من بهزاد عبدی خالق اپرای عاشورا و اپرای مولوی هستم

من بهزاد عبدی خالق اپرای عاشورا و اپرای مولوی هستم

موسیقی ما - بهزاد عبدی آهنگساز اپرای عاشورا و مولوی طی نامه سرگشاده به بهروز غریب پور از نام نبردن خالق این اپرا برای اجراهای مختلف انتقاد كرد. بهزاد عبدی در نامه‌ای آورده است: مولوی بزرگ در قرن هفتم هجری فرمود نقدها را بود آیا كه عیاری گیرند؟ با عنایت و مدد آن عارف و شاعر بزرگ می‌گوییم: فهم‌ها را بود آیا كه عیاری گیرند.

من بهزاد عبدی خالق اپرای عاشورا و اپرای مولوی هستم. از این جهت می‌گویم خالق اپرا چرا كه اپرا در تمام فرهنگ‌های موسیقی و نمایش به نام آهنگساز شناخته می‌شود و كارگردان با توجه به موسیقی و دراماتیزه كردن آن به كارگردانی می‌پردازد خواه آن را به شیوه مدرن و امروزی و خواه آن را به گونه‌ای كلاسیك و شاید پای پیش گذارد و آن به شیوه‌هایی دیگر اجرا كند كه در كشور ما استاد بهروز غریب‌پور كه ید طولایی در نمایش دارند و به حق سایه‌ای گسترده بر سر نمایش كشور گسترانیده‌اند به شیوه‌ای عروسكی به صحنه برده‌اند. این كه استاد غریب‌پور در اوكراین با من آشنا شدند و كارهای قدیم من را كه دو پوئم سمفونی ، یك سوئیت و سه موسیقی سمفونیك باله شنیدند و از این كه من ده سال روی موضوع عاشورا كار كرده بودم و تمام اهتمام خود را بر این اصل نهاده بودم تا این اپرا به شیوه‌ای ایرانی اجرا شود، باعث شد تا ایشان مشتاقانه حمایت خود را از من به همگان اعلام كنند تا اپرای عاشورا به آهنگسازی بنده روی صحنه رود و ایشان بارها در مصاحبه‌های خویش فرموده بودند كه بهزاد عبدی به عشق نوشتن اپرای عاشورا به تحصیل موسیقی پرداختند و همه می‌دانند كه من و ایشان از اپرای عاشورا هیچ دستمزدی دریافت نكرده‌ایم.

این آهنگساز در ادامه آورده است: بعد از موفقیت اپرای عاشورا در صحنه، بحث اپرای مولوی پیش كشیده شد و من این كار را در 110 دقیقه موسیقی به نگارش در آوردم و ضبط كردم. از زمانی كار به اجرا در آمد و بعد استقبال بی‌نظیر مردم از این اپرا، استاد غریب‌پور شخصی كه در ایتالیا و در مهد اپرا تحصیل كرده‌اند، جنبه موسیقایی اثر به كل از ذهن شریف‌شان پاك شد. به گونه‌ای كه در مصاحبه‌های موجود تصویری و خبری ایشان نام آهنگساز را دیگر ذكر نمی‌كردند و بعضا كارهایی كه خلاقیت شخصی و پیشنهادات خود آهنگساز بود به اسم خود به خبرنگاران محترم بیان می‌كردند. من بارها و بارها سكوت كردم چون استاد غریب‌پور برای من به واسطه حضور بسیار مؤثر خویش انسانی قابل احترام بودند و هستند اما دوستان گروه موسیقی از برخوردهای عمدی یا سهوی ایشان می‌رنجیدند و این گونه كه من حتی آنها را به سكوت و آرامش دعوت می‌كردم. چرا كه ذات اجرا بسیار ارزشمندتر از این مسائل بود اما اخیرا با اجراهای اخیر ایشان در گرجستان و دوبی كه آفیش اجرای دوبی به پیوست خواهد بود. ایشان حتی از بردن نام آهنگساز دریغ كرده‌اند و این در حالی است كه با نام اپرا به این كشورها سفر نموده بودند.

در ادامه این متن آمده است: مردم ایران شاید بعد از انقلاب كمتر اپرا دیده باشند و خیلی با فرهنگ اپرا آشنا نباشند اما وجدان تنها محكمه‌ای است كه نیازی به هیچ قاضی‌ای ندارد و این كه موسیقی تئاتر یا فیلم را به اپرا نسبت دهیم خیانتی است كه به حق فرهنگ این مردم كرده‌ایم. بردن نام آهنگساز در تمامی پوسترها و بروشورها در جایگاه منطقی خودش در جای دیگری امری اجتناب ناپذیر است. حال روابط ایشان با آهنگساز حسنه باشد یا خصمانه. به هر تقدیر وقتی نام اپرا به اثر خویش می‌نهیم یعنی موسیقی و نمایش نه موسیقی برای نمایش به این معنا كه موسیقی ساخته شده است كه مردم آن را با بازیگران بشنوند یعنی مردم به سالن آمده‌اند تا موسیقی را ببینند. كه تصاویر موسیقی چگونه به منصه ظهور در خواهند آمد.

خالق اپرای مولوی در بخش دیگری از این نامه آورده است: چندی پیش آقای عباس كیارستمی اپرایی از موتسارت كوزی فان توته را روی صحنه برد. دقت كنید می‌گویم اپرای موتسارت نه اپرای عباس كیارستمی. به این فهوا كه آقای كیارستمی اپرای موتسارت را برای كارگردانی برگزیده‌اند و به شیوه‌ای كه خود می‌پسندند، به اجرا در آوردند.

بر همگان پر واضح است كه ایشان به واسطه این كه كارگردان اپرا هستند هرگز به خود چنین اجازه‌ای نخواهند داد كه نام موتسارت را نبرند. نه این كه اینجانب خود را به اندازه موتسارت بالا ببرم و یا اصولا بر خود حقی قایل شوم كه خود را با آن آهنگساز بزرگ مقایسه كنم، اما اصولی وجود دارد كه باید رعایت شود. خواه موسیقی قوی باشد خواه موسیقی ضعیف.

با كمال تاسف بنده و دوستانی كه این آفیش را دیده‌اند، بسیار بسیار رنجیده‌اند و من بر خود لازم می‌دانم كه این جملات را بر زبان برانم. من همیشه در برابر هنر و ارزش و مقام آن تعظیم می‌كنم و بنیانگذاران آن را می‌ستایم اما بر خود لازم می‌بینم كه حق گروهی را مدافع باشم. حال آن آهنگساز اثر چه من باشم و چه هر كس دیگری. اپرا با موسیقی تئاتر و فیلم فرق دارد. اپرا خود تئاتر است و كارگردان هدایت گر موسیقی به سوی تصویر شدن.

در ادامه می‌خوانیم: اگر بردن نام آهنگسار برای استاد غریب‌پور و دعوت او برای رورانس و زدن نام او روی آفیش و پوستر در جایگاه مناسب یعنی درست بعد از كارگردان سخت و پر اكراه، پیشنهاد می‌شود از بردن نام اپرا نیز خودداری كنند تا با وجدانی آسوده به اجرا بپردازند و ما نیز تكلیف خودمان را بدانیم. هر چند كه موسیقی كه من نوشته‌ام اپرا است و دور یا نزدیك اجرا خواهد شد.

تنها صداست كه می‌ماند
اپرای مولوی در طی نود شب در گوش ما خواند
نردبان خلق این ما و منی است
لاجرم این نردبان افتادنی است
و بقیه‌اش را با صدای گرم با خدای خود زمزمه كنید

یا حق
بهزاد عبدی


منبع: 
فارس
تاریخ انتشار : شنبه 6 آذر 1389 - 00:00


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Reza Motamedi Aghaze Bahar دانلود آهنگ آغاز بهار دانلود آهنگ آغاز بهار از رضا معتمدی دانلود آهنگ آغاز بهار با صدای رضا معتمدی دانلود آهنگ رضا معتمدی دانلود آهنگ رضا معتمدی آغاز بهار متن آهنگ آغاز بهار رضا معتمدی Download New Music Farzad Kiyan Download New Music Farzad Kiyan Arameshi دانلود آهنگ آرامشی دانلود آهنگ آرامشی از فرزاد کیان دانلود آهنگ آرامشی با صدای فرزاد کیان دانلود آهنگ فرزاد کیان دانلود آهنگ فرزاد کیان آرامشی Download New Music Ali Zand Vakili Atre Khatereh دانلود آهنگ عطر خاطره دانلود آهنگ عطر خاطره از علی زند وکیلی دانلود آهنگ عطر خاطره با صدای علی زند وکیلی دانلود آهنگ علی زند وکیلی عطر خاطره متن آهنگ عطر خاطره علی زند وکیلی Download New Music Pejman Rafie Download New Music Pejman Rafie Ft Parham Fathi Aghoush دانلود آهنگ آغوش از پژمان رفیعی و پرهام فتحی دانلود آهنگ آغوش با صدای پژمان رفیعی و پرهام فتحی دانلود آهنگ پرهام فتحی دانلود آهنگ پژمان رفیعی دانلود آهنگ پژمان رفیعی و پرهام فتحی آغوش Download New Music Omid Hojjat Aroom Aroom دانلود آهنگ آروم آروم از امید حجت دانلود آهنگ آروم آروم با صدای امید حجت دانلود آهنگ امید حجت آروم آروم Download New Music Amin Hasiri Download New Music Amin Hasiri Naghashi دانلود آهنگ امین حصیری دانلود آهنگ امین حصیری نقاشی دانلود آهنگ نقاشی از امین حصیری دانلود آهنگ نقاشی با صدای امین حصیری متن آهنگ نقاشی امین حصیری Download New Music Shahab Bokharaei Angizeh دانلود آهنگ انگیزه از شهاب بخارایی دانلود آهنگ انگیزه با صدای شهاب بخارایی دانلود آهنگ شهاب بخارایی انگیزه Download New Music Mahmood Maghami Download New Music Mahmood Maghami Labkhand دانلود آهنگ لبخند از محمود مقامی دانلود آهنگ لبخند با صدای محمود مقامی دانلود آهنگ محمود مقامی لبخند Download New Music Hamid Askari Bego Na دانلود آهنگ بگو نه از حمید عسکری دانلود آهنگ بگو نه با صدای حمید عسکری