محمد معتمدی: به عنوان یک موزیسین به رئیس‌جمهور تبریک می‌گویم

محمد معتمدی: به عنوان یک موزیسین به رئیس‌جمهور تبریک می‌گویم

موسیقی ما - ارکستر موسیقی ملی بعد از سه سال، فعالیت مجدد خود را آغاز کرد؛ این بار، با رهبری «فرهاد فخرالدینی» که از آخرین اجرایش همراه با ارکستر، بیش از 6 سال می‌گذرد. در آخرین برنامه‌ی ارکستر به همراه آقای فخرالدینی، «محمد معتمدی» به عنوان خواننده حضور داشت و حالا بار دیگر او در این برنامه قطعاتی را اجرا کرد و با همراهی «سالار عقیلی» خواننده‌ی اولین اجرای ارکستر به مدت سه شب شد. او هر سه‌ اجرای خود را به 175 شهید غواص تقدیم کرد و دلیلش را ارادت همیشگی‌اش به شهیدان دانست.

معتمدی آواز ایرانی را با شیوه‌ی «طاهرزاده» نزد «حمیدرضا نوربخش» فرا گرفته و در عین حال به خاطر علاقه‌اش به مکتب آواز اصفهان، از آواز اساتیدی چون تاج اصفهانی و ادیب خوانساری نیز بهره برده و در این مسیر از راهنمایی بزرگانی چون مرحوم دکتر حسین عمومی و علی‌اصغر شاه‌زیدی استفاده کرده است.

او تاکنون با گروه‌های متعددی فعالیت داشته که از جمله آنها می‌توان به گروه خورشید (مجید درخشانی)، همنوازان شیدا (محمدرضا لطفی)، ارکستر ملی ایران (فرهاد فخرالدینی)، هم‌آوایان (حسین علیزاده) و گروه ادیب (که خود او پایه‌گذار آن است) اشاره کرد.

معتمدی در سال ۲۰۱۳ میلادی از سوی رادیو دولتی فرانسه به عنوان موزیسین برگزیده سال انتخاب شده و جایزه فرانس موزیک ۲۰۱۳ را دریافت کرده است. به بهانه اجرای اخیرش همراه با ارکستر موسیقی ملی با او به گفت‌وگو نشسته‌ایم:
  * شما در آخرین اجرای اركستر موسیقی ملی به رهبری آقای فخرالدینی در سال 87 به عنوان خواننده حضور داشتید و حالا در اولین اجرای این اركستر بعد از احیای آن. درباره‌ی این همكاری توضیح می‌دهید؟ همان‌طور كه اشاره كردید، من در آخرین اجرای اركستر موسیقی ملی در زمستان 87 به رهبری آقای فخرالدینی حضور داشتم و بعد از آن نیز همراه با اركستری كه بعدتر با رهبری «بردیا كیارس» تشكیل شد، همكاری داشتم. اركستر موسیقی ملی برای مدت‌ها تعطیل بود و خوشحالم كه حالا این اركستر كارش را از همان جایی شروع كرده كه تمام كرده بود. در واقع همواره یكی از ناراحتی‌های من در این سال‌ها این بود كه چرا باید آخرین اجرای استاد فخرالدینی، اولین همكاری من با ایشان باشد.‌ خوشبختانه بعد از گذشت هفت سال، بازگشایی اركستر موسیقی ملی و بازگشت آقای فخرالدینی، با خوانندگی من انجام شد و از این بابت بسیار خوشحال‌ام. به عنوان خواننده‌ای كه در اركستر موسیقی ملی فعالیت می‌كند، مسئولیت سنگینی به عهده‌ی ماست. ما باید سنگر موسیقی ملی و موسیقی آوازی را حفظ كنیم و نگهبان مقوله‌ی آواز باشیم. این اتفاق خوشحال‌كننده‌ای است كه من لیاقتی داشته‌ام كه هم‌اكنون می‌توانم به عنوان خواننده‌ی اركستر موسیقی ملی فعالیت كنم؛ اگرچه وظیفه‌ی سنگینی است و كمی نگرانی و استرس به همراه دارد.
  * فعالیت‌های اركستر موسیقی ملی در این سال‌ها با كش و قوس‌های فراوانی همراه بوده است. به طور كلی گمان می‌كنید ضرورت فعالیت این اركستر چیست و نبودِ آن در این سال‌ها چه لطمه‌ای به اركستر وارد كرده؟‌ فكر نمی‌كنم كسی درباره‌ی ضرورت وجود اركستر موسیقی ملی شبهه‌ای داشته باشد. با این حال، به اعتقاد من اركستر موسیقی ملی می‌تواند بیشتر از امروز به فواصل و موسیقی ردیف دستگاهی ما نزدیك باشد. در حال حاضر اكثر قطعاتی كه برای اركستر نوشته می‌شود، یا در مایه‌ی مینور هست یا ماژور و برای هیچ‌كدام از آنان نمی‌توان تعریف دستگاهی داشت؛‌ برای مثال سال‌‌هاست سه‌گاه، ‌افشاری یا ابوعطا با اركستر اجرا نشده و این مسأله می‌تواند نقطه‌ی شكننده‌ای برای هویت موسیقایی اركستر ملی باشد. كسانی كه درباره‌ی عدم ضرورت اركستر موسیقی ملی در کنار اركستر سمفونیك بحث می‌كنند، در واقع روی این نقطه‌ی شكننده دست می‌گذارند. به اعتقاد من، اگر قرار است اركستر ملی فواصل موسیقی ایرانی را در خودش نداشته باشد و نوازندگان از نواختن سه‌گاه، ابوعطا، افشاری و گوشه‌های اصیل موسیقی ایرانی عاجز باشند، اركستر دچار مشكل می‌شود و این سوال پیش می‌آید كه این اركستر چه كاری انجام می‌دهد كه اركستر سمفونیك از انجام آن ناتوان است. به همین خاطر است كه استاد فخرالدینی، این مسأله را در دستور كار خودشان قرار داده‌اند. امیدوارم روزی شاهد اجرای برنامه‌هایی در گوشه‌های اصیل ایرانی باشیم؛ برای مثال اگر قرار است قطعه‌ای چون «مرغ سحر» را با اركستر موسیقی ملی اجرا كنیم، وقتی به گوشه‌ی «دلكش» می‌رسیم، نباید آن را با فواصل غربی بنوازیم، بلكه باید در ماهور و با فواصل ربع پرده‌ی ایرانی اجرا شود.
  * اصلاً قطعاتی برای اركستر برگرفته از گوشه‌های موسیقی اصیل ایرانی ساخته شده كه اركستر آن را اجرا كند؟‌ اصولاً هارمونی، مبحثی است كه از غرب آمده و یك بحث بومی نیست. البته در این سال‌ها، اساتید بزرگ فعالیت‌های زیادی انجام داده‌اند تا هارمونی را بومی كنند. به همین خاطر می‌شود برای اركستر قطعاتی برگرفته از دستگاه‌های موسیقی ایرانی نوشت و اجرا كرد.
  * كه این اتفاق نمی‌افتد. دلیل این ماجرا این است كه بسیاری از آهنگسازان و تنظیم‌كنندگان عادت به نوشتن در این دستگاه‌ها ندارند؛ چون اغلب فرمول‌هایی كه در دانشگاه‌ها یا كنسرواتوارها تعلیم دیده‌اند، مبتنی بر موسیقی غربی است. از سوی دیگر، آهنگسازان علاقه‌ای به نوشتن چنین قطعاتی ندارند؛ چون به اندازه‌ای تعداد این قطعات كم شده كه از ذائقه‌ی شنیداری خود موزیسین‌ها هم فاصله گرفته، چه برسد به مخاطبان. این یك اتفاق ناخوشایند است؛ اما به راحتی می‌توان آن را برطرف كرد و اركستر موسیقی ملی می‌تواند نقش مهمی در این خصوص داشته باشد.
  * تعدادی از قطعاتی كه همراه با اركستر اجرا می‌شود، بازخوانی قطعاتی است كه در گذشته خوانندگان نامی آن را اجرا كرده‌اند. این مسأله مدام مخاطب را در مقام قیاس خواننده قرار می‌دهد. این مسأله نگران‌تان نمی‌كند؟ اركستر ملی و موسیقی كشور یك رپرتوار دارد كه در گردش است و در این میان، بحث توانایی خواننده‌ای كه قطعه را اجرا می‌كند، در درجه‌ی بعدی اهمیت قرار دارد؛ برای مثال در بسیاری مواقع، من قطعاتی را با اركستر تمرین كرده‌ام و بعد از یكی دو جلسه از آهنگساز یا رهبر خواسته‌ام تا اجرای آن را به خواننده‌ای دیگر بسپارد؛ چون فكر كرده‌ام این آهنگ به صدای من نمی‌نشیند. مثل لباسی كه به قامت یك نفر برازنده نیست؛ اما ممكن است به تن دیگری زیبا باشد. در چنین شرایطی قیاس‌هایی كه صورت می‌گیرد، كارشناسی نیست. اتفاقاً خوب است كه قطعات ما با صداهای مختلف و سازهای مختلف خوانده شوند.

البته بحث اركستر موسیقی ملی با انتشار یك آلبوم متفاوت است. وقتی می‌خواهید یك اثری را منتشر كنید، باید حرفی نو داشته باشید. انتشار آثار گذشتگان آن هم در شرایطی كه آن آثار با كیفیت بسیار خوب موجود و قابل شنیدن است، نه‌تنها لزومی ندارد كه حتی گاهی دور از انصاف و اخلاق است؛ چون حیات یك هنرمند در جامعه با آثارش است و همین آثار هستند كه می‌تواند یاد یك هنرمند را زنده نگاه دارد. البته گاهی ممكن است یك اثر -از لحاظ اجرای اركستر یا ضبط- مناسب نباشد و می‌شود آن را دوباره به عنوان گنجینه‌ی موسیقی ملی احیا كرد. در این میان بحث اجرای زنده كاملاً متفاوت است و همان‌طور كه در موسیقی اركستر سمفونیك هم رایج است، یك رپرتوار مشخص مدام تكرار می‌شود و در عین حال قطعات جدید هم در كنار آن اجرا می‌شود. در اینجا نیز باید این مسأله رعایت شود كه قطعات جدیدی كه اجرا می‌شود، هم‌سنگ و هم‌تراز قطعات قدیمی یا لااقل از لحاظ عیار نزدیك به آن قطعات باشد.
  * درباره‌ی تجربه‌ی حضور به عنوان خواننده همراه با آقای عقیلی هم می‌گویید؟‌ آقای عقیلی سال‌‌هاست همراه با اركستر موسیقی ملی فعالیت داشتند و این تجربه هم، تجربه‌ی دلنشینی بود؛ اما در این میان باید در بحث استفاده از خواننده به یك نكته توجه كرد. من هم‌اكنون در جایگاهی نیستم كه از حضورم در اركستر موسیقی ملی برای شناخته شدن استفاده كنم؛ اما زمانی كه جوان‌تر بودم، دعوتی از من نمی‌شد. خوب است الان هم از خوانندگان جوانی كه توانایی خواندن با اركستر ملی را دارند، استفاده شود تا از این طریق شناخته شوند. ضمن آنكه حضور در صحنه‌ی اركستر ملی، برای آنها ایجاد انگیزه می‌كند و نقطه‌‌ی عطفی در زندگی هنری‌شان خواهد بود. اگر خواننده‌ی توانایی برای همراهی با اركستر وجود داشته باشد، من با كمال میل جایم را با او عوض كنم.
  * شما و آقای عقیلی خوانندگان ثابت اركستر هستید؟ نمی‌دانم، به من گفتند كه استاد فخرالدینی دوباره قرار است روی صحنه بیایند و من به اندازه‌ای از این خبر خوشحال شدم كه به خاطر هرچه باشكوه‌تر شدن برگزاری این برنامه، خودم را از سفر اروپا به ایران رساندم و تمرینات‌مان را شروع كردیم.
  * ارکستر برنامه‌ای برای ضبط قطعات و انتشار آنها دارد؟ بله، این یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که ارکستر موسیقی ملی در نظر دارد. در واقع آقای فخرالدینی می‌خواهند قطعات ارکسترالی که کمتر شنیده شده‌اند را ضبط کرده و به صورت آلبوم منتشر کنند؛ البته طبیعی است که باید شرایط این کار نیز وجود داشته باشد. امیدوارم که علاوه بر آن، ارکستر موسیقی ملی برنامه‌هایی منظم داشته باشد. به‌هرحال الان آغاز فعالیت‌های ارکستری است که چند سالی تعطیل بوده و همچنان بدنه‌ی نوازندگان، ‌همان نوازندگان اركستر سمفونیك هستند. امیدوارم اركستر روزی نوازندگان خودش را داشته باشد؛ نوازندگانی که با روح موسیقی اصیل ایرانی آشنا باشند.

اما صرف‌نظر از این ماجرا، می‌خواستم به عنوان یك موزیسین به آقای روحانی تبریك بگویم؛ چون ایشان به یك وعده‌ی بسیار مهم‌شان عمل كردند. علاوه بر آن، هم در افتتاح اركستر سمفونیك و هم ارکستر ملی، شخصیت‌هایی از هیئت دولت حضور داشتند و نشان دادند كه دولت و وزرا به مقوله‌ی موسیقی اعتنا دارند؛ اما به واسطه‌ی نقش تأثیرگذار موسیقی در جامعه و فرهنگ عمومی نباید به این مسأله اكتفا كنند و اهمیت بیشتری برای موسیقی قائل شوند؛ ‌چون همان‌طور که گفتم، موسیقی نقش هدایت‌كننده‌ی جریان‌های فرهنگی را به عهده دارد.


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما


نویسنده: سما بابایی


تاریخ انتشار : سه شنبه 26 خرداد 1394 - 12:18


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Abtin Ebham Ft Ali Gerami Moon Cafe دانلود آهنگ آبتین ابهام دانلود آهنگ آبتین ابهام و علی گرامی کافه مون دانلود آهنگ علی گرامی دانلود آهنگ کافه مون دانلود آهنگ کافه مون از آبتین ابهام و علی گرامی دانلود آهنگ کافه مون با صدای آبتین ابهام و علی گرامی متن آهنگ کافه مون آبتین ابهام و علی گرامی Download New Music AliMir Download New Music AliMir Tamoomesh Kon دانلود آهنگ تمومش کن از علی میر دانلود آهنگ تمومش کن با صدای علی میر دانلود آهنگ علی میر تمومش کن Download New Music Mehran Bagheri Download New Music Mehran Bagheri Eshghe Man دانلود آهنگ عشق من از مهران باقری دانلود آهنگ عشق من با صدای مهران باقری دانلود آهنگ مهران باقری عشق من Download New Music Reza Soltan Vase To Mimiram دانلود آهنگ رضا سلطان واسه تو میمیرم دانلود آهنگ واسه تو میمیرم دانلود آهنگ واسه تو میمیرم از رضا سلطان دانلود آهنگ واسه تو میمیرم با صدای رضا سلطان متن آهنگ واسه تو میمیرم رضا سلطان Download New Music Farshad Torabi Download New Music Farshad Torabi Ashofte دانلود آهنگ آشفته دانلود آهنگ آشفته از فرشاد ترابی دانلود آهنگ آشفته با صدای فرشاد ترابی دانلود آهنگ فرشاد ترابی دانلود آهنگ فرشاد ترابی آشفته متن آهنگ آشفته فرشاد ترابی Download New Music Abbas Akhlaghi Baroon دانلود آهنگ بارون از عباس اخلاقی دانلود آهنگ بارون با صدای عباس اخلاقی دانلود آهنگ عباس اخلاقی بارون Download New Music Saeed Lotfi Download New Music Saeed Lotfi Bedone Chatr دانلود آهنگ بدون چتر دانلود آهنگ بدون چتر از سعید لطفی دانلود آهنگ بدون چتر با صدای سعید لطفی دانلود آهنگ سعید لطفی دانلود آهنگ سعید لطفی بدون چتر متن آهنگ بدون چتر سعید لطفی Download New Music Farzademo Download New Music Farzademo & Rasul Babaiy & Sami Sam Merci Ke Hasti Download New Music Rasul Babaiy دانلود آهنگ رسول بابایی دانلود آهنگ سامی سام دانلود آهنگ فرزادمو