«شجریان» و سازهای ساغر، صراحی، بم صراحی و كرشمه

«شجریان» و سازهای ساغر، صراحی، بم صراحی و كرشمه

موسیقی ما-  محمدرضا شجریان در كنسرتهای خود با گروه شهناز در ایران و اروپا سازهای جدید خود را با عنوان ساغر، صراحی، بم صراحی و كرشمه به صحنه می‌آورد.
در نشست مطبوعاتی كه صبح امروز با حضور محمدرضا شجریان، مجید درخشانی، مزدا انصاری و محمدعلی رفیعی مدیر برنامه‌های شجریان برگزار شد، درخشانی در خصوص كنسرتهای گروه شهناز در سال جدید گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده امسال كنسرت‌هایی را در تهران و شهرهای اروپایی خواهیم داشت كه البته با ورود چند ساز جدید از ساخته‌های استاد شجریان اركستراسیون مقداری تغییر خواهد كرد.
وی با اشاره به برنامه اجرایی در این كنسرت‌ها، افزود: كنسرت ما در دو بخش خواهد بود به طوری كه در بخش اول قطعاتی را در بیات اصفهان بر اساس ساخته‌های استاد شجریان و خودم اجرا خواهیم كرد البته شروع بخش اول با قطعه سازی «شكایت نی» از وزیری خواهد بود و به دنبال آن تصانیفی را اجرا خواهیم نمود.بخش دوم برنامه را نیز كه هم اكنون در حال تمرین هستیم با یك پیش درآمد آرام آغاز و آن را به ساقی‌نامه وصل می‌كنیم.
این نوازنده تار با اشاره به تغییر مجموعه ساقی‌نامه بیان داشت: این بار با تنظیم جدید استاد شجریان ساقی‌نامه را به شكل دیگر و در دستگاه سه گاه و تمامی گوشه‌های آن اجرا خواهیم كرد و به دنبال آن یك چهارمضراب از ساخته‌های من و چند تصنیف از ساخته‌های خودم و شجریان را اجرا خواهیم كرد.
این آهنگساز در خصوص حضور اركستر بزرگ شهناز در اروپا گفت: این برای اولین بار است كه یك گروه به این بزرگی از ایران در شهرهای مختلف اروپایی كنسرت‌هایی را برگزار می‌كند چرا كه برگزاری كنسرت‌هایی با این حجم نوازنده غیر ممكن است اما ما توانستیم غیر ممكن را به ممكن تبدیل كنیم.

*نوای ساغر، صراحی، بم صراحی و كرشمه در اروپا و تهران
----------------------------------------------------------------------------
شجریان با اشاره به حضور سازهای جدید در كنسرت‌های آینده‌اش گفت: در این كنسرت‌ها سازهای جدیدی چون صراحی، بم صراحی و ساغر را همراه با نوازندگان جدید در اركستر خواهیم داشت و سازهای دیگری چون كرشمه را نیز معرفی خواهیم كرد.
این خواننده با اشاره به سازهای ابداعی جدیدش افزود: بم صراحی را به جای ویلنسل و ساغر را كه از خانواده تار است را به جای بم تار در اركستر خواهیم داشت. كرشمه را نزدیك خانواده عود ساخته‌ام كه صدایی شبیه عود دارد.من همچنین سازی را با دو دف ساخته‌ام به طوری كه هر دو طرف ساز دف است البته این ساز هنوز تكمیل نشده و من از حسین رضایی‌نیا خواسته‌ام تا با تمرین بر روی این ساز بتواند صداهای متفاوتی از آن تولید كند.

*طنین صدای شجریان از تهران تا اروپا
------------------------------------------------------
محمدعلی رفیعی مدیر برنامه‌های شجریان در خصوص زمان كنسرتهای گروه شهناز گفت: تور اروپایی گروه شهناز از 5 تا25 سپتامبر مصادف با 14 شهریور تا 3 مهر در كلن، سوئد، زوریخ، پاریس، لندن و رادیو فرانكفورت برگزار خواهد شد.همچنین از نیمه دوم تیر ماه كنسرت‌هایی را در تهران خواهیم داشت و به دنبال اجرای استاد شجریان در شهرستان‌ها ،ایشان كنسرتی را هم در شیراز برگزار خواهند كرد.
شجریان نیز در خصوص اجرا در شهرستان‌ها بیان داشت: ما همیشه اجرا در شهرستان‌ها را در برنامه كاری خود داشته‌ایم اما فراهم نشدن شرایط مناسب این امكان را از ما سلب كرده است. ما همیشه به این فكر هستیم كه در شهرهای بزرگ برنامه داشته باشیم اما اغلب با بر خوردن به مشكلات بزرگ به برگزاری كنسرت در تهران بسنده می‌كنیم.
وی ادامه داد: تاكنون قصد داریم در اصفهان و شیراز كنسرتی را برگزار كنیم كه البته تا زمانی كه شرایط مناسب نباشد این كار را انجام نخواهیم داد.
شجریان با اشاره به مكان مناسب برای اجرای كنسرت‌ها گفت: متاسفانه ما مشكل سالن موسیقی را همچنان داریم چرا كه تالار وحدت مخصوص اپرا و نمایش است و مناسب موسیقی نیست، سالن وزارت كشور نیز كه اصلا استاندارد با فضای موسیقایی نیست.از سوی دیگر نیز نمی‌توانیم در سالن‌های ورزشی كشور كنسرت برگزار كنیم چرا كه موسیقی شان و شرایطی دارد كه باید فضای لازم برایش فراهم شود.

*شجریان:در ساز سازی 80 درصد به نتیجه رسیده‌ام
-------------------------------------------------------------------
در ادامه این نشست شجریان با اشاره به اهداف خود در ساخت سازهای مختلف بیان داشت: ما در طول سالیان دراز سازهای سنتی داشته‌ایم كه در ساختار آنها هیچ تغییری نداده‌ایم كه خود باعث شده اركسترهای ما تنها یك صدا داشته باشند. اما به عقیده من ما نیاز داریم رنگ‌های زیادی را وارد اركستر نماییم.
وی ادامه داد: از آنجایی كه بخش بم اركسترهای ما همیشه دچار مشكل هستند و من بیش از هر كس دیگری این نیاز را احساس كرده‌ام از سالها پیش به فكر ساخت سازهایی بوده‌ام كه پاسخگوی این نیاز باشند.
این خواننده بیان داشت:به دنبال برطرف كردن این نقطه ضعف و با مطالعه‌ای كه سال‌های زیاد در سازهای ایرانی و خارجی داشته‌ام و با جستجو در سازفروشی‌های مختلف دنیا ،تحقیقاتم را آغاز و در این دو- سه سال شروع به ساخت سازهایی برای اركستر كرده‌ام كه خوشبختانه هم اكنون 80 درصد به نتیجه رسیده‌ام.
استاد آواز ایران در ادامه با تشویق سازسازان برای ساخت سازهای متفاوت گفت: من ساخت ساز را شروع كرده‌ام تا سازسازان نیز تشویق شوند كه با حفظ اصالت‌های خود، سنت‌های خود را بشكنند چرا كه به عقیده من باید اصالت‌ها را حفظ و سنت‌ها را زیر پا گذاشت تا در هر زمینه‌ای بتوانیم ابداعات جدیدی انجام دهیم.
وی افزود: غرب همیشه به عنوان یك میراث فرهنگی به ما نگاه كرده اما ما نمی‌خواهیم این كار را ادامه دهیم. البته آن چیزی كه به ما رسیده را حفظ می‌كنیم اما برای حال و آینده هم باید چیزهای جدیدی داشته باشیم و مطابق با جامعه خود و دیگر جوامع رشد كنیم.

*سازسازان باید روی سازهای جهان مطالعه كنند
---------------------------------------------------------------
در ادامه این نشست شجریان با اشاره به صحبت‌های خود در خصوص سازهای ابداعی در جشن خانه موسیقی گفت: در كنسرتی كه در جشن خانه موسیقی داشتم در معرفی سازهایم عنوان كردم كه خیلی از سازسازهای ما آگاهی وسیع از این فن ندارند و تنها در همان سازی كه می‌سازند متخصص شده‌اند. ما ضمن احترام به همه این هنرها باید یادآوری كنیم كه سازسازهای ما مطالعی را نیز روی سازهای جهان داشته باشند.به دنبال این صحبت متاسفانه برخی از دوستان ناراحت شدند و حتی صحبت‌هایی را ناآگاهانه در اعتراض به این جانب عنوان نموده‌اند. وی ادامه داد: من از سازسازان می‌خواهم در كنار كاری كه انجام می‌دهند تحقیق و تجربیاتی را در خصوص ساخت سازهای دیگر داشته باشند. البته بعد از صحبت‌های بنده آقای بوستانی تاری بدون كاسه ساخته‌اند كه قابلیت اجرای همان ساز تار را دارد.

* آلبوم «آه باران» امروز منتشر شد
------------------------------------------------
در ادامه این نشست رفیعی از انتشار آلبوم «آه باران» با صدای شجریان خبر داد و سپس مزدا انصاری آهنگساز و تنظیم كننده این آلبوم گفت: مراحل ساخت و تنظیم را از زمان فوت فریدون مشیری آغاز كرده‌ایم و بعد از گذشت حدود 6 سال آن را امروز در بازار منتشر كرده‌ایم.
وی ادامه داد: این آلبوم در برگیرنده موسیقی گلهاست كه بر اساس اشعاری از فریدون مشیری، محجوبی، یاحقی شكل گرفته‌اند.
این آهنگساز بیان داشت: در بخش تكنوازی‌ها نیز به دلیل همخوانی با فضای موسیقی گل‌ها از تكنوازی پیانو فخری ملك پور و تار فرهنگ شریف در این آلبوم بهره‌ بردیم.

*شجریان: در صورت داشتن وقت با اركسترملی موسیقی گلها را می‌خوانم
-------------------------------------------------------------------------------------------
شجریان در خصوص اجرا با اركستر ملی گفت: این برنامه بستگی به وقت و زمان من دارد چرا كه من هم اكنون تمام وقتم را روی گروه شهناز گذاشته‌ام. یك مقدار زمان هم برای سازسازی دارم اما دلم می‌خواهد در آینده این كار را انجام دهم به طوری كه پیشنهاداتی را نیز در این خصوص داشته‌ام.
وی درباره اجرای زنده برنامه گل‌ها گفت: ما می‌خواهیم در كنار موسیقی كه هم اكنون وجود دارد یادآوری نیز به موسیقی خوب و فاخر گل‌ها داشته باشیم اما برای اجرای زنده چنین قطعاتی باید برنامه‌ریزی لازم را انجام دهیم.

*آموزش آواز شجریان از راه دور
---------------------------------------------
شجریان با اشاره به كلاس‌های آوازش گفت: كلاس‌های آواز من همچنان ادامه دارد و روند خوبی را طی می‌كند به طوری كه با تمام گرفتاری‌هایم تشویق شدم این كار را ادامه بدهم.همچنین طرحی را برای آموزش از راه دور دارم اما باید وقت مناسب برای این كار را پیدا كنم.
 در پایان این نشست شجریان سازهای جدید خود از جمله بم صراحی، كرشمه، ساغر و بم ساز را معرفی و هر كدام از نوازندگان این سازها ،قطعاتی كوتاه را برای معرفی بیشتر آنها اجرا نمودند.


منبع: 
فارس
تاریخ انتشار : جمعه 21 فروردین 1388 - 21:00


آهنگ های مشابه

آهنگ ساغر
آهنگ ساغر
سینا سرلک
آهنگ آرایش غلیظ
آهنگ آرایش غلیظ
همایون شجریان
آهنگ اثر انگشت
آهنگ اثر انگشت
علیرضا آذر و میلاد بابایی

ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود رمیکس روزگار دانلود رمیکس سهیل جامی دانلود ریمیکس جدید ایرانی دانلود آهنگ پازل باند دانلود رمیکس بگو که می مونی دانلود رمیکس جدید ایرانی دانلود رمیکس علی رهبری دانلود رمیکس تو باید اینجا باشی دانلود رمیکس مصطفی یگانه دانلود رمیکس ایرانی دانلود رمیکس دوست دارم دانلود رمیکس محسن یگانه دانلود رمیکس پلنگ صورتی 2 دانلود رمیکس احسان حق شناس دانلود رمیکس جدید شاد دانلود رمیکس لب دریا دانلود رمیکس جدبد دانلود رمیکس جدبد ایرانی دانلود رمیکس قطار دانلود رمیکس محسن چاوشی دانلود آهنگ ستمگر دانلود رمیکس مهدی یراحی دانلود رمیکس هوای تو دانلود ریمیکس جدید شاد دانلود ریمیکس حس میکنم تورو دانلود ریمیکس مهدی یغمایی دانلود رمیکس حامد شمس دانلود رمیکس دلشوره دانلود رمیکس من نمی دونم دانلود رمیکس عماد طالب زاده دانلود رمیکس یه عالمه دانلود ریمیکس شاد دانلود ریمیکس محسن یگانه دانلود ریمیکس نرو دانلود رمیکس آهنگ فراموشی دانلود رمیکس ماهان بهرام خان دانلود رمیکس آهنگ به همین زودی دانلود رمیکس سیروان خسروی دانلود رمیکس گروه پازل باند دانلود رمیکس هم نفس دانلور رمیکس دانلور رمیکس تا ابد دانلور رمیکس جدید دانلور رمیکس جدید ایرانی دانلور رمیکس شاد دانلور رمیکس گروه آریان دانلود رمیکس جشن تنهایی دانلود رمیکس شهاب رمضان دانلود رمیکس به گوشت میرسه دانلود رمیکس مرتضی پاشایی