جزییات کنسرت علیزاده و کلهر در اروپا و امریکا

جزییات کنسرت علیزاده و کلهر در اروپا و امریکا

موسیقی ما - «متاسفانه اکثر تالارهای ما فاقد صدادهی مطلوب است ضمن اینکه شأن هنرمندان نیز در آنجا رعایت نمی‌شود. ما به دنبال جایی هستیم که حداقل به مخاطبان‌مان احترام گذاشته شود.» این را حمیدرضا نوربخش خواننده می‌گوید که قرار است همراه با حسین علیزاده و کیهان کلهر و چند نوازنده دیگر از 16 بهمن‌ماه در 15 شهر کانادا و امریکا کنسرت دهد.

 نوربخش در گفت‌وگوی مفصلی که با خبرگزاری مهر کرده جزییات این تور موسیقایی را تشریح کرده است. به گفته نوربخش در این کنسرت حسین علیزاده تار، کیهان کلهر کمانچه، سیامک جهانگیری نی، روزبه رحیمی سنتور، فریبرز عزیزی رباب و بم تار، پژمان اخواص تنبک و نیما علیزاده رباب می نوازند.

 او در پاسخ به سوالی درباره انتخاب اشعاری از اخوان ثالث و نیما در مورد رویکرد گروه برای استفاده از اشعار شعرای معاصر توضیح می دهد؛ «بخشی از اشعار ما همان طور که اشاره کردم جزء اشعار کهن هستند؛ البته در میان شعرای معاصر نیز ما به دنبال اشعار نو آنها نرفته ایم. یعنی باز هم از اشعار کلاسیکی استفاده کرده ایم که دارای وزن عروضی هستند و توسط شاعران معاصر سروده شده اند. در واقع فضای اشعار به کار گرفته شده هم اجتماعی و هم عرفانی است که نسبت به مسائل اجتماعی نیز نیم نگاهی دارد.

مثلاً این شعر را «هنگام که گریه می‌دهد ساز» (که از نیما است) به یاد پرویز مشکاتیان انتخاب کرده ایم. از اخوان ثالث نیز شعری صد درصد عارفانه برگزیده ایم.» نوربخش درباره آهنگسازی حسین علیزاده و کیهان کلهر در این اجرا ها نیز چنین می گوید؛ «البته سعی شده قطعات این کنسرت با سلسله کارهای مدرنی که از آقای علیزاده شنیده شده متفاوت باشد. از این رو فضای کارها مقداری نزدیک تر از آثار قبلی آقای علیزاده به موسیقی سنتی است. منتها نوع کار و رنگ آمیزی آن از جنس آثار آقای علیزاده است. در بخش مربوط به آقای کلهر نیز به همین شکل است. در کل فضای کار زیاد شبیه به آثاری که از این استادان در گذشته شنیده ایم نیست.»

او درباره شیوه آواز خود نیز می گوید؛ «بخشی از آوازها را من به همان شیوه یی که از گذشته پیگیر بودم اجرا خواهم کرد. اما بخش دیگری از این آوازها متاثر از موسیقی آقای علیزاده است که برای خود من تجربه نویی محسوب می شود.» او ادامه می دهد؛ «اعضای این گروه زمانی که با آقای شجریان کار می کردند شاید تا حدودی تحت فرم آوازخوانی استاد بودند. اما در این ترکیب جدید به دلیل نوع ارتباط عاطفی که بین ما وجود دارد و اینکه همه ما منعطف هستیم و از آنجا که همه به زیبایی کار فکر می کنیم هیچ اصراری بر اینکه حتماً کار به شکل خاصی باشد وجود ندارد.

در واقع تقریباً آثار با همکاری و بده بستانی که بین دوستان وجود داشته شکل گرفته است. همه این موارد از تفاوت های این ترکیب با ترکیب قبلی گروه است. البته پایه کار را آقای علیزاده ساخته و بخشی از کار نیز به مرور شکل گرفته است. مثلاً در قطعه یی که روی شعر نیما ساخته شده ما کار را شروع کرده بودیم که ماجرای درگذشت پرویز مشکاتیان اتفاق افتاد و بعد از آن ما دوباره دنبال شعری در این رابطه گشتیم. پس از مدتی به این قطعه از نیما رسیدیم و آقای علیزاده با توجه به ذهنیتی که از گذشته در ذهن شان وجود داشت این قطعه را به وجود آورد.» او به برگزاری کنسرت های این گروه در ایران هم اشاره می کند؛ «قرار است تابستان 89 اگر شرایط مساعد باشد یک تور در ایران داشته باشیم و در 13-12 شهر مختلف کشور همین کنسرت را روی صحنه ببریم. با توجه به امکانات صدایی نیز تصمیم گرفته ایم امکانات صوتی را یک روز زودتر از گروه به محل برگزاری کنسرت بفرستیم تا از نظر صدا نیز مخاطبان، صدای مناسبی را بشنوند.» «قطعات این کنسرت در کدام دستگاه های موسیقی اجرا می شود؟»

نوربخش در پاسخ به این سوال می گوید؛ «مجموع قطعات تور کنسرت کانادا و امریکا در دستگاه شور، دشتی و بخشی در نوا و براساس اشعاری از نیما، شفیعی کدکنی، اخوان ثالث و سلمان ساوجی است و در ادامه برخی رباعیات ابوسعید ابوالخیر و مولانا اجرا می شود؛ در مجموع این اجراها چهار تصنیف و آواز بداهه اجرا می شود. یکی از تصنیف ها به نام «سوگواران خموش» از ساخته های کیهان کلهر و بقیه از حسین علیزاده است. او ادامه می دهد؛ « ابتدا قرار بود آلبوم این کنسرت قبل از اجرا در کانادا و امریکا در ایران ضبط و همزمان با کنسرت توزیع شود ولی متاسفانه به دلیل سفر کیهان کلهر این کار میسر نشد و ما در نظر داریم یکی از کنسرت ها را که اجرای خوبی به لحاظ صدادهی داشته باشد، ضبط و منتشر کنیم.»

وی در ادامه به چرایی اضافه کردن سازهای جدید به ترکیب ارکستر اشاره می کند؛ «به دلیل رنگ آمیزی ارکستر و حجم بهتر صدا سازهایی به گروه اضافه می شود اما اضافه شدن سازها به معنای ایجاد تغییرات چشمگیر در اجرا نیست چراکه این کارها تنظیم شده است و هریک از سازها نقش خاص خودش را دارد و نمی توان تغییرات اساسی در آن ایجاد کرد.»


منبع: 

تاریخ انتشار : سه شنبه 22 دی 1388 - 00:00


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ بخند از امین رحیمی دانلود آهنگ بخند با صدای امین رحیمی متن آهنگ بخند امین رحیمی Download New Music Sasan Ariya Ehsas دانلود آهنگ احساس از ساسان آریا دانلود آهنگ احساس با صدای ساسان آریا متن آهنگ احساس ساسان آریا Download New Music Ehsan Soleymani Download New Music Ehsan Soleymani Pashimooni دانلود آهنگ احسان سلیمانی پشیمونی دانلود آهنگ پشیمونی از احسان سلیمانی دانلود آهنگ پشیمونی با صدای احسان سلیمانی متن آهنگ پشیمونی احسان سلیمانی Download New Music Music Afshar 4Shanbe Sori دانلود آهنگ چهارشنبه سوری دانلود آهنگ چهارشنبه سوری از موزیک افشار دانلود آهنگ چهارشنبه سوری با صدای موزیک افشار دانلود آهنگ موزیک افشار چهارشنبه سوری متن آهنگ چهارشنبه سوری موزیک افشار Download New Music Peyman Abootalebi Download New Music Peyman Abootalebi Navazesh دانلود آهنگ پیمان ابوطالبی دانلود آهنگ پیمان ابوطالبی نوازش دانلود آهنگ نوازش دانلود آهنگ نوازش از پیمان ابوطالبی دانلود آهنگ نوازش با صدای پیمان ابوطالبی متن آهنگ نوازش پیمان ابوطالبی Download New Music Yashar Shahbazi Download New Music Yashar Shahbazi Hesse Boodan دانلود آهنگ حس بودن از یاشار شهبازی دانلود آهنگ حس بودن با صدای یاشار شهبازی دانلود آهنگ یاشار شهبازی دانلود آهنگ یاشار شهبازی حس بودن متن آهنگ حس بودن یاشار شهبازی Download New Music Mehrzad Amirkhani & Arman Vay Vay دانلود آهنگ ​مهرزاد امیرخانی و آرمان وای وای دانلود آهنگ ​وای وای از مهرزاد امیرخانی و آرمان دانلود آهنگ ​وای وای با صدای مهرزاد امیرخانی و آرمان متن آهنگ وای وای ​مهرزاد امیرخانی Download New Music Mahan Bahramkhan Download New Music Mahan Bahramkhan World Without You دانلود آهنگ دنیا بدون تو دانلود آهنگ دنیا بدون تو از ماهان بهرام خان دانلود آهنگ دنیا بدون تو با صدای ماهان بهرام خان دانلود آهنگ ماهان بهرام خان دنیا بدون تو متن آهنگ دنیا بدون تو ماهان بهرام خان Download New Music Omid Allahkoohi Download New Music Omid Allahkoohi Tanham Nazar دانلود آهنگ امید اله کوهی تنهام نذار دانلود آهنگ تنهام نذار از امید اله کوهی