علیرضا قرایی‌منش: «ژوان» را از خودم جدا نمی‌بینم

علیرضا قرایی‌منش: «ژوان» را از خودم جدا نمی‌بینم

موسیقی ما – آلبوم «یه حالی دارم این روزا» با صدای «علیرضا قرایی منش» منتشر شد. او فعالیت حرفه‌ای خود در زمینه موسیقی را با فعالیت در گروه «ژوان» آغاز کرد. پس از ممنوع‌الفعالیت شدن این گروه وی فعالیت‌های شخصی خود را پیگیری کرد و سرانجام با حضور چهره‌هایی نظیر «بهروز صفاریان»، «رضا تاجبخش»، «علی ضیایی»، «عرفان سلیمی» و «مهدیه عرب» و... این آلبوم را روانه بازار کرد. به بهانه انتشار این اثر دقایقی را با علیرضا قرایی‌منش گپ زدیم که در ادامه می‌خوانید:
  *در ابتدا کمی از آلبوم «یه حالی دارم این روزا» برای ما بگویید. از سال 85 به دلیل برخی مسائل ممنوع الفعالیت بودیم و این اولین آلبوم من بعد از این هفت سال ممنوع الفعالیتی است. تمامی کارهای گروه «ژوان» را خودم می ساختم و تنظیم می کردم و کل آلبوم به استثنا دو تنظیم کار من بود. در این آلبوم هم سعی کردم همان استایل و فضا را یک مقدار مدرن تر و به روزتر ادامه بدهم. تلاش داشتم احساسی که در کارهای ژوان بود را باز هم داشته باشم تا عزیزانی که مخاطب ما بودند با یک شکست از لحاظ فضا رو به رو نشوند. همچنین از تنظیم های سه تن از بهترین ها یعنی «بهروز صفاریان» ، «رضا تاجبخش» و «علی ضیایی» استفاده کردم که از بهترین دوستان من هستند. قرار بود که در این آلبوم «مهران خلیلی» عزیز هم حضور داشته باشد و ترانه «روزبه بمانی» هم بود که این دو کار را برای آلبوم بعدی کنار گذاشتم و با کمال میل و افتخار استفاده می کنم. این دو اثر باید به آلبوم الحاق می شدند و به دلیل احتمال طولانی شدن پروسه الحاق چنین تصمیمی اتخاذ شد.
  *چه شد که «بهروز صفاریان» به جمع تنظیم کننده های این آلبوم اضافه شد در حالی که او این روزها کم کار است؟ من خودم را ابتدا موزیسین می دانم و سپس فعالیت خوانندگی را شروع کردم. اکثر کارها را خودم می ساختم و تنظیم می کردم و این اولین بار است که از تنظیم های سایر دوستان هم استفاده می کنم. همیشه از بهروز صفاریان یک خاطره خوب در ذهن من بوده و هست. یاد دوران گذشته می افتم که فعالیت موزیک نداشتم ولی همیشه برای ایشان به عنوان یک پیشکسوت احترام قائل بودم و دوستشان داشتم. پیشنهادی را ارائه کردم و ایشان هم لطف کردند و وارد این پروژه شدند. با وجود کم کار بودن ایشان ، من افتخار این همکاری را داشتم و خیلی خوشحال هم هستم.
  *مهمترین ویژگی این آلبوم چیست؟ من همیشه با کارهایی که کاملا غمگین و یا کاملا فضای شاد دارند ارتباط برقرار نمی کنم. همیشه سعی کردم این دو المان را با هم تلفیق کنم و در کارهایی که می سازم داشته باشم. این ویژگی نه تنها در این آلبوم بلکه در همه کارهای من وجود دارد. تا اگر کسی با حال خوب به کارهای من گوش کند بتواند آن فضای مثبت را داشته باشد. اگر هم حال و روحیه خوبی نداشته باشد ، بتواند با کارها ارتباط برقرار کند. مهمترین ویژگی کارهای خودم که دوست دارم همیشه پیگیری کنم این نکته است. از تلفیق این دو یک فضای خیلی جدیدی به وجود می آید که نه خیلی غم انگیز و نه خیلی شاد است.
  *ولی در بازار موسیقی پاپ کارهای شاد خیلی بیشتر جواب می دهد! من همیشه سعی کردم آن چیزی که حال خودم است را بسازم و می خواهم خودم باشم. متاسفانه یک مقدار سلیقه موسیقایی برخی ضعیف است و من زیاد به فضایی که عام می پسندد توجه نمی کنم. زیرا می خواهم خودم مولف باشم و خط مشی تعیین کنم. شاید این یک حرف بزرگ برای من باشد ولی سعی می کنم در این مسیر حرکت کنم. وقتی در جامعه می بینم که فضای شاد خیلی مد است این کار را انجام نمی دهم زیرا اگر شما هم در این فضا کاری تولید کنید دیگر گم می شوید. به همین جهت می خواهم حال و روحیه ای که دارم را ارائه کنم. این به معنای تولید یک موزیک قدیمی نیست و من روی حس کار صحبت می کنم. ساوندهایی که استفاده می کنم کاملا به روز است و اینکه کلا من فضای آکوستیک را خیلی دوست دارم. فضای آکوستیک هیچگاه کهنه نمی شود و خوشبختانه چون این فضا را در کارهایم می پسندم ، خدا را شکر کارهایی که می سازم متعلق به زمان خاصی نیست. البته من اعتقاد دارم اگر حرفی که از دل شما بر می آید و کاری که می سازید راست باشد ، مطمئنا به دل مردم هم خواهد نشست.
  *از زمانی که فعالیت های شخصی خودتان را آغاز کردید همیشه جلوی اسم «علیرضا قرایی منش» نام «ژوان باند» نیز درج می شد. این ارتباطی که هنوز بین اسم شما و گروه ژوان هست را دوست دارید؟ پدیدآورنده این گروه خودم بودم و حتی نوازندگی و بعضا میکس و مستر کارها را هم انجام می دادم. نت به نت آن آثار را با علاقه کار کردم و ژوان را از خودم جدا نمی بینم. کارهای سال های اخیر من خوشبختانه یا متاسفانه به نام ژوان بوده است. من زیاد در کارها اسم درج نمی کردم و انتهای ویدئوها معمولا اسامی را می نوشتیم. این اسم ژوان را خودم ذکر می کنم به دلیل اینکه ماهیت گروه به خودی خود بد نبود و زحمتش را کشیدم. دلیل دیگر یادآوری برای کسانی است که ما را دوست داشتند تا بدانند کارهای آن گروه را ساختم و زحمتش را کشیدم.
  *برای ساخت این آلبوم بر اسم ژوان تکیه کردید و یا کلا قصد داشتید یک کاراکتر متفاوت از خود ارائه کنید؟ دوست داشتم کاراکتر مستقل از خودم نشان دهم ولی روحیه و فضای فکری من همان کارهای ژوان است. در این آلبوم نیز همان خط مشی را با یک فضای مدرن تر ارائه کردم. نمی خواهم ارائه یک کاراکتر مستقل به این قیمت باشد که مخاطبان با یک شوک رو به رو شوند و شاید موزیک من را همانطور دوست داشته باشند. زمانی که موزیک را شروع کردم حرف دلم بود و هنوز هم همانطور است. نمی خواهم برای ارائه یک تفاوت ، صداقتی که در آثارم داشتم را از بین ببرم.
  *حرفی مانده؟  برای کلام آخر حرف های زیادی وجود دارد. آلبوم خودم به تازگی منتشر شده است و آلبوم «حمید حامی» عزیز هم چند روز قبل روانه بازار شد. در آن آلبوم هم افتخار می کنم که آهنگسازی یک قطعه را انجام داده ام. این صحبتی که می خواهم بیان کنم مختص خودم یا حمید نیست بلکه تمامی دوستانی که این روزها آلبوم منتشر می کنند را مدنظر دارم. در پشت آثاری که مخاطبان گوش می کنند زحمت بسیار زیاد و فراتر از تصور وجود دارد. از تمام مردم و مخاطبان عزیز درخواست می کنم اگر موزیک هنرمندی را دوست دارند برای پایداری و ادامه فعالیت او حتما سعی کنند که آلبوم او را اورجینال تهیه کنند. اگر هم این امکان را ندارند می توانند از سایت های خرید قانونی آثار موسیقی استفاده کنند. واقعا خیلی کم لطفی است که اگر شخصی موسیقی یک هنرمند را دوست دارد و فقط آن اثر را دانلود کند.


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما


نویسنده: وحید لشکری


تاریخ انتشار : یکشنبه 11 اسفند 1392 - 01:50


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Arash Montazer Fadaye To Besham دانلود آهنگ آرش منتظر فدای تو بشم دانلود آهنگ فدای تو بشم دانلود آهنگ فدای تو بشم از آرش منتظر دانلود آهنگ فدای تو بشم با صدای آرش منتظر Download New Music Ali Zakariaei Download New Music Ali Zakariaei - Djibouti Kojaei دانلود آهنگ جیبوتی کجایی دانلود آهنگ جیبوتی کجایی از علی زکریائی دانلود آهنگ جیبوتی کجایی با صدای علی زکریائی دانلود آهنگ علی زکریائی دانلود آهنگ علی زکریائی جیبوتی کجایی متن آهنگ جیبوتی کجایی علی زکریائی Download New Music Farzin Majidi Download New Music Farzin Majidi & Saber Pasha Eshgh Ya Jonoon Download New MusicSaber Pasha دانلود آهنگ صابر پاشا و فرزین مجیدی عشق يا جنون دانلود آهنگ عشق يا جنون دانلود آهنگ عشق يا جنون از صابر پاشا و فرزین مجیدی دانلود آهنگ عشق يا جنون با صدای صابر پاشا و فرزین مجیدی Download New Music Hossein Ghorbanpour Download New Music Hossein Ghorbanpour Inja Zamin Nist دانلود آهنگ اینجا زمین نیست دانلود آهنگ اینجا زمین نیست از حسین قوربانپور دانلود آهنگ اینجا زمین نیست با صدای حسین قوربانپور دانلود آهنگ حسین قوربانپور اینجا زمین نیست متن آهنگ اینجا زمین نیست حسین قوربانپور Download New Music Pouya Bayati Download New Music Pouya Bayati Cigar دانلود آهنگ پویا بیاتی سیگار دانلود آهنگ سیگار از پویا بیاتی دانلود آهنگ سیگار با صدای پویا بیاتی متن آهنگ سیگار پویا بیاتی Download New Music Afshin Azari Sarnevesht دانلود آهنگ افشین آذری سرنوشت دانلود آهنگ سرنوشت از افشین آذری دانلود آهنگ سرنوشت با صدای افشین آذری متن آهنگ سرنوشت افشین آذری Download New Music Sepehr Mousavi Download New Music Sepehr Mousavi Boghz دانلود آهنگ بغض از سپهر موسوی دانلود آهنگ بغض با صدای سپهر موسوی دانلود آهنگ سپهر موسوی دانلود آهنگ سپهر موسوی بغض متن آهنگ بغض سپهر موسوی Download New Music Mehdi Mordak Download New Music Morteza Sohrabi Download New Music Morteza Sohrabi & Mehdi Mordak Tare Moo دانلود آهنگ تار مو دانلود آهنگ تار مو از مرتضی سهرابی و مهدی مرداک