کنسرت «همایون شجریان» برگزار می‌شود!

کنسرت «همایون شجریان» برگزار می‌شود!

موسیقی ما - ایمان پاکنهاد: «اگر دوست داشته باشند می توانند کنسرت را در همان تاریخ برگزار کنند. لغو کنسرت لغو شده است.» این گفته روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد، حاصل پیگیری های چندساعته  درباره اعلام لغو کنسرت همایون شجریان از سوی رئیس اداره کل ارشاد آذربایجان شرقی است.

 احمد احمدی منش رئیس این اداره پریروز اعلام کرد کنسرت همایون شجریان و گروه «همنوازان حصار» به سرپرستی علی قمصری به دلیل حضور دو نوازنده زن در گروه و وجود نداشتن امنیت کافی در سالن مجموعه تراکتورسازی تبریز لغو شده است. این خبر دیروز در رسانه ها بازتاب های گسترده یی داشت اما هیچ یک از مسوولان وزارت ارشاد در این باره اظهارنظر نکردند. برای پیگیری خبر ابتدا با محمدعلی خبری رئیس دفتر شعر و موسیقی وزارت ارشاد تماس می گیریم؛ «آقای خبری، وزارت ارشاد چه توجیهی بر دلیل لغو کنسرت همایون شجریان در تبریز دارد؟» خبری پاسخ می دهد؛ «با روابط عمومی تماس بگیرید.» و قطع می کند. با روابط عمومی تماس می گیریم. همان سوال را می پرسیم و این پاسخ را می شنویم؛ «ما همه مجوزها را صادر کرده ایم. اگر آنها (ارشاد تبریز) لغو کرده اند، خودشان هم باید پاسخگو باشند.» به لطف دوستان روابط عمومی و با تماس های پی درپی موفق به گفت وگویی چند ثانیه یی با احمد احمدی منش مدیرکل اداره ارشاد آذربایجان شرقی می شویم.

نخستین پرسش این است؛ «آیا توضیح تکمیلی درباره علت لغو کنسرت همایون شجریان در تبریز دارید؟» پاسخ می دهد؛ «ما هیچ مجوزی را لغو نکرده ایم. جنجال است. دروغ.» می پرسیم؛ «مگر شما با خبرگزاری ایسنا گفت وگو نکرده بودید که به دلیل حضور دو زن...» سوال به آخر نرسیده که این جواب را می دهد و قطع می کند؛ «همه اش دروغ و جنجال سازی است. کنسرت برگزار می شود.»

محمدعلی رفیعی مدیر برگزاری کنسرت های خانواده شجریان ها است. به او اطلاع می دهیم که احمدی خبر لغو کنسرت همایون را تکذیب کرده و گفته کنسرت برگزار می شود. توضیح او هم این گونه است؛ «هنوز از هیچ مرجعی به ما چیزی اعلام نکرده اند. فردا قرار است در تهران مذاکره کنیم. ان شاءالله که مشکلی نیست.»

علی قمصری سرپرست گروه «همنوازان حصار» هم که دیروز یادداشتی در توضیح مسائل پیش آمده منتشر کرده بود در گفت وگو با «اعتماد» پس از شنیدن خبر می گوید؛ «هیچ کس به ما درباره لغو کنسرت چیزی اعلام نکرده بود تا اینکه ما نیز از طریق خبرگزاری ایسنا متوجه شدیم کنسرت مان را به همان دلیلی که ذکر شده، لغو کرده اند. ما هم امروز (دیروز) مستندات خودمان را منتشر کردیم.» پیگیری ها را ادامه می دهیم تا متوجه شویم که بالاخره کنسرت برگزار می شود یا نه.

پرویز کرمی مشاور وزیر و مدیرکل روابط عمومی وزارت ارشاد است. با او تماس چندباره می گیریم و سرانجام این توضیح را می شنویم؛ «کنسرت همایون شجریان در همان تاریخ و ساعت اعلام شده در تبریز برگزار خواهد شد. مجوز کنسرت صادر شده و هیچ کس آن را لغو نکرده است.» می پرسیم «پس چرا آقای احمدی منش در گفت وگو با ایسنا اعلام کرده به دلیل حضور نوازنده های زن کنسرت لغو شده؟» پاسخ را این طور می شنویم؛ «تا حالا هیچ یک از کنسرت ها به این دلیل لغو نشده. این کنسرت هم برگزار خواهد شد. شاید موضوع دیگری در میان بوده.» چه موضوعی؟ چرا این ناهماهنگی ها در این سطح رخ می دهد؟ کرمی ادامه می دهد؛ «سیاست های کلی را وزارت ارشاد به اداره های کل ابلاغ می کند.

 شاید آقای احمدی از صدور مجوز کنسرت خبر نداشتند. ضمن اینکه آنها باید خودشان را با وزارت هماهنگ کنند، نه ما با آنها. بهتر است با اداره تبریز تماس بگیرید و از آنها جویا شوید.» دوباره با احمدی منش تماس می گیریم. پاسخ نمی دهد. اما صبح دیروز هم همایون شجریان و هم علی قمصری به عنوان سرپرست گروه درباره لغو کنسرت پنج روز پیش از اجرا توضیح دادند. همایون شجریان یادداشتی کوتاه نوشت و در سایت «دل آواز» منتشر کرد. او در توضیحات خود اعلام کرده حذف دو عضو زن گروه «همنوازان حصار» برای آنها غیرممکن بوده. شروع یادداشت همایون چنین است؛ «هنردوستان گرامی و فرهیخته آذربایجان شرقی؛ با سلام و احترام و با نهایت تاثر از لغو کنسرت ششم و هفتم اسفندماه در شهر هنردوست تبریز، متاسفانه با وجود در دست داشتن مجوز رسمی اجرای کنسرت از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پس از گذراندن تمامی مراحل اداری و امنیتی از جمله بازخوانی اشعار کنسرت و بازشنوایی تمام کارهایی که قرار بود در این کنسرت اجرا شود، در آخرین روزهای تمرین با مخالفت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی مبنی بر حضور دو نوازنده زن در گروه همنوازان حصار مواجه شدیم به طوری که عنوان شد چنانچه خانم ها حذف یا جایگزین شوند مجوز این کنسرت بلافاصله صادر خواهد شد و دیگر مشکلی وجود نخواهد داشت که طبیعتاً قبول چنین شرایطی برای ما غیرممکن بود.» همایون شجریان توضیحات خود را این گونه پی گرفته است؛ «بسیار متاسفیم که نتوانستیم به دیدار شما مردم فرهیخته نائل آییم. بدون شک پیوند احساسی این هنرمندان جوان که نبوغ و اخلاق شایسته شان زبانزد همه است به واسطه هنر اصیل ایرانی با شما هنردوستان گرامی ناگسستنی است.»

خواننده گروه «همنوازان حصار» یادداشتش را با طرح پرسشی به پایان رسانده؛ «در پایان سوال من از مسوولان محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان این است که به نظر ایشان موسیقی فاخر چه نوع موسیقی است؟ و موسیقی که سال هاست من و پدرم اجرا می کنیم از چه نوع است؟» علی قمصری سرپرست گروه «همنوازان حصار» هم درباره این کنسرت توضیحاتی ارائه داده است. در یادداشت او آمده است؛ «قضیه از این قرار است که مدیر برنامه ما درخواست کنسرت تبریز را در تاریخ 14 دی ماه سال 88 به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران ارائه کردند که در آن اسامی اعضای گروه همنوازان حصار و سالن دو هزار نفره اجرا معلوم بود. پس از آن در نامه هایی که طبق ضوابط اداری، رد و بدل می شد همه چیز قطعی به نظر می رسید و اسامی گروه نیز مشخص و معلوم بود تا نهایتاً مدیر محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی؛ جناب آقای احمدی موافقت خود را به استناد همین نامه نگاری ها طی نامه یی در تاریخ 27 بهمن ماه 88 به نماینده ما در تبریز اعلام کردند.»

قمصری در ادامه این یادداشت آورده است؛ «تنها نام مدیر برنامه در نامه به اشتباه قید شده بود که درست پنج روز قبل از اجرای کنسرت در تاریخ اول اسفند ماه 88 و زمانی که مدیر برنامه برای اصلاح نام خود به تبریز مراجعت کردند، بحث عدم حضور بانوان در اعضای گروه از سوی جناب آقای احمدی که خود نامه آخر را امضا کرده بود مطرح شد و در نتیجه باعث لغو کنسرت شد.»

با تمام این احوالات آخرین اظهارنظرهای مسوولان از برگزاری کنسرت در روزهای مقرر حکایت دارد.


منبع: 
اعتماد
تاریخ انتشار : پنجشنبه 6 اسفند 1388 - 00:00


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
متن آهنگ انتظار رسول شعبانی دانلود آهنگ عشقمون خاص دانلود آهنگ عشقمون خاص از ناصر زینعلی دانلود آهنگ عشقمون خاص با صدای ناصر زینعلی دانلود آهنگ ناصر زینعلی عشقمون خاص متن آهنگ عشقمون خاص ناصر زینعلی دانلود آهنگ حامد آرفام دلتنگی دانلود آهنگ دلتنگی از حامد آرفام دانلود آهنگ دلتنگی با صدای حامد آرفام متن آهنگ دلتنگی حامد آرفام دانلود آهنگ ای خدا از مهدی رستمی دانلود آهنگ ای خدا با صدای مهدی رستمی دانلود آهنگ مهدی رستمی ای خدا متن آهنگ ای خدا مهدی رستمی دانلود آهنگ جدید شاد دانلود آهنگ علی بحرینی های بای دانلود آهنگ های بای دانلود آهنگ های بای از علی بحرینی دانلود آهنگ های بای با صدای علی بحرینی متن آهنگ های بای علی بحرینی دانلود آهنگ تخت بیدار دانلود آهنگ تخت بیداری از مجید رستمی دانلود آهنگ تخت بیداری با صدای مجید رستمی دانلود آهنگ مجید رستمی تخت بیداری متن آهنگ تخت بیداری مجید رستمی دانلود آهنگ ربوتیک دانلود آهنگ ربوتیک از مهدی مقدم دانلود آهنگ ربوتیک با صدای مهدی مقدم دانلود آهنگ مهدی مقدم ربوتیک متن آهنگ ربوتیک مهدی مقدم دانلود آهنگ تمومش کن از کامران مولایی دانلود آهنگ تمومش کن با صدای کامران مولایی دانلود آهنگ کامران مولایی تمومش کن متن آهنگ تمومش کن کامران مولایی دانلود آهنگ تنهایی از رستاک دانلود آهنگ تنهایی با صدای رستاک دانلود آهنگ رستاک تنهایی متن آهنگ تنهایی رستاک دانلود آهنگ امیرارسلان رویای منی دانلود آهنگ رویای منی دانلود آهنگ رویای منی از امیرارسلان دانلود آهنگ رویای منی با صدای امیرارسلان متن آهنگ رویای منی امیرارسلان دانلود آهنگ امید عاشقی دانلود آهنگ امید عاشقی از ساتراپ شجایی دانلود آهنگ امید عاشقی با صدای ساتراپ شجایی دانلود آهنگ ساتراپ شجایی دانلود آهنگ ساتراپ شجایی امید عاشقی متن آهنگ امید عاشقی ساتراپ شجایی دانلود آهنگ سعید برزگری