تصنیف «قاصد نغمه‌های جاودان» اثر «محمدرضا اصغری» با صدای «علیرضا مهدی‌زاده»

تصنیف «قاصد نغمه‌های جاودان» اثر «محمدرضا اصغری» با صدای «علیرضا مهدی‌زاده»

موسیقی ما - تصنیف «قاصد نغمه های جاودان» به یاد سرو آزاد موسیقی ایران زنده یاد استاد پرویز مشکاتیان و به خوانندگی خواننده جوان موسیقی ایرانی علیرضا مهدی زاده ساخته شد. این قطعه که با آهنگسازی، شعر، نوازندگی سنتور و تمبک محمدرضا اصغری تولید شده همزمان با سالروز درگذشت استاد بنام سنتور و آهنگساز برجسته موسیقی ایرانی در بیست و نهم شهریور ماه در اختیار سایت «موسیقی ما» قرار گرفت. این قطعه پرداخت جالبی از مجموعه کارهای ماندگار مشکاتیان را در دل دارد. بنابراین علاقه مندان به موسیقی ایرانی، به ویژه علاقه مندان به شیوه نوازندگی استاد مشکاتیان می توانند کلید واژه های جالبی را در این قطعه بشنوند.

تصنیف قاصد نغمه های جاودان با یک ایده اولیه از سوی آهنگساز شروع شد و طی یک نشست و همدلی مشترک بین خواننده و آهنگساز اثر شکل گرفت . در آن کوشیده شده است که حول محور آثار استاد فقید پرویز مشکاتیان حرکت شود ، تصنیفی در دو بخش که ملودی های کلام همزمان با اشعار خلق شده است و از بخش دوم در ملودی های جواب در تکمیل حال و هوای شعر به هر اثری از استاد مشکاتیان که اشاره شده است در جواب آن از بخشی از ملودی آن اثر استفاده شده است که این امر به تفکیک اینگونه است:

ملودی با یک موتیف در مقام شوردشتی شروع میشود که تا پایان کار وجود دارد در بخش نخست در شعر  اشاراتی به آلبوم های ( نوا مرکب خوانی ، بیداد و قاصدک ) می شود و خطاب به هنرمند فقید جای خالی او در میان چنگیان و نغمه گران را خاطرنشان می شود ، از آغاز بخش دوم اثر با مُدگردی به دستگاه سه گاه وارد می شود که با شعر «درغم تو چون دلم را می ربود» آغاز می ‌شود به پیش درآمد سه گاه اثر استاد مشکاتیان به نام در غم اشاره می شود . پس از اوج گرفتن در مصرع دوم در گوشه مخالف سه گاه (پرده های جان من را می ربود) در جواب آن قسمت کوتاهی از چهارمضراب مخالف سه گاه از آلبوم وطن من اجرا شده است و سپس با مُد گردی از گوشه مخالف سه گاه وارد گوشه عراق و دستگاه نوا می شود و با اشاره ای به آلبوم دود عود قسمتی از ملودی تصنیف یوسف خوشنام از این آلبوم را یادآوری میکند در ادامه در شعر به دو اثر سرو آزاد و شیدایی در دشتی اشاره میشود و در جواب به سراغ نغمه ایی از تصنیف شیدایی ( آلبوم بر آستان جانان ) می رود و در پایان به تصنیف لحظه دیدار اشاره میکند و آرزوی دیدار تمام هموطنان خود را در ایران دارد.
متن شعری که برای خوانش به یاد مشکاتیان انتخاب شده و توضیح در مورد واژه های کلیدی این قطعه در ادامه مطلب آمده است:

اندک اندک از نوا بیداد کن
غصه هایم را بیا فریاد کن
قاصد آن نغمه های جاودان
ای تو بالاتر ز وهم این و آن
چنگیان را نغمه ای پر راز نیست
ای دریغا پرده ای در ساز نیست
در غم تو ، چون دلم را می ربود
پرده های جان من را می گشود
دستگاهی در بیات دود عود
گوشه ایی از گفتنی هایش نبود
سرو آزادم ز شیدایی بگو
وز دل خونین مینایی بگو
واژه ها را جملگی ویران کنیم
لحظه دیدار در ایران کنیم

* نوا : آلبوم نوا مرکب خوانی * بیداد : آلبوم بیداد * قاصد : قاصدک * در غم : پیش درآمد سه گاه آلبوم وطن من
 * دود عود : آلبوم دود عود * سرو آزاد : آلبوم سرو آزاد * شیدایی : تصنیف شـیـدایی از آلبوم بر آستان جانان
* لحظه دیدار : تصنیف لحظه دیدار


دانلود
منبع: 
اختصاصی صدای آشنا


نویسنده: رضا نامجو

تصنیف «قاصد نغمه‌های جاودان» اثر «محمدرضا اصغری» با صدای «علیرضا مهدی‌زاده»
تصنیف «قاصد نغمه‌های جاودان» اثر «محمدرضا اصغری» با صدای «علیرضا مهدی‌زاده»


تاریخ انتشار : شنبه 29 شهریور 1393 - 20:35


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Ali Zand Vakili Chakaade Honar دانلود آهنگ چکاد هنر دانلود آهنگ چکاد هنر از علی زند وکیلی دانلود آهنگ چکاد هنر با صدای علی زند وکیلی دانلود آهنگ علی زند وکیلی چکاد هنر متن آهنگ چکاد هنر علی زند وکیلی Download New Music Fateh Nooraee Zendegi دانلود آهنگ زندگی از فاتح نورایی دانلود آهنگ زندگی با صدای فاتح نورایی دانلود آهنگ فاتح نورایی زندگی متن آهنگ زندگی فاتح نورایی Download New Music Rasool Najafi Download New Music Rasool Najafi Sime Akhar دانلود آهنگ رسول نجفی دانلود آهنگ رسول نجفی سیم آخر دانلود آهنگ سیم آخر دانلود آهنگ سیم آخر از رسول نجفی دانلود آهنگ سیم آخر با صدای رسول نجفی Download New Music Pourya Heydari Download New Music Pourya Heydari Va دانلود آهنگ پوریا حیدری و... دانلود آهنگ و... دانلود آهنگ و... از پوریا حیدری دانلود آهنگ و... با صدای پوریا حیدری متن آهنگ و... پوریا حیدری Download New Music Kourosh Sanaati Download New Music Kourosh Sanaati Mese To Nist دانلود آهنگ کوروش صنعتی مثل تو نیست دانلود آهنگ مثل تو نیست دانلود آهنگ مثل تو نیست از کوروش صنعتی دانلود آهنگ مثل تو نیست با صدای کوروش صنعتی متن آهنگ مثل تو نیست کوروش صنعتی Download New Music Iman Abdolahkhani Download New Music Iman Abdolahkhani Halam Bade دانلود آهنگ ایمان عبدالله خانی حالم بده دانلود آهنگ حالم بده از ایمان عبدالله خانی دانلود آهنگ حالم بده با صدای ایمان عبدالله خانی متن آهنگ حالم بده ایمان عبدالله خانی Download New Music Mohammad Khalaj Darya Be Darya دانلود آهنگ دریا به دریا دانلود آهنگ دریا به دریا از محمد خلج دانلود آهنگ دریا به دریا با صدای محمد خلج دانلود آهنگ محمد خلج دریا به دریا متن آهنگ دریا به دریا محمد خلج Download New Music Mohi Tar Nemizanam Degar دانلود آهنگ تار نمیزنم دگر دانلود آهنگ تار نمیزنم دگر از محی دانلود آهنگ تار نمیزنم دگر با صدای محی دانلود آهنگ محی تار نمیزنم دگر متن آهنگ تار نمیزنم دگر محی