مهدی مقدم: احساس می‌کنم به اندازه چندین سال کار عقب‌افتاده دارم

مهدی مقدم: احساس می‌کنم به اندازه چندین سال کار عقب‌افتاده دارم

موسیقی ما – مهدی مقدم را باید چهره پرطرفدار اواسط دهه هشتاد و غایب بزرگ بیشتر سالهای موسیقی پاپ بعد ازانقلاب در ایران دانست. این خواننده با ویدئوها و آثاری که در سالهای میانی دهه هشتاد منتشر کرد به یک باره به یکی از چهره های حوزه موسیقی پاپ در کشور تبدیل شد و همین باعث شد خیلی زود طرفداران و دوستداران زیادی را در بازار موسیقی کشور به خود و آثارش ببیند.

اما پخش آثار این خواننده از شبکه های ماهواره ای بیشتر و بیشتر شد تا مقدم بیش از هشت سال را خارج از گود بماند و به جز انتشار آلبوم «احتیاط» و حضور به عنوان بازیگر در چند فیلم سینمایی، در ده سال گذشته فرصت برگزاری کنسرت و فعالیت جدی موسیقی در کشور را از دست بدهد.

یک بار پس از قطعی شدن حذفش از جشنواره موسیقی فجر از ایران رفت و در یکی از کشورهای همسایه اقامت گزید تا بازار شایعه ها درباره او داغ و داغ تر شود. انتشار برخی تصاویر از این خواننده به همراه «محمدرضا گلزار» در اجرایی خصوصی باز هم دردسر های دیگری را برای این خواننده در پی داشت.

اما مدت زمان زیادی نگذشت که در گفت وگویی گفت: « مجوز آلبوم «احتیاط» در حقیقت نشانه‌ای به من بود تا بدانم اگر اشتباهاتم را تکرار نکنم می‌توانم فعالیت داشته باشم. این اتفاق برای خواننده‌های دیگر هم وجود داشته است. مشکل من از جایی شروع شد که بابت عدم ادامه همکاری با شبکه‌های ماهوارهای به دفتر موسیقی ارشاد تعهد دادم اما مدتی بعد تعهدم را ندیده گرفتم. گرچه بعدها برداشت‌های دیگری از این اتفاق شد اما من تخلف دیگری انجام ندادم. مثلا تا همین امروز هیچ آهنگی که مغایر با موازین قانونی باشد نخوانده‌ام. هیچ کدام از کلیپ‌های من هم تصاویر نادرست نداشته است. برای کلیپ‌های آلبوم «سونامی» حتی مجوز ارشاد هم گرفتیم اما مشکل اینجا بود که تهیه کننده و صاحب امتیاز این آلبوم آنها را از ماهواره‌ها پخش کرد و من به جای مخالفت با او، همراهی‌اش کردم. اکنون به جایی رسیده‌ام که جرأت عذرخواهی دارم. قبل از همه از آنهایی که کارهای مرا دوست دارند اما هرگز نشد تا در یک مراسم یا کنسرت آنها را ببینم. من امروز شرمنده دوستانی هستم که علاقه به کارهایم آنها را سرخورده کرد. من نتوانستم پاسخگوی محبت‌هایشان باشم. از خانواده‌ام که روی من حساب کرده بودند و گرایش من به موسیقی جز سروصدا برایشان هیچ چیزی نداشته عذر می‌خواهم و همین طور از مسئولانی که جواب اطمینانشان را با خوبی ندادم. آنهایی که مرا می‌شناسند می‌دانند که آدم بخیلی نیستم. سعی کرده‌ام برای همه قدم خیر بردارم و به همه کمک کنم. اکنون فقط چند جمله به خواننده‌هایی که تازه از راه رسیده‌اند و مثلِ مهدی مقدمِ سال‌های 84 و 85 کم تجربه هستند می‌گویم: بیشتر مراقب باشید. چون همه شما در معرض دسیسه هستید. به آدم‌هایی که مسئولیت رسمی‌ ندارند و شما را حتی به اندازه یک سانتیمتر از قانون دور می‌کنند، هرگز اعتماد نکنید.»

مهدی مقدم جمعه ۱۴ شهریور ۱۳۹۳ گفتگوی ذکر شده را با یکی از خبرگزاری ها انجام داد و حالا یک سال پس از آن گفتگو و ابراز ندامت، بالاخره بعد از بیش از ده سال، اجازه برگزاری کنسرت در کشور به او داده شده است.

مقدم حرفهای جالبی در این گفت و گو زده است.

  * بعد از حدود ده سال اجازه برگزار كنسرت و فعالیت مجاز به تو داده شده است. ده سال زمان كوتاهی نیست. این روزها اگر قرار باشد یك نگاه گذرا به همه این سالهای گذشته داشته باشید، آن نگاه گذرا در چه جملاتی خلاصه می شود؟ حاصل عمرم سه سخن بیش نیست خام بدم، پخته شدم، سوختم. بیتی از مولانا جلال الدین را در جواب سوال شما می گویم که مرحوم استاد کسائی بارھا برای شاگردانش به عنوان مثال جھت نصیحت می فرمودند تا به آن سوخته دلی نرسید. چون در این راه نتیجه ای حاصل نمی شود . به امید روزی که نگاھمان را عمیق تر کنیم. این مسیر حد وسط ندارد یا باید خیلی خوب و درست مسیر را طی کرد در غیر این صورت نمی توانیم این مسیر را دست و پا شکسته طی کنیم.

  * تو نماینده نسلی بودی كه بدون اینترنت و دانلود توانستی به محبوبیتی همه گیر در جامعه ایرانی دست پیدا كنی. رقابت در این سالهای حوزه موسیقی كمی سخت و دشوار است. برای حضور در این بازار چه فكرهایی كرده ای؟ من در آن سالھا بدون ھیچ گونه پشتوانه و رسانه ھای مجازی و فقط با لطف مردم توانستم در بازر موسیقی راه خود را پیدا کنم ولی در شرایط کنونی قاعده کار عوض شده است. عمده رسانه ھا و حتی سایت های موسیقی در اکثر مواقع آثاری از برخی خواننده ھا منتشر می کنند که بعد از مدتی کسی از آنها خبری ندارد و محو می شوند. این خودش شائبه بزرگی ایجاد می کند که واقعا پشت صحنه این تبلیغات فله ای چیست؟ چرا صدای ھنرمندان شاخصی چون حمید حامی و مانی رھنما وبسیاری دیگر درست به گوش مخاطب ھای فراوانشان نمی رسد؟ واقعا پشت صحنه این ھمه سایت موسیقی و فالوورھای میلیونی چه خبر است؟ خود شما در سایت «موسیقی ما» هیچ کدام از قطعات من را در لیست صد هیت پاپ بعد از انقلاب درج نکرده اید. واقعا من با این همه سابقه هیچ اثر هیتی نداشته ام؟! (توضیح می دهم که این گزارش های معرفی صد هیت همان طور که درابتدای هر بخش درج شده، ادامه دارد و ترتیب خاصی ندارد و نوبت آثار مهدی مقدم در بخش های بعدی این گزارش ها است و ظاهرا دچار سوء تفاهم شده است.) من با اتکا به خدای مھربان و ھواداران واقعی و کسب تجربیات فراوان انشاالله اتفاقات خوبی رقم خواھم زد که مردم انتظارش را دارند . یک مثل معروف ھست که می گوید: «خدا در دو جا به بنده ھایش می خندد. اول آنجایی که ھمه می خواهند یک نفر را بزرگ کنند و خدا نمی خواهد، دوم آن زمانی که ھمه می خواهند کسی را زمین بزنند و باز خدا نمی خواهد.» به قول اسطوره فوتبال مملکت مان «علی دایی» بھتر است ھمیشه با خود خدا لابی کنیم ...

  * از برنامه هایتان برای آینده بگوئید. این روزها چه اخبار خوبی قرار است از شما شاهد باشیم؟ انشا ا... و به لطف حضرت حق مشغول تمرین ھای فشرده برای شروع تور کنسرت سراسر کشور ھستیم که با لطف دوستان وزارت ارشاد این اجازه به من داده شده است . اجراھای تھران از تابستان امسال شروع میشود تحت مدیریت شرکت ققنوس و آقای محمدحسین توتونچیان تور کنسرت هایم را آغاز خواهم کرد. اجراھای شھرستانھا ھم به در شھرھای اصفھان، کرمانشاه و شھرھای شمالی کشور برگزار خواهد شد که از طریق سایتھای موسیقی اطلاع رسانی خواھد شد. سعی می کنم تا اواخر تابستان امسال ھم آلبوم را روانه بازار کنم.

  * خیلی ها اعتقاد دارند كه مهدی مقدم بخاطر برخی تنگ نظری همكارانش در همه این سالها بیرون از گود ماند. گلایه ای از كسی نداری؟ خیر . تمام ساعات این روزھای من در استودیو ضبط و تمرین با گروه می گذرد و وقتی برای پرداختن به این مسایل ندارم و احساس می کنم اندازه چندین سال کار عقب افتاده دارم.

  * تو بعد از این همه سال قرار است برای اولین بار روی صحنه بروی و بالاخره در ایران به اجرای برنامه بپردازی. آن لحظه نخست برای تو چه حس و حالی خواهد داشت؟ با اینکه مدت زیادی مشغول تمرین ھستیم و از ھر نظر برای یک اجرای حرفه ای با سوپرایزھای فراوان و یک کارگردانی خاص آماده ھستیم ولی برای لحظه ورود نمی دانم چه اتفاقی برای من خواهد افتاد. ھمین الان که پرسیدی هم در دلم غوغا به پا شد . امیدوارم بتوانم بر احساسات غلبه کنم.

  * آلبوم یا اثر جدیدی از شما برای انتشار آماده شده؟ توضیحات دقیق در این باره می دهی؟ ھمانطور که گفتم شدیدا در تدارک ساخت یک آلبوم در خور صبر ھواداران ، البته با یک بغض چند ساله ھستم . سعی کردم در این این آلبوم از ھنرمندان شاعر ، آھنگساز و نتظیم کننده متنوعی بھره ببرم که در این مسیر دوستان زیادی من را ھمراھی کردند که ترجیح می دهم تا زمان انتشار، این اسامی اعلام نشود و سوپرایز باقی بماند. حدودا 80 درصد کار تولید و به اتمام رسیده ولی به من حق بدهید که در این آلبوم وسواس بیستری داشته باشم و کیفیت را فدای زمان نکنم . تا قبل از انتشار آلبوم یک تک قطعه ویژه منتشر میکنم که امیدوارم مورد توجه قرار بگیرد.

  * مهدی مقدم را باید غایب بزرگ همه سالهای موسیقی پاپ بعد از انقلاب دانست. حالا بعد از این همه سال بزرگترین دغدغه تو برای فعالیت های مجاز در ایران چیست؟ بزرگترین دغدغه من در این دوران تمرکز روی ساخت کارھای خوب و اجراھای بھتر است . با اینکه چند فیلنامه پیشنھادی برای بازی دارم ، سعی می کنم فعالیتم در حوزه بازیگری را موقتا متوقف کنم تا با تمام توان جبران سالھای از دست رفته را در موسیقی داشته باشم.


منبع: 
اختصاصی سایت «موسیقی ما»


نویسنده: بهمن بابازاده


تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 تیر 1394 - 12:00


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ بهداد پاشا عشقو عادت دانلود آهنگ عشقو عادت دانلود آهنگ عشقو عادت از بهداد پاشا دانلود آهنگ عشقو عادت با صدای بهداد پاشا متن آهنگ عشقو عادت بهداد پاشا Download New Music Sina Solhi Navazesh دانلود آهنگ سینا صلحی نوازش دانلود آهنگ نوازش از سینا صلحی دانلود آهنگ نوازش با صدای سینا صلحی Download New Music Afshin Aram Download New Music Kaveh Irani Download New Music Kaveh Irani Ft Afshin Aram Hala Bia دانلود آهنگ افشین آرام دانلود آهنگ حالا بیا دانلود آهنگ حالا بیا از کاوه ایرانی و افشین آرام دانلود آهنگ حالا بیا با صدای کاوه ایرانی و افشین آرام دانلود آهنگ کاوه ایرانی دانلود آهنگ کاوه ایرانی و افشین آرام حالا بیا متن آهنگ حالا بیا کاوه ایرانی و افشین آرام Download New Music Homayoun Alimoradi Download New Music Homayoun Alimoradi Tazahor Kon دانلود آهنگ تظاهر کن دانلود آهنگ تظاهر کن از همایون علیمرادی دانلود آهنگ تظاهر کن با صدای همایون علیمرادی دانلود آهنگ همایون علیمرادی دانلود آهنگ همایون علیمرادی تظاهر کن متن آهنگ تظاهر کن همایون علیمرادی Download New Music Peyman Abootalebi Pishamad دانلود آهنگ پیشامد دانلود آهنگ پیشامد از پیمان ابوطالبی دانلود آهنگ پیشامد با صدای پیمان ابوطالبی دانلود آهنگ پیمان ابوطالبی پیشامد متن آهنگ پیشامد پیمان ابوطالبی Download New Music Ehsanoddin Moein Barzakhe Lanati دانلود آهنگ احسان الدین معین برزخ لعنتی دانلود آهنگ برزخ لعنتی دانلود آهنگ برزخ لعنتی از احسان الدین معین دانلود آهنگ برزخ لعنتی با صدای احسان الدین معین متن آهنگ برزخ لعنتی احسان الدین معین Download New Music Ammar Bilan Download New Music Ammar Bilan Pashimoonam Nakon دانلود آهنگ پشیمونم نکن دانلود آهنگ پشیمونم نکن از عمار بیلان دانلود آهنگ پشیمونم نکن با صدای عمار بیلان دانلود آهنگ جدیدغمگین دانلود آهنگ عمار بیلان دانلود آهنگ عمار بیلان پشیمونم نکن متن آهنگ پشیمونم نکن عمار بیلان Download New Music Keivan & Mehrdad Kazemian Zendegim Download New Music Keivan Kazemian