هشدار چمن‌‌آرا نسبت به از بین رفتن صنف فروشندگان موسیقی

هشدار چمن‌‌آرا نسبت به از بین رفتن صنف فروشندگان موسیقی

موسیقی ما - مدیر فروشگاه «بتهوون» در آستانه ششمین دهه از فعالیت‌های این مجموعه، نسبت به از بین رفتن صنف فروشندگان موسیقی هشدار داد.بابك چمن آرا عنوان كرد: صنف فروشندگان موسیقی،‌ نوارفروشی‌ها و یا هرآنچه كه اسم آن را می‌گذاریم خیلی زودتر از آنچه كه فكر كنیم در حال از بین رفتن هستند.

وی با برشمردن دلایل این اتفاق توضیح داد: شرایط اقتصادی، گران‌ بودن سی‌دی‌، دسترسی راحت‌تر مردم به موسیقی MP3 ‌، دانلود كردن‌ و مواردی از این دست در این اتفاق بی‌تاثیر نیست اما از سوی دیگر موسیقی كه تولید می‌شود، همه خواسته مردم نیست.

چمن‌‌آرا در این‌باره گفت:‌ امروزه یك ترك از ساسی‌ مانكن ظرف چند ساعت توسط 70‌، 80 هزار نفر شنیده می‌شود، در حالی كه شاید در مورد یك ترك از محمدرضا شجریان این اتفاق نیفتد!

وی دلیل دیگر این اتفاق را در نداشتن رسانه‌ی حمایت‌گر از صنف فروشندگان موسیقی دانست و افزود: ‌ما همه رسانه‌ها را نداریم و شاید بهتر باشد بگویم كه تقریبا هیچ رسانه‌ای در اختیار نداریم، زیرا یك صفحه موسیقی در روزنامه‌ای كه تیراژ كمی دارد‌، دردی از ما دوا نخواهد كرد.

این ناشر و مدیر فروشگاه موسیقی در ادامه سخنانش به دو مشكل پیش روی این مجموعه اشاره كرد و افزود: اولین مشكل ما با فروش سوپرماركتی است. البته تا زمانی كه فیلم را در سوپر ماركت‌ها می‌فروختند مشكلی نداشتم، اما موسیقی محصولی است كه باید توسط من فروشگاه‌دار فروخته شود و اینجا انگشت نشانه بنده به فروش آثار «علی‌رضا عصار» و «حسام‌الدین سراج» نشانه می‌رود.

او متذكر شد: این قبیل آثار باید در فروشگاه‌های موسیقی به فروش برسند و به عنوان بخشی از سود ما تلقی شوند تا بتوانیم با سود‌ آن علاوه بر اینكه چرخ كارمان را بگردانیم، در كنارش آثار حاج قربان سلیمانی و مرتضی حنانه را هم ارائه كنیم. در حالی كه وقتی فروش از این حوزه خارج می‌شود،‌ سود ما نیز كم خواهد شد و مشكلات دیگری را به دنبال می‌آورد.

چمن‌آرا با مرور فعالیت فروشگاه‌های موسیقی و كم رونق شدن آن طی سال‌های اخیر توضیح داد: فروشگاه‌های موسیقی در راسته‌ی خیابان تخت طاووس تا همین چند سال پیش پوسترهای متنوعی از موسیقی را از داوود آزاد و محمدرضا لطفی گرفته تا رضا صادقی و ... بردیوارهای خود نصب می‌كردند، در حالی كه الان مدت‌هاست پوستر موسیقی نمی‌بینیم، چون پوسترهای سینما جای آن را گرفته است.

او اضافه كرد: البته سینما هم وضعیت خوبی ندارد، اما از آنجا كه صنعت بزرگ‌تر و پرسودتری است پس زور بیشتری هم دارد و این اتفاق باعث می‌شود تا مردم به عنوان مخاطبان ما به مرور توجه كمتری به موسیقی كنند و این حوزه از یادشان برود.

مدیر فروشگاه بتهوون، وضعیت اقتصادی ناشران موسیقی را یكی دیگر از مشكلات این بخش دانست و افزود:‌ تولید موسیقی سخت شده است‌ به طوری كه اگر سه ماه پیش نظر بنده را درباره دلایل بالا بردن قیمت سی دی به هشت هزار تومان می‌پرسیدید، من از پیش بینی سختی‌های فروردین و اردیبهشت می‌گفتم، اما اگر وضعیت فعلی را می‌دانستم قطعا این قیمت را به 10 هزار تومان افزایش می‌دادم.

چمن‌آرا خاطرنشان كرد:‌ به هیچ وجه نمی‌توانیم از پس هزینه‌های تولید و پرداخت حق تالیف هنرمندان برآییم و به همین دلیل هم تولیدمان كم شده است.

او گفت: فروشگاه‌هایی مثل بتهوون مشتری‌های دائمی دارند كه هفته‌ای یك بار می‌آیند و سراغ كارهای جدید را فارغ از علاقه‌های شخصی‌شان می‌گیرند. این مراجعه بخشی از فرهنگ این شغل است و این افراد همیشه دنبال كارهای جدید هستند و تخصصی و غیر تخصصی درباره آن نظر می‌دهند، اما وقتی چند بار پشت سر هم مراجعه كنند و تعداد كارهای جدید را كمتر از پیش‌بینی خود ببینند قطعا به مرور مراجعه آنها كمرنگ می‌شود و بعد از مدتی هم دیگر نمی‌آیند.

او یكی دیگر از نكات تاثیرگذار در ركود فعالیت‌ فروشگاه‌های موسیقی را در حوزه فروش مجاز و غیرمجاز دانست و افزود: بحث درباره اینكه فروشگاه‌ها مجاز بفروشند یا نفروشند هم مطرح است و تعداد كمی از فروشگاه‌ها هستند كه فقط می‌توانند با فروش آثار مجاز و رسمی سرپا بمانند.

چمن‌آرا تصریح كرد: محصولی كه به عنوان غیرمجاز تلقی می‌شود و بعضی از فروشگاه‌ها می‌فروشند مثل مواد مخدر نیست كه جابه جایی و خلق آن قانون و مجازاتی داشته باشد و اگر این محصول در یك فروشگاه به فروش نرسد،‌ قطعا مخاطبانش از فلان پمپ بنزین یا پارك محله‌شان تهیه كرده و یا دست آخر دانلود می‌كنند.

این ناشر و فروشنده موسیقی با اظهار تاسف از ضعف اجرای قانون كپی‌رایت در ایران عنوان كرد: متاسفانه وقتی این قانون وجود ندارد‌ كاری از پیش نمی‌رود در حالی كه دولت باید پیگیری تخلفات منتشر كنندگان موسیقی مجازی باشد كه برای گوش دادن به این آثار باید سهم خود را پرداخت كنند و همین اتفاق باعث می‌شود گاه فروشگاه‌ها مجبور شوند كه غیر مجاز بفروشند.

چمن‌آرا نتیجه فروش غیرمجاز آثار را در چند مورد خلاصه كرد و افزود: در این شرایط فروشگاه‌ها یا با اماكن طرف می‌شوند كه جریمه و تعطیلی را در پی دارد و یا اینكه بعد از مدتی شغلشان را تغییر می‌دهند و با فاصله‌ای باز می‌گردند و یا در نهایت نباید غیر مجاز بفروشند كه با این حجم تولید و وضعیت فرهنگی نمی‌توانند چرخشان را بگردانند و این نكته همان نهایتی است كه فكر نمی‌كردم در ایران به این زودی‌ها اتفاق بیافتد.

او با مقایسه وضعیت فروشگاه‌های موسیقی در ایران با سایر كشورها گفت: ‌این فروش اینترنتی در دنیای اقتصادی موسیقی به این حوزه كمك می‌كند، اما در ایران همچون تیر خلاصی برای فروشگاه‌های موسیقی است زیرا همان درصدی از مخاطبان باقی مانده در موسیقی كه حاضر بودند برای خرید آن پول بپردازند، حالا می‌توانند مستقیم و بدون مراجعه به فروشگاه‌ها اثر دلخواه خود را بخرند و این اتفاق حكم تیر خلاص را دارد.

چمن‌آرا خاطرنشان كرد: در حال حاضر یك سایت رسمی برای فروش اینترنتی مشغول به كار است، اما وقتی همین یك سایت با قدرت وارد شده پس خیلی زود تعداد این فروشگاه‌های مجاز به 5‌، 6 و 7 می‌رسد و منِ فروشگاه بتهوون برای اینكه بتوانم 65 سالگی این مجموعه را جشن بگیرم باید وارد عرصه فروش مجازی شوم.

او راه چاره فروشگاه «بتهوون» را در قدم گذاشتن در حوزه فروش اینترنتی دانست و افزود:‌ فروشگاه بتهوون وقتی در سال 1332 با صفحه‌های سنگی كار خود را آغاز كرد و بعد از آن به صفحه‌های وارداتی غرب و مدیاهای دیگر رسید و اوایل دهه 50 هم كاست را وارد بازار كرد و در حال حاضر با سی دی كار می‌كند‌، دوباره باید عوض شود و به صورت فروش فایل تغییر رویه دهد.

این ناشر موسیقی با اشاره به این نكته كه نمی‌تواند در مقابل این جریان تكنولوژی ایستاد بیان كرد: مشكل در اینجاست كه فقط من نیستم و فردا وقتی فروشگاهی وجود نداشته باشد‌، دیگر مشكل به من بتهوون بر نمی‌گردد بلكه این آوا خورشید است كه دچار مشكل می‌شود.

او در همین رابطه توضیح داد: این اتفاق خیلی سریع می‌افتد و شاید شما تا مهرماه سال 1392 تنها شاهد فعالیت 10 فروشگاه موسیقی در تهران باشید كه یا غیرمجاز خودشان را نگه داشتند و یا با فروش فیلم ،‌ مجسمه، مدادپاکن و ... سرپا مانده‌اند. در واقع دیگر فروشگاه موسیقی نداریم و همانقدر كه برای تئاتر لاله‌زار ناراحت شدیم باید برای فروشگاه‌های موسیقی هم دلمان تنگ شود.

مدیر انتشارات آواخورشید(موسسه نشر موسیقی وابسته به مرکز موسیقی بتهوون) اضافه كرد: ما به عنوان قدیمی‌ترین فروشگاه تهران همچنان تا زمانی كه آخرین سی‌دی در انبار شركت‌ها وجود داشته باشند به فروش آن می‌پردازیم، اما با وضعیت حاضر بعید می‌دانم كه این شركت‌ها هم تا چند سال آینده سی دی تولید كنند.

چمن آرا در ادامه سخنان خود با اظهار تاسف از نبود یك صنف مشخص و حامی برای فروشگاه‌های موسیقی به ایسنا بیان كرد: ما زیر نظر اتحادیه تولید كنندگان لوازم صوتی‌، تصویری و موبایل فعالیت می‌كنیم و جالب این است كه مالیاتی كه می‌دهیم برابر با مالیات موبایل‌ فروشی‌ها و تلویزیون فروشی‌هاست. پس معلوم است كه زورمان به جایی نمی‌رسد. البته یك بار در دهه 50 اتحادیه صفحه فروشی داشتیم كه با تغییر سیستم دوباره به این سمت پرتاب شدیم.

او ادامه داد: تمام كسانی كه موسیقی می‌فروشند، یا مثل ما هستند یا مثل فروشگاه‌هایی چون دارینوش که از كتاب فروشی‌ها مجوز می‌گیرند كه در واقع برای آنها تخلف صنفی محسوب می‌شود، ولی بنده خوشحال هستم كه در شرایط حاضر بقالی‌ها هم سی دی بفروشند و دیگر از این موضوع ناراحت نیستم زیرا معتقدم هیچ راهی وجود ندارد.

چمن آرا گفت: می‌خواستم داد بلندی بزنم و با صدایی بلند اعلام كنم تا هر كسی كه فكر می‌كند ورشكسته می‌شود برود و هر كس كه می‌تواند تغییر كند، این كار را انجام دهد. زیرا در حال حاضر حتی پخش لاله زاری هم وجود ندارد و تنها اسم آن باقی مانده است.

این ناشر با معرفی ویژگی‌های پخش لاله زاری بیان كرد: دراین پخش سیستمی وجود دارد به طوری كه در روزگاری كه همه چیز در حال تغییر بود یك عده ورشكست شدند،‌ یك عده تعطیل كردند و مجموعه‌ای از پخش‌های جدید همچون گلچین و باربد به وجود آمدند كه یا در روزگار پخش لاله زاری وجود نداشتند و یا جلوتر از زمانه فكر می‌كردند.

او گفت: من امروز برای اینكه بخش نشرمان در «آواخورشید» سرپا بماند می‌خواهم داد بزنم تا فروشگاه‌های موسیقی بدانند كه یا در آینده نزدیك باید سیستم و روش كارشان را تغییر دهند و یا همین الان تا ورشكست نشده‌اند، جمع كنند.

این فعال موسیقی خود را نماینده‌ای از فروشندگان موسیقی دانست و متذكر شد: به عنوان ناشر خوشحال هستم كه كارم امروز در سایت‌های معتبری همچون آمازون و آی‌تیونز وجود دارد و یا اینكه با چند شركت قرار داد می‌بندم و سایتم را راه اندازی خواهم كرد و بالاخره كارم جلو می‌رود، اما بتهوونی كه از فروشگاه 200 متری چهارراه ولیعصر به فروشگاه 60 متری سنایی رسیده است ،قطعا در آینده‌ای خیلی نزدیك به بتهوون 12 متری با یك سایت خیلی بزرگ بدل می‌شود و این چیزی است كه پیش از این فكر می‌كردم حداقل تا 10 سال دیگر اتفاق می‌افتد اما رشد آن خیلی سریعتر از این حرف‌هاست.

چمن آرا در پاسخ به برنامه‌های بتهوون برای خروج از این وضعیت گفت: قطعا یك سایت خواهیم داشت كه علاوه بر فروش آثار آواخورشید با سایر ناشران نیز قرارداد می‌بندیم و كارهایشان را می‌فروشیم و برای این كار ایده‌هایی در ذهنم دارم تا این فروشگاه مجازی به شكلی متفاوت كار خود را پیش ببرد. البته این اتفاق برای نشر راهكار است ولی واقعا نمی‌دانم كه فروشگاه اینترنتی چه وضعیتی پیدا خواهد كرد.

مدیر فروشگاه بتهوون در پایان سخنانش خاطر نشان كرد: امروز واقعا اداره فروشگاه سخت شده و حتی اگر فروشگاهی مالك هم باشد باز هم با فشار روبرو است. از سوی دیگر با وجود آنكه شغل ما با مخاطب خاصی از جنس هنرمندان روبروست ،اما متاسفانه اولویت یكی مانده به آخر مردم است. حتی تئاتر، سینما و كنسرت كه خواهرخوانده ما محسوب می‌شود، این وضعیت را ندارند و روزگار بهتری را می‌گذراند.


منبع: 
ایسنا
تاریخ انتشار : دوشنبه 17 مهر 1391 - 00:00


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
عزاداری شب پنجم دانلود مداحی رضا صادقی دانلود مداحی رضا صادقی در بندر عباس دانلود آهنگ سوسوز بالام اصغر دانلود آهنگ شهروز حبیبی دانلود آهنگ محرم دانلود آهنگ مذهبی جدید دانلود آهنگ های پاپ محرم دانلود آهنگ ویژه ماه محرم دانلود نماهنگ دانلود نماهنگ پویا بیاتی دانلود نماهنگ حکایت آهو دانلود روضه محمود کریمی دانلود مداحی حاج محمود کریمی محرم 92 دانلود مداحی محمود کریمی دانلود نوحه حاج محمود کریمی دانلود نوحه کریمی 92 دانلود نوحه هیئت ثارالله مداحی کریمی نوحه محمود کریمی دانلود نوحه بعد من قافله سالار تویی دانلود نوحه حسین فخری مداحی میرداماد نوحه میرداماد دانلود روضه کربلایی جواد مقدم دانلود مداحی کربلایی جواد مقدم دانلود مداحی کربلایی جواد مقدم محرم 92 مداحی کربلایی جواد مقدم نوحه کربلایی جواد مقدم دانلود روضه حاج سید مهدی میرداماد دانلود مداحی حاج مهدی میرداماد دانلود مداحی سید مهدی میرداماد محرم 92 شب اول محرم 1392 هیأت رزمندگان اسلام قم دانلود نوحه هیئت رایة العباس دانلود نوحه هیئت رزمندگان شمیرانات شب دوم محرم 1392 هیأت رزمندگان اسلام قم مداحی حاج عبدالرضا هلالی نوحه حاج عبدالرضا هلالی دانلود نوحه کربلایی جواد مقدم دانلود نوحه کربلایی جواد مقدم 92 دانلود نوحه آذری دانلود نوحه ترکی جدید دانلود نوحه سردار شایسته شمع حرم دانلود نوحه شهروز حبیبی دانلود مداحی حاج حسین سیب سرخی مداحی حاج حسین سیب سرخی نوحه حاج حسین سیب سرخی دانلود نوحه هیأت ثارالله (ع) مسجد امام الهادی (ع) دانلود آهنگ ویژه محرم دانلود مداحی شهادت حضرت زهرا