ژیوار موسیقی کردی را با تنظیم جدید اجرا می‌کند

ژیوار موسیقی کردی را با تنظیم جدید اجرا می‌کند

موسیقی ما - گروه «ژیوار» به سرپرستی ژیوار شیخ الاسلامی در بیست و هفتمین جشنواره موسیقی فجر شرکت و ترانه‌های فولکلوریک کردی را با تنظیمات جدید اجرا می‌کند.  ژیوار شیخ‌الاسلامی با اشاره به‌اینکه گروه ژیوار در دو بخش فارسی و کردی به اجرای برنامه می‌پردازد، گفت: در بخش کردی، پنج قطعه فولکلوریک با تنظیم جدید به اجرا درمی‌آید. نخستین بخش از کنسرت گروه ژیوار هم به موسیقی سنتی اختصاص دارد و در آن قطعاتی چون «کوی خرابات» و «نرگس مست» با شعری از حافظ، «مستانه» غزل مولانا، «چهار مضراب» دشتی و تک‌نوازی اعضای گروه خوانده و نواخته می‌شود.

سرپرست گروه ژیوار، نوآوری را ضرورتی دانست که‌گاه در کنسرت‌های موسیقی بانوان نادیده گرفته می‌شود. وی در ادامه بیان کرد: نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که مخاطب و منتقد جدی برای موسیقی بانوان وجود ندارد، اما به این بهانه نمی‌توان به یک سری کارهای تکراری دل خوش کرد و دست از نوآوری برداشت.
شیخ‌الاسلامی با اشاره به اینکه کسانی که به کنسرت ویژه بانوان می‌روند، ترجیج می‌دهند که آهنگ‌ها و تصنیف‌های خاطره‌برانگیز بشنوند، گفت: توجه به خاطره جمعی به معنی این نیست که هنرمندان دست از خلق کارهای تازه بردارند و به‌جای تربیت گوش مخاطب و بالابردن سطح پسند و سلیقه او، تنها به اجرای ترانه‌های نوستالژیک توجه کنند.

سرپرست گروه ژیوار به ضرورت توجه به ترانه‌های محلی، به‌‌ همان صورت که هست، اشاره کرد و افزود: گروه ژیوار در دومین بخش از کنسرت خود به اجرای ترانه‌های کردی می‌پردازد؛ این ترانه‌ها به قالب ارکسترال درنیامده‌اند و تنها با تنظیمی تازه ارائه می‌شوند، چراکه مردم با موسیقی بومی و ظرفیت‌های آن آشنا نیستند و گروه ژیوار می‌کوشد تا موسیقی نواحی مختلف کردستان و کرمانشاه را آن‌گونه که هست به مخاطب خود معرفی کند.

شیخ‌الاسلامی، وجود جشنواره‌ای مستقل برای بانوان را لازم و ضروری برشمرد و افزود: حضور پنج گروه ویژه بانوان در جشنواره موسیقی فجر، کافی نیست و باید جشنواره مستقلی برای خانم‌ها و رقابت آن‌ها با یکدیگر طراحی و اجرا شود.

گفتنی است آهنگسازی قطعات فارسی و کردی و نوازندگی سنتور را رزیتا جانمیان برعهده دارد. گلنوش ملایری (سنتور باس)، مینو اسحابی (کمانچه)، نازنین قاسمی (عود)، پریا پیرزاده (تار)، نیره علی اصغر فخری (تنبک) و عسل ملک‌زاده (دف و دایره) اعضای دیگر این گروه موسیقی بانوان هستند.

گروه موسیقی ژیوار به سرپرستی ژیوار شیخ الاسلامی، ۲۵ بهمن ماه، ساعت ۱۶ در فرهنگسرای بهمن به اجرای برنامه می‌پردازد.

بیست و هفتمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به دبیری دکتر حسن ریاحی ۲۴ تا ۳۰ بهمن ماه در تهران، شیراز، کرج، قزوین، گرگان و یاسوج برگزار می‌شود.
تاریخ انتشار : شنبه 8 بهمن 1390 - 00:00


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ بیهوش با صدای سهراب پاکزاد دانلود آهنگ سهراب پاکزاد بیهوش متن آهنگ بیهوش سهراب پاکزاد دانلود آهنگ بارون پاییزی از یوسف زمانی دانلود آهنگ بارون پاییزی با صدای یوسف زمانی دانلود آهنگ یوسف زمانی بارون پاییزی متن آهنگ بارون پاییزی یوسف زمانی دانلود آهنگ حسن فربد دانلود آهنگ حسن فربد دست های خالی دانلود آهنگ دست های خالی دانلود آهنگ دست های خالی از حسن فربد دانلود آهنگ دست های خالی با صدای حسن فربد متن آهنگ دست های خالی حسن فربد دانلود آهنگ ادیب طاهری دانلود آهنگ ادیب طاهری خیره به چشمای توام دانلود آهنگ خیره به چشمای توام دانلود آهنگ خیره به چشمای توام از ادیب طاهری دانلود آهنگ خیره به چشمای توام با صدای ادیب طاهری متن آهنگ خیره به چشمای توام ادیب طاهری دانلود آهنگ از این دوری دانلود آهنگ از این دوری از میلاد حاجی پور دانلود آهنگ از این دوری با صدای میلاد حاجی پور دانلود آهنگ میلاد حاجی پور از این دوری متن آهنگ از این دوری میلاد حاجی پور دانلود آهنگ امیرعلی زمانی تورو میخوام دانلود آهنگ تورو میخوام دانلود آهنگ تورو میخوام از امیرعلی زمانی دانلود آهنگ تورو میخوام با صدای امیرعلی زمانی متن آهنگ تورو میخوام امیرعلی زمانی دانلود آهنگ دلتنگم از شهاب بخارایی دانلود آهنگ دلتنگم با صدای شهاب بخارایی دانلود آهنگ شهاب بخارایی دلتنگم متن آهنگ دلتنگم شهاب بخارایی دانلود آهنگ اما دانلود آهنگ اما از سینا حجازی دانلود آهنگ اما با صدای سینا حجازی دانلود آهنگ رگه دانلود آهنگ سینا حجازی اما متن آهنگ اما سینا حجازی دانلود آهنگ استرس دانلود آهنگ استرس از امید جهان دانلود آهنگ استرس با صدای امید جهان دانلود آهنگ امید جهان استرس متن آهنگ استرس امید جهان دانلود آهنگ دل دانلود آهنگ دل از عمران طاهری دانلود آهنگ دل با صدای عمران طاهری دانلود آهنگ عمران طاهری دل متن آهنگ دل عمران طاهری دانلود آهنگ اینجوریاست