علی قمصری: منتظر کنسرتی متفاوت و تازه باشید

علی قمصری: منتظر کنسرتی متفاوت و تازه باشید

موسیقی ما - محمد عبدالهی: نشست خبری کنسرت همنوایان حصار که قرار است در 14 و 15 شهریور برگزار شود با حضور جمعی از خبرنگاران و علی قمصری در تالار وحدت تهران برگزار شد.نشست خبری کنسرت شهریوری گروه همنوازان حصار درحالی در تالار وحدت برگزار شد که همزمان با برگزاری این نشست در طبقه زیرین این تالار مراسم تودیع و معارفه معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با یک ساعت فاصله در دست اجرا بود.

در ابتدای این نشست علی قمصری؛ سرپرست گروه همنوازان حصار که آهنگسازی این گروه را نیز به عهده دارد، گفت: گروه همنوازان حصار مدتهای بسیاری است که با هدف اعتلای موسیقی ایرانی فعالیت خود را در عرصه موسیقی آغاز کرده وفعالیت می‌کند. هدف ما از اجرای موسیقی سنتی صرفا جذب مخاطب نیست بلکه ما تلاش می‌کنیم تا شکل تازه ای از موسیقی سنتی را به مخاطبان این عرصه ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه در 14 و 15 شهریور مخاطبان همنوازان حصار منتظر یک کنسرت متفاوت باشند، گفت: گروه همنوازان حصار تا کنون کنسرتهای بسیاری برگزار کرده که کنسرت‌های “نقش خیال” و “آب، نان، آواز” و “نه خنده ای نه گریه ای” به خوانندگی همایون شجریان، کنسرت “برف‌خوانی” به خوانندگی محمد معتمدی از جمله این کنسرت‌ها ست. اما کنسرت روزهای 14 و 15 شهریور در تالار وحدت برگزار می‌شود اجرایی متفاوت از ما خواهد بود. ما در این اجرا از حضور چهار خواننده زن بهره گرفته‌ایم که به همراه یک خواننده مرد بخش‌های تصنیف و آوازی این قطعات را به عهده دارند.

قمصری با بیان اینکه در سازبندی این اجرا از سازهای بم استفاد شده تا به نوعی مکمل صدای بانوان باشد گفت: در این اجرا برای اولین بار است که در یک کنسرت یک قطعه را به صوت آکاپلا اجرا می‌کنیم که تجربه ارزشمندی برای ما خواهد بود.
آکاپلا شیوه ای است که در آن خواننده‌ها به جای سازها به اجرای قطعات می‌پردازند.

این آهنگساز درادامه خاطر نشان کرد:من برای انتخاب خواننده در این اجرا مشکل داشتم چرا که نمی‌توانستم ازچند خواننده موسیقی ایرانی که در کنار هم قرار گرفته‌اند انتخاب کنم. آموزش خوانندگان نیز به گونه ای است که بخش تجربی به بخش آکادمیک در آن ارجحیت دارد بنابراین زمان زیادی را برای انتخاب خوانندگان و تمرین با آن‌ها صرف کردم تا بتوانم ضمن آشنایی با صدایشان کار را از دایره تنگ موسیقی قراردادی خارج کنم. البته این به معنای جدایی از موسیقی ایرانی نیست بلکه فرو رفتن در موسیقی اصیل ایرانی است.

این آهنگساز موسیقی ایرانی با اشاره به این که در کنسرت آینده همنوازان حصار نوآوریهای نیز مشهود است، گفت: امیدوارم این اجرا حرکتی ایجاد کند که ذهن مخاطب مهم‌ترین اولویت تلقی شود، در غیر اینصورت برای جذب مخاطب فرمول‌های ساده تری هست که بتوان مخاطب را جذب کرد. اینکه تماشاگر با دیدن و شنیدن یک آفرینش هنری با اثر مواجه شود که غیر از تخلیه هیجان چیز دیگری به او بدهد مهم‌ترین هدفی است که ما در این کنسرت دنبال می‌کنیم.

وی در پاسخ به این که برای صدای بانوان قطعات به خصوصی نوشته است که با صدای آن‌ها همخوانی داشته باشد، گفت: قطعابرای اینکه از صدای بانوان استقاده بهینه تری شود، قطعاتی نیز مختص صدای آن‌ها نوشته‌ام. البته ما در این کنسرت برای هنجارشکنی از خوانندگان زن استفاده نکردیم اما این را هم مدنظر داشتیم که باید بستری را برای حضور هنرمندان خانم در موسیقی فراهم کنیم که با اجرای این قطعات فکر می‌کنم به این مهم دست پیدا کنیم.

قمصری در ادامه گفت: مدت‌هاست بدون اینکه بخواهم مبارزه‌ای کنم و مقابل جریان‌هایی باشم که نمی‌توان مقابل آن‌ها ایستادگی کرد، تلاشی را آغاز کردم که بتوانم به ضد فرهنگ‌ها و ضد ارزش‌هایی که توسط برخی از نهادها مانند صدا و سیما ایجاد می‌شود، پاسخ بدهم. متاسفانه این نهادها به تبلیغ عناصر و نمایش چهره‌هایی در عرصه فرهنگ و هنر اقدام می‌کنند که در بسیاری از هنرمندان دیگر محق نیستند و این یکی از اهدافی است که همه باید برای جلوگیری از اشاعه آن کوشش کنیم.

وی بابیان اینکه نابرابری حقوق مرد و زن در موسیقی ایرانی یکی دیگر از مشکلاتی است که همواره با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم گفت: باید کمک کنیم تا نابرابری‌های جنسیتی در موسیقی ایرانی مرتفع شود. به هر شکل ما موزیسین‌ها بدون اینکه با یکدیگر شاخ به شاخ شویم باید نابرابریهای جنسیتی را از بین ببریم باید در کنار هم حرکت کنیم تا این نابرابری‌های جنسیتی را کم کنیم. این یکی از اهداف من است و سعی می‌کنم در این راستا تعادل ایجاد شود. البته سعی می‌کنم موسیقی وار جلو بروم.

کنسرت گروه همنوازان حصار 14 و 15 شهریور در تالار وحدت برگزار می‌شودکه به گفته علی قمصری تفاوتهای بسیاری با دیگر کنسرتهای این گروه دارد.


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی مانشست خبری کنسرت علی قمصری - شهریور 92
نشست خبری کنسرت علی قمصری - شهریور 92


نشست خبری کنسرت علی قمصری - شهریور 92


نشست خبری کنسرت علی قمصری - شهریور 92


نشست خبری کنسرت علی قمصری - شهریور 92


نشست خبری کنسرت علی قمصری - شهریور 92


نشست خبری کنسرت علی قمصری - شهریور 92


نشست خبری کنسرت علی قمصری - شهریور 92


نشست خبری کنسرت علی قمصری - شهریور 92


نشست خبری کنسرت علی قمصری - شهریور 92


نشست خبری کنسرت علی قمصری - شهریور 92


نشست خبری کنسرت علی قمصری - شهریور 92


تاریخ انتشار : دوشنبه 11 شهریور 1392 - 09:12


آهنگ های مشابه

آهنگ یه مدل تازه
آهنگ یه مدل تازه
بهنام علمشاهی
آهنگ عشق تازه
آهنگ عشق تازه
آهنگ سعید عرب
آهنگ هوای تازه
آهنگ هوای تازه
رضا صادقی و امید حجت
آهنگ یه مدل تازه
آهنگ یه مدل تازه
بهنام علمشاهی
آهنگ یه حس تازه
آهنگ یه حس تازه
مسعود فتحی
آهنگ قصه تازه
آهنگ قصه تازه
سینا رضایی
آهنگ منتظر پلاکتم
آهنگ منتظر پلاکتم
سامان مرادیان
آهنگ مهمان ما باشید
آهنگ مهمان ما باشید
ابوالفضل مسعودی
آهنگ حس تازه
آهنگ حس تازه
محمد حسن هاشمی

ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ نگو از عشق با صدای یاسر محمودی دانلود آهنگ یاسر محمودی نگو از عشق متن آهنگ نگو از عشق یاسر محمودی Download New Music Sami Download New Music Sami Donyaye Aloodeh دانلود آهنگ دنیای آلوده دانلود آهنگ دنیای آلوده از سامی دانلود آهنگ دنیای آلوده با صدای سامی دانلود آهنگ سامی دنیای آلوده متن آهنگ دنیای آلوده سامی Download New Music Mehdi Daliliyan Download New Music Mehdi Daliliyan Bi Hava دانلود آهنگ بی هوا از مهدی دلیلیان دانلود آهنگ بی هوا با صدای مهدی دلیلیان دانلود آهنگ مهدی دلیلیان دانلود آهنگ مهدی دلیلیان بی هوا متن آهنگ بی هوا مهدی دلیلیان Download New Music Farhad Javaherkalam Download New Music Farhad Javaherkalam Havaye To دانلود آهنگ فرهاد جواهر کلام هوای تو دانلود آهنگ هوای تو از فرهاد جواهر کلام دانلود آهنگ هوای تو با صدای فرهاد جواهر کلام متن آهنگ هوای تو فرهاد جواهر کلام Download New Music Mehdi Taremi Download New Music Mohsen Bengar Download New Music Nima Nakisa دانلود آهنگ کمال کامیابی نیا دانلود آهنگ محسن بنگر دانلود آهنگ مهدی طارمی Download New Music Mohammad Fallah Ghahve Talkh دانلود آهنگ قهوه تلخ دانلود آهنگ قهوه تلخ از محمد فلاح دانلود آهنگ قهوه تلخ با صدای محمد فلاح دانلود آهنگ محمد فلاح قهوه تلخ Download New Music Bardia Download New Music Bardia Cheshm Be Rah دانلود آهنگ بردیا چشم به راه دانلود آهنگ چشم به راه از بردیا دانلود آهنگ چشم به راه با صدای بردیا متن آهنگ چشم به راه بردیا Download New Music Abolfazl Masoudi Download New Music Abolfazl Masoudi Mehmone Man Bash دانلود آهنگ ابوالفضل مسعودی دانلود آهنگ ابوالفضل مسعودی مهمان ما باشید دانلود آهنگ مهمان ما باشید دانلود آهنگ مهمان ما باشید از ابوالفضل مسعودی دانلود آهنگ مهمان ما باشید با صدای ابوالفضل مسعودی متن آهنگ مهمان ما باشید ابوالفضل مسعودی Download New Music Soheil Heidary Download New Music Soheil Heidary Norooz 2