پیكر «بیژن ترقی» تشییع شد

پیكر «بیژن ترقی» تشییع شد

موسیقی ما - پیكر «بیژن ترقی» ترانه‌سرا، صبح امروز از مقابل تالار وحدت تشییع شد.
در این مراسم چهره‌هایی چون محمدحسین ایمانی‌خوشخو، سهیل محمودی، عباس سجادی، امیر اسماعیل آذر، همایون خرم، رحیم معینی كرمانشاهی،‌بهمن فرمان‌آرا، سالار عقیلی، قاسم رفعتی و همچنین خانواده و دوستداران ترقی حضور داشتند.
بنا بر این گزارش، رحیم معینی‌كرمانشاهی در این مراسم گفت: فقط 12 تا 15 نفر در دهه 30 و 40 آمدند كه نظیر آن‌ها نمی‌آید. وقتی آرشیو برنامه گل‌های رادیو را می‌شنویم، می‌بینیم ترقی دو روز پیش نمرد، یاحقی دو سال پیش نمرد، تجویدی سه سال پیش نمرد؛ همه ما از سال 51 كه رادیو با تلویزیون ادغام شد، مردیم. چون عرضه از گوش به چشم تغییر كرد.
وی به توانایی‌های ترانه‌سرایی بیژن ترقی اشاره كرد و گفت: خیلی از ترانه‌سراها به رادیو مراجعه كردند و كنار رفتند ولی ترقی كسی بود كه در رادیو ماندگار شد.
وی اظهار داشت: ترانه‌سرایی در ایران عمر صد ساله دارد و غیر از ترانه‌سرایی در غرب است در غرب اول ترانه را می‌گویند و بعد آهنگ روی آن می‌نشیند، ولی در ایران معمولا اولا آهنگ را می‌سازند و بسته به فراز و فرودهای آن ترانه را می‌سرایند.
معینی كرمانشاهی با انتقاد از شوخی بی‌مزه ایرج میرزا در نامه‌ای كه به یكی از اهالی شعر و موسیقی نوشته بود و در آن تصنیف سرایی را نازل‌تر از شاعری دانسته بود، گفت: چیزی كه از ایرج میرزا باقی ماند همان تصنیف بود.
وی عنوان كرد: از خدا می‌خواهم كه به این طبقه هنرمندان ایرانی كه از بی‌آزارترین مردم هستند جای خاص پر از گل در بهشت خود اختصاص دهد.
معینی كرمانشاهی، بیژن ترقی را فردی خوش‌ اخلاق، بی‌آزار و فروتن دانست و گفت: هیچَ‌كس روی او را بدون خنده ندیده است.
عباس سجادی مدیرعامل مؤسسه نغمه شهر نیز كه اجرای این مراسم را برعهده داشت، به قرائت یادداشت ترقی پرداخت كه در آن اوضاع ترانه امروز را در قالب ابیاتی بیان كرده بود و سجادی از این ابیات به عنوان مانیفست ترانه امروز یاد كرد.
همایون خرم نیز با دستی شكسته پشت تریبون حاضر شد و گفت: چقدر تأثیر برانگیز است درگذشت كسانی كه انسان سال‌های سال با آن‌ها الفت داشته؛ به خصوص كسانی كه از خانواده هنر موسیقی هستند.
وی ادامه داد: ترقی از ترانه‌سرایان بی‌نظیر و با احساس بود كه موسیقی را نه با دل، بلكه با صدا زمزمه می‌كرد.
خرم از شوق همراهی ترقی با آهنگسازان سخن گفت و عنوان كرد: او عاشق بود و عاشق تا به معشوق نرسد دست بر نمی‌دارد، ترقی عاشق ترانه بود.
وی از ماندگاری ترانه‌ها و آهنگ‌هایی كه روی ترانه‌های ترقی ساخته شد، سخن گفت و اظهار داشت: هر كدام از ترانه‌های او برای همه، حتی برای آهنگسازش هم خاطره است و آن چه از دل برآید بر دل نشیند و دل هیچ‌گاه اشتباه نمی‌كند.
این آهنگساز بیان داشت: وقتی می‌بینم كه جوانان كار غول‌های موسیقی را كه برای چهل، پنجاه سال پیش است، گوش می‌دهند درباره ماندگاری این آثار به یقیین می‌رسم.
همایون خرم خاطرنشان كرد: كاروان عشق بیژن ترقی از ما جدا شد و به ابدیت پیوست.
محمدحسین ایمانی‌خوشخو نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود كه پیشنهاد راه‌اندازی بخش ترانه جشنواره موسیقی فجر به نام بیژن ترقی را مطرح كرد.
در ادامه مراسم شاهرخ نادری از بسیاری از ترانه‌سرایان ایران نام برد تا هم ذكر خیری از آن‌ها باشد و هم خانواده آن‌ها بدانند كه مردم فراموششان نكرده‌اند.
در ادامه قاسم رفعتی تصنیفی را برای حاضران خواند و سپس پیكر ترقی به سمت قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا تشییع شد.
مجلس ترحیم بیژن ترقی روز چهارشنبه نهم اردیبهشت از ساعت 15:45 تا 17:15 در مسجد جامع شهرك غرب برگزار می‌شود.


منبع: 
فارس
تاریخ انتشار : دوشنبه 7 اردیبهشت 1388 - 00:00


آهنگ های مشابه

آهنگ برگ خزان
آهنگ برگ خزان
گروه پالت
آهنگ غربت غم
آهنگ غربت غم
دانیال صدری
آهنگ کوک کولی
آهنگ کوک کولی
سینا سرلک
آهنگ دوست دارم
آهنگ دوست دارم
مهدی مقدم و کیارش حسن زاده
آهنگ چه خوبه
آهنگ چه خوبه
کیارش حسن زاده
آهنگ میزنه نبضم
آهنگ میزنه نبضم
محمد رشیدیان
آهنگ بگو چی شد
آهنگ بگو چی شد
مهران بیژن پور
آهنگ عزیزم
آهنگ عزیزم
بیژن مرتضوی

ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ سلیم رهبر دانلود آهنگ سامان جليلي دانلود آهنگ موج انفجار دانلود آهنگ چشمای در بدر دانلود آهنگ تقدیر من دانلود آهنگ عاشقت بودم اما دانلود آهنگ ساز بارون دانلود آهنگ علي باقری دانلود آهنگ مراقب خودت باش دانلود آهنگ من و دل دانلود آهنگ تو کنار اون خوشی دانلود آهنگ علیرضا طلیسچی‬ دانلود آهنگ دوباره عاشقم شو دانلود آهنگ نديم دانلود آهنگ رضا یزدانی با نام آدم یه جاهایی رو مجبوره دانلود موزیک ویدیو آدم یه جاهایی رو مجبوره دانلود موزیک ویدیو رضا یزدانی دانلود آهنگ فرار از کمپ 3 دانلود تیتراژ فیلم فرار از کمپ 3 دانلود آهنگ دیونه دانلود آهنگ بزار حس کنم دانلود آهنگ صدای خسته دانلود آهنگ صدای خسته از علیرضا روزگار دانلود آهنگ صدای خسته با صدای علیرضا روزگار دانلود آهنگ علیرضا روزگار صدای خسته دانلود تیتراژ سریال باغ سرهنگ متن آهنگ صدای خسته علیرضا روزگار دانلود آهنگ زوده دانلود آهنگ دلت اینجا نیست دانلود آهنگ احسان فدایی دانلود آهنگ ایرج دانلود آهنگ حافظ دانلود آهنگ دارم میرم دانلود آهنگ مهرزاد خواجه امیری دانلود آهنگ از ماست که بر ماست دانلود غمگین دانلود آهنگ منتظر پلاکتم دانلود آهنگ سر خاک مادر من هیچ کسی گریه نکرده دانلود آهنگ ديار سربلند دانلود آهنگ ميثم قاضي دانلود آهنگ یا رسول الله دانلود آهنگ تولدت مبارک دانلود آهنگ شب تولد دانلود آهنگ پیامبر دانلود آهنگ حامد زمانی محمد (ص) دانلود آهنگ محمد دانلود آهنگ محمد (ص) از حامد زمانی دانلود آهنگ محمد (ص) با صدای حامد زمانی دانلود آهنگ مهمون من باش دانلود آهنگ عصر پاییزی