پایان سال با دو اثر جدید محمدرضا لطفی

پایان سال با دو اثر جدید محمدرضا لطفی

موسیقی ما - «مجموعه مقالات موسیقی» و «یادواره عارف قزوینی» عنوان دو اثر جدید از محمدرضا لطفی آهنگساز نامی کشور است که موسسه آوای شیدا به سرپرستی لطفی چند روز پیش منتشر کرده است. اولی-«مجموعه مقالات موسیقی»- کتاب است. محسن حجاریان پژوهشگر شناخته شده موسیقی ایرانی مقدمه اش را نوشته؛ «کتاب حاضر در زمینه های متفاوت دیدگاه های دیگران را با بینش و اسلوب خاصی مورد توجه و نقد قرار داده است.

 چنین بینش ها و اسلوب هایی- که خواننده را به اندیشه وا می دارد- راه را برای نقد جدی تر موسیقی ایرانی هموارتر خواهد ساخت. از این رو آنچه موجب بالندگی موسیقی ایرانی خواهد شد نگاه نقادانه صاحب نظران موسیقی به نوشته های دیگران است. یکی از اهداف این کتاب گشایش همین گونه از نقدها و بررسی های موسیقی شناسانه ایرانی است.» کتاب، 330 صفحه دارد و شامل مقالات جدید و قدیم لطفی است که اکنون در یک مجلد جمع شده اند. دومی- آلبوم «یادواره عارف قزوینی»- موسیقایی است.

گروه همنوازان شیدا به سرپرستی محمدرضا لطفی این آلبوم را به یاد عارف قزوینی آهنگساز و شاعر وطن پرست و سیاسی ساخته و نواخته اند. خواننده کار محمد معتمدی است که دو تصنیف «نمی دانم چه...» و «از کفم رها» هر دو از عارف را در این اثر خوانده است. این آلبوم که سومین اثر منتشرشده لطفی پس از بازگشت اش به ایران است در مایه افشاری است و قطعات دیگری هم دارد. با پیش درآمدی از رضا محجوبی آغاز می شود و درآمد کار هم تکنوازی سه تار محمدرضا لطفی است.

این پیش درآمد پیشتر در آلبوم «آرام جان» اثر مشترک محمدرضا شجریان و گروه آوا اجرا شده بود اما در این آلبوم با سازبندی جدید و متفاوت ضبط شده است. گروه بعد از اجرای تصنیف «نمی دانم چه...»، رًنگی قدیمی را نواخته اند. تکنوازی سه تار لطفی به مدت 11 دقیقه قطعه بعدی این اثر تازه است. پس از این تکنوازی است که تصنیف معروف «از کفم رها» ساخته عارف قزوینی را می شنویم. قطعه پایانی آلبوم هم رنگی از درویش خان است. تار ابریشم گروه را فرخ مظهری نواخته، سه تار را حمید سکوتی و تار را مازیار شاهی زده اند.

هوشمند رنجبر عبادی نی زده و حمیدرضا خلعتبری کمانچه. آریا محافظ (سنتور)، هادی آذرپیرا (عود) و احمد مستنبط (تنبک) دیگر نوازنده های گروه همنوازان شیدا در این آلبوم هستند. لطفی در جلد این آلبوم درباره عارف قزوینی نوشته است؛ «عارف مانند خیلی از منورالفکرها تصور می کرد حکومت آینده ایران به سوی جمهوری در حرکت است و با توجه به دوستی که با سیدضیاءالدین طباطبایی داشت، این خیال واهی بیشتر در دل او جان می گرفت. متاسفانه سیدضیاء که عامل انگلیسی ها بود، پس از اینکه امورات اداری و نظامی را به خوبی آرایش داد، حکومت را به رضاخان میرپنج سپرد و پس از کودتای او عازم انگلستان شد و هرگز برنگشت.

از این رو عارف به اعتراض درآمد و مبارزه را ادامه داد اما قدرت رضاخانی او را ابتدا به بروجرد و سپس به همدان تبعید کرد... روحش قرین رحمت باد که جان خود را برای سربلندی ایران فدا کرد.»


منبع: 
اعتماد
تاریخ انتشار : پنجشنبه 29 بهمن 1388 - 00:00


آهنگ های مشابه

آهنگ چرخه ی بی پایان
آهنگ چرخه ی بی پایان
ونداد جاویدان
آهنگ سوتِ پایان
آهنگ سوتِ پایان
حمید امینی
آهنگ پایان
آهنگ پایان
مسعود تویسرکانی
آهنگ سوت پایان
آهنگ سوت پایان
پژمان جمشیدی

ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ عماد جیگری Download New Music Hamid Asghari Download New Music Hamid Asghari Peyvand دانلود آهنگ پیوند دانلود آهنگ پیوند از حمید اصغری دانلود آهنگ پیوند با صدای حمید اصغری دانلود آهنگ حمید اصغری پیوند متن آهنگ پیوند حمید اصغری Download New Music Kamran Rasoolzadeh - Ghabileh دانلود آهنگ قبیله دانلود آهنگ قبیله از کامران رسول زاده دانلود آهنگ قبیله با صدای کامران رسول زاده دانلود آهنگ کامران رسول زاده قبیله متن آهنگ قبیله کامران رسول زاده Download New Music Amir Tajik Entezar دانلود آهنگ امیر تاجیک انتظار دانلود آهنگ انتظار از امیر تاجیک دانلود آهنگ انتظار با صدای امیر تاجیک متن آهنگ انتظار امیر تاجیک Download New Music Mehdi Yaghmaei Etefagh دانلود آهنگ اتفاق از مهدی یغمایی دانلود آهنگ اتفاق با صدای مهدی یغمایی دانلود آهنگ مهدی یغمایی اتفاق متن آهنگ اتفاق مهدی یغمایی Download New Music Navid Rasti Download New Music Navid Rasti Ba To دانلود آهنگ با تو از نوید راستی دانلود آهنگ با تو با صدای نوید راستی دانلود آهنگ نوید راستی با تو متن آهنگ با تو نوید راستی Download New Music Salar Aghili Download New Music Salar Aghili Az In Hal Be Aan Hal دانلود آهنگ از این حال به آن حال دانلود آهنگ از این حال به آن حال از سالار عقیلی دانلود آهنگ از این حال به آن حال با صدای سالار عقیلی دانلود آهنگ سالار عقیلی از این حال به آن حال متن آهنگ از این حال به آن حال سالار عقیلی Download New Music Pourya Heydari 24-68 دانلود آهنگ 24-68 دانلود آهنگ 24-68 از پوریا حیدری دانلود آهنگ 24-68 با صدای پوریا حیدری دانلود آهنگ پوریا حیدری 24-68 متن آهنگ 24-68 پوریا حیدری Download New Music Mehdi Moghaddam Divooneh Bargard دانلود آهنگ دیوونه برگرد دانلود آهنگ دیوونه برگرد از مهدی مقدم دانلود آهنگ دیوونه برگرد با صدای مهدی مقدم دانلود آهنگ مهدی مقدم دیوونه برگرد متن آهنگ دیوونه برگرد مهدی مقدم Download New Music Babak Radmanesh