نامه خانه موسیقی به 4 نامزد ریاست جمهوری

نامه خانه موسیقی به 4 نامزد ریاست جمهوری

موسیقی ما - خانه موسیقی ایران با ارسال نامه ای به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم بر آن است تا با طرح مسائل و مشكلات صنفی این جامعه هنری از برنامه‌ها و دیدگاه‌های هر یك از این نامزدها به عنوان رئیس جمهور آینده ایران مطلع شود.

متن نامه چنین است:
زمان انتخابات ریاست جمهوری، فرصت و بستری مناسب است برای ارزیابی و بررسی میزان مطالبات معوق و محقق نشده نهادهای مدنی و صنفی در دوره‌های گذشته و وقوف به برنامه‌های نامزدهای ریاست جمهوری دوره آینده و طرح انتظارات وخواست‌های صنفی، تا میزان پای‌بندی و التزام عملی نامزدها به این برنامه‌ها مشخص شود.
رئیس جمهور به عنوان بالاترین ركن اجرایی كشور ، امكانات و اختیارات فراوانی دارد كه در صورت برنامه‌ریزی و توجه مناسب به نیازهای اقشار و اصناف مختلف كشور، می‌تواند رشد و توسعه همه‌جانبه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی كشور را سبب شود.
خانه موسیقی ضمن دعوت از تمامی اقشار جامعه و به خصوص اهالی موسیقی برای شركت درانتخابات وتعیین سرنوشت خویش، برخی مطالبات وخواسته‌های این صنف را كه سالهاست اجرایی نشده، با چهار نامزد محترم ریاست جمهوری در میان می‌گذارد، امید كه رئیس جمهور آینده بتواند این مطالبات را كه جزو حقوق اساسی و برخاسته از نیازهای واقعی این قشر هنری و مبتنی بر قوانین اساسی و عادی است، پی‌گیری واجرا كند.
1- به رغم وجود میلیون‌ها شاغل و دست‌اندركار مستقیم و غیر مستقیم موسیقی در كشور، در شاخه‌ها و پیشه‌های مختلف از نوازنده،خواننده، سازساز، آهنگساز و تهیه كننده، این قشر از بستر‌های مناسب سرمایه گذاری محروم مانده است.سرمایه گذاری در حوزه موسیقی به كاری با ریسك و خطرپذیری بالا تبدیل شده است، و فعالیت‌های افراد و موسسات موسیقی با موانع فراوانی روبرو می‌شود. برای نمونه هم اكنون از 120 شركت و موسسه موسیقایی تنها 15 موسسه در این زمینه فعالند كه طبعا اثرات منفی آن از جهات مختلف فرهنگی،اقتصادی و اجتماعی به هنرمندان این حوزه منتقل می شود، لذا با توجه به اهمیت موضوع برای جامعه هنری و فعالان مناسب است تا بدانند رویكرد رئیس جمهور آینده در این زمینه چیست و چه بسترهایی را برای كم كردن میزان ریسك سرمایه گذاری در این حوزه صورت بندی می‌كند؟خانه موسیقی با بیش از نه هزار عضو شایق است تا بداند رئیس جمهور آینده چه بسترها و ساختارهایی را برای كارآفرینی و سرمایه‌گذاری در حوزه موسیقی پیش بینی كرده است؟
2- بر اساس مطالعات و پژوهش های انجام شده در دهه های اخیر مشخص شده است كه آموزش موسیقی به شیوه‌ای علمی باید از دوران كودكی و حتی پیش از دبستان آغاز شود. در این سال‌ها اگرچه آموزشگاه‌های آزاد موسیقی رشد و توسعه یافته‌اند، موسیقی در آموزش و پرورش به حاشیه رانده شده و عملا این هنر فخیم با بی‌اعتنایی آموزش و پرورش در تمامی این سال‌ها روبرو شده است. البته محصول این كم‌توجهی در تمامی حوزه ها خود را بروز و ظهور داده است.متاسفانه در سه دهه گذشته آمار و ارزیابی شایسته‌ای درباره میزان آشنایی آموزگاران ومربیان تربیتی با علم موسیقی تهیه نشده و مجریان امور تعلیم و تربیت كشورمی‌دانند به رغم وجود ده‌ها هزار مدرسه و دبستان در سراسر كشور، عملا هیچ معلم موسیقی علمی در این مراكز آموزشی وجود ندارد، و حتی در یكی دو مركز تخصصی آموزش موسیقی( هنرستان موسیقی) هم مشكلات فراوانی فراروی هنرآموزان موسیقی است.
در این باره برای اهالی فرهنگ و هنر مملكت جای سوال هست كه بدانند رئیس جمهور آینده و تیم برنامه‌ریزش در بسته‌های برنامه ریزی در این زمینه كه ساماندهی به آن علاوه بر ارتقای فرهنگ عمومی جامعه می‌توان چندین هزار شغل در آموزش‌گاه‌های زیر نظر‌آموزش و پرورش ایجاد كردو فارغ‌التحصیلان موسیقی را به كار گماشت چه برنامه مشخص و مدونی دارند؟
3- دولت به عنوان حامی و ناظر به امور موسیقی كشور، در این سال‌ها كمترین بودجه و امكانات را به بخش موسیقی اختصاص داده و متأسفانه سرمایه‌گذاری در بخش‌های عمرانی موسیقی، همانند ساخت سالن‌های مناسب موسیقی همچنان در بوته فراموشی قرار گرفته‌است. طبیعی است كه بخش خصوصی موسیقی از توان سرمایه گذاری برای ساخت سالن‌های موسیقی برخوردار نیست و این امر به عنوان یك زیر ساخت فرهنگی بر عهده دولت بوده و همین معضل سبب شده است تا اهل موسیقی برای اجرای زنده آثار خود به ناچار به سمت سالن‌های غیرمتناسب با همه تبعات آن سوق داده شوند.
امروزه تمامی دست اندركاران موسیقی و مخاطبان آن و قطعا رئیس جمهور آینده هم می‌داند كه در تمامی كشور تنها یك سالن موسیقی مناسب و فقط با گنجایش 700 نفر وجود دارد كه آن هم 40 سال قبل در تهران ساخته شده است ؛ حال آن كه وضعیت اجرای موسیقی در شهرستان‌ها بسیار اسفناكتر از تهران است. آیا در دولت دهم ساخت و سازی در زمینه تالارها و مكان‌های ویژه موسیقی با گنجایش بالا صورت خواهد گرفت؟
4- برنامه مشخص تیم فرهنگی رییس‌جمهور منتخب برای حمایت و صیانت از هنرمندان موسیقی، به خصوص هنرمندان موسیقی نواحی ایران ‌كه بخشی از هویت ملی ما در حوزه فرهنگ موسیقایی را شكل می‌دهند و از كمترین امكانات معیشتی برخوردارند، چیست؟
5 - به رغم گذشت 40 سال از تصویب قانون دفاع از حقوق مولفان و مصنفان و وجود ظرفیت‌های فراوان این قانون در حمایت و پیگیری این حقوق و مجازات متخلفان، هنوز این قانون به طور كامل و مفید اجرا نشده است و دولت به انحاء‌ مختلف از اجرا و یا پیگیری اجرای این قانون شانه خالی كرده و در نتیجه برخی نهادهای دولتی و خصوصی به تضییع حقوق معنوی و مادی اهالی موسیقی می‌پردازند.
با وجود آن كه اجرای این قانون در سینما با دستاوردهای مفید و قابل توجهی رو به رو بوده است ، اما متاسفانه در بخش موسیقی به علت خلاء اجرا نشدن این قانون هیجان جوانان به سوی انحراف كشیده شده است. ‌برنامه مدون و مشخص دولت دهم و رئیس جمهور منتخب برای این نقیصه و حل معضل این گونه سیاست‌های دوگانه در اجرای یك قانون كه عواقب بسیار داشته و ریسك سرمایه گذاری را در بخش موسیقی به شدت افزایش داده است، چیست؟
جامعه موسیقی كشور انتظار دارد كه نامزدهای دوره دهم دیدگاه‌ها، برنامه‌ها و چشم‌اندازهای اجرایی خود را در موارد فوق به صورت شفاف اعلام دارند تا این جامعه فرهنگی و تأثیرگذار كشور كه اكثریت قریب به اتفاق این هنرمندان در نهاد خانه موسیقی (با بیش از نه هزار عضو) حضور دارند بتوانند نسبت به انتخاب نامزد اصلح تصمیم گیری نمایند.
نهاد مدنی و غیر دولتی خانه موسیقی


منبع: 

تاریخ انتشار : شنبه 16 خرداد 1388 - 00:00


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Amir SA Download New Music Amir SA & Sajjad Yadete Download New Music Sajjad دانلود آهنگ امیر اس آ دانلود آهنگ امیر اس آ و سجاد یادته دانلود آهنگ سجاد دانلود آهنگ یادته از امیر اس آ و سجاد دانلود آهنگ یادته با صدای امیر اس آ و سجاد Download New Music Ofogh Band Donyaye Mani دانلود آهنگ افق باند دنیای منی دانلود آهنگ دنیای منی از افق باند دانلود آهنگ دنیای منی با صدای افق باند متن آهنگ دنیای منی افق باند Download New Music Ali Onari Buye Dashte Jonun دانلود آهنگ بوی دشت جنون دانلود آهنگ بوی دشت جنون از علی اُناری دانلود آهنگ بوی دشت جنون با صدای علی اُناری دانلود آهنگ علی اُناری بوی دشت جنون متن آهنگ بوی دشت جنون علی اُناری Download New Music Mohammad Hosseini Vabasteh دانلود آهنگ محمد حسینی وابسته دانلود آهنگ وابسته از محمد حسینی دانلود آهنگ وابسته با صدای محمد حسینی متن آهنگ وابسته محمد حسینی Download New Music Aftab Band Download New Music Aftab Band Barooni دانلود آهنگ بارونی دانلود آهنگ بارونی از گروه آفتاب دانلود آهنگ بارونی با صدای گروه آفتاب دانلود آهنگ گروه آفتاب بارونی Download New Music Hosein Afzali Download New Music Hosein Afzali Eshgho Nefrat دانلود آهنگ حسین افضلی دانلود آهنگ حسین افضلی عشق و نفرت دانلود آهنگ عشق و نفرت دانلود آهنگ عشق و نفرت از حسین افضلی دانلود آهنگ عشق و نفرت با صدای حسین افضلی متن آهنگ عشق و نفرت حسین افضلی Download New Music Gholam Koveytipour Download New Music Gholam Koveytipour Harim دانلود آهنگ ارشی دانلود آهنگ حریم از غلام کویتی پور دانلود آهنگ حریم با صدای غلام کویتی پور دانلود آهنگ غلام کویتی پور حریم Download New Music Mojtaba Hosseini Download New Music Mojtaba Hosseini Ehsas دانلود آهنگ احساس از مجتبی حسینی دانلود آهنگ احساس با صدای مجتبی حسینی دانلود آهنگ مجتبی حسینی دانلود آهنگ مجتبی حسینی احساس