پیكر «بیژن ترقی» تشییع شد

پیكر «بیژن ترقی» تشییع شد

موسیقی ما - پیكر «بیژن ترقی» ترانه‌سرا، صبح امروز از مقابل تالار وحدت تشییع شد.
در این مراسم چهره‌هایی چون محمدحسین ایمانی‌خوشخو، سهیل محمودی، عباس سجادی، امیر اسماعیل آذر، همایون خرم، رحیم معینی كرمانشاهی،‌بهمن فرمان‌آرا، سالار عقیلی، قاسم رفعتی و همچنین خانواده و دوستداران ترقی حضور داشتند.
بنا بر این گزارش، رحیم معینی‌كرمانشاهی در این مراسم گفت: فقط 12 تا 15 نفر در دهه 30 و 40 آمدند كه نظیر آن‌ها نمی‌آید. وقتی آرشیو برنامه گل‌های رادیو را می‌شنویم، می‌بینیم ترقی دو روز پیش نمرد، یاحقی دو سال پیش نمرد، تجویدی سه سال پیش نمرد؛ همه ما از سال 51 كه رادیو با تلویزیون ادغام شد، مردیم. چون عرضه از گوش به چشم تغییر كرد.
وی به توانایی‌های ترانه‌سرایی بیژن ترقی اشاره كرد و گفت: خیلی از ترانه‌سراها به رادیو مراجعه كردند و كنار رفتند ولی ترقی كسی بود كه در رادیو ماندگار شد.
وی اظهار داشت: ترانه‌سرایی در ایران عمر صد ساله دارد و غیر از ترانه‌سرایی در غرب است در غرب اول ترانه را می‌گویند و بعد آهنگ روی آن می‌نشیند، ولی در ایران معمولا اولا آهنگ را می‌سازند و بسته به فراز و فرودهای آن ترانه را می‌سرایند.
معینی كرمانشاهی با انتقاد از شوخی بی‌مزه ایرج میرزا در نامه‌ای كه به یكی از اهالی شعر و موسیقی نوشته بود و در آن تصنیف سرایی را نازل‌تر از شاعری دانسته بود، گفت: چیزی كه از ایرج میرزا باقی ماند همان تصنیف بود.
وی عنوان كرد: از خدا می‌خواهم كه به این طبقه هنرمندان ایرانی كه از بی‌آزارترین مردم هستند جای خاص پر از گل در بهشت خود اختصاص دهد.
معینی كرمانشاهی، بیژن ترقی را فردی خوش‌ اخلاق، بی‌آزار و فروتن دانست و گفت: هیچَ‌كس روی او را بدون خنده ندیده است.
عباس سجادی مدیرعامل مؤسسه نغمه شهر نیز كه اجرای این مراسم را برعهده داشت، به قرائت یادداشت ترقی پرداخت كه در آن اوضاع ترانه امروز را در قالب ابیاتی بیان كرده بود و سجادی از این ابیات به عنوان مانیفست ترانه امروز یاد كرد.
همایون خرم نیز با دستی شكسته پشت تریبون حاضر شد و گفت: چقدر تأثیر برانگیز است درگذشت كسانی كه انسان سال‌های سال با آن‌ها الفت داشته؛ به خصوص كسانی كه از خانواده هنر موسیقی هستند.
وی ادامه داد: ترقی از ترانه‌سرایان بی‌نظیر و با احساس بود كه موسیقی را نه با دل، بلكه با صدا زمزمه می‌كرد.
خرم از شوق همراهی ترقی با آهنگسازان سخن گفت و عنوان كرد: او عاشق بود و عاشق تا به معشوق نرسد دست بر نمی‌دارد، ترقی عاشق ترانه بود.
وی از ماندگاری ترانه‌ها و آهنگ‌هایی كه روی ترانه‌های ترقی ساخته شد، سخن گفت و اظهار داشت: هر كدام از ترانه‌های او برای همه، حتی برای آهنگسازش هم خاطره است و آن چه از دل برآید بر دل نشیند و دل هیچ‌گاه اشتباه نمی‌كند.
این آهنگساز بیان داشت: وقتی می‌بینم كه جوانان كار غول‌های موسیقی را كه برای چهل، پنجاه سال پیش است، گوش می‌دهند درباره ماندگاری این آثار به یقیین می‌رسم.
همایون خرم خاطرنشان كرد: كاروان عشق بیژن ترقی از ما جدا شد و به ابدیت پیوست.
محمدحسین ایمانی‌خوشخو نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود كه پیشنهاد راه‌اندازی بخش ترانه جشنواره موسیقی فجر به نام بیژن ترقی را مطرح كرد.
در ادامه مراسم شاهرخ نادری از بسیاری از ترانه‌سرایان ایران نام برد تا هم ذكر خیری از آن‌ها باشد و هم خانواده آن‌ها بدانند كه مردم فراموششان نكرده‌اند.
در ادامه قاسم رفعتی تصنیفی را برای حاضران خواند و سپس پیكر ترقی به سمت قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا تشییع شد.
مجلس ترحیم بیژن ترقی روز چهارشنبه نهم اردیبهشت از ساعت 15:45 تا 17:15 در مسجد جامع شهرك غرب برگزار می‌شود.


منبع: 
فارس
تاریخ انتشار : دوشنبه 7 اردیبهشت 1388 - 00:00


آهنگ های مشابه

آهنگ برگ خزان
آهنگ برگ خزان
گروه پالت
آهنگ غربت غم
آهنگ غربت غم
دانیال صدری
آهنگ کوک کولی
آهنگ کوک کولی
سینا سرلک
آهنگ دوست دارم
آهنگ دوست دارم
مهدی مقدم و کیارش حسن زاده
آهنگ چه خوبه
آهنگ چه خوبه
کیارش حسن زاده
آهنگ میزنه نبضم
آهنگ میزنه نبضم
محمد رشیدیان
آهنگ بگو چی شد
آهنگ بگو چی شد
مهران بیژن پور
آهنگ عزیزم
آهنگ عزیزم
بیژن مرتضوی

ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ میثاق با صدای شاهین کمالی متن آهنگ جدید میثاق شاهین کمالی دانلود آهنگ آخرین بازی دانلود آهنگ آخرین بازی از فرزاد فرزین دانلود آهنگ آخرین بازی با صدای فرزاد فرزین دانلود آهنگ فرزاد فرزین آخرین بازی دانلود تیتراژ سریال آخرین بازی متن آهنگ جدید آخرین بازی فرزاد فرزین دانلود آهنگ جدید سیاوش قمصری می خواستمش دانلود آهنگ جدید می خواستمش از سیاوش قمصری دانلود آهنگ می خواستمش دانلود آهنگ می خواستمش با صدای سیاوش قمصری متن آهنگ جدید می خواستمش سیاوش قمصری دانلود آهنگ Embellish دانلود آهنگ Embellish از گروه پیکلاویه دانلود آهنگ Embellish با صدای گروه پیکلاویه دانلود آهنگ گروه پیکلاویه دانلود آهنگ گروه پیکلاویه Embellish دانلود آهنگ سهیل جامی عشقم دانلود آهنگ عشقم دانلود آهنگ عشقم از سهیل جامی دانلود آهنگ عشقم با صدای سهیل جامی متن آهنگ جدید عشقم سهیل جامی دانلود آهنگ جدید بهنام صفوی فرصت کمه دانلود آهنگ جدید فرصت کمه از بهنام صفوی دانلود آهنگ فرصت کمه دانلود آهنگ فرصت کمه با صدای بهنام صفوی متن آهنگ جدید فرصت کمه بهنام صفوی دانلود آهنگ جدید باراد جدایی دانلود آهنگ جدید جدایی از باراد دانلود آهنگ جدید جدایی با صدای باراد متن آهنگ جدید جدایی باراد دانلود آهنگ جدید علی عبدالمالکی کادوی تولدت دانلود آهنگ جدید کادوی تولدت از علی عبدالمالکی دانلود آهنگ جدید کادوی تولدت با صدای علی عبدالمالکی دانلود آهنگ جدید کادوی تولدت علی عبدالمالکی دانلود آهنگ کادوی تولدت متن آهنگ جدید کادوی تولدت علی عبدالمالکی دانلود آهنگ زیر چتر دانلود آهنگ زیر چتر از سینا گلزار دانلود آهنگ زیر چتر با صدای سینا گلزار دانلود آهنگ سینا گلزار زیر چتر متن آهنگ جدید زیر چتر سینا گلزار دانلود آهنگ جدید دلم از علی نیا دانلود آهنگ جدید دلم با صدای علی نیا دانلود آهنگ جدید علی نیا دلم دانلود آهنگ دلم متن آهنگ جدید دلم علی نیا دانلود آهنگ اشتباه از شهاب اکبری دانلود آهنگ اشتباه با صدای شهاب اکبری