پایان سال با دو اثر جدید محمدرضا لطفی

پایان سال با دو اثر جدید محمدرضا لطفی

موسیقی ما - «مجموعه مقالات موسیقی» و «یادواره عارف قزوینی» عنوان دو اثر جدید از محمدرضا لطفی آهنگساز نامی کشور است که موسسه آوای شیدا به سرپرستی لطفی چند روز پیش منتشر کرده است. اولی-«مجموعه مقالات موسیقی»- کتاب است. محسن حجاریان پژوهشگر شناخته شده موسیقی ایرانی مقدمه اش را نوشته؛ «کتاب حاضر در زمینه های متفاوت دیدگاه های دیگران را با بینش و اسلوب خاصی مورد توجه و نقد قرار داده است.

 چنین بینش ها و اسلوب هایی- که خواننده را به اندیشه وا می دارد- راه را برای نقد جدی تر موسیقی ایرانی هموارتر خواهد ساخت. از این رو آنچه موجب بالندگی موسیقی ایرانی خواهد شد نگاه نقادانه صاحب نظران موسیقی به نوشته های دیگران است. یکی از اهداف این کتاب گشایش همین گونه از نقدها و بررسی های موسیقی شناسانه ایرانی است.» کتاب، 330 صفحه دارد و شامل مقالات جدید و قدیم لطفی است که اکنون در یک مجلد جمع شده اند. دومی- آلبوم «یادواره عارف قزوینی»- موسیقایی است.

گروه همنوازان شیدا به سرپرستی محمدرضا لطفی این آلبوم را به یاد عارف قزوینی آهنگساز و شاعر وطن پرست و سیاسی ساخته و نواخته اند. خواننده کار محمد معتمدی است که دو تصنیف «نمی دانم چه...» و «از کفم رها» هر دو از عارف را در این اثر خوانده است. این آلبوم که سومین اثر منتشرشده لطفی پس از بازگشت اش به ایران است در مایه افشاری است و قطعات دیگری هم دارد. با پیش درآمدی از رضا محجوبی آغاز می شود و درآمد کار هم تکنوازی سه تار محمدرضا لطفی است.

این پیش درآمد پیشتر در آلبوم «آرام جان» اثر مشترک محمدرضا شجریان و گروه آوا اجرا شده بود اما در این آلبوم با سازبندی جدید و متفاوت ضبط شده است. گروه بعد از اجرای تصنیف «نمی دانم چه...»، رًنگی قدیمی را نواخته اند. تکنوازی سه تار لطفی به مدت 11 دقیقه قطعه بعدی این اثر تازه است. پس از این تکنوازی است که تصنیف معروف «از کفم رها» ساخته عارف قزوینی را می شنویم. قطعه پایانی آلبوم هم رنگی از درویش خان است. تار ابریشم گروه را فرخ مظهری نواخته، سه تار را حمید سکوتی و تار را مازیار شاهی زده اند.

هوشمند رنجبر عبادی نی زده و حمیدرضا خلعتبری کمانچه. آریا محافظ (سنتور)، هادی آذرپیرا (عود) و احمد مستنبط (تنبک) دیگر نوازنده های گروه همنوازان شیدا در این آلبوم هستند. لطفی در جلد این آلبوم درباره عارف قزوینی نوشته است؛ «عارف مانند خیلی از منورالفکرها تصور می کرد حکومت آینده ایران به سوی جمهوری در حرکت است و با توجه به دوستی که با سیدضیاءالدین طباطبایی داشت، این خیال واهی بیشتر در دل او جان می گرفت. متاسفانه سیدضیاء که عامل انگلیسی ها بود، پس از اینکه امورات اداری و نظامی را به خوبی آرایش داد، حکومت را به رضاخان میرپنج سپرد و پس از کودتای او عازم انگلستان شد و هرگز برنگشت.

از این رو عارف به اعتراض درآمد و مبارزه را ادامه داد اما قدرت رضاخانی او را ابتدا به بروجرد و سپس به همدان تبعید کرد... روحش قرین رحمت باد که جان خود را برای سربلندی ایران فدا کرد.»


منبع: 
اعتماد
تاریخ انتشار : پنجشنبه 29 بهمن 1388 - 00:00


آهنگ های مشابه

آهنگ چرخه ی بی پایان
آهنگ چرخه ی بی پایان
ونداد جاویدان
آهنگ سوتِ پایان
آهنگ سوتِ پایان
حمید امینی
آهنگ پایان
آهنگ پایان
مسعود تویسرکانی
آهنگ سوت پایان
آهنگ سوت پایان
پژمان جمشیدی

ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Siyavash Jafari Download New Music Siyavash Jafari Pedar دانلود آهنگ پدر از سیاوش جعفری دانلود آهنگ پدر با صدای سیاوش جعفری دانلود آهنگ سیاوش جعفری پدر متن آهنگ پدر سیاوش جعفری Download New Music Ali Parvizi Jodaie Ejbari دانلود آهنگ جدایی اجباری دانلود آهنگ جدایی اجباری از علی پرویزی دانلود آهنگ جدایی اجباری با صدای علی پرویزی دانلود آهنگ علی پرویزی جدایی اجباری متن آهنگ جدایی اجباری علی پرویزی Download New Music Reza Sarparast Download New Music Reza Sarparast Asheghetam دانلود آهنگ رضا سرپرست دانلود آهنگ رضا سرپرست عاشقتم دانلود آهنگ عاشقتم از رضا سرپرست دانلود آهنگ عاشقتم با صدای رضا سرپرست متن آهنگ عاشقتم رضا سرپرست Download New Music Saeed Agha Barari Download New Music Saeed Agha Barari Kenar Daria دانلود آهنگ سعید آقابراری دانلود آهنگ سعید آقابراری کنار دریا دانلود آهنگ کنار دریا دانلود آهنگ کنار دریا از سعید آقابراری دانلود آهنگ کنار دریا با صدای سعید آقابراری متن آهنگ کنار دریا سعید آقابراری Download New Music Meisam Ebrahimi Ye Jor Khas دانلود آهنگ میثم ابراهیمی یه جور خاص دانلود آهنگ یه جور خاص دانلود آهنگ یه جور خاص از میثم ابراهیمی دانلود آهنگ یه جور خاص با صدای میثم ابراهیمی متن آهنگ یه جور خاص میثم ابراهیمی Download New Music Mehrdad Parvin In Rabeteh دانلود آهنگ این رابطه دانلود آهنگ این رابطه از مهرداد پروین دانلود آهنگ این رابطه با صدای مهرداد پروین دانلود آهنگ مهرداد پروین این رابطه متن آهنگ این رابطه مهرداد پروین Download New Music Damoon Bikaran Download New Music Damoon Bikaran Fekre Cheshmatam دانلود آهنگ دامون بیکران دانلود آهنگ دامون بیکران فکر چشماتم دانلود آهنگ فکر چشماتم دانلود آهنگ فکر چشماتم از دامون بیکران دانلود آهنگ فکر چشماتم با صدای دامون بیکران Download New Music Hamed Pahlan Bigharar دانلود آهنگ بی قرار از حامد پهلان دانلود آهنگ بی قرار با صدای حامد پهلان دانلود آهنگ حامد پهلان بی قرار