همکاری دو یار دیرین

همکاری دو یار دیرین

موسیقی ما - شهرام ناظری و حسین علیزاده، دو چهره نامدار موسیقی ایرانی، پس از حدود بیست سال، بار دیگر کنار یکدیگر قرار می گیرند تا کنسرت هایی را در چند شهر اروپایی برگزار کنند.این کنسرت ها از ۲۰ مه تا ۲۹ مه (۳۰ اردیبهشت تا ۸ خرداد ۱۳۹۰) در شهرهای کلن، فرانکفورت، استکهلم، گوتنبرگ، مادرید، اسلو و آمستردام برگزار خواهد شد.

نوازندگان برجسته ای چون پژمان حدادی (تنبک ، دایره کوکی)، محمد فیروزی (بربت)، سینا جهان آبادی (کمانچه)، سیامک جهانگیری ( نی) و بهنام سامانی (دف و کوزه) در این گردش اروپایی ناظری و علیزاده را همراهی می کنند.

نخستین دور همکاری های شهرام ناظری وحسین علیزاده به نیمه دوم دهه پنجاه و به ویژه در قالب گروه عارف باز می گردد. پیوندهای هنری این دو چند سال بعد در جریان ضبط و عرضه آلبوم های چاوش، با همکاری هنرمندان به نامی چون محمد رضا لطفی و شماری از موزیسین های جوان و با استعداد آن دوران گسترش یافت.

همزمان با رشد آشفتگی و ابهام در صحنه موسیقی کشور و توقف فعالیت موسسه چاوش در اوایل دهه شصت، حسین علیزاده راه اروپا را در پیش گرفت و شهرام ناظری نیز بیشتر به تدریس آواز و تامل در آن پرداخت و وقفه ای چند ساله در همراهی آنان به وجود آمد.

پس از بازگشت علیزاده از آلمان، دیری نپایید که پیوند دو هنرمند دوباره جوش خورد که شاید مهم ترین عامل آن علایق و برخی از دیدگاه های مشترک آن دو بود. شیرین ترین یادگار آن دوران را می توان آلبوم شورانگیز دانست.

علیزاده در آن زمان با تکیه بر ذوق، پشتکار و پژوهش های خویش شکل های تازه ای را برای اجرای موسیقی ایرانی ترسیم کرده بود و پس از آن نیز به ویژه با بهره گیری از همفکران و شاگردان خویش به آنها عمق بخشید.

اکنون در شرایطی راه هنری شهرام ناظری و حسین علیزاده دوباره با یکدیگر برخورد می کند که هر دو از شناخته شده ترین چهره های موسیقی ایرانی در جهان به شمار می روند و در عین حال هر یک پاسدار نام و شیوه ویژه هنری خویش هستند.

شهرام ناظری نیز که در اواخر دهه شصت از استادان آواز سنتی به حساب می آمد، با تکیه بر شناخت خود از موسیقی عرفانی و مناطق غرب ایران به ویژه کردستان شیوه های نوینی را در ارائه قطعات آوازی به ویژه تحریرها بنیان نهاده بود.

همین عوامل زمینه آن را فراهم آورد تا دامنه برنامه های مشترک این دو به اروپا کشیده شود. کنسرت به یادماندنی ناظری و گروه تحت سرپرستی علیزاده در نوروز 1369 (1990میلادی) در کلن آلمان، پنج سال بعد در قالب آلبومی با عنوان «نوروز» توسط موسسه معتبر World Network در اروپا انتشار یافت.

با آنکه نوآوری در چارچوب موسیقی سنتی ایرانی به شکل عام آن ، همواره دغدغه مشترک این دو هنرمند بوده، از اواخر دهه شصت ، آنان کمتر فرصت آن را یافته اند تا به طور رسمی در کنار یکدیگر روی صحنه بروند.
همکاری دوباره اکنون در شرایطی راه هنری آنان دوباره با یکدیگر برخورد می کند که هر دو از شناخته شده ترین چهره های موسیقی ایرانی در جهان به شمار می روند و در عین حال هر یک پاسدار نام و شیوه ویژه هنری خویش هستند.

از یک سو شهرام ناظری تا دریافت نشان شوالیه لژیون دو نور فرانسه پیش رفته و از سوی دیگر علیزاده آثار ارزشمندی را به هنرمندان ایرانی و خارجی منتشر ساخته که مورد توجه محافل موسیقی مهم جهان قرار گرفته است.

شاید از این روست که بهنام سامانی، نوازنده سازهای کوبه ای گروه، از همراهی ناظری و علیزاده در قالب یک تور اروپایی به عنوان رویدادی مهم در صحنه موسیقی ایرانی در سال جاری میلادی نام می برد.

دیگر نوازندگان گروه حاضر در این کنسرت ها نیز دارای ویژگی هایی هستند که می تواند کار علیزاده به عنوان آهنگساز را غنای بیشتری بخشد.

علیزاده برای صدای بم گروه بربت محمد فیروزی را برگزیده است. فیروزی از جمله نوازندگانی است که در دهه های اخیر با بیشتر نامداران موسیقی ایرانی ساز زده و تجربه زیادی اندوخته است.

سازهای کوبه ای نیز در دستان پژمان حدادی و بهنام سامانی است که سال ها کار مشترک آنان در گروه های دستان و ضربانگ، زوج کوبه ای شاخصی را از آنان ساخته است.

سیامک جهانگیری نی نواز گروه نیز از جمله استعدادهایی است که علیرغم جوانی تجربیات ارزنده ای دارد که از جمله مهم ترین آنها همراهی با کیهان کلهر در اجرای جاده ابریشم است. سینا جهان آبادی نیز از جمله کمانچه نوازانی است که در ده سال اخیر فعالیت های قابل توجهی داشته و از جمله با محمد رضا شجریان و شهرام ناظری کنسرت هایی را اجرا کرده است.

به گفته سامانی که مدیریت برنامه های این تور را نیز برعهده دارد، کنسرت های مذکور با عنوان «ترنمی در هوای بی چگونگی» برگزار می شود.

سامانی اعلام کرد که گردش اروپایی این گروه از ۲۰ ماه مه در سالن بزرگ فیلارمونیک کلن آغاز می شود. روزهای ۲۱ و ۲۲ مه نیز به ترتیب شهرهای استکلهم و گوتنبرگ سوئد میزبان گروه خواهند بود.

پس از آن، در روز ۲۴ نوامبر نوبت به مادرید، پایتخت اسپانیا، خواهد رسید. شهرام ناظری تاکنون یک بار و در سال ۱۹۹۱ به همراه داریوش طلایی و محمد قوی حلم کنسرتی در مادرید برگزار کرده است.

اسلو، پایتخت نروژ، نیز ۲۷ مه میزبان این کنسرت است و یک روز پس از آن رادیو فرانکفورت آلمان زمینه هنرنمایی اساتید موسیقی ایرانی را فراهم خواهد آورد.

کنسرت های ناظری و علیزاده و گروه همراه آنان روز ۲۹ ماه مه با اجرایی در شهر آمستردام هلند پایان می گیرد.


منبع: 
بی بی سی
تاریخ انتشار : شنبه 2 بهمن 1389 - 00:00


آهنگ های مشابه

آهنگ پاییز تنهایی
آهنگ پاییز تنهایی
احسان خواجه امیری
آهنگ Fall Start
آهنگ Fall Start
پیمان حسینی به همراه Andrei Nashuu
آهنگ آرزو کن
آهنگ آرزو کن
امید جامع
آهنگ بی بی بی حرم
آهنگ بی بی بی حرم
حامد زمانی و عبدالرضا هلالی

ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
متن آهنگ رویا حمید عسکری Download New Music Ali Abdolmaleki Khoda Bozorge دانلود آهنگ خدا بزرگه دانلود آهنگ خدا بزرگه از علی عبدالمالکی دانلود آهنگ خدا بزرگه با صدای علی عبدالمالکی دانلود آهنگ علی عبدالمالکی خدا بزرگه متن آهنگ خدا بزرگه علی عبدالمالکی Dg Ali lb ، Ramin Falcon Cheshmaye Khis Download New Music Dg Ali lb Download New Music Ramin Falcon Download New Music Tarane دانلود آهنگ Dj Ali lb دانلود آهنگ Ramin Falcon دانلود آهنگ Tarane دانلود آهنگ چشمهای خیس Download New Music Farhad Daroghe Download New Music Farhad Daroghe Ye Sobhe Digeh دانلود آهنگ فرهاد داروغه دانلود آهنگ فرهاد داروغه یه صبح دیگه دانلود آهنگ یه صبح دیگه دانلود آهنگ یه صبح دیگه از فرهاد داروغه دانلود آهنگ یه صبح دیگه با صدای فرهاد داروغه متن آهنگ یه صبح دیگه فرهاد داروغه Download New Music Alireza Jafari Download New Music Alireza Jafari Salam دانلود آهنگ سلام از علیرضا جعفری دانلود آهنگ سلام با صدای علیرضا جعفری دانلود آهنگ علیرضا جعفری سلام متن آهنگ سلام علیرضا جعفری Download New Music Saman Ghadami Download New Music Saman Ghadami Vaghti Ba Mani دانلود آهنگ سامان قدمی دانلود آهنگ سامان قدمی وقتی با منی دانلود آهنگ وقتی با منی دانلود آهنگ وقتی با منی از سامان قدمی دانلود آهنگ وقتی با منی با صدای سامان قدمی متن آهنگ وقتی با منی سامان قدمی Download New Music Arvin Pourmalek Download New Music Mohammad Poosheh Download New Music Mohammad Poosheh & Arvin Pourmalek Na Chatri Moond Na Barooni دانلود آهنگ آروین پورملک دانلود آهنگ محمد پوشه دانلود آهنگ نه چتری موند نه بارونی متن آهنگ نه چتری موند نه بارونی محمد پوشه و آروین پورملک Download New Music Eghbal Habibi Gole Man دانلود آهنگ اقبال حبیبی گل من دانلود آهنگ گل من از اقبال حبیبی دانلود آهنگ گل من با صدای اقبال حبیبی Download New Music Shahrouz Dolatshahi Download New Music Shahrouz Dolatshahi Toro Mikham