حمید حامی: آقایون خواننده برای حفظ آبرویشان در مورد حرفهای من مصاحبه نکنند!

حمید حامی: آقایون خواننده برای حفظ آبرویشان در مورد حرفهای من مصاحبه نکنند!


موسیقی ما – تقریبا همه تاریخ‌هایی که برای انتشار آلبوم «یه لحظه عاشق شو» در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، گذشت و هنوز اثر جدید «حامی» وارد بازار موسیقی کشور نشده است. ماجرای عدم انتشار این آلبوم، رفته رفته در حال تبدیل شدن به یک بحران در بین دوستداران موسیقی کشور است ولی این خواننده به گفته خودش در حال جنگ نابرابر با «مافیا» این عرصه است. عده‌ای گفتگوهای جنجالی این اواخر «حامی» را نوعی بازار گرمی برای آلبومش عنوان کرده اند و خیلی‌ها هم اعتقاد دارند که صحبت‌های او درست و در واقع منطقی ست.

*مدام از مافیای موسیقی صحبت می‌كنی، مافیا كیست؟
مافیای موسیقی ایران یعنی تعدادی خاص از اهالی موسیقی (از خواننده و آهنگساز گرفته تا نوازنده و شاعر) كه به واسطه روابط خود لابی می‌كنند و از رانت برای پیشرفت و درآمدزایی و ایجاد شهرت روز افزون استفاده می‌كنند! البته در این میان تعدادی از این خودفروختگان از كمی استعداد و توانایی هم برخوردارند ولی بیش‌تر آن‌ها از كم‌ترین استعداد و توانایی در رشته خود محرومند و فقط و فقط به خاطر داشتن لابی و حمایت‌های دولتی و غیردولتی پیشرفت می‌كنند. غافل از این‌كه همه چیز پول نیست!

*راهی هم برای مقابله با این مافیا داری؟
اگر بنده مسئولیت و یا سمت دولتی می‌داشتم، طوری فضای هنر ایرانی را از آلودگی‌ها، دزدی‌ها، كلاه‌برداری‌ها، لابی بازی‌ها و مافیا بازی‌ها، رانت خواری‌ها و بی‌بند و باری‌ها پاك می‌كردم كه اسمم یكی از برجسته‌ترین اسامی تاریخ هنر ایران می‌شد! اما افسوس كه دل‌سوزان فرهنگ ایرانی هیچ قدرت و مقامی برای تغییر فضای آلوده هنر ایران نخواهند داشت.

* اصلاً چرا به این جریان به قول خودت مافیا نزدیك نمی‌شوی تا شاید راحت‌تر كار كنی؟
مسلم است كه وقتی یك هنرمند از ابتدای فعالیت هنری خود و بر مبنای خط فكری خود برنامه‌ریزی و یا فعالیت مستمر داشته باشد، از او نباید انتظار آثاری غیر‌از آن‌چه فرهنگ هنری اوست داشت، به قول معروف از كوزه برون همان طراود كه در اوست! اگر می‌بینید بازار موسیقی و سینمای ایران پرشده است از حنجار شكنی، تفاوت و گرایش به هنر غیرایرانی و اگر تقریبا تمامی هنرمندان موسیقی پاپ و سینمای بازاری ایران صد‌درصد به سمت درآمدزایی و تجارت از راه هنرگرایش دارند، به این دلیل است كه این افراد به صورت خود نقاب زده‌اند كه خود سرپوشی‌ست به فقر فكری و شخصیتی و هم‌چنین فقر مالی آن‌ها در گذشته!

* انگار هنوز دل پری از فضای موسیقی داری...
حكایت موسیقی بی بند و بار امروز ایران حكایت همان موسیقی است كه برای جشن‌های عقد و عروسی تدارك دیده می‌شود. با این تفاوت كه این عروسی بدون عروس و داماد و در سالن‌های كنسرت برگزار می‌شود! همان موسیقی كه فقط و فقط برای جلب مشتری و درآمد بیش‌تر برنامه‌ریزی می‌شود كه در این میان از نوازنده، آهنگساز و ترانه سرا گرفته تا تهیه‌كننده و مركز پخش و كنسرت گذار، همه و همه به دنبال یك چیز هستند... یك لقمه نان، ولی به چه قیمتی خدا می‌داند! شاید به قیمت زیرپا گذاشتن شرف و غرور و انسانیت خود و شاید به قیمت از دست دادن دین! شاید هم به قیمت زیر پا گذاشتن هم وطن، هم كار، دوست و حتی خانواده خود! به‌ هرحال كسی كه برای پیشرف كردن و جا نماندن از آشفته بازار پول و شهرت عقب مانده ایرانی، دست به هر كاری می‌زند، باید هم در دسترسی و نزدیكی به هدف خود از هر حركت كثیفی بری نباشد، تا در نهایت به موفقیت برسد.

* انتشار آلبوم جدیدت چند بار به تعویق افتاده، ماجرا چیست؟
پاسخ این سوال كه برای مخاطبانم تبدیل به معما و مایه گلایه از من شده جوابی‌ست كه در صورت بیان آن اگر بخواهم هم دیگر نمی‌توانم در موسیقی ایران فعالیت كنم! پس بهتر است جواب این سوال را بگذاریم برای بعد از خداحافظی‌ام از موسیقی، بگذاریم برای آخرین مصاحبه‌ام، برای وقتی كه دیگر قرار است هیچ اثری از من در موسیقی و هنر ایران متولد نشود.

* پس هنوز هم نمی‌توانی تاریخ دقیقی از انتشار آلبومت اعلام كنی؟
در مورد تاریخ انتشار شما را به خدا به من فرصت بدهید تا در این جنگ نابرابر پیروز شوم! از مخاطبانم می‌خواهم كه به جای كنایه و بی‌حوصلگی، صبر و تحمل پیشه كنند، چون من جز خدمت به چیزی فكر نمی‌كنم، من جز این‌كه پانزده سال تلاش‌م را بدون انتظار در اختیار مردم قرار دادم سهمی از موسیقی ایران نداشته‌ام! پس اگر طرفدار حق هستید و اگر قدر هنر و هنرمند واقعی را می‌دانید بگذارید تا «یك لحظه عاشق شو» سر فرصت مناسب وارد بازار شود، پیشاپیش هم تشكر می‌كنم از حمایت و مهربانی مخاطبین عزیزم.

* اكثر خواننده‌ها برای جذب مخاطب بیش‌تر بعد از مدتی دست به تغییر سبك می‌زنند، تو در «یك لحظه عاشق شو» این كار را انجام داده‌ای؟
من هیچ‌وقت بدون فكر و برنامه‌ریزی دست به تغییر در موسیقی خودم نمی‌زنم، این بار هم فضای  آلبوم فضایی عجیب و غریبی نیست. همه خواننده‌ها حق دارند فضاها و یا حتی سبك‌های مختلف موسیقی را تجربه كنند، البته بماند كه در موسیقی امروز ایران در كل سبك خاصی وجود ندارد و موسیقی پاپ ملغمه‌ایست از چندین سبك و فضاهای مختلف و گاهی ثبت نشده موسیقی كه تاریخ موسیقی دنیا تا امروز چنین فضاهایی را تجربه نكرده است. یكی از آن‌ها فضای ناله و زجه است كه از گاهی هم مورد توجه مردم قرار می‌گیرد! هرچه بیشتر ناله كنی و زجه بزنی، بیش‌تر مورد توجه قرار می‌گیری و در كنار این ناله‌ها كافی‌ست چند قطعه‌ی عروسی و عقدكنان هم تولید كنی كه دیگر وقع دروی محصولی‌ست كه كاشته‌اید!

* در این مورد مصداق هم داری؟
اگر توجه كنی در بیش‌تر آلبوم‌هایی كه به تازگی یعنی این چند ساله منتشر شده، چند قطعه مخصوص زاری و گریه است كه یا كپی برابر اصل یك ترانه یونانی وتركی استانبولی است و یا به شیوه‌ی دزدهای غیرحرفه‌ای تغییراتی كودكانه در آن داده شده است، كه همگی در كل با زجه‌ها و ناله‌های مرثیه گونه خواننده‌ها برای عزاداری تدارك دیده شده‌اند! البته ریتم چهار چهارم تند كه صدای متوالی كیك و غرش گیتار باس از ابتدا تا انتهای قطعه خودنمایی می‌كند، باعث می‌شود كه عامه مردم كه عاشق و شیفته‌ی موسیقی فرنگی هستند دیگر از گوش دادن نمونه‌های غیر‌ایرانی پرهیز كنند كه این خود از پدیده‌ی شوم غرب زدگی جلوگیری می‌كند. خصوصیات دیگر این آلبوم‌ها فضای ترانه‌هایی است كه به جای حرف عشق و مهربانی، به جای ستایش خداوند و كائنات، به جای این‌كه به فرزندان این سرزمین عشق و محبت را آموزش دهد، جز لعن و نفرین چیزی نیست! لعنت به تو كه رفتی و نموندی، بیا و بمون پیش‌م، نرو كه می‌میرم و... هجویاتی كه وقتی روی كاغذ نوشته می‌شوند به فاجعه در حال رخ دادن پی خواهید برد! به هر حال، مردم كه راضی، خواننده‌ها و دیگر عوامل از جمله تهیه‌كننده‌ها و مراكز پخش كه از این رونق بازار پول كلان به جیب می‌زنند راضی، پس... وای به حال ناراضی.

* نسل اول موسیقی پاپ مثل اعتمادی، عصار، مانی رهنما و... بعد از مدتی میدان را خالی كردند؟ فكر نمی‌كنی این موضوع یكی از دلایل مسموم شدن شدن فضای موسیقی است؟
در مورد مانی رهنما كه یكی از مفاخر موسیقی ایران است حرفی برای گفتن نیست. چون او قبلا با موسیقی، شعرهای زیبایش و با پرورش استعدادهای موسیقی ایرانی حرف‌هایش را زده و به حق كه به جا و مطمئن گفته است! اما در مورد دیگر خواننده‌های نسل اولی (كه اسمی از آن‌ها نخواهم برد)، باید بگویم نود و چند‌درصد آن‌ها به دلیل این‌كه از حمایت‌های دولتی و نه از استعداد لازم و كافی برای ماندگاری و حتی فعالیت در هنر ایران برخوردار بودند، فراموش شده‌اند! وقتی یك هنرمند تكیه به دیواری زده كه بدون شك ویران خواهد شد، زمانی كه حمایت این دیوار یا از بین برود، قطعا هنرمند هم از میان برداشته خواهد شد‍! مثل دو فرزند از یك خانواده كه یكی حمایت كامل پدر را دارد و دیگری بر اساس توانایی و استعداد خود پیشرفت كرده است، كه بعد از فوت پدر... ناگفته پیداست كه چه كسی باقی خواهند ماند و چه كسی فنا خواهد شد. شك نكن كسی باقی خواهد ماند كه بدون تكیه به بندگان خدا بلكه با تكیه بر توانایی و استعداد خود و چشم امیدواری به درگاه خدا پا عرصه‌ای خطرساز گذاشته!

* پس راه ماندگاری چیست؟
بی دلیل نیست كه هر خواننده‌ی بی‌تعهد و وابسته‌ای كه روزی گل می‌كند روز بعد افول می‌كند. بی‌دلیل نیست كه از ازل تا ابد كسانی ماندنی شده‌اند كه از جنس خود مردم هستند و بس! پس بی‌دلیل نیست كسانی كه فلسفه خلقت هستی و انسان و هنر را درك كرده‌اند ماندنی می‌شوند. كم نیستند نمونه‌هایی معاصر در سینما، تئاتر، موسیقی، شعر و فرهنگ و ادب ایران كه به واسطه همین خصوصیات انسانی همیشه در قلب مردم در ذهن تاریخ باقی خواهند ماند.

* این فضایی كه در مورد حمایت گزینشی از خواننده‌ها شد، گاهی در مورد ترانه سراها هم دیده می‌شود، قبول داری؟
مشكل این‌جاست كه به غیر‌از چند ترانه سرای متعهد، بیش‌تر ترانه سرایان نیز گرفتار همان موج دلال گونه‌ی بازاری موسیقی شده‌اند و عقده‌ی شهرت و پول گریبان آن‌ها را هم گرفته! چه بسا كه همكاری رایگان با یك خواننده نام‌دار بیرونی و قدیمی كه دیگر ازكار افتاده و صدایی برای خواندن ندارد را به فعالیت و همكاری با خواننده‌های جوان و مستعد داخلی ترجیح می‌دهند و نتیجه این عمل یك عكس‌العمل پول‌ساز است! چون تا دیروز قیمت یك ترانه از این دوستان 200 هزار تومان بوده ولی بعد از درج اسم آن‌ها پای كلیپ آقای ایكس، هر ترانه را بالغ بر پنج تا ده میلیون تومان با منت و شرایط خاص به خواننده‌های داخلی می‌فروشند! البته من به تمام كسانی كه این روش را برگزیده‌اند حق می‌دهم چون برای فقرها، عقده‌ها و بی‌فرهنگی‌ها یك سرپوش قطور لازم است كه این سرپوش چیزی نیست جز پول و شهرت.

* در مصاحبه قبل گفتی كه برای همیشه از ایران مهاجرت‌ خواهی كرد. این مهاجرت به معنای خالی كردن میدان نیست؟
چه حالا و چه بعد از من برایم مهم نیست كه، چه كسانی و چگونه فعالیت می‌كنند! این مهم نیست كه چه كسی و چگونه تیشه به ریشه فرهنگ ایرانی می‌زند! این مهم نیست كه بی‌استعدادها و نابكارها نبض بازار را به دست گرفته‌اند. وقتی می‌گویم می‌روم، می‌روم! زندگی خانوادگی خود را به آلودگی كثیف موسیقی ایرانی ترجیح می‌دهم، و این یعنی خداحافظ موسیقی ایرانی! دیگر برایم اهمیتی ندارد كه چه كسی كجای دنیای موسیقی ایران ایستاده و تیتراژ فلان سریال را به چه قیمتی و یا با چه رابطه‌ای خوانده! دیگر مهم نیست كه چگونه مجوز كنسرت خارج از ایران به تعدادی داده می‌شود و نه به همه! این مهم است كه فقط و فقط از این فضای مسموم فاصله بگیرم، زندگی شخصی من و هم خانواده‌ام برای من خیلی عزیزتر از آن است كه باقیمانده عمر خودم را بیش‌تر از این فدای فرهنگ به پول آلوده ایرانی كنم. بهتر آن‌كه آن‌ها هم به ورطه پول باره خود رها شوند و كسی به اسم حامی كه حقیقت‌ها را فریاد می‌كند و بنا را به افشاگری گذاشته در میان نباشد.

* این روزها برخی از خواننده‌ها از صحبت‌های شما در مورد مافیا انتقاد می‌كنند، چه واكنشی در مقابل این حرف‌ها داری؟
بهتر این است كه برای حفظ آبرویشان دیگر دست به مصاحبه نزنند چون با این حركت دست خود را به عنوان یكی از عوامل لابی بازی و رانت خواری و مافیاگری در موسیقی ایران رو می‌كنند .  نمونه‌های زیادی از مافیاگری این دوستان وجود دارد كه سه نمونه از آن‌ها را در زیر متذكر می‌شوم: 1. ترانه سرا و آهنگسازی كه به واسطه همكاری  با خوانندهای سیاسی لس آنجلسی ممنوع الفعالیت هستند و همه‌ی خط قرمزها را رد كرده‌اند چگونه تنها اجازه فعالیت با یك خواننده را دارند؟ چگونه اسم این ترانه سرا و آهنگساز با فونت درشت روی جلد سی دی و تمام پوسترهای آلبوم این خواننده درج می‌شود ولی در عین حال ممنوع الفعالیت هستند؟ 2. چگونه می‌شود كه حامی به عنوان خواننده‌ی تیتراژ سریال فلان از شبكه‌ی سه سیما انتخاب می‌شود و قطعه منتخب مورد تایید كارگردان و نویسنده و تهیه‌كننده و حتی مدیر شبكه هم قرار می‌گیرد و مجوزهای مورد نظر هم صادر می‌شود و پنجاه‌درصد مبلغ قرارداد هم به عنوان پیش پرداخت به حامی پرداخت می‌گردد، اما تنها دو ساعت مانده به پخش این سریال، خواننده دیگری جایگزین حامی می‌شود؟ 3. چگونه ممكن است در روز عاشورا و تاسوعای حسینی سال 1388 و وقتی كه ایران و جهان تشیع، سوگوار و عزادار این واقعه تاریخی بود، دو نفر از همین خواننده‌هایی كه فرافكنی می‌كنند در امریكا و كانادا آن هم با قطعاتی كه دست كمی از پیرهن صورتی ندارند روی صحنه بروند؟ چگونه ممكن است كه مرجعی برای صدور مجوز اجرای كنسرت خارج از ایران وجود نداشته باشد و فقط چند خواننده‌ی خاص حق اجرای بیرون ایران را داشته باشند؟ چگونه؟ چرا؟ و صدها سوال بی‌پاسخ دیگر. جالب این‌كه: "چند سال است كه سوالات زیادی را راجع به لابی و رانت و مافیا و آلودگی‌های موسیقی ایران مطرح كرده‌ام اما تا امروز مسئولین خرد و كلان و نه حتی خواننده‌هایی كه فرافكنی می‌كنند نه تنها جوابی برای حتی یكی از سوالات من ندارند، بلكه حتی جرات نزدیك شدن به بحث و تبادل نظر راجع به مسائل مطرح شده را نداشته‌اند" و فقط گاهی برای فرار از وجدان خوابیده‌ی خود و نیز سرپوش گذاشتن به گناهشان، مصاحبه‌هایی مبنی بر عدم وجود مافیا در ایران می‌زنند، و این یعنی این‌كه: "حرف حق پاسخی جز سكوت ندارد". حالا به نظر شما مافیا یعنی چه؟ نه یعنی همین كسانی كه به واسطه لابی و رانت جیب مردم معصوم ایران را خالی می‌كنند؟

* حرفی مانده كه بخواهید در انتها بزنید؟
"اندكی صبر سحر نزدیك است، اندكی صبر سحر نزدیك است، اندكی صبر سحر نزدیك است".


منبع: 
روزنامه تماشا
تاریخ انتشار : شنبه 16 شهریور 1392 - 23:54


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
متن آهنگ دلگیرم ازت حمید اکبری Download New Music Alireza Ebrahimi Download New Music Alireza Ebrahimi Gal Gal دانلود آهنگ علیرضا ابراهیمی دانلود آهنگ علیرضا ابراهیمی گل گل دانلود آهنگ گل گل دانلود آهنگ گل گل از علیرضا ابراهیمی دانلود آهنگ گل گل با صدای علیرضا ابراهیمی متن آهنگ گل گل علیرضا ابراهیمی Download New Music Mehrdad Ghasemi Download New Music Mehrdad Ghasemi Sarnevesht دانلود آهنگ سرنوشت از مهرداد قاسمی دانلود آهنگ سرنوشت با صدای مهرداد قاسمی دانلود آهنگ مهرداد قاسمی دانلود آهنگ مهرداد قاسمی سرنوشت متن آهنگ سرنوشت مهرداد قاسمی Download New Music Yosef & Yaghob Download New Music Yosef & Yaghob To Vali Mahtabi دانلود آهنگ توولی مهتابی دانلود آهنگ توولی مهتابی از دوقلوهای یوسف و یعقوب دانلود آهنگ توولی مهتابی با صدای دوقلوهای یوسف و یعقوب دانلود آهنگ دوقلوهای یوسف و یعقوب دانلود آهنگ دوقلوهای یوسف و یعقوب توولی مهتابی Download New Music Masoud Atashin Download New Music Masoud Atashin Ye Nimkat دانلود آهنگ مسعود آتشین دانلود آهنگ مسعود آتشین یه نیمکت دانلود آهنگ یه نیمکت دانلود آهنگ یه نیمکت از مسعود آتشین دانلود آهنگ یه نیمکت با صدای مسعود آتشین Download New Music Milad Backeri Saravi Kija دانلود آهنگ ساروی کیجا دانلود آهنگ ساروی کیجا از میلاد باکری دانلود آهنگ ساروی کیجا با صدای میلاد باکری دانلود آهنگ میلاد باکری ساروی کیجا متن آهنگ ساروی کیجا میلاد باکری Download New Music Rezalon Download New Music Rezalon Che Haliye دانلود آهنگ چه حالیه دانلود آهنگ چه حالیه از رضالون دانلود آهنگ چه حالیه با صدای رضالون دانلود آهنگ رضالون دانلود آهنگ رضالون چه حالیه Download New Music Mehdi Moghadam Download New Music Mehdi Moghadam Az Ham Joda Shim دانلود آهنگ از هم جداشیم دانلود آهنگ از هم جداشیم از مهدی مقدم دانلود آهنگ از هم جداشیم با صدای مهدی مقدم دانلود آهنگ مهدی مقدم از هم جداشیم متن آهنگ از هم جداشیم مهدی مقدم