ترانه مکرم: از«محمد علیزاده» خواهش می کنم ترانه نگوید!

ترانه مکرم: از«محمد علیزاده» خواهش می کنم ترانه نگوید!

موسیقی ما – وحید لشکری: نهم اسفند امسال سرانجام«محمد علیزاده» توانست اولین حضور رسمی خود در بازار موسیقی پاپ را با تفاوتهای بسیار زیادی تجربه کند. آلبوم «دلت با منه» به همراه آلبوم«سورپرایز» در حالی منتشر شد که آهنگهای آلبوم «سورپرایز» به دلیل یک سری اتفاقات تلخ و ناخواسته در سال 89 شنیده شده بود و همه نگاهها بر روی«دلت با منه» متمرکز شده بود.آلبومی که برخی در مورد آن گفتند مُهر شخصی محمد علیزاده را داشت و برخی هم گفتند که از سطح آثار گذشته او پایین تر بود. اولین بخش از بررسی آلبوم «دلت با منه» به گفتگو با یکی از ترانه سراهایی اختصاص دارد که سابقه همکاری با علیزاده را نیز دارد. «ترانه مکرم» در گفتگو با سایت«موسیقی ما» ضمن بیان این مطلب که این آلبوم خوب است و قابلیت شنیده شدن را دارد، معتقد بود ترانه های محمد علیزاده به تنوع و رنگ بندی کار لطمه زده است و انتقادهایی را نسبت به ترانه های این آثار داشت:
  چه نقدی را می توانید در مورد آلبوم«دلت با منه» داشته باشید؟ محمد علیزاده دوست و همکار قدیمی من است و شاید اولین کارهایی که در موسیقی پاپ جمع می کرد با ترانه های من و همکاری آقای مهران خالصی بود. من فقط از دریچه ترانه های آلبوم می توانم نظر بدهم و صدا و شخصیت او را دوست دارم. اما اگر بخواهم از منظر حرفه ای صحبت کنم من به محمد علیزاده می گویم که خواهش میکنم ترانه نگوید! بنده صراحتا به آقای ترابی گفتم که این آلبوم را دوست ندارم. چون تمام ترک ها از لحاظ مضمون شعری به یک سمت می رود و این تشابه فکری باعث تشابه موسیقیایی هم شده است و به کیفیت آلبوم لطمه زده است. آهنگساز از حیث کلام کار می سازد و این باعث می شود که آلبوم رنگ بندی نداشته باشد. صد در صد مردم آلبوم«دلت با منه» را می پسندند چون سطح کلی خوبی داشت و بحث من این است که از برخی انتظاری بیش از اینکه ارائه می دهند را داریم . چون قابلیت های زیادی دارند. به عنوان مثال اگر آقای یگانه در آلبومش ترانه قرار می دهد یک پیشینه شعری دارد و احساسش در هر ترک متفاوت است. در این تجربه آقای علیزاده یک مقدار ضعف تالیف هم داشتند. برخی از دوستان عنوان می کنند که ما ضعف مالی داریم و ناچار هستیم که خودمان ترانه بگوییم ولی فکر نمیکنم آقای علیزاده چنین مشکلی داشته باشند و اگر یک درصد هم چنین مشکلی باشد ایشان می توانند از دیگران کمک بگیرند. من ترانه مکرم به خاطر یک ویرایش شعر از ایشان مبلغی را دریافت نمی کنم و افراد دیگری هم هستنند که دوستانه این کار را انجام می دهند. کلیت کارهای آقای علیزاده خوب است اما ویرایش گر ترانه نکات ریزی را می بینید که می تواند سطح کار ایشان را بسیار بالاتر از این ببرد. وقتی آقای علیزاده اینقدر به اوج رسید و کارهای خوبی نظیر«جز تو» را خواند و حتی در تبلیغ کنسرتهایش هم «جز تو» را می نویسد بهتر است یک کاری بالاتر از آن در آلبومش باشد نه پایین تر یا در همان سطح. با همه این مسائل باز هم عرض میکنم که کار بسیار خوب و قابل شنیدن بود.
  از خود محمد علیزاده بگویید ؟ انسان بسیار خوب و با وقار و با شخصیت است. مجددا تاکید می کنم که از دوستان و همکاران قدیمی من هستند.این حرفهایی که عنوان کردم کاملا دلسوزانه است و به هیچ عنوان مغرضانه نیست. آقای علیزاده صدای بسیار زیبایی دارد و یک خواننده تمام عیار است و امید دارم کارهای بعدی ایشان سورپرایزکننده باشد.
  و کلام آخر؟ این نقدها بهتر از این است که هنرمندان را دلسرد کنیم و یا خدایی نکرده سخن مغرضانه بگوییم یا حتی تعریف بی مورد داشته باشیم. من عاشق و طرفدار موسیقی هستم و بعد یک ترانه سرا. بسیار دوست دارم که یک کار خوب بشنوم و برایم مهم نیست که ترانه سرا و خواننده و آهنگسازش کیست ولی وقتی می بینیم که هنرمندان زحمات زیادی را متحمل می شوند دوست دارم که کارهای بهتری را ارائه کنند.


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 21 اسفند 1391 - 13:01


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Fateh Nooraee Faryade Khamush دانلود آهنگ فاتح نورایی فریاد خاموش دانلود آهنگ فریاد خاموش دانلود آهنگ فریاد خاموش از فاتح نورایی دانلود آهنگ فریاد خاموش با صدای فاتح نورایی متن آهنگ فریاد خاموش فاتح نورایی Download New Music Mohammad Reza Bahonar Download New Music Mohammad Reza Bahonar Havaie Khoone دانلود آهنگ محمدرضا باهنر دانلود آهنگ محمدرضا باهنر هوای خونه دانلود آهنگ هوای خونه از محمدرضا باهنر دانلود آهنگ هوای خونه با صدای محمدرضا باهنر متن آهنگ هوای خونه محمدرضا باهنر Download New Music Ali Abdolmaleki Chegadr Shabihete دانلود آهنگ چقدر شبیهته از علی عبدالمالکی دانلود آهنگ چقدر شبیهته با صدای علی عبدالمالکی دانلود آهنگ علی عبدالمالکی چقدر شبیهته متن آهنگ چقدر شبیهته علی عبدالمالکی Download New Music Mohsen Chavoshi Divooneh دانلود آهنگ دیوونه از محسن چاوشی دانلود آهنگ دیوونه با صدای محسن چاوشی دانلود آهنگ محسن چاوشی دیوونه متن آهنگ دیوونه محسن چاوشی Download New Music Masiha Mohseni Joz To دانلود آهنگ جز تو دانلود آهنگ جز تو از مسیحا محسنی دانلود آهنگ جز تو با صدای مسیحا محسنی دانلود آهنگ مسیحا محسنی جز تو متن آهنگ جز تو مسیحا محسنی Download New Music Mehdi Bayat Download New Music Mehdi Bayat Ghafas دانلود آهنگ قفس دانلود آهنگ قفس از مهدی بیات دانلود آهنگ قفس با صدای مهدی بیات دانلود آهنگ مهدی بیات دانلود آهنگ مهدی بیات قفس Download New Music Ali Baba In Manam دانلود آهنگ این منم دانلود آهنگ این منم از علی بابا دانلود آهنگ این منم با صدای علی بابا دانلود آهنگ علی بابا این منم Download New Music Mehran Fahimi Download New Music Mehran Fahimi Eshghe Man Kojast دانلود آهنگ عشق من کجاست دانلود آهنگ عشق من کجاست از مهران فهیمی دانلود آهنگ عشق من کجاست با صدای مهران فهیمی دانلود آهنگ مهران فهیمی عشق من کجاست متن آهنگ عشق من کجاست مهران فهیمی Download New Music Nima Kiani Download New Music Nima Kiani Hesse Khoob