شاهین امیری: می خواهم مراحل موفقیت را پله پله طی کنم

شاهین امیری: می خواهم مراحل موفقیت را پله پله طی کنم

موسیقی ما - مینا آتشی: شاهین امیری، سال گذشته و با آلبوم «بهترین خبر» خود را به عرصه ی موسیقی معرفی نمود. او در این آلبوم با همکاری امیرعباس حسن زاده، پوریا حیدری، بهنام ابطحی، یغما گلرویی، مریم اسدی، داریوش شهریاری، مریم دلشاد، نیما درخشان و...، توانست اثر قابل دفاعی ارائه کند. با شاهین امیری که به تازگی تک آهنگ جدیدش با ترانه ای از مونا برزویی منتشر شده، گفت و گویی انجام دادیم که خواندنش خالی از لطف نیست.

چطور وارد دنیای موسیقی شدید؟ اگر بخواهم دقیق به این سؤال شما پاسخ بدهم باید بگویم که از بدو تولد به دنیای موسیقی وارد شدم؛ زیرا معتقدم وجود زمینه ی هنری، امری ست ذاتی و البته باید آن را پرورش داد تا به اوج شکوفایی خود برسد. همیشه خدا را شکر می کنم که زمینه برای شکوفایی این استعدادها برای بنده فراهم شد. شکوفایی موسیقی در من از نظر عملی با نوازندگی یک ارگ خیلی کوچک که پدرم برایم تهیه کرد شروع شد. هیچگاه زحماتی را که استاد عزیزم جناب آقای «ایرج گلی» برای آشنایی من با اصول پایه ی موسیقی و نوازندگی کیبورد در دوران نونهالی کشیدند از یاد نخواهم برد. در همان دوران نزد استاد «خضرلوزاده» به فراگیری نوازندگی پیانو مشغول شدم و پس از آن به طور جدی تر نوازندگی ویلن را شروع و یادگیری این ساز را نزد چند استاد تجربه کردم و همچنان هم در حال تکمیل آن هستم؛ اگرچه به اعتقاد من نمی توان برای فراگیری هنر پایانی متصور شد.

چرا به فکر تولید و انتشار آلبوم افتادید؟ همانطور که می دانیم با شکل گیری بسترهای موسیقی پاپ در داخل کشور از حدود 20 سال پیش، این امر به مرور زمان پیشرفت بسیار خوبی در زمینه های مختلف داشت، هم از لحاظ کیفیت و هم تعداد خوانندگانی که واقعاً خوب می خواندند. بنده به موازات نوازندگی پیانو و ویلن، همیشه آواز را نیز دنبال می کردم. آنقدر در این سال ها تمرین، به خصوص تمرین آواز سنتی کردم که به سبک امروزی ام رسیدم. با «امیرعباس حسن زاده» که آهنگساز قطعات اولین آلبوم من است از کودکی آشنایی خانوادگی داشتیم. سال ها بود به سبب شرایط مکانی از هم دور بودیم. اما چون می دانستم از افراد مجرب و از آهنگسازان خوب موسیقی پاپ داخلی است مسئله ی تولید آلبوم را با او مطرح کردم، اگرچه در ابتدا با تولید آلبوم کامل مخالف بود اما بعد از شنیدن صدای من، تولید آلبوم شروع شد. هرگز مایل نبودم و نیستم خارج از چهارچوب قوانین، کاری انجام دهم. گرچه انتقادهای بسیاری نسبت به وضع موسیقی امروز وارد است و هنرمند برای ارائه ی کارهای خود، قطعاً رسانه و تبلیغات گسترده نیاز دارد اما مایل هستم پله پله این مراحل را طی کنم نه یک شبه؛ چون معتقدم راز ماندگاری در همین است. دلیل اینکه با آلبوم، آن هم آلبوم استاندارد وارد عرصه ی موسیقی شدم این مسئله است.

چند درصد به موفقیت خود در این زمینه امید دارید؟ من موفقیت را فراتر از برداشتی که امروز از موفقیت داریم می دانم. افق های دید من بسیار وسیع است و قطعاً موفقیت یک خواننده را در این که تنها نام و چهره اش را همه می شناسند، سالن های کنسرتش پر می شود و آلبومش فروش آنچنانی دارد، نمی بینم. حتی اگر این موسیقی را از مرز ایران هم فراتر ببریم موفقیت کامل محسوب نمی شود. این ها شاید بخشی از موفقیت اند. اما رسالت هنرمند بیش از اینهاست. امید من به موفقیت در این عرصه با یاری خداوند، 100درصد است.

برایمان از نخستین آلبومتان (بهترین خبر) بگویید. آلبوم «بهترین خبر» را به چند دلیل بسیار دوست دارم:
یک) اولین پله از راه‌پله ی طولانی رسیدن به اهدافم است
دو) شناسنامه ی صدای من است، اگرچه کم تجربه بودم
سه) به من تجربه های بسیاری آموخت
چهار) مردم آن را دوست داشتند

همکاری با ستاره ها و مخصوصاً بهنام ابطحی چطور بود؟ بهنام ابطحی برترین نوازنده ی درام در ایران و یکی از باتجربه های این عرصه است. تنظیم آهنگ «دلتنگی» که نسبت به کارهای دیگر آلبوم، تم شرقی تری هم دارد حاصل هنر و تجربه ی اوست و درامز این کار را هم خود او نواخت. از او نیز چیزهای زیادی آموختم.

به فکر تولید آلبوم بعدی هم هستید؟ بی شک. این روزها درگیر تولید آلبوم دوم هستم اما با تجربه های زیادی که در این مدت اندوختم و اهدافی که دارم، آلبوم دوم رنگ و بوی بسیار بسیار متفاوتی از همه لحاظ نسبت به آلبوم اول به خود گرفته و احتمالاً آهنگ یا آهنگ هایی به زبان دیگر را نیز شامل می شود و خودم به عنوان آهنگساز چند قطعه در آن حضور دارم. این روزها تمام تلاشم این است که ملودی ها را به اتمام برسانم.

قصد دارید در آلبوم جدید هم با همکاران قبلی کار کنید؟ در بعضی بخشها مثل نوازندگان و یا ضبط، میکسینگ و مسترینگ، شاید. اما به طور کلی دوست دارم فضاهای متفاوت تری را تجربه کنم.

شرکت پخش کننده آلبوم شما جز برترینهاست. چرا درباره پخش «بهترین خبر» اینقدر ضعیف عمل شد؟ من عکس نظر شما را دارم. این شرکت جزو ضعیف ترین هاست و این، تنها نظر بنده نیست. ترجیح می دهم چون همگی در این فضا مشغول (به ظاهر) فعالیت هنری هستیم چیزی بیش از این نگویم. فقط این را بگویم که یکی از بزرگترین بی تجربگی هایی که در این زمینه انجام دادم این بود که پخش آلبومی را که از همه لحاظ برایش زحمت کشیده بودم به این شرکت سپردم.

 برای اجرای زنده هم برنامه ای دارید؟ من برای اجرای زنده همیشه آماده ام. از چالش و حاشیه به شدت بیزارم اما همیشه پیشنهادم این بوده که جلسه ای با حضور مردم و خوانندگانی که امروز اکثراً آن ها را می شناسند و حدود 10 یا 12 نفر هم بیشتر نیستند برگزار شود و همه بدون میکروفون و ساز اجرای زنده داشته باشیم و مردم خودشان قضاوت کنند.
در مورد سؤالی که پرسیدید باید بگویم خواننده وقتی خواننده است که با مخاطبانش از نزدیک ارتباط و اجرای زنده داشته باشد. بله. در حال برنامه ریزی هستم و اگر خدا بخواهد بعد از ارائه ی آلبوم دوم، کنسرت ها شروع خواهد شد.

با وجود دوستان زیاد در مطبوعات، در رسانه ها کمرنگ بودید. دلیلش چیست؟ از این که چون بعضی از اصحاب رسانه ی موسیقی، دوستان بنده هستند من هم همیشه در مجلات، مصاحبه و خبر و عکس داشته باشم گریزانم. به نظرم ارائه ی کار خوب، خودش رسانه ای به مراتب قوی تر از همه ی رسانه هاست. ضمناً این روزها به دلایل مختلف، غبار درآمد و بیزینس روی بسیاری از دوستی ها نشسته و دوستی ها واقعی نیستند.

از قطعه «دستاتو به من بسپار» بگویید... سیامک عباسی، آرش پاکزاد و شاهین امیری!
احتمالاً این آهنگ با شکل و شمایل جدیدتر در آلبوم دوم جای خواهد داشت.

در مورد تک تراک جدیدتان هم توضیح دهید. تک آهنگ جدیدم را که «تنها» نام دارد، بسیار دوست دارم. ترانه ی این آهنگ از خانم «مونا برزویی» است و آهنگسازی و تنظیم آن را هم خودم انجام داده ام. کارهای استودیویی آن هم در استودیو راگا توسط «ایمان حجت» انجام گرفته و سعی هم کرده ام آن را متفاوت و بسیار تکنیکی تر بخوانم. به نظرم ملودی این اثر بسیار به دل ایرانی می نشیند. باید از یک هنرمند تمام عیار، «سپهرداد یمینی» عزیزم نیز بابت طراحی کاور بسیار تأثیرگذار این آهنگ تشکر ویژه کنم.

چرا کار ملودی و تنظیم را به دیگران واگذار نکردید؟ به دو دلیل. یک این که در این مدت ملودی هایم را برای دل خودم می ساختم و تنظیم می کردم و هیچ اثری با ساخت و پرداخت خودم از من منتشر نشده بود. دوم این که خودِ هر خواننده، به زوایا و زیر و بم های صدای خودش احاطه ی بسیار بهتر و کامل تری دارد و به نظر من اگر پتانسیل موسیقیایی این را هم داشته باشد که برای خودش آهنگ بسازد حتماً آهنگ های تأثیرگذارتری را خواهد ساخت. البته در مورد تنظیم این طور نیست. اما دوست داشتم ببینم بازتاب اولین تنظیم خودم چگونه خواهد بود.

 به نظرتان کمی ریسک نبود؟ ریسک بسیار شیرینی هم بود. مطمئن بودم جواب می دهد.

 آلبوم بعدیتان چه زمانی منتشر می شود؟ در شرایط امروز هیچ گاه نمی توان زمان دقیق را گفت یا پیش‌بینی کرد. اما می توان برنامه ها را بیان کرد. برنامه ی من برای پخش آلبوم در بهار آینده است. زمان زیادی است، آن هم به دلیل این که آلبوم جدید حرف های بسیاری برای گفتن دارد.

تنظیم گزارش: آرتین ولی اللهی


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ماشاهین امیری: می خواهم مراحل موفقیت را پله پله طی کنم
شاهین امیری: می خواهم مراحل موفقیت را پله پله طی کنم


تاریخ انتشار : جمعه 13 مرداد 1391 - 00:00


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Arash Kayan Download New Music Arash Kayan Turk Gizi دانلود آهنگ آرش کایان دانلود آهنگ آرش کایان تورک گیزی دانلود آهنگ تورک گیزی دانلود آهنگ تورک گیزی از آرش کایان دانلود آهنگ تورک گیزی با صدای آرش کایان متن آهنگ تورک گیزی آرش کایان Download New Music Morteza Shiri Download New Music Morteza Shiri Nemidooni دانلود آهنگ مرتضی شیری دانلود آهنگ مرتضی شیری نمی دونی دانلود آهنگ نمی دونی دانلود آهنگ نمی دونی از مرتضی شیری دانلود آهنگ نمی دونی با صدای مرتضی شیری متن آهنگ نمی دونی مرتضی شیری Download New Music Ali Borji Download New Music Ali Borji Hess دانلود آهنگ حس از علی برجی دانلود آهنگ حس با صدای علی برجی دانلود آهنگ علی برجی دانلود آهنگ علی برجی حس Download New Music Farid Kamrani Download New Music Farid Kamrani Chera دانلود آهنگ چرا از فرید کرمانی دانلود آهنگ چرا با صدای فرید کرمانی دانلود آهنگ فرید کرمانی دانلود آهنگ فرید کرمانی چرا Download New Music Ali Ghasemi Shekast دانلود آهنگ شکست دانلود آهنگ شکست از علی قاسمی دانلود آهنگ شکست با صدای علی قاسمی دانلود آهنگ علی قاسمی شکست متن آهنگ شکست علی قاسمی Download New Music Sina Golzar Nothaye Khis دانلود آهنگ سینا گلزار نت های خیس دانلود آهنگ نت های خیس دانلود آهنگ نت های خیس از سینا گلزار دانلود آهنگ نت های خیس با صدای سینا گلزار متن آهنگ نت های خیس سینا گلزار Download New Music Iman Siahpooshan Eshghe Mehraboon دانلود آهنگ ایمان سیاهپوشان عشق مهربون دانلود آهنگ عشق مهربون دانلود آهنگ عشق مهربون از ایمان سیاهپوشان دانلود آهنگ عشق مهربون با صدای ایمان سیاهپوشان متن آهنگ عشق مهربون ایمان سیاهپوشان Download New Music Milad Backeri Hesse Ziba دانلود آهنگ حس زیبا دانلود آهنگ حس زیبا از میلاد باکری دانلود آهنگ حس زیبا با صدای میلاد باکری