مهدی یراحی: فضاهای جدیدی را تجربه کرده‌ام

مهدی یراحی: فضاهای جدیدی را تجربه کرده‌ام

موسیقی ما - نشست خبری آلبوم «امپراطور» با حضور مهدی یراحی خواننده این اثر، احسان علیخانی مجری تلویزیون و عوامل آلبوم امروز صبح روز شنبه 20مهرماه 92 در هتل همای تهران برگزار شد.

مهدی یراحی، در ابتدای این نشست خبری ضمن خوشامدگویی و تشکر ازعوامل آلبوم در مورد سبک های متفاوتی که در این اثر نسبت به آلبوم های دیگرش وجود دارد گفت: به نظر من آلبوم اول خواننده قدرت ریسکش بالاتر است و می تواند فضاهای مختلفی را تجربه کند تا در آینده به یک استایل مشخصی برسد. به اعتقاد من اگر خواننده ای توانایی آن را داشته باشد که چنین فضایی را بوجود آورد می تواند سبک های مختلف را تجربه کند و انجام بدهد. البته با رعایت یک سری چارچوب های فکری خود خواننده. بنده به شخصه این چارچوب ها را حفظ و رعایت کرده ام و اگر هم در تکنیک هایم تفاوتی است با صدای خودم این اتفاقات افتاده و صدا سازی نکرده ام. وی درباره قطعه «میراث» که شباهت زیادی با صدای یک خواننده لس آنجلسی داشت اظهار داشت: بله من هم قبول دارم ایشان این سبک را زیاد خوانده اند و شاید به اسمشان تمام شده باشد. ولی من هم دراین فضای کاری کار کرده ام و اتفاق خیلی عجیبی نیست. شاید یک جاهایی تکنیک های خواننده ها شبیه هم باشد اما رنگ صدای من متفاوت با خواننده لس آنجلسی است. یراحی درباره بکار بردن موسیقی ترکی و عربی اظهار داشت: دوست دارم از فضا هایی که در مناطق مختلف جهان است استفاده کنم اما با امضا و دست خط خودم.

خواننده «امپراطور» در مورد بکار بردن ترانه های غمگین در آلبومش تصریح کرد: در این آلبوم از یکسری فضاهایی که قبلا استفاده می کردم خیلی دور شده ام و فضا های جدیدی را تجربه کرده ام اما در نهایت نمی توانم خیلی از خودم دور باشم. شعرهایی که من انتخاب می کنم غمگین است و این تعبیر را دارند که هر کار سنگین، غمگین هم است. من کارهای خیلی خیلی غمناک هم دارم که شاید مخاطب با شنیدن آن افسرده شود اما در این آلبوم تا حدودی از این فضاها دور شده ام در حدی که ضربه ای به اصل هویت کاری من زده نشود. هر کسی یک ایده و تفکری دارد من نمی توانم خیلی عوض شوم و خودم را بشکنم چون این گونه مخاطب دچار اشتباه می شود. یراحی درباره حضور سیروان خسروی در این آلبوم هم خاطرنشان کرد: قبل از مراحل تولید آلبوم مذاکراتی را با سیروان خسروی برای تنظیم قطعات انجام دادیم که بتوانیم در صورت فراهم شدن امکانات از حضور ارزشمند او در آلبوم استفاده کنیم اما با توجه به حضور و مشغولیت وی در اجراهای زنده و کنسرتهایی که این خواننده و آهنگساز داشت نتواستیم در این آلبوم از حضور وی استفاده کنیم اما امیدوارم بتوانم از هنرمندی وی در آلبوم جدید استفاده کنم. وی در مورد پخش آلبوم نیز گفت: با توجه به اینکه ده روز از انتشار آلبوم می گذرد استقبال آلبوم خیلی خوب بوده است ولی باید بیشتر زمان داد تا بازتاب آن را ببینیم .با وجود ترانه سرای خوبی چون روزبه بمانی به طور حتم از ترانه های این آلبوم رضایت کامل دارم ضمن اینکه حضور ترانه سرایان دیگری چون رستاک حلاج، نسترن شیر محمدی، امید جامع، زهرا عامل و امیر علی بهادری ترکیب ایده آلی را برای من رقم زد که هیچ گاه آن را فراموش نخواهم کرد.

البته در این میان نمی توانم از زحمات زانیار خسروی در تنظیم قطعات، آرش پاکزاد میکس و مسترینک و گروه نوازندگان به راحتی عبور کنم چرا که حضور این عزیزان در آلبوم غنیمتی بود که تجربه بسیار شیرینی را برای من رقم زد.

روزبه بمانی ترانه‌سرای برخی از قطعات آلبوم «امپراطور» که در جلد آلبوم نام وی منتشر نشده است نیز در این نشست گفت: تنها آلبومی که روی جلد آن در این چند ساله نام من منتشر شده بود، آلبوم احسان خواجه امیری بود اما بعد از این آلبوم نام من در هیچ آلبوم دیگری اجازه انتشار نداشت و من امیدوارم این مشکل هرچه زودتر حل شود. البته دوستان در تلویزیون هم از درج نام من در سریال های تلویزیونی صرف نظر می کنند به طوری که بعد از گذشت سه یا چهار قسمت از سریال نام من به یک باره حذف می شود. شاید این عزیزان صلاح می دانند که نام من فقط در همان چند قسمت اولیه کار کافی است و من را به بیننده معرفی می کند اما امیدوارم این مسئله حل شود چون خیلی بد است کاری شناسنامه اش مشخص نباشد. وی در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به اظهار نظرهای متفاوتی که برای برخی از ترانه های آلبوم «امپراطور» انجام گرفته است، توضیح داد: جامعه ما هیجوقت برای اتفاقات مختلف آماده نبوده است. به همین خاطر همه ما وقتی اتفاقی می افتد به دلیل اینکه نمی توانیم آن را درک کنیم آن را انکار می کنیم و این تفکر سنتی جامعه ماست که همه به نوعی با آن درگیر هستیم. در این آلبوم هم چنین رویکردی از سوی برخی از مخاطبان به وجود آمده و به محض اینکه نمی توانند درک درستی از ترانه داشته باشند نسبت به آن واکنش نشان می دهند در حالیکه قطعه ای چون «با هم نبودیم» زهرا عاملی به نظرم بهترین ترانه‌سرا در سال های اخیر بوده و ما به دلیل اینکه متوجه آن نمی شویم سعی در انکار آن داریم.

بمانی افزود: آلبوم یراحی چند مولفه دارد که شاخص ترین آن ترانه هایش هستند. البته من نام خود را از این قاعده جدا می کنم چرا که کار چندانی برای این آلبوم انجام ندادم اما به ترانه های دیگر اشاره می کنم که به نظرم در نوع خود بهترین هستند و توانسته اند تا حد زیادی به بهبود کیفیت آلبوم در کنار دیگر شاخصه ها کمک کنند. ضمن اینکه در این بین باید به صدای محزون مهدی یراحی و شاخصه های اجرایی او نیز اشاره کنم که توانسته به خوبی مفاهیم موجود در ترانه ها را اجرا کند و علیرغم انتقادهایی که می توان روی آلبوم داشت اثر قابل قبولی را به مخاطب ارائه داده است. احسان علیخانی، مجری توانمد برنامه«ماه عسل» نیز در این نشست درباره انتخاب خواننده هایی که خودشان را ثابت کرده بودند و در تیتراژ برنامه ماه عسل حضور دارند گفت:اولا باید بگویم دلیل حضور من در این نشست بخاطر علاقه ای است که به مهدی یراحی دارم. در مورد انتخاب این خواننده ها نیز باید بگویم هیچ ارتباطی به مجری ندارد. من فکر نمی کنم خواننده ای باشد که با من جایی کار نکرده باشد خصوصا زمان هایی که خیلی دوست داشتم این دوستان تریبونی برای شنیده شدن و انتقال هنرشان داشته باشند. من از گذشته های دور تاکنون با همه این دوستان کار تولیدی ساختیم. حتی زمان هایی که این بچه ها خیلی جدی گرفته نمی شدند. در فرهنگ ما احساس می شود حضور و رشد یک خواننده قرار است جای دیگری را اشغال کند وی افزود: یکی از دلایلی که این ماجرا خیلی کمرنگ شد مسئله ای جدی است که در خود بچه ها وجود دارد. متاسفانه گاهی اوقات در فرهنگ ما دیده می شود که دوستان خواننده، سیاستمدار،مجری یا بازیگر سینما یک جورهایی احساس می کنند حضور و رشد کسی دیگر قرار است جای او را تنگ کند. اما من صادقانه می گویم دلیل اصلی کمرنگ شدن این ماجرا اتفاقا خود اهالی موسیقی هستند چون جاهایی که باید از یکدیگر حمایت می کردند این کار را انجام ندادند.

علیخانی درباره انتخاب مهدی یراحی برای سه تتیراژ «ماه عسل» اظهار داشت: در تیتراژ اول برنامه «ماه عسل» خیلی ها کار کردند اما از یک جایی به بعد سلیقه ای را می پسندید و احساس می کنید یک اشتراکی با شما دارد و به ماجرایی که می سازید و تولیدش می کنید، شبیه است. من این فضا و تجربه مشترک را برای پایان «ماه عسل» می دیدم و از آن دفاع می کنم. اگر اتفاقی را پیدا می کردم که شباهت بیشتری به پایان بندی «ماه عسل» داشت حتما سراغ آن می رفتم.شاید هم بوده من پیدا نکردم.

گفتنی ست آلبوم «امپراطور» دومین آلبوم این خواننده بعد از آلبوم «منو رها کن» است که در بازار موسیقی کشور منتشر می شود.


منبع: 
شبکه ایران
تاریخ انتشار : یکشنبه 21 مهر 1392 - 00:24


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
متن آهنگ قانون 2 امید ساربانی دانلود آهنگ احمد صفایی دانلود آهنگ احمد صفایی ضعف دانلود آهنگ ضعف دانلود آهنگ ضعف از احمد صفایی دانلود آهنگ ضعف با صدای احمد صفایی متن آهنگ ضعف احمد صفایی دانلود آهنگ بهار من دانلود آهنگ بهار من از محمد رشیدیان دانلود آهنگ بهار من از میلاد بابایی دانلود آهنگ بهار من با صدای محمد رشیدیان دانلود آهنگ بهار من با صدای میلاد بابایی دانلود آهنگ محمد رشیدیان بهار من دانلود آهنگ میلاد بابایی بهار من متن آهنگ بهار من محمد رشیدیان متن آهنگ بهار من میلاد بابایی متن آهنگ تگرگ میثم ابراهیمی دانلود آهنگ با اون باش دانلود آهنگ با اون باش از بهراد شهریاری دانلود آهنگ با اون باش با صدای بهراد شهریاری دانلود آهنگ بهراد شهریاری با اون باش متن آهنگ با اون باش بهراد شهریاری دانلود آهنگ بارون عاشقی دانلود آهنگ بارون عاشقی از مجید رستمی دانلود آهنگ بارون عاشقی با صدای مجید رستمی دانلود آهنگ مجید رستمی بارون عاشقی متن آهنگ بارون عاشقی مجید رستمی دانلود آهنگ ایمان فلاح دلخواه دانلود آهنگ دلخواه دانلود آهنگ دلخواه از ایمان فلاح دانلود آهنگ دلخواه با صدای ایمان فلاح متن آهنگ دلخواه ایمان فلاح دانلود آهنگ فایده نداره دانلود آهنگ فایده نداره از نیما علامه دانلود آهنگ فایده نداره با صدای نیما علامه دانلود آهنگ نیما علامه فایده نداره متن آهنگ فایده نداره نیما علامه دانلود آهنگ حجت علوی دانلود آهنگ حجت علوی دنیای تاریک دانلود آهنگ دنیای تاریک دانلود آهنگ دنیای تاریک از حجت علوی دانلود آهنگ دنیای تاریک با صدای حجت علوی متن آهنگ دنیای تاریک حجت علوی دانلود آهنگ حمید امیری دانلود آهنگ حمید امیری میرم دانلود آهنگ میرم از حمید امیری دانلود آهنگ میرم با صدای حمید امیری دانلود آهنگ به طعم قصه و عسل دانلود آهنگ به طعم قصه و عسل از مجید اخشابی دانلود آهنگ به طعم قصه و عسل با صدای مجید اخشابی