مرتضی پاشایی: در آلبوم اول شعر را فدای ملودی کردم

مرتضی پاشایی: در آلبوم اول شعر را فدای ملودی کردم

موسیقی ما – وحید لشکری: شش ماهه اول سال 92 برای «مرتضی پاشایی» دوران شلوغی بود، زیرا وی علاوه بر پیگیری تور شهرستانهایش، دو کنسرت در تهران برگزار و سینگل‌(تک‌قطعه)هایی نیز منتشر کرد. او در فصل پاییز و بهخصوص در این ایام که بازار موسیقی در رکود به سر می‌برد، بر روی دومین آلبومش متمرکز شده است. دقایقی را با مرتضی پاشایی گپ زدیم و او علاوه بر تشریح جزئیات آلبوم خود، از همکاریاش با سایر خوانندگان نیز سخن گفت:

* در حال حاضر مشغول انجام چه کارهایی هستید؟
آلبوم جدید را جمعآوری می کنم و فکر کنم 80 درصد کار جمع شده است. تیتراژ سریال جدید شبکه اول سیما به نام «عصر پاییزی» را در دست تولید دارم که ملودی آن ساخته شده و در مرحله تنظیم قرار دارد. در آلبومهای خوانندههای دیگر نیز حضور دارم که میتوانم به «علی لهراسبی»، «محمد علیزاده» و «مهدی احمدوند» اشاره کنم.

* تیم تولید آلبوم چه کسانی هستند؟
طبق برنامهای که دارم، این آلبوم حدود 10 ترک خواهد داشت. تمام آهنگسازیها و برخی از تنظیمها را خودم انجام دادهام. «میلاد ترابی» و «مهران عباسی» در بخش تنظیم حضور دارند و احتمالاً تنظیمکنندههای دیگری نیز به جمع ما اضافه شوند. تا اینجا تمام اشعار برای «مهرزاد امیرخانی» است. برنامهریزی ما این است که آلبوم را در بهار 93 (حوالی اردیبهشت یا خرداد) منتشر کنیم.

* ملودیها و اشعار این مجموعه با آلبوم «یکی هست» متفاوت خواهد بود یا در همان راستا سروده شدهاند؟
زمانی که آلبوم پخش میشود و نظرات را دریافت میکنید، به ضعفهای کار و نقاط قوت آن پی میبرید. بهجز محبت مخاطبان و مردم، ضعفهایی هم در کار قبلی داشتیم. مثلاً بعضی آثار از لحاظ فضای شعری شبیه هم بودند. مقصر این امر ترانهسرا نیست، زیرا «مهرزاد امیرخانی» ترانهسرایی است که توانایی بالایی دارد و تمامی این شعرهایی که هیت شدهاند را روی ملودی میگوید که این مسأله ویژگی شاخصی است. در آلبوم اول شعر را فدای ملودی کردم، زیرا ملودیهایی که دوست داشتم را در آلبوم قرار دادم و به همین دلیل برخی اشعاری که انتخاب شد، با هم شباهت داشتند. در سینگل ترکهای بعد از آلبوم، از لحاظ شعر و ملودی تفاوتهای زیادی داشتیم و در آلبوم جدید باز هم سبکها و تنظیمهای متفاوتتری را خواهیم داشت.

* استایل این سینگل ترکها را میتوانیم به عنوان نمای کلی از آلبوم در نظر بگیریم؟
هر آهنگساز و خوانندهای یک خطمشی مخصوص به خود را دارد و هر کاری که انجام بدهد، در یک چارچوب مشخص است. اگر من ششوهشت بخوانم، در راستای ملودیسازی خودم است. خیلیها که اهلفن باشند، از روی همان خطمشی متوجه میشوند که مثلاً این ملودی برای «مرتضی پاشایی» است. آن کاراکتر خودم در تمام کارها وجود دارد، ولی سعی میکنیم آثار متفاوت باشد. مثلاً در قطعه «جاده یکطرفه» ریتمی را انتخاب کردیم که کاملاً متفاوت بود. خیلیها هنوز در فضای «یکی هست» بودند، ولی من در ذهنم بود که ملودی ما یک تجربه جدیدی را داشته باشد. مثلاً ملودی این سریالی که کار کردم، باز هم نسبت به آثار قبلی خودم تفاوت دارد. در آلبوم جدید هیچچیزی شبیه به هم نیست! تنوع و تفاوتهای خودش را دارد، ولی در همان چارچوبی است که میدانم طرفدارانم دوست دارند. یا به عنوان مثال برخی از طرفداران قدیمی من قطعه «نفس» را دوست نداشتند، ولی این ترک توانست مخاطبان جدیدی را برای من جذب کند که شاید فقط کارهای هاوس یا ریتمیک گوش میکنند.

* تا پایان امسال برای کنسرتها چه برنامههایی دارید؟
تا پیش از ماه محرم و صفر از لحاظ تعداد اجراها جزو پرکارترینها بودیم. در قالب یک تور به شهرهای مختلف سفر کردیم و شهرهای زیادی باقی مانده که هنوز به آنها سفر نکردهایم. تاریخها مشخص شده و پس از ماه صفر به اکثر شهرهایی که نرفتهایم سفر میکنیم. علاوه بر شهرهای اصلی، تعدادی از شهرستانهای کوچکتر را نیز مدنظر داریم.

* برنامه تهران قطعی شده است؟
هنوز تاریخ خاصی قطعی نشده، اما قطعاً در ماه اسفند و در سالن میلاد نمایشگاه بینالمللی به دیدار دوستان میرویم.

تا کنون 3 اجرای رسمی در تهران داشتید و میخواهم ارزیابی خودتان نسبت به استقبال مخاطبان و شرایط برنامههای تهران را بدانم.
من تجربه اجرای زنده داشتم، ولی کنسرت اول تهران حساسیت و شرایط متفاوتی برای من داشت. در کنسرت اول کمی استرس داشتم و همهچیز تکمیل نبود و ضعفهایی داشت. با حمایت مردم، کنسرت دوم که در برج میلاد بود را به خوبی اجرا کردیم. برای کنسرت سوم تهران هم سعی کردیم باز هم تغییراتی را ایجاد کنیم.

* در کنسرت دوم تغییرات خوبی در دکور و ارکستر و بخشهای دیگر داشتید. این روند را ادامه میدهید؟
بله قطعاً. در برنامه بعدی تهران ارکستر و دکور ما تغییرات زیادی خواهد داشت. در حال برنامهریزی برای چند سورپرایز و برنامه ویژه هم هستیم.

* و کلام آخر؟
در آلبوم جدید استایل کلی را به گونهای طراحی کرده‌ایم که قطعات ریتمیک داشته باشیم تا آنهایی که کارهای من را قبلاً پیگیری نمیکردند هم جذب شوند. فضاهای احساسی قدیم را با ملودیها و تنظیم و البته اشعار جدید ترکیب کردهایم. از همراهی تمامی مخاطبان عزیزم نیز تشکر میکنم و میخواهم اثری شایسته محبت آنها را ارائه کنم.


منبع: 
اختصاصی موسیقی ما
تاریخ انتشار : سه شنبه 19 آذر 1392 - 12:00


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ آرین گله گرفتارتم دانلود آهنگ گرفتارتم دانلود آهنگ گرفتارتم از آرین گله دانلود آهنگ گرفتارتم با صدای آرین گله Download New Music Maziar Asri Download New Music Maziar Asri Gole Nazam دانلود آهنگ گل نازم از مازیار عصری دانلود آهنگ گل نازم با صدای مازیار عصری دانلود آهنگ مازیار عصری گل نازم متن آهنگ گل نازم مازیار عصری Download New Music Milad Taghavi Download New Music Milad Taghavi Navazesh دانلود آهنگ میلاد تقوی دانلود آهنگ میلاد تقوی نوازش دانلود آهنگ نوازش از میلاد تقوی دانلود آهنگ نوازش با صدای میلاد تقوی Download New Music Amin Molaei Ta Asemoon Mibare دانلود آهنگ امین مولایی تا آسمون میباره دانلود آهنگ تا آسمون میباره دانلود آهنگ تا آسمون میباره از امین مولایی دانلود آهنگ تا آسمون میباره با صدای امین مولایی متن آهنگ تا آسمون میباره امین مولایی Download New Music Mojtaba Shoja To Mitooni دانلود آهنگ تو میتونی دانلود آهنگ تو میتونی از مجتبی شجاع دانلود آهنگ تو میتونی با صدای مجتبی شجاع دانلود آهنگ مجتبی شجاع تو میتونی متن آهنگ تو میتونی مجتبی شجاع Download New Music Mahdiyar Hosseini Download New Music Mahdiyar Hosseini Taghdir دانلود آهنگ تقدیر از مهدیار حسینی دانلود آهنگ تقدیر با صدای مهدیار حسینی دانلود آهنگ مهدیار حسینی دانلود آهنگ مهدیار حسینی تقدیر متن آهنگ تقدیر مهدیار حسینی Download New Music Alireza Ebrahimi Intizarinda دانلود آهنگ اینتیظاریندا دانلود آهنگ اینتیظاریندا از علیرضا موسوی دانلود آهنگ اینتیظاریندا با صدای علیرضا موسوی دانلود آهنگ علیرضا موسوی دانلود آهنگ علیرضا موسوی اینتیظاریندا Download New Music Mehdi Goodarzi Dorogh Mahz دانلود آهنگ دروغ محض دانلود آهنگ دروغ محض از مهدی گودرزی دانلود آهنگ دروغ محض با صدای مهدی گودرزی دانلود آهنگ مهدی گودرزی دروغ محض Download New Music Mohammad Khalaj Tavane Eshgh دانلود آهنگ تاوان عشق دانلود آهنگ تاوان عشق از محمد خلج دانلود آهنگ تاوان عشق با صدای محمد خلج