قطعه «نغمه نی داوود» با صدای سبحان مهدی پور به یاد احمد ابراهیمی

قطعه «نغمه نی داوود» با صدای سبحان مهدی پور به یاد احمد ابراهیمی

موسیقی ما - «سبحان مهدی پور» قطعه «نغمهٔ نی داوود» را به یاد زنده یاد «احمد ابراهیمی» منتشر نمود. این خواننده در گفت و گو با «موسیقی ما» در خصوص این قطعه اظهار داشت: «این قطعه آوازی با عنوان "نغمهٔ نی داوود" با غزلی از فروغی بسطامی و مطلع "کنون که صاحب م‍‍ژگان شوخ و چشم سیاهی" به یاد استاد زنده یاد احمد ابراهیمی و با همراهی مرتضی صنایعی (نوازنده نی) اجرا و به این استاد بنام موسیقی ایران تقدیم شده است». مهدی پور همراه با این قطعه، یادداشتی نیز در اختیار «موسیقی ما» قرار داده است که در ادامه می آید...

 


با نام تو خط نوشته ام باز
از توست نوای مطرب و ساز
با نغمه ی جاودانه ی عشقت
از پرده برون فتاده این راز


در عرصه موسیقی فاخر ایرانی در زمینه آواز، هر از چندی هنرمندانی پا به عرصه ظهور می گذارند که دیگر تکرار نمی شوند. می توان گفت که این هنر والا هیچ وقت از پویایی و تازگی خود نیافتاده است و امید آن می رود که هر روز شاهد تبلور و جوشش و کوشش علاقمندان و دوستداران این هنر در بین اقوام ایرانی باشیم؛ زیرا که این میراث فرهنگی از حال و هوای برتری نسبت به هنرهای دیگر از جهت عاطفی برخوردار است.

با یادی از استادم احمد ابراهیمی

این آواز که نغمه ی نی داوود با غزلی از فروغی بسطامی با مطلع «کنون که صاحب م‍‍ژگان شوخ و چشم سیاهی» را اینجانب از استادم احمد خان ابراهیمی در تیر ماه 1386 در منزل ایشان که در آن زمان در خیابان خسرو (صادقیه) واقع بوده آموخته ام. استاد در منزل آن را زمزمه می کردند و از ایشان خواستم تا برایم بخوانند. استاد مردی درویش مسلک و متواضع بوده اند. از ویژگی های ارزنده ی ایشان، که در کمتر مدرس آوازی دیده ام، آگاهی کامل ایشان از ادبیات فاخر ایرانی بوده است.
 
استاد بزرگوار قبل از شروع به تدریس در کلاس، غزلی را برای هنرجویان می خواندند و آن را بسیار زیبا و قابل درک معنی می کردند. ایشان در این زمینه بیانی بسیار شیوا داشتند. استاد احمد ابراهیمی سخنوری آگاه با اندوخته ی فراوان از ادبیات کهن فارسی بودند. از خصوصیات بارز دیگر استاد، خواندن کار عمل و ضربی بوده که در این زمینه بسیار مسلط بوده و کلمات را شفاف و رسا ادا می کردند. ایشان انسانی با اخلاق بودند که هنرجویان شیفته ی این رفتار حسنه ی وی می شدند.
 
کلاس درس ایشان پر از خاطرات قدیم از استادانی چون خالقی، بنان، ادیب، محجوبی و... بوده است. استاد ابراهیمی جزء آخرین های این نسل برجسته از موسیقی فاخر ایرانی بوده و جای خالی چنین انسان هایی احساس می شود که به معنی واقعی کلاس درس آنها کلاس عشق بوده است. استاد ابراهیمی دار فانی را وداع گفته و از بین ما رخت بر بسته اند ولی همواره نام و یاد ایشان در دل دوستداران موسیقی و هنرجویانش تا ابد ماندگار خواهد بود. باشد تا اندیشه و رفتار و کردار نیکشان آموزه ای برای جوانان و هنرجویان این نسل از موسیقی ما باشد.
 

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریده عالم دوام ما

 
اکنون این آواز را به همان شکل و فرم و در همین کوکی که برای اینجانب خوانده اند به یاد ایشان با همراهی دوست عزیزم، نوازنده ی نی «مرتضی صنایعی» به شما عزیزان تقدیم می نمایم.

سبحان مهدی پور
 پائیز نود و دو 

 دانلودمنبع: 
اختصاصی موسیقی ما
تاریخ انتشار : پنجشنبه 14 آذر 1392 - 11:26


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ خانوم خانوم با صدای حامد پهلان متن آهنگ خانوم خانوم حامد پهلان Download New Music Mehrzad Malekzadeh Download New Music Mehrzad Malekzadeh Sebil e Niche دانلود آهنگ سبیل نیچه دانلود آهنگ سبیل نیچه از مهرزاد ملک زاده دانلود آهنگ سبیل نیچه باصدای مهرزاد ملک زاده دانلود آهنگ مهرزاد ملک زاده دانلود آهنگ مهرزاد ملک زاده سبیل نیچه متن آهنگ سبیل نیچه مهرزاد ملک زاده Download New Music Kamran Hamzei Download New Music Kamran Hamzei Abre Ehtemali دانلود آهنگ ابر احتمالی دانلود آهنگ ابر احتمالی از کامران حمزئی دانلود آهنگ ابر احتمالی با صدای کامران حمزئی دانلود آهنگ کامران حمزئی دانلود آهنگ کامران حمزئی ابر احتمالی متن آهنگ ابر احتمالی کامران حمزئی Download New Music Ahmad Dashti Download New Music Ahmad Dashti Koja Bodi دانلود آهنگ احمد دشتی دانلود آهنگ احمد دشتی کجا بودی دانلود آهنگ کجا بودی دانلود آهنگ کجا بودی از احمد دشتی دانلود آهنگ کجا بودی با صدای احمد دشتی متن آهنگ کجا بودی احمد دشتی Download New Music Armin Masoumi Download New Music Armin Masoumi Tabir دانلود آهنگ آرمین معصومی دانلود آهنگ آرمین معصومی تعبیر دانلود آهنگ تعبیر از آرمین معصومی دانلود آهنگ تعبیر با صدای آرمین معصومی متن آهنگ تعبیر آرمین معصومی Download New Music Peyman Ashrafi Download New Music Peyman Ashrafi & Mojtaba Alian Emshab دانلود آهنگ امشب از پیمان اشرفی و مجتبی علیان دانلود آهنگ امشب با صدای پیمان اشرفی و مجتبی علیان دانلود آهنگ پیمان اشرفی دانلود آهنگ پیمان اشرفی و مجتبی علیان امشب دانلود آهنگ مجتبی علیان Download New Music Mehdi Moghaddam Axe Mah دانلود آهنگ عکس ماه دانلود آهنگ عکس ماه از مهدی مقدم دانلود آهنگ عکس ماه با صدای مهدی مقدم دانلود آهنگ مهدی مقدم عکس ماه Download New Music Behnam Safavi Download New Music Behnam Safavi Vaghtr Eshghe دانلود آهنگ بهنام صفوی وقته عشقه دانلود آهنگ وقته عشقه دانلود آهنگ وقته عشقه از بهنام صفوی