صدا و سیما با سكوت و زیركی، كپی‌رایت را رعایت نمی‌كند

صدا و سیما با سكوت و زیركی، كپی‌رایت را رعایت نمی‌كند

موسیقی ما- وقتی سازمانی عریض و طویل كه اتفاقا ملی هم هست(رسانه ملی خودمان) حقوق مادی و معنوی آثار را حفظ نكند چه باید كرد! این سوالی است كه نه فقط علی لهراسبی كه بسیاری از هنرمندان از این رسانه دارند اما پاسخی برای آن نمی‌یابند.

زمانی‌كه علی لهراسبی (خواننده و آهنگساز موسیقی پاپ كشور) از اینكه شركت نیمه دولتی ایرانسل؛ آهنگ‌های او را در ویترین و در پیشواز خطوط تلفن همراه خود قرار داده است، گلایه كرد و اعلام كرد كه این شركت؛ بدون هماهنگی‌ با وی و دریافت اجازه از این خواننده؛ آهنگ‌های او را در خطوط تلفن خود قرار داده است، گمان می‌شد این شركت احتمالا پاسخ قانع‌كننده‌ای برای این اقدام خود داشته است.

اما تماس با آرش كریم‌بیگی (مدیر روابط عمومی شركت ایرانسل) داستان را طور دیگری پیش برد. كریم‌بیگی به سادگی گفت: ایرانسل؛ تعهدی نسبت به محتوای ویترین تبلیغاتی و آهنگ‌های پیشواز خود ندارد.

وی افزود: چهار شركت شامل: «رهنما كام‌یابان نخستین»، «سروش همراه رسانه»، «اندیشگاه علم و صنعت» و «موسسه فرهنگی هنری تبیان»، تامین‌كننده محتوای ویترین‌های ما هستند و بحث مالكیت آثار، حفظ حریم خصوصی، حق كپی‌رایت و باقی ماجرا‌ها برعهده همین شركت‌ها است و ایرانسل با واگذاری اموری این چنین؛ خود را از پیگیری این موضوعات آسوده كرده است.

وی؛ ضمن تائید گفته‌های لهراسبی مبنی بر اینكه آهنگ‌های این خواننده در پیشواز ایرانسل به كار رفته است، گفت:‌ ما از لهراسبی؛ هشت آهنگ در ویترین پیشواز خود قرار داده‌ایم. جالب اینجاست كه لهراسبی خود از تعداد آهنگ‌هایی كه ایرانسل از آثار او برگرفته است؛ بی‌خبر بود.

كریم‌بیگی درباره آهنگ مورد مناقشه (یعنی موسیقی سریال دلنوازان با خوانندگی علی لهراسبی) كه این شركت آن را درشمار آهنگ‌های پیشواز خود قرار داده است؛ گفت: ‌»شركت سروش همراه رسانه» یكی از چهار شركتی است كه با ما قرارداد منعقد كرده است. این شركت؛ آهنگ دلنوازان را دراختیار ایرانسل قرار دادند و طبق قرارداد؛ مسائل حقوقی آثار نیز برعهده خود آنهاست.

اما جالب اینجاست كه این آهنگ با استقبال مشتركان ایرانسل نیز مواجه شده است. لهراسبی می‌گوید:‌ گویا مشتركان ایرانسل از این موسیقی استقبال زیادی داشته‌اند. این واقعیت این است كه؛ آهنگ اخیر در تیتراژ سریال دلنوازان از تولیدات صدا و سیما قرار داشت و طبق قانون، صدا و سیما مالك آن است. ولی با مذاكرات و قراردادی كه با تهیه‌كننده سریال منعقد كردیم؛ حق استفاده مادی و معنوی از این اثر به من واگذار شده بود.

لهراسبی همچنین توضیح داد كه: اگر حق استفاده از این آهنگ را نداشتم؛ چگونه می‌توانستم آن را در آلبوم جدیدم یعنی«14» استفاده كنم!؟

پیام گوران (مدیرامل شركت سروش همراه رسانه) كه گویا مسئولیت تامین محتوای شركت ایرانسل را نیز برعهده دارد؛ و اوست كه این آهنگ را دراختیار ایرانسل قرار داده؛اعلام كرد: فضای كپی‌رایت و حق استفاده از یك اثر در ایران خیلی خاص شده است. صاحب اثر؛ دو نوع مالكیت بر یك اثر دارد: معنوی و مادی كه لزوما هر كسی كه صاحب حقوق معنوی اثر است؛ نمی‌تواند صاحب مادی آن نیز باشد. درصورتی كه كسانی كه صاحب مادی یك اثر هستند؛ حق استفاده معنوی از آن را نیز دارند.

پیام گوران گفته است: آهنگ دلنوازان؛ آهنگ یك سریال است كه از تولیدات یكی از شبكه‌های صدا و سیما است. پس صدا و سیما به هر گونه‌ای كه بخواهد می‌تواند از این موسیقی استفاده كند. اما گویا لهراسبی با تهیه‌كننده این سریال صحبت كرده و بنا بر ادعای خود؛ توانسته حق استفاده مادی اثر را نیز از آن خود كند و این آهنگ را در آلبوم «14» كه از تولیدات شركت ایران‌گام است، بگنجاند.

گوران می‌گوید: مجوز آلبوم« 14» در برج هفت یا هشت صادر شده است. درصورتی كه این سریال در مردادماه امسال به روی آنتن رفت.

وی با بیان اینكه اگر تهیه‌كننده سریال هم مالكیت مادی و معنوی اثر را یكجا به آقای لهراسبی داده باشد؛ اشتباه كرده،‌ ادامه داد: من نمی‌توانم بگویم كه آیا این جریان واقعیت دارد كه لهراسبی؛ مجوز استفاده از این آهنگ را از تهیه‌كننده گرفته است یا نه(!) زیرا ایشان هیچ سندی در این مورد به ما نشان نداده‌اند.

گوران اشاره هم می‌كند كه: ما طرف دوم مناقشه نیستیم و مطالب گفته شده؛ برای روشن شدن جریان بود درغیر این صورت سازمان صدا وسیما كه این آهنگ را به ما واگذار كرده؛ مسئولیت كل این جریان را برعهده دارد. طرف دوم این جریان؛ سازمان حقوقی صدا و سیما است كه سكوت كرده است.

اما براستی صدا و سیما در این موارد چه زیركانه سكوت می‌كند. تلاش‌های مداوم ما برای تماس با جورابچی (مدیر امور دعاوی سازمان صدا و سیما) بی‌نتیجه ماند. مدیران بخش موسیقی صدا و سیما نیز كمافی‌السابق در دسترس نیستند. و این سكوت مثل همیشه پایانی بر این ماجرا و ماجراهایی از این دست است.


منبع: 
ایلنا
تاریخ انتشار : دوشنبه 21 دی 1388 - 00:00


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ صحنه دانلود آهنگ صحنه از علیرضا آذر دانلود آهنگ صحنه با صدای علیرضا آذر دانلود آهنگ علیرضا آذر صحنه دانلود آهنگ امیررضا زنگنه دانلود آهنگ دست تو دانلود آهنگ علی صادقی دانلود آهنگ محمدرضا مقدم مهم نیست دانلود آهنگ مهم نیست از محمدرضا مقدم دانلود آهنگ مهم نیست با صدای محمدرضا مقدم متن آهنگ مهم نیست محمدرضا مقدم دانلود آهنگ سینا شعبانخانی دانلود آهنگ سینا شعبانخانی یار جونی دانلود آهنگ یار جونی دانلود آهنگ یار جونی از سینا شعبانخانی دانلود آهنگ یار جونی با صدای سینا شعبانخانی متن آهنگ یار جونی سینا شعبانخانی دانلود آهنگ امید علومی ثانیه ها دانلود آهنگ ثانیه ها از امید علومی دانلود آهنگ ثانیه ها با صدای امید علومی متن آهنگ ثانیه ها امید علومی دانلود آهنگ ایمان غلامی خوابم نمیبره دانلود آهنگ خوابم نمیبره دانلود آهنگ خوابم نمیبره از ایمان غلامی دانلود آهنگ خوابم نمیبره با صدای ایمان غلامی متن آهنگ خوابم نمیبره ایمان غلامی دانلود آهنگ علی جانیپور دانلود آهنگ علی جانیپور وهم دانلود آهنگ وهم دانلود آهنگ وهم از علی جانیپور دانلود آهنگ وهم با صدای علی جانیپور متن آهنگ وهم علی جانیپور دانلود آهنگ بگو عزیزم دانلود آهنگ بگو عزیزم از ناصر زینعلی دانلود آهنگ بگو عزیزم با صدای ناصر زینعلی دانلود آهنگ ناصر زینعلی بگو عزیزم متن آهنگ بگو عزیزم ناصر زینعلی دانلود آهنگ امید ساربانی قانون 2 دانلود آهنگ قانون 2 دانلود آهنگ قانون 2 از امید ساربانی دانلود آهنگ قانون 2 با صدای امید ساربانی متن آهنگ قانون 2 امید ساربانی دانلود آهنگ احمد صفایی دانلود آهنگ احمد صفایی ضعف دانلود آهنگ ضعف دانلود آهنگ ضعف از احمد صفایی دانلود آهنگ ضعف با صدای احمد صفایی متن آهنگ ضعف احمد صفایی دانلود آهنگ بهار من دانلود آهنگ بهار من از محمد رشیدیان