چالش سطل آب یخ با «علی کریمی»، «رضا صادقی» و «زانیار خسروی» به ایران رسید

چالش سطل آب یخ با «علی کریمی»، «رضا صادقی» و «زانیار خسروی» به ایران رسید

موسیقی ما – هر چند وقت یکبار اتفاقی در فضای مجازی رخ می دهد که به سرعت همه گیر می شود. گاهی یک خبر، گاهی یک عکس و گاهی هم یک ویدئو. این خاصیت فضای مجازی است که شما می توانید با یک دکمه، دنیایی را با دیگران به اشتراک بگذارید. در این بین معمولا ویدئوها بیشتر خبرساز می شوند. البته ویدئوهای فضای مجازی ممکن است که «گانگنام استایل» باشد و صرفا به خاطر برخی حرکات عجیب و غریب پربازدید شود و ممکن است هدفی را هم دنبال کند. داستان این بار متفاوت است و انتشار برخی ویدئوها در شبکه های اجتماعی سر و صدای زیادی به پا کرده است. ویدئوهایی که ظاهری طنز دارند ولی در پس آنها هدفی خیر نهفته است. اصلا شاید بهتر باشد پیش از خواندن این گزارش سری به شبکه های اجتماعی بزنید و ویدئوهایی را ببینید که افراد ابتدا از سه نفر نام می برند و بعد سطل آب یخ را روی خود خالی می کنند!

موج حرکت میلیونی و فراگیر سطل آب یخ به ایران هم رسید و «رضا صادقی»  به عنوان اولین نماینده جامعه موسیقی داخل کشور به چالش سطل آب یخ پیوست. او بامداد روز شنبه اول شهریورماه ویدئویی را روی صفحه شخصی خود منتشر کرد و ابتدا از «شهاب رمضان»، «علی انصاریان» و «بنیامین بهادری» دعوت به عمل آورد و سپس ظرفی پر از یخ را روی سر خود ریخت! اما دقایقی بعد «زانیار خسروی» هم ویدئوی مشابهی را در صفحه شخصی خود منتشر کرد. او «محمدرضا گلزار»، «عادل فردوسی پور» و «سیروان خسروی» را به چالش کشید. همچنین وی در توضیح ویدئو نوشت که اگر این افراد تا 24 ساعت آینده این حرکت را انجام ندهند باید 100 هزار تومان به موسسه «محک» کمک کنند. گفتنی است که رضا صادقی توسط «حسین موسوی» ملقب به «تهی» به چالش کشیده بود.

 31 مردادماه هم «علی کریمی»، ستاره اسبق تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه «پرسپولیس تهران»، ویدئویی با همین مضمون منتشر کرد. او تا کنون سرشناس ترین ایرانی است که به چالش سطل آب یخ پیوسته است زیرا این حرکت وی در رسانه های جهان بازتاب گسترده ای داشت. علی کریمی  ابتدا از «مازیار فلاحی»، «رضا عطاران» و «علی دایی» دعوت کرد و سپس تن به سطل بزرگی از آب یخ داد! نام «فریدون زندی»، هافبک سابق تیم ملی و باشگاه «استقلال تهران»، هم اخیرا به جمع ستاره های عضو چالش سطل آب یخ اضافه شده است.
  *تب جهانی در شبکه های اجتماعی اما چالش سطل یخ که این روزها ویدئوهای مربوط به آن توسط افراد عادی هم منتشر می شود چیست؟ چه اتفاقی افتاد که این تب در گرمای تابستان به جان میلیون ها کاربر فضای مجازی در اقصی نقاط دنیا افتاد؟ حدودا سه هفته پیش و در هفته اول ماه آگوست، خیریه ALS آمریکا با هدف جلب توجه مردم عادی ویدئویی درباره بیماری ALS منتشر کرد. در آن ویدئو ابتدا توضیحاتی پیرامون این بیماری لاعلاج ارائه شد و سپس چند جوان سطل های آب یخ را روی سر خود ریختند. آنها تمامی مردم جهان و به خصوص ستاره ها و چهره های سرشناس را به چالش کشیدند. این قانون را هم وضع کردند که هرکسی که می خواهد به این حرکت ملحق شود یا باید مبلغ 100 دلار در راستای تحقیق و درمان بیماری ALS  کمک کند یا سطل آب یخ روی سر خود بریزد. قانون دوم هم این بود که سه نفر دیگر باید به چالش کشیده شوند و نام آنها در ویدئوی مربوط ذکر شود. اگر آن سه نفر تا 24 ساعت چنین کاری انجام ندهند باید مبلغ 100 دلار از جیب مبارک بپردازند! شنیده شده است که تا کنون بیش از چهار میلیون دلار به حساب این خیریه واریز شده است. زیرا اغلب افرادی که به این حرکت می پیوندند در هر حالت مبلغ مذکور را می پردازند.
  *ALS  چیست؟ ALS  یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یک بیماری لاعلاج و تقریبا ناشناخته است که البته دیگر این روزها به لطف چالش سطل یخ، خیلی ها با جزئیات آن آشنا هستند. ای ال اس بیماری موتور نورون های حرکتی  است که موجب تباهی و تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم در دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و دستگاه عصبی محیطی می‌شود. اسکلروز جانبی آمیوتروفیک شایعترین بیماری نورون‌های حرکتی است. این بیماری هم علایم نورون محرکه فوقانی و هم نشانه‌های نورون محرکه تحتانی را ایجاد می‌کند. در حقیقت در  نشانه‌های فلج مرکزی و محیطی تواماً ایجاد می‌شود.

این بیماری منجر به از دست رفتن تدریجی عملکرد عضلات (به ویژه عضلات مخطط) می‌گردد و با تضعیف ماهیچه‌ها بتدریج فرد به فلج عمومی مبتلا می‌شود. به طوری که توانایی هرگونه حرکتی از شخص سلب خواهد شد. معمولاً مبتلایان به این بیماری مدت زمان زیادی زنده نمی‌مانند. اگر چه این مدت برای استیون هاوکینگ بین ۲ تا ۳ سال پیش‌بینی شده بود، اما او علی‌رغم همه مشکلات و ناراحتی‌ها همچنان به زندگی خود ادامه می‌دهد و برای فرارسیدن مرگ لحظه‌شماری نمی‌کند. بیماران مبتلا به این بیماری معمولاً دچار ناتوانی‌های حرکتی شده و ۳ تا ۵ سال پس از ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. اگر چه ۲۰ درصد این بیماران تا ۵ سال و ۱۰ درصد آن‌ها تا ۱۰ سال زنده خواهند ماند. در این بیماری دستگاه عصبی مرکزی و ماهیچه‌ها بویژه ماهیچه‌های دست، پا، ساعد، سر و گردن به شدت صدمه می‌بینند.
  *ALS در ایران هم قربانی گرفته است «استیون هاوکینگ» معروف ترین انسانی است که تا کنون به ای ال اس مبتلا شده است. زندگی دانشجوی بیست و یک ساله دانشگاه «کمبریج» معمولی بود تا اینکه اختلال حرکتی باعث شد تا انجام کوچکترین کارهای شخصی نظیر بستن بند کفش هم برای وی دشوار شود. مشکلات حرکتی استیون جوان به تدریج در حال افزایش بود تا اینکه در ژانویه 1963 از سوی پزشکان کلمه ای ال اس را شنید و اینکه تا دو سال آینده کاملا فلج می شود. همینطور هم شد و بیماری ناشناخته و بدون درمان کار خودش را در مدت کمتر از 2 سال کرد. استیون هاوکینگ کاملا فلج شد و فقط دو انگشت دست چپ وی قادر به حرکت بودند. او زندگی خود را با همان دو عضو سالم بدنش گذراند و اکنون بزرگترین کیهان شناس جهان است. البته ای ال اس تا کنون قربانی های زیادی در دنیا و ایران داشته است. «عزت جانملکی»، مدافع سابق باشگاه استقلال تهران و معروف به «سیم خاردار»، به دلیل ابتلا به همین بیماری درگذشت. مدافع باشگاه استقلال این بار نتوانست حریف بی رحم و مرموز خود را دریبل بزند و در سال 1378 دعوت حق را لبیک گفت.
  *از «کریستیانو رونالدو» و «بیل گیتس» تا «جرج بوش» و «استیون اسپیلبرگ» ! کمتر از سه هفته از شروع چالش سطل یخ می گذرد اما این روزها به صفحه شخصی هر ستاره و چهره مطرحی که سر بزنید یک ویدئو با همین موضوع را می بینید! «مارک زاکربرگ»، طراح و مدیر «فیسبوک»، علاوه بر کمک به آن موسسه خیریه سه نفر از جمله «بیل گیتس» را هم به چالش کشید. بیل گیتس بلافاصله این دعوت را پذیرفت و ابتکار جالبی به خرج داد. مدیرعامل اسبق «مایکروسافت» هم دستگاهی ساخت و به شکل خیلی شیک سطل آب یخ را روی خود ریخت! یا در ویدئویی دیگر «دارن فلچر» بازیکن تیم منچستر یونایتد پیش از چشیدن طعم یخ، «کریستیانو رونالدو» و «وس براون» را به چالش کشید. رونالدو هم چندی بعد ویدئویی را با این موضوع منتشر کرد که مورد توجه دوستدارانش در دنیا قرار گرفت. «مارسلو» مدافع باشگاه رئال مادرید  هموطن خود «نیمار» که در باشگاه بارسلونا توپ می زند را به چالش کشید. کریس رونالدو سطل آب یخ را بر سر مارسلو خالی کرد!

کار به جایی کشید که  حتی روی سیاستمداران دنیا که همیشه ظاهر شیک و اتوکشیده آنها را دیده ایم، سطل آب یخ ریختند. 28 مردادماه «جرج بوش»، رییس جمهور سابق آمریکا، در ویدئوی خود پیش از اصل داستان یعنی آب یخ «بیل کلینتون» یکی دیگر از روسای جمهور این کشور را به چالش کشید. یا شهردار «ماساچوست» آمریکا پس از دعوت از سه مقام عالی رتبه این شهر، با کت و شلوار به زیر سطل آب یخ رفت!

دیوید بکهام، شکیرا، پیکه، استیون اسپیلبرگ، راسل کرو، سلنا گومز، استیو بالمر، کوبی برایانت، مت بامر، دواین جانسون، رابن فان پرسی، جنیفر لوپز، استیو مک‌من‌مان، ماریو گوتسه، نواک جوکوویچ، بوراک ییلماز، کیت آپتن، تییستو، پل اسکولز، بن افلک، آندره‌آ بوچلی و جسیکا آلبا برخی از اعضای لیست طولانی ستاره های حاضر در چالش سطل آب یخ هستند.
  *خیریه های کشور خود را دریابید! پس از شیوع این تب خوب در فضای مجازی، نیوزلندی ها دست به یک خلاقیتی زدند که چالش سطل آب یخ را دگرگون کرد. برخی از کاربران نیوزلندی شبکه های اجتماعی در ویدئوهای خود مبلغی را برای کمک به یک مرکز تحقیقات سرطان در این کشور تعیین کردند. به این ترتیب صرفا آن موسسه خیریه آمریکایی هدف کمک قرار نگرفت و نام دهها خیریه و سازمان بهداشتی و تحقیقاتی دیگر در اقصی نقاط جهان مطرح شد.

اکنون که موج چالش سطل آب یخ رسما به ایران رسیده است شاید بد نباشد در حین به چالش کشیدن آن سه نفر دیگر، نام موسسه های خیریه داخلی را مطرح کنیم. ضمن اینکه باید منتظر باشیم تا ببینیم کدام یک از ستاره های موسیقی این چالش را می پذیرند و یا دیگران را به چالش می کشند؟!

*گزارش لحظه به لحظه
«شهاب رمضان» ظهر روز اول شهریورماه، چالش رضا صادقی را تایید کرد و از «عماد طالب زاده»، «محسن یگانه» و «امید حاجیلی» دعوت کرد تا در چالش سطل آب یخ شرکت کنند. «یغما گلرویی» هم یکی دیگر از چهره های سرشناسی است که امروز به جمع چهره های مطرح حاضر در این حرکت خیریه پیوست و سه نفر از جمله «اصغر فرهادی» و «کارن همایونفر» را به چالش کشید. «معین راهبر» تنظیم کننده جوان موسیقی پاپ، «مهدی یراحی»، «مرتضی پاشایی» و «بابک جهانبخش» را به این چالش وارد کرد. «یاشار خسروی» دیگر موزیسینی بود که ضمن دعوت از بابک جهانبخش، از «بابک ریاحی پور» و «آرش برهانی» در ویدئو نام برد. برادر او یعنی «ایلیار خسروی» هم از «مسعود همایونی» دعوت کرد. همایونی هم تایید کرد و تن به سطل آب یخ داد و از «علی اوجی»، «همایون نصیری» و «مهران خلیلی» دعوت به عمل آورد.
اما «بهرام رادان»، بازیگر سرشناس سینما و تلویزیون، «پیمان معادی» و «نیما بهنود» را به چالش کشید که البته در حین نام بردن از شخص سوم سطل آب یخ را روی سر او خالی کردند! بهرام رادان اعلام کرد که مبلغ یکصد هزار تومان به موسسه محک کمک خواهد کرد. «کارن همایونفر» که همیشه یک ظاهر کاملا جدی از او دیده ایم این بار هم با کراوات و بسیار شیک طعم سطل آب یخ را چشید و «مهران مدیری»، «فرهاد مجیدی» و «حامد بهداد» را دعوت کرد. «محسن یگانه» دعوت شهاب رمضان را پذیرفت و «پانته آ بهرام»، «یاسر بختیاری» و «سعید معروف» را به حضور در این چالش فراخواند.
*دوم شهریور با حضور «همایون شجریان»، «احسان خواجه امیری» و «فرزاد فرزین»
روز دوم شهریور هم روزی پرچالش و داغ در این حرکت خیریه بود. «عماد طالب زاده» در ساعات آغازین این روز از «احسان خواجه امیری»، «فرزاد فرزین» و «پیام هوشمند» دعوت به عمل آورد تا به جمع چالشی ها ملحق شوند! احسان خواجه امیری هم در ویدئویی مفصل که بازتاب گسترده ای هم داشت ابتدا رو به روی دوربین نحوه پرداخت کمک نقدی به موسسه محک از طریق سایت این نهاد خیریه را توضیح داد و سپس سطل آب یخ را بر سر وی خالی کردند و او به سرعت لپ تاپ خود را از خطر آب نجات داد! البته احسان خواجه امیری از «همایون شجریان»، «روزبه بمانی» و «علیرضا افکاری» دعوت به عمل آورد. فرزاد فرزین ضمن پذیرش دعوت عماد طالب زاده، «احسان علیخانی»، «محسن چاوشی» و «حسام نواب صفوی» را به این چالش فراخواند. «مازیار فلاحی» هم که توسط علی کریمی به چالش کشیده شده بود این دعوت را پذیرفت و ویدئوی خود را به شکل متفاوتی ضبط کرد. او در جمع کودکان بی بضاعت نشست و ابتدا از «علیرضا حقیقی»، احسان خواجه امیری و «حمید فرخ نژاد» نام برد و سپس همان کودکان چند سطل آب یخ را روی سر وی خالی کردند.
فرزند خسرو آواز ایران هم در این روز، دعوت «رامبد جوان» را پذیرفت. رامبد جوان روز گذشته در ویدئوی خود از «همایون شجریان» نام برده بود و خواننده «چرا رفتی» امروز ابتدا از «حامد بهداد»، «سهراب پورناظری» و «کریم باقری» دعوت به عمل آورد و سپس به زیر سطلی مللو از یخ رفت!
گزارش و ویدئویی «سایت موسیقی ما» از حضور ستاره های موسیقی در این چالش خیریه لحظه به لحظه تکمیل می شود و به محض ورود هر موزیسین به این حرکت، جزئیات آن منتشر می شود و ویدئوی آن برای دانلود در اختیار شما قرار می گیرد.

+ فیلم چالش یخ؛ رضا صادقی، زانیار، معین راهبر، شهاب رمضان، یغما گلرویی، یاشار خسروی، مسعود همایونی، محسن یگانه، ایلیار خسروی، بهرام رادان، کارن همایونفر، عماد طالب‌زاده، سینا سرلک و پدرام کشتکار


دانلودمنبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما


نویسنده: وحید لشکری


تاریخ انتشار : شنبه 1 شهریور 1393 - 22:29


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ احساسمو بفهم با صدای یوسف حسین زاده دانلود آهنگ یوسف حسین زاده دانلود آهنگ یوسف حسین زاده احساسمو بفهم متن آهنگ احساسمو بفهم یوسف حسین زاده Download New Music Hossein Dehghan Havaye To دانلود آهنگ حسین دهقان هوای تو دانلود آهنگ هوای تو از حسین دهقان دانلود آهنگ هوای تو با صدای حسین دهقان متن آهنگ هوای تو حسین دهقان Download New Music Mahdi EsHaqi Download New Music Mahdi EsHaqi Bego Hanoz Mishe دانلود آهنگ بگو هنوز میشه دانلود آهنگ بگو هنوز میشه از مهدی اسحاقی دانلود آهنگ بگو هنوز میشه با صدای مهدی اسحاقی دانلود آهنگ مهدی اسحاقی دانلود آهنگ مهدی اسحاقی بگو هنوز میشه متن آهنگ بگو هنوز میشه مهدی اسحاقی Download New Music Korosh Sadeghi Download New Music Korosh Sadeghi Be Dadam Beres دانلود آهنگ به دادم برس از کوروش صادقی دانلود آهنگ به دادم برس با صدای کوروش صادقی دانلود آهنگ کوروش صادقی به دادم برس متن آهنگ به دادم برس کوروش صادقی Download New Music Jamal Seyedi Download New Music Jamal Seyedi Tanhaee دانلود آهنگ تنهایی از جمال سیدی دانلود آهنگ تنهایی با صدای جمال سیدی دانلود آهنگ جمال سیدی دانلود آهنگ جمال سیدی تنهایی Download New Music Ali Mortazavi Zamen Aho دانلود آهنگ ضامن آهو دانلود آهنگ ضامن آهو از علی مرتضوی دانلود آهنگ ضامن آهو با صدای علی مرتضوی دانلود آهنگ علی مرتضوی ضامن آهو متن آهنگ ضامن آهو علی مرتضوی Download New Music Ali Hosseini Download New Music Ali Hosseini Hese Baron دانلود آهنگ حس بارون دانلود آهنگ حس بارون از علی حسینی دانلود آهنگ حس بارون با صدای علی حسینی دانلود آهنگ علی حسینی دانلود آهنگ علی حسینی حس بارون متن آهنگ حس بارون علی حسینی Download New Music Mohammad Rahimi Fereshteye Nejat دانلود آهنگ فرشته ی نجات دانلود آهنگ فرشته ی نجات از محمد رحیمی دانلود آهنگ فرشته ی نجات با صدای محمد رحیمی دانلود آهنگ محمد رحیمی فرشته ی نجات متن آهنگ فرشته ی نجات محمد رحیمی Download New Music Mehdi Yaghmaei Ft Sadegh Yaghmaei Ghaboul Mikonam