قطعه «نغمه نی داوود» با صدای سبحان مهدی پور به یاد احمد ابراهیمی

قطعه «نغمه نی داوود» با صدای سبحان مهدی پور به یاد احمد ابراهیمی

موسیقی ما - «سبحان مهدی پور» قطعه «نغمهٔ نی داوود» را به یاد زنده یاد «احمد ابراهیمی» منتشر نمود. این خواننده در گفت و گو با «موسیقی ما» در خصوص این قطعه اظهار داشت: «این قطعه آوازی با عنوان "نغمهٔ نی داوود" با غزلی از فروغی بسطامی و مطلع "کنون که صاحب م‍‍ژگان شوخ و چشم سیاهی" به یاد استاد زنده یاد احمد ابراهیمی و با همراهی مرتضی صنایعی (نوازنده نی) اجرا و به این استاد بنام موسیقی ایران تقدیم شده است». مهدی پور همراه با این قطعه، یادداشتی نیز در اختیار «موسیقی ما» قرار داده است که در ادامه می آید...

 


با نام تو خط نوشته ام باز
از توست نوای مطرب و ساز
با نغمه ی جاودانه ی عشقت
از پرده برون فتاده این راز


در عرصه موسیقی فاخر ایرانی در زمینه آواز، هر از چندی هنرمندانی پا به عرصه ظهور می گذارند که دیگر تکرار نمی شوند. می توان گفت که این هنر والا هیچ وقت از پویایی و تازگی خود نیافتاده است و امید آن می رود که هر روز شاهد تبلور و جوشش و کوشش علاقمندان و دوستداران این هنر در بین اقوام ایرانی باشیم؛ زیرا که این میراث فرهنگی از حال و هوای برتری نسبت به هنرهای دیگر از جهت عاطفی برخوردار است.

با یادی از استادم احمد ابراهیمی

این آواز که نغمه ی نی داوود با غزلی از فروغی بسطامی با مطلع «کنون که صاحب م‍‍ژگان شوخ و چشم سیاهی» را اینجانب از استادم احمد خان ابراهیمی در تیر ماه 1386 در منزل ایشان که در آن زمان در خیابان خسرو (صادقیه) واقع بوده آموخته ام. استاد در منزل آن را زمزمه می کردند و از ایشان خواستم تا برایم بخوانند. استاد مردی درویش مسلک و متواضع بوده اند. از ویژگی های ارزنده ی ایشان، که در کمتر مدرس آوازی دیده ام، آگاهی کامل ایشان از ادبیات فاخر ایرانی بوده است.
 
استاد بزرگوار قبل از شروع به تدریس در کلاس، غزلی را برای هنرجویان می خواندند و آن را بسیار زیبا و قابل درک معنی می کردند. ایشان در این زمینه بیانی بسیار شیوا داشتند. استاد احمد ابراهیمی سخنوری آگاه با اندوخته ی فراوان از ادبیات کهن فارسی بودند. از خصوصیات بارز دیگر استاد، خواندن کار عمل و ضربی بوده که در این زمینه بسیار مسلط بوده و کلمات را شفاف و رسا ادا می کردند. ایشان انسانی با اخلاق بودند که هنرجویان شیفته ی این رفتار حسنه ی وی می شدند.
 
کلاس درس ایشان پر از خاطرات قدیم از استادانی چون خالقی، بنان، ادیب، محجوبی و... بوده است. استاد ابراهیمی جزء آخرین های این نسل برجسته از موسیقی فاخر ایرانی بوده و جای خالی چنین انسان هایی احساس می شود که به معنی واقعی کلاس درس آنها کلاس عشق بوده است. استاد ابراهیمی دار فانی را وداع گفته و از بین ما رخت بر بسته اند ولی همواره نام و یاد ایشان در دل دوستداران موسیقی و هنرجویانش تا ابد ماندگار خواهد بود. باشد تا اندیشه و رفتار و کردار نیکشان آموزه ای برای جوانان و هنرجویان این نسل از موسیقی ما باشد.
 

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریده عالم دوام ما

 
اکنون این آواز را به همان شکل و فرم و در همین کوکی که برای اینجانب خوانده اند به یاد ایشان با همراهی دوست عزیزم، نوازنده ی نی «مرتضی صنایعی» به شما عزیزان تقدیم می نمایم.

سبحان مهدی پور
 پائیز نود و دو 

 دانلودمنبع: 
اختصاصی موسیقی ما
تاریخ انتشار : پنجشنبه 14 آذر 1392 - 11:26


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ بوی بارون از محمد مغفرت دانلود آهنگ بوی بارون با صدای محمد مغفرت دانلود آهنگ محمد مغفرت دانلود آهنگ محمد مغفرت بوی بارون متن آهنگ بوی بارون محمد مغفرت دانلود آهنگ شراب دانلود آهنگ شراب از شهاب الدین دانلود آهنگ شراب با صدای شهاب الدین دانلود آهنگ شهاب الدین دانلود آهنگ شهاب الدین شراب دانلود آهنگ امید حاجیلی ای داد دانلود آهنگ ای داد دانلود آهنگ ای داد از امید حاجیلی دانلود آهنگ ای داد با صدای امید حاجیلی متن آهنگ ای داد امید حاجیلی دانلود آهنگ احمدرضا شهریاری وقتی نباشی دانلود آهنگ وقتی نباشی از احمدرضا شهریاری دانلود آهنگ وقتی نباشی با صدای احمدرضا شهریاری متن آهنگ وقتی نباشی احمدرضا شهریاری دانلود آهنگ حمید طالب زاده دختر دانلود آهنگ دختر دانلود آهنگ دختر از حمید طالب زاده دانلود آهنگ دختر با صدای حمید طالب زاده متن آهنگ دختر حمید طالب زاده دانلود آهنگ حامد پهلان عاشقتم دانلود آهنگ عاشقتم از حامد پهلان دانلود آهنگ عاشقتم با صدای حامد پهلان متن آهنگ عاشقتم حامد پهلان دانلود آهنگ حواست بهم نیست دانلود آهنگ حواست بهم نیست از کامران تفتی دانلود آهنگ حواست بهم نیست با صدای کامران تفتی دانلود آهنگ کامران تفتی حواست بهم نیست متن آهنگ حواست بهم نیست کامران تفتی دانلود آهنگ آرمین 2afm دانلود آهنگ آرمین 2afm نیستی دانلود آهنگ فریدون آسرایی نیستی دانلود آهنگ نیستی دانلود آهنگ نیستی از آرمین 2afm دانلود آهنگ نیستی از فریدون آسرایی دانلود آهنگ نیستی با صدای آرمین 2afm دانلود آهنگ نیستی با صدای فریدون آسرایی متن آهنگ نیستی آرمین و فریدون آسرایی دانلود آهنگ تو عاشق نبودی دانلود آهنگ تو عاشق نبودی از عباس سلیمانی دانلود آهنگ تو عاشق نبودی با صدای عباس سلیمانی دانلود آهنگ عباس سلیمانی دانلود آهنگ عباس سلیمانی تو عاشق نبودی دانلود آهنگ ایمان علیشاهی یادش به خیر دانلود آهنگ یادش به خیر دانلود آهنگ یادش به خیر از ایمان علیشاهی