جشن 74 سالگی رادیو در موزه موسیقی برگزار شد

جشن 74 سالگی رادیو در موزه موسیقی برگزار شد

موسیقی ما - مراسم بزرگداشت هفتاد و چهارمین سال تاسیس رادیو عصر روز گذشته در موزه موسیقی برگزار شد.

در این مراسم ویلن ناصرزرآبادی ازنوازندگان پیش کسوت رادیو و از ساخته های ابراهیم قنبری مهر به موزه موسیقی اهدا شد. عصر روز گذشته جمعه 5 اردیبهشت 1393 مراسمی برای بزرگداشت هفتاد و چهارمین سال تاسیس رادیو در موزه موسیقی برگزار شد. در این مراسم جمعی از هنرمندان و مسئولان موسیقی و رادیوی کشور حضور داشتند. این برنامه با اجرای عباس سجادی به همراهی گروهی از رادیو فرهنگ و اجرای زنده برنامه «هفت اقلیم» در حیاط موزه موسیقی شروع شد. عباس سجادی در ابتدای برنامه از سه تن از پیشکسوتان رادیو: شاهرخ نادری، رضا سجادی و ناصر زرآبادی تقدیر کرد. این سه پیشکسوت در مقابل سن و در کنار میز رادیو فرهنگ نشسته بودند.

علی مرادخانی اولین سخنران مراسم درباره رادیو گفت: رادیو بیشترین تمرکز را بر حوزه های معرفتی جامعه داشته است. ما خوشحالیم که می توانیم در موزه موسیقی به بخش هایی از فعالیت های رادیو پرداخته و آنها را معرفی کنیم. مدیرعامل موزه موسیقی ادامه داد: رادیو در سال های فعالیتش توانست کوشش های افراد هنرمند را به جامعه معرفی کند. معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: تاثیرهای بسیاری که رادیو در تاریخ ما داشته را باید یادآوری و حافظه تاریخی خود را تقویت کنیم. مرادخانی افزود: امیدواریم که با حضور شما عزیزان بتوانیم اندکی از زحمت های سُتُرگ هنرمندان رادیو را به جامعه بنمایانیم. مدیر موزه موسیقی با اشاره به آرشیو صوتی موزه موسیقی گفت: ما در آرشیو موزه موسیقی آثار گرانقدری داریم؛ از سال 1274 شمسی که ضبط صفحه های سنگی در ایران آغاز شده تا کنون، آثاری در موزه موسیقی نگهداری می شوند. وی در پایان اظهار کرد: افراد بسیاری هستند که صفحه های قدیمی در دست دارند که امیدواریم با اهدای آنها به موزه موسیقی، وضعیت نگهداری بهتری را برای این آثار فراهم کنند.

پس از صحبت های مرادخانی نوبت به اجرای موسیقی رسید. فضل اله توکل( آهنگساز و نوازنده سنتور) به همراه داوود یاسری( نوازنده تنبک) به اجرای دونوازی پرداختند.
پس از اجرای این برنامه گروه رادیو فرهنگ برنامه جشن تولد 74 سالگی رادیو را به صورت زنده برای حاضران در موزه موسیقی و همچنین شنوندگان رادیو فرهنگ اجرا کردند. در بخش هایی از برنامه رادیو فرهنگ، شاهرخ نادری به اجرای برنامه پرداخت و برخی از موسیقی های قدیمی رادیو به انتخاب این گوینده پیشکسوت برای مخاطبان پخش شد.

رضا سجادی گوینده پیشکسوت رادیو در سال 1319 برای نخستین بار از رادیو اعلام کرد که «اینجا تهران است، شنوندگان عزیز از این ساعت رادیو برای شما برنامه اجرا می کند.» در بخشی از اجرای برنامه رادیو فرهنگ، میکروفن در اختیار رضا سجادی قرار گرفت و او در آغاز صحبت هایش گفت: اینجا تهران است، شنوندگان عزیز از این ساعت رادیو برای شما برنامه اجرا می کند. سجادی ادامه داد: افتخار می کنم که نخستین گوینده رادیو در ایران هستم. استادان بزدگی به من درس دادند تا بتوانم در رادیو به اجرای برنامه بپردازم. نخستین گوینده رادیو در ایران گفت: رادیو هنوز هم در دنیای رسانه حرف نخست را می زند. زمانی در خراسان دیدیم که مردی در حال بردن گاوهایش به چرا بود که بر شاخ یکی از گاوهایش رادیویی ترانزیستوری آویزان کرده بود. وی ادامه داد: رادیو انتشار دهنده فرهنگ قدیمی ماست. بیایید قدر رادیو را بدانیم. آخرین بخش این مراسم اهدای ویلن ناصر زرآبادی به موزه موسیقی بود.زرآبادی درباره ساز خود گفت: 58 سال پیش این ویلن را از ابراهیم قنبری مهر خریدم. زرآبادی به بیان خاطره ای از نوازندگی با این ویلن پرداخت و گفت: روزی برای دیدن دوستانم به مهمانی رفتم و سازم را هم با خودم بردم. اما وقتی رسیدم متوجه شدم که آرشه را با خودم نیاورده ام. به دوستم گفت که از باغش برای من ترکه ای بیاورد و با استفاده از همان ترکه به جای آرشه به نواختن پرداختم. زرآبادی که همان ترکه را در داخل جعبه سازش داشت، یکی از آهنگ های ساخته خودش را با همان ترکه برای حاضران در موزه موسیقی و شنوندگان رادیو فرهنگ اجرا کرد. زرآبادی سازش را به مدیر موزه موسیقی اهدا کرد و با صدایی بغض آلود گفت: من 94 سال سن دارم و در سال های بسیاری این ساز مونس و همدم من بوده است. علی مرادخانی با تقدیر از حرکت این پیشکسوت اعلام کرد :این لحظه در تاریخ موسیقی ایران ثبت خواهد شد و در آینده از آن یاد خواهد شد.

از استاد زرآبادی هم تشکر میکنم که در این برنامه حضور داشتند و لطف کردند و یکی از سازهای ارزشمند موسیقی را به موزه موسیقی اهدا کردند و معتقدم که باید قدر این عزیزان را بدانیم. در مراسم هفتاد و چهارمین سال تاسیس رادیو، چهره هایی مانند علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر موزه موسیقی، امین اله رشیدی، میلاد کیایی، فضل اله توکل، بزرگ لشگری، جواد لشگری، کیوان ساکت، محمد سریر، رامبد صُدیف، استاد وحدت، فرهنگ جولایی، قاسم رفعتی، عباس خوشدل، صدیق تعریف، شاهرخ تویسرکانی، مهدخت مخبر، فریدون شهبازیان و ملیحه سعیدی حضور داشتند. گفتنی است که در حاشیه این مراسم نمایشگاه عکس از رادیو به همت فروغ بهمن پور در موزه موسیقی برپا شد.مراسم سالروز افتتاح رادیو
مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


مراسم سالروز افتتاح رادیو


تاریخ انتشار : شنبه 6 اردیبهشت 1393 - 23:24


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ دلتنگ با صدای محمد ایمانپور دانلود آهنگ محمد ایمانپور دانلود آهنگ محمد ایمانپور دلتنگ Download New Music Hossein Mirdar Download New Music Hossein Mirdar Khodahafez Refigh دانلود آهنگ بیدار دانلود آهنگ حسین میردار دانلود آهنگ حسین میردار و بیدار خداحافظ رفیق دانلود آهنگ خداحافظ رفیق دانلود آهنگ خداحافظ رفیق از حسین میردار و بیدار دانلود آهنگ خداحافظ رفیق با صدای حسین میردار و بیدار Download New Music Mohamad Amani Download New Music Mohamad Amani Roozaye Khoob دانلود آهنگ روزای خوب دانلود آهنگ روزای خوب از محمد امانی دانلود آهنگ روزای خوب با صدای محمد امانی دانلود آهنگ محمد امانی دانلود آهنگ محمد امانی روزای خوب Download New Music Reza Yazdani Barzakh دانلود آهنگ برزخ دانلود آهنگ برزخ از رضا یزدانی دانلود آهنگ برزخ با صدای رضا یزدانی دانلود آهنگ رضا یزدانی برزخ متن آهنگ برزخ رضا یزدانی Download New Music Emad Marham دانلود آهنگ عماد مرحم دانلود آهنگ مرحم از عماد دانلود آهنگ مرحم با صدای عماد متن آهنگ مرحم عماد Download New Music Ali Zahmatkesh Download New Music Ali Zahmatkesh Nafase To دانلود آهنگ علی زحمتکش نفس تو دانلود آهنگ نفس تو دانلود آهنگ نفس تو از علی زحمتکش دانلود آهنگ نفس تو با صدای علی زحمتکش متن آهنگ نفس تو علی زحمتکش Download New Music Amirreza Parhizkari Seni Gordom دانلود آهنگ امیررضا پرهیزکاری سنی گوردوم دانلود آهنگ سنی گوردوم دانلود آهنگ سنی گوردوم از امیررضا پرهیزکاری دانلود آهنگ سنی گوردوم با صدای امیررضا پرهیزکاری متن آهنگ سنی گوردوم امیررضا پرهیزکاری Download New Music Saman Jalili Bazande دانلود آهنگ بازنده دانلود آهنگ بازنده از سامان جلیلی دانلود آهنگ بازنده با صدای سامان جلیلی دانلود آهنگ سامان جلیلی بازنده متن آهنگ بازنده سامان جلیلی Download New Music Amirali Zamani Ye Rooz Miyad دانلود آهنگ امیرعلی زمانی یه روز میاد