سعید مدرس: قطعه «ای دل» از «دنیای وارونه» هم بیشتر شنیده خواهد شد

سعید مدرس: قطعه «ای دل» از «دنیای وارونه» هم بیشتر شنیده خواهد شد

موسیقی ما – خواننده آلبوم «ساحل چمخاله» شب گذشته جدیدترین تک آهنگ خود را منتشر کرد. «سعید مدرس» در آستانه سال جدید قطعه «ای دل» با شعری از «خیام» را به مخاطبانش ارائه کرد که این کار نسبت به آثار گذشته او متفاوت‌تر بود. مدرس برخلاف روال معمول در اغلب آثاری که شعر کلاسیک دارند این بار به سراغ یک تنظیم ریتمیک رفته است. سعید مدرس در آخرین گفتگوی سال 94 خود از ایده و جزئیات ای دل گفت و اینکه قطعه مرغ سحر زمینه‌ساز تولید این قطعه بوده است.
  *ایده کار روی شعر «خیام» با این ملودی و تنظیم از کجا شکل گرفت؟ قطعه «مرغ سحر» را که منتشر کردم یک ریسک برای من بود و مطمئن نبودم که با استقبال مردم مواجه شود. بازخورد خوبی از آن دریافت کردم و تجربه جالبی بود. ساختن ملودی روی اشعار فاخر حس بسیار خوبی دارد. زیرا هر کجا  شما بخواهید در ملودی درگیر احساس شوید، ترانه هم از لحاظ معنایی پا به پا با شما همراه است. پس از مرغ سحر این سوال برای من مطرح‌ شد که اگر به سراغ اشعار کلاسیک‌تر و عمیق‌تر بروم آیا ملودی‌های پاپ ظرفیت قرار گرفتن در کنار این اشعار را دارد؟ خوشبختانه دیدم که ملودی‌های خودم در طول این ‌سال‌ها به پختگی لازم رسیده که بتوانم از پس اشعار کلاسیک بربیایم. کار کردن روی این سروده‌ها سخت است و همانند ترانه‌های پاپ نیست که کلمات ساده و قابل انعطاف باشند. باید به اصول شعر کلاسیک کاملا مقید باشید اما در پس این سختی‌ها یک شیرینی فوق‌العاده زیادی وجود دارد. حس کردم که می‌تواند نتیجه کار خوب باشد و همین طور هم شد.
  *معمولا خوانندگانی که به سراغ سروده‌های کلاسیک می‌روند سعی می‌کنند تنظیم‌هایشان هم سنگین و فاخر باشد. اما شما به سراغ یک تنظیم ریتمیک و هیجان‌انگیز رفتید. چرا شما همانند سایر خواننده‌ها یک تنظیم اسلو و سنگین روی این کار نزدید؟ به دلیل اینکه دوست دارم مخاطب من نسل جوان باشد و بتوانم با این طیف سنی ارتباط برقرار کنم. آشنایی جوانان با اشعار فاخر از طریق موسیقی ریتمیک یک اتفاق خوب است. اگر یک تین‌ایجر به واسطه تنظیم مدرن به سراغ این کار بیاید و وقت خود را در مهمانی یا هنگام رانندگی با آن بگذراند نتیجه‌اش این می‌شود که یک شعر از خیام را حفظ می‌کند. طبیعتا شاید این علاقه هم به وجود بیاید که برای تحقیق در ادبیات کنجکاو شود و ببیند که در شعر فارسی چقدر عمق وجود دارد. ضمن اینکه اصولا در ایرانی‌ها چنین تعصبی وجود دارد که ادبیات خودشان را دوست دارند و باید یک جهت‌دهی نظیر قطعه «ای دل» پیش بیاید تا به سراغ این قبیل آثار بروند.
  *البته این انتقاد هم به چند کار اخیر شما وجود داشت که ریتم در آنها جا نداشت و برخی طرفدارانتان می‌گفتند که کارهای «سعید مدرس» خاص‌پسند شده‌اند. من پس از قطعه «فردا نمیشه» احساس می‌کنم طیف جدیدی به طرفداران من اضافه شده‌اند و حس می‌کنم این طیف جدید ویژگی‌های خاص‌تری دارند. اما کیفیت مخاطب برای من از تعداد مخاطب اهمیت بیشتری دارد و لذت می‌برم.
  *پس یعنی خیلی به قشر عامه توجه ندارید؟ آن دسته از مخاطبان را مدنظر دارم. ببینید چند روز قبل به یک سوپرمارکت رفتم و صاحب مغازه از قطعه مرغ سحر من تعریف کرد. برای من خیلی جالب بود که قطعه مرغ سحر را این آقا شنیده و با وجود اینکه چهره‌ام به دلیل ریش و موی بلند تغییر کرده باز هم من را شناخت و دقایقی را درباره آن اثر صحبت کرد. من نمی‌توانم بگویم که صرفا یک قشر جامعه را مدنظر می‌گیرم و برای آنها کار می‌سازم. قضاوت درباره سلایق جامعه کار پیچیده‌ای است به دلیل اینکه ممکن است در یک زمان قطعه‌ای میان مردم دست به دست شود که از لحاظ شعر  و موسیقی بسیار سبک باشد. اما در همان زمان هم مثلا قطعه‌ای از آقای «همایون شجریان» با شعر و موسیقی سنگین در سطح وسیع شنیده شود. یعنی لزوما اینطور نیست که مخاطب عامه رابطه خوبی با اشعار سطح بالا برقرار نکند. چون ادبیات پشتوانه فرهنگی ایران است و مردم ما با ادبیات رابطه خوبی دارند و ارتباط آنها با گذشته‌شان قطع نشده است. مردم ما همچنان فال حافظ می‌گیرند یا شاهنامه می‌خوانند و ادبیات در میان همه اقشار و همه سنین وجود دارد.
  *قصد ندارید برای قطعه «ای دل» ویدئو بسازید؟ چندی پیش برای قطعه «من بی دلیل خوشحالم» یک موزیک ویدئو ساختم و فضای آن کاملا انیمیشن بود. در آن کار شخصیت خودم هم انیمیشن شده بود و شاید مخاطبان را راضی نکرد چون هواداران دوست دارند که تصویر خواننده را بیشتر در ویدئوها ببینند. قطعه ای دل ریتم شاد و شعر پرمعنا و کلا المان‌های یک قطعه هیت را دارد و به همین دلیل برای بعد تبلیغاتی و تصویری آن برنامه‌های ویژه‌ای دارم.
  *زمانی که چند روز قبل این قطعه را برای اولین‌بار با همدیگر شنیدیم به این نکته اشاره کردید که امید دارید قطعه ای دل حتی از «دنیای وارونه» هم بیشتر شنیده شود. بر مبنای چه استدلالی این صحبت را مطرح کردید؟ هنوز هم اعتقاد دارم که قطعه «ای دل» از «دنیای وارونه» هم بیشتر شنیده خواهد شد. از لحاظ فنی اگر بخواهم بگویم قطعه ای دل در زمینه موسیقی و تنظیم از آن قطعه جلوتر است. کیفیت میکس و مسترینگ بالاتری دارد و تنظیم آن هم با دقت بالایی انجام شده و خلاقیت‌های زیادی در ملودی ای دل هست. در قسمت ترانه به تجربه‌هایی که طی چند سال اخیر رخ داده استناد می‌کنم. آقای «محسن چاوشی» قطعه‌ای به نام «برقص‌آ» را منتشر کرد که یک شعر فاخر با ملودی و تنظیم ریتمیک داشت. شعر آن کار سنگین بود ولی بازخورد زیادی داشت. نمونه‌های مشابه دیگری هم بوده که یک شعر سنگین با ملودی و تنظیم جذاب توانسته نظر مخاطبان را جلب کند. اینطور نیست که چون یک قطعه شعر کلاسیک دارد حتما باید در یک محفل خاص و توسط جمع فرهیخته شنیده شود. به دلیل اینکه موسیقی من در این قطعه عامه‌پسند است این شانس را به ای دل می‌دهم که حتی از دنیای وارونه هم بیشتر شنیده شود.
  *هنوز روی آن تصمیم خودتان مبنی بر عدم انتشار آلبوم پایبند هستید؟ می‌خواهم فعلا روند انتشار تک آهنگ ها را ادامه دهم. زیرا احساس می‌کنم روند کاری من سیر صعودی را پیش گرفته و تمایل دارم که این مسیر به یک مقصدی برسد. شرایط بازار و خصوصا شرکت‌های پخش هم یکی دیگر از دلایل بی‌انگیزگی من برای تولید و انتشار آلبوم است. به همین دلیل فعلا روی تولید تک قطعات متمرکز هستم و در سال جدید برنامه‌های مفصلی هم برای فعالیت بیشتر در زمینه اجرای زنده دارم.
  *مساله ممنوع‌الفعالیت شدن که برای شما پیش آمده بود حدود دو ماه قبل حل شد و توقع داشتیم تا پیش از عید نوروز کنسرتی را در تهران برگزار کنید. اما چرا چنین اتفاقی رخ نداد؟ مشکل من حل شد و سه‌شنبه و پنجشنبه این هفته زمان خالی وجود داشت و می‌توانستیم کنسرتی را برگزار کنیم. اما من دیدم که سه‌شنبه با چهارشنبه‌سوری تقارن دارد و روز پنجشنبه همتقریبا اغلب مردم از تهران خارج می‌شوند و به سفر می‌روند. به همین دلیل تصمیم گرفتم کمی بیشتر صبر کنم تا اوایل اردیبهشت بتوانم که اجراهایم را آغاز کنم.
  *و کلام آخر در آخرین گفتگوی سال 94 شما چیست؟ از شما تشکر می‌کنم که این گفتگو را ترتیب دادید. برای همه ایرانیان عزیز و فارسی‌زبانان آرزوی سال خوب و توام با شادی را دارم. امیدوام در سال آینده مشکلات آسان‌تر شده باشد و سال پرنشاط برای مردم باشد.

قطعه «ای دل» با صدای «سعید مدرس» را  اینجا بشنوید و دانلود کنید.


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما


نویسنده: وحید لشکری

سعید مدرس:قطعه «ای دل» از «دنیای وارونه» هم بیشتر شنیده خواهد شد
سعید مدرس:قطعه «ای دل» از «دنیای وارونه» هم بیشتر شنیده خواهد شد


تاریخ انتشار : سه شنبه 25 اسفند 1394 - 15:03


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Reza Eghbali Bahar دانلود آهنگ بهار از رضا اقبالی دانلود آهنگ بهار با صدای رضا اقبالی دانلود آهنگ رضا اقبالی دانلود آهنگ رضا اقبالی بهار Download New Music Isar Mazhari Download New Music Isar Mazhari Woman دانلود آهنگ ایثار مظهری دانلود آهنگ ایثار مظهری زن دانلود آهنگ زن از ایثار مظهری دانلود آهنگ زن با صدای ایثار مظهری Download New Music Ahmad Ghiasvand Download New Music Ahmad Ghiasvand Natonestam دانلود آهنگ احمد غیاثوند نتونستم دانلود آهنگ نتونستم از احمد غیاثوند دانلود آهنگ نتونستم با صدای احمد غیاثوند متن آهنگ نتونستم احمد غیاثوند Download New Music Moein Captan Download New Music Ramin Tahoori Download New Music Ramin Tahoori & Moein Captan Yeki Dige Talabet دانلود آهنگ رامین طهوری دانلود آهنگ معین کاپتان دانلود آهنگ یکی دیگه طلبت Download New Music Shahrouz Ejmali Khosh Halima دانلود آهنگ خوش حالیما دانلود آهنگ خوش حالیما از شهروز اجمالی دانلود آهنگ خوش حالیما با صدای شهروز اجمالی دانلود آهنگ شهروز اجمالی خوش حالیما Download New Music Mahdi Golbarg Download New Music Mahdi Golbarg Madar دانلود آهنگ مادر از مهدی گلبرگ دانلود آهنگ مادر با صدای مهدی گلبرگ دانلود آهنگ مهدی گلبرگ دانلود آهنگ مهدی گلبرگ مادر متن آهنگ مادر مهدی گلبرگ Download New Music Abbas Iran Nejad Download New Music Abbas Iran Nejad Madar دانلود آهنگ عباس ایران نژاد دانلود آهنگ عباس ایران نژاد مادر دانلود آهنگ مادر از عباس ایران نژاد دانلود آهنگ مادر با صدای عباس ایران نژاد Download New Music Reza Nikfarjamt Download New Music Reza Nikfarjamt Madar دانلود آهنگ رضا نیک فرجام مادر دانلود آهنگ مادر از رضا نیک فرجام دانلود آهنگ مادر با صدای رضا نیک فرجام Download New Music Reza Hatefi Download New Music Reza Hatefi Ayandeh دانلود آهنگ آینده از رضا هاتفی دانلود آهنگ آینده با صدای رضا هاتفی