از«محمد علیزاده» خواهش می کنم ترانه نگوید!

موسیقی ما – وحید لشکری: نهم اسفند امسال سرانجام«محمد علیزاده» توانست اولین حضور رسمی خود در بازار موسیقی پاپ را با تفاوتهای بسیار زیادی تجربه کند. آلبوم «دلت با منه» به همراه آلبوم«سورپرایز» در حالی منتشر شد که آهنگهای آلبوم «سورپرایز» به دلیل یک سری اتفاقات تلخ و ناخواسته در سال 89 شنیده شده بود و همه نگاهها بر روی«دلت با منه» متمرکز شده بود.آلبومی که برخی در مورد آن گفتند مُهر شخصی محمد علیزاده را داشت و برخی هم گفتند که از سطح آثار گذشته او پایین تر بود. اولین بخش از بررسی آلبوم «دلت با منه» به گفتگو با یکی از ترانه سراهایی اختصاص دارد که سابقه همکاری با علیزاده را نیز دارد. «ترانه مکرم» در گفتگو با سایت«موسیقی ما» ضمن بیان این مطلب که این آلبوم خوب است و قابلیت شنیده شدن را دارد، معتقد بود ترانه های محمد علیزاده به تنوع و رنگ بندی کار لطمه زده است و انتقادهایی را نسبت به ترانه های این آثار داشت:
  چه نقدی را می توانید در مورد آلبوم«دلت با منه» داشته باشید؟ محمد علیزاده دوست و همکار قدیمی من است و شاید اولین کارهایی که در موسیقی پاپ جمع می کرد با ترانه های من و همکاری آقای مهران خالصی بود. من فقط از دریچه ترانه های آلبوم می توانم نظر بدهم و صدا و شخصیت او را دوست دارم. اما اگر بخواهم از منظر حرفه ای صحبت کنم من به محمد علیزاده می گویم که خواهش میکنم ترانه نگوید! بنده صراحتا به آقای ترابی گفتم که این آلبوم را دوست ندارم. چون تمام ترک ها از لحاظ مضمون شعری به یک سمت می رود و این تشابه فکری باعث تشابه موسیقیایی هم شده است و به کیفیت آلبوم لطمه زده است. آهنگساز از حیث کلام کار می سازد و این باعث می شود که آلبوم رنگ بندی نداشته باشد. صد در صد مردم آلبوم«دلت با منه» را می پسندند چون سطح کلی خوبی داشت و بحث من این است که از برخی انتظاری بیش از اینکه ارائه می دهند را داریم . چون قابلیت های زیادی دارند. به عنوان مثال اگر آقای یگانه در آلبومش ترانه قرار می دهد یک پیشینه شعری دارد و احساسش در هر ترک متفاوت است. در این تجربه آقای علیزاده یک مقدار ضعف تالیف هم داشتند. برخی از دوستان عنوان می کنند که ما ضعف مالی داریم و ناچار هستیم که خودمان ترانه بگوییم ولی فکر نمیکنم آقای علیزاده چنین مشکلی داشته باشند و اگر یک درصد هم چنین مشکلی باشد ایشان می توانند از دیگران کمک بگیرند. من ترانه مکرم به خاطر یک ویرایش شعر از ایشان مبلغی را دریافت نمی کنم و افراد دیگری هم هستنند که دوستانه این کار را انجام می دهند. کلیت کارهای آقای علیزاده خوب است اما ویرایش گر ترانه نکات ریزی را می بینید که می تواند سطح کار ایشان را بسیار بالاتر از این ببرد. وقتی آقای علیزاده اینقدر به اوج رسید و کارهای خوبی نظیر«جز تو» را خواند و حتی در تبلیغ کنسرتهایش هم «جز تو» را می نویسد بهتر است یک کاری بالاتر از آن در آلبومش باشد نه پایین تر یا در همان سطح. با همه این مسائل باز هم عرض میکنم که کار بسیار خوب و قابل شنیدن بود.
  از خود محمد علیزاده بگویید ؟ انسان بسیار خوب و با وقار و با شخصیت است. مجددا تاکید می کنم که از دوستان و همکاران قدیمی من هستند.این حرفهایی که عنوان کردم کاملا دلسوزانه است و به هیچ عنوان مغرضانه نیست. آقای علیزاده صدای بسیار زیبایی دارد و یک خواننده تمام عیار است و امید دارم کارهای بعدی ایشان سورپرایزکننده باشد.
  و کلام آخر؟ این نقدها بهتر از این است که هنرمندان را دلسرد کنیم و یا خدایی نکرده سخن مغرضانه بگوییم یا حتی تعریف بی مورد داشته باشیم. من عاشق و طرفدار موسیقی هستم و بعد یک ترانه سرا. بسیار دوست دارم که یک کار خوب بشنوم و برایم مهم نیست که ترانه سرا و خواننده و آهنگسازش کیست ولی وقتی می بینیم که هنرمندان زحمات زیادی را متحمل می شوند دوست دارم که کارهای بهتری را ارائه کنند.


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 21 اسفند 1391 - 13:01


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ مهدی مشتاق متن آهنگ جدید تسکین مهدی مشتاق دانلود آهنگ ممنونتم متن آهنگ جدید ممنونتم شهاب بخارایی دانلود آهنگ میعاد حاتمی دانلود آهنگ همین چهره دانلود آهنگ چشم چشم متن آهنگ جدید چشم چشم ندیم دانلود آهنگ میشینم رو به روت متن آهنگ جدید میشینم رو به روت فتاح فتحی دانلود آهنگ وقتی به یاد تو میوفتم متن آهنگ جدید وقتی به یاد تو میوفتم بهراد شهریاری متن آهنگ جدید دوست دارم پویا سالکی متن آهنگ جدید چشم به راه مهدی شکوهی دانلود آهنگ احساس آواره متن آهنگ جدید احساس آواره سامان جلیلی دانلود آهنگ آی دل متن آهنگ جدید آی دل سینا حجازی متن آهنگ جدید مناجات بهنام علمشاهی دانلود آهنگ دِ دیونه متن آهنگ جدید دِ دیونه روزبه نعمت الهی دانلود آهنگ همین نزدیکی متن آهنگ جدید همین نزدیکی سهیل جامی متن آهنگ جدید بهش بگو حامد برادران و سیاوش قمصری دانلود آهنگ کودکان سرطانی متن آهنگ جدید کودکان سرطانی علی باقری دانلود آهنگ بابای بچه های کوفه متن آهنگ جدید بابای بچه های کوفه حامد محضرنیا دانلود آهنگ خواهش متن آهنگ جدید خواهش محمد فکار متن آهنگ جدید وابسته سعید مدرس دانلود آهنگ گله از گرگ متن آهنگ جدید گله از گرگ حامد زمانی آهنگ جدید اذان مهدی یراحی دانلود آهنگ اذان دانلود آهنگ دوباره دستمو بگیر متن آهنگ جدید دوباره دستمو بگیر پویا سالکی دانلود آهنگ دیده بگشا دانلود آهنگ ماه غریبستان متن آهنگ محمد اصفهانی با نام دیده بگشا دانلود آهنگ گروه پازل باند نگرانتم دانلود آهنگ گروه نگرانتم از پازل باند دانلود آهنگ گروه نگرانتم با صدای پازل باند متن آهنگ نگرانتم گروه پازل باند دانلود آهنگ قلب عاشق دانلود آهنگ قلب عاشق از گروه پازل باند دانلود آهنگ قلب عاشق با صدای گروه پازل باند دانلود آهنگ گروه پازل باند قلب عاشق متن آهنگ قلب عاشق گروه پازل باند دانلود آهنگ علی رهبری کی تو دلت امد