کوارتت زهی اروند به یاد نوازنده فقید علیرضا خورشیدفر روى صحنه خواهد رفت

کوارتت زهی اروند به یاد نوازنده فقید علیرضا خورشیدفر روى صحنه خواهد رفت

موسیقی ما - علاقه مندان موسیقی کلاسیک خوب می دانند که اساسا اجرای این گونه موسیقایی در ایران آنچنان که باید مورد توجه قشر عمومی مخاطبان موسیقی نیست، اما در همین فضای موسیقایی گروههای فعالى در این زمینه هستند که علاوه بر تاکید روی یک اجرای خوب و با کیفیت سعی دارند در حد بضاعت و امکانات اثری را به شنوندگان موسیقی ارائه دهند که تاکنون کمتر با آن مواجه شده اند. تماشاگر باید به این نکته واقف باشد که گوش دادن به موسیقی کلاسیک شرطی بی چون و چرا برای ورود به دنیای متنوع آثار موسیقایی است. 

«کوارتت زهی اروند» یکی از همین گروههای موسیقایی فعال است که در این سالها با به کارگیرى نوازندگان خوش قریحه و با استعداد موسیقی تلاش داشته فضایی متنوع و پر از خلاقیت را به مخاطبان ارائه دهد. این گروه از  سال 90 با هدف گسترش موسیقی کلاسیک در ایران در قالب یکی از برجسته‌ترین آنسامبل‌های موسیقی مجلسی (کوارتت زهی) پایه‌گذاری شده كه در طول سال‌های فعالیت خود به برگزاری کنسرت‌های متعددی در تالار‌های موسیقی مبادرت ورزیده است.
کوارتت زهی اروند بنا دارد روز پنجشنبه 21 خرداد ماه، ساعت 21 در تالار رودکی تازه ترین کنسرت خود را با عنوان کریسانتمی«Crisantemi» برگزار کند. این عنوان برگرفته از یکی از قطعات اجرایی در این کنسرت است. در این برنامه به تماشای اجرای سه اثر موسیقایی خواهیم نشست.

امیر باورچی سرپرست کوارتت زهی اروند در گفتگو با سایت موسیقى ما در تشریح جزییات کنسرت پیش رو گفت: «یکی از قطعاتی که در این کنسرت اجرا می شود «کریسانتمی» نام دارد که به آهنگسازی جاکومو پوچینی از نامداران دوره رومانتیک است و در یك موومان اجرا خواهد شد كه در واقع نوعى سوگ آهنگ یا Elegy به حساب مى آید و ما آن را به یاد زنده یاد علیرضا خورشیدفر، نوازنده فقید کنترباس برای تماشاگران اجرا میكنیم. قطعه دیگر کنسرت هم «کوارتت زهی شماره 2 در رِ ماژور» اثر الکساندر برودین آهنگساز و شیمیدان معروف روس است که در چهار قسمت تقدیم مخاطبان خواهد شد. قطعه سوم کنسرت هم «کوئینتت زهی شماره 2»، اثر مندلسون آهنگساز آلمانی است که در چهار قسمت یا موومان اجرا می شود؛ در این قطعه که برای یک کوارتت زهی و یک ویولا تصنیف شده است، خانم ستاره بهشتی نوازنده ویولا و عضو هیات علمی دانشگاه تهران به عنوان نوازنده مهمان همراه ما خواهند بود.

به هر ترتیب رپرتوآرى که ما برای اجرای این کنسرت در نظر گرفته ایم در برگیرنده فضای رومانتیکی است که در اغلب آثار این آهنگسازان دیده می شود. نکته جالب توجه دیگر اینکه آثار پوچّینی عمدتا در حوزه اپرا بوده که او را تبدیل به هنرمندی معروف کرده است و می توان گفت او در ژانرهای دیگر موسیقی مانند موسیقی مجلسی کم کار بوده است. که ما در این کنسرت به این حوزه فعالیت او توجه کرده ایم.»

او در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی توقف اجراهای آزاد کوارتت زهی اروند گفت: «ما در خرداد ماه سال 93 کنسرت های رایگانی در فضاهای شهری همانند گالری، موزه و کتاب‌فروشی‌ها برگزار کردیم که در قالب پروژه «موتسارت در شهر»، با هدف آشنا کردن مردم با موسیقی کلاسیک آغاز شد و فاز اول آن با اجرای سه کوارتت از موتسارت در هفت کنسرت انجام یافت، اما متاسفانه به دلیل فشردگی کارهای آنسامبل اروند هنوز نتوانسته‌ایم فاز دوم را آغاز کنیم اما به طور حتم در ماه های آینده اجرای رایگان موسیقی در فضاهای شهری، یکی از برنامه های مهم ما خواهد بود.»

سرپرست كوارتت اروند در پاسخ به استقبال از این كنسرت هاى عمومى گفت: «خوشبختانه تا اینجای کار مردم استقبال خیلی خوبی از برنامه های ما به عمل آورده‌اند البته ما به جز تبلیغ در فضای مجازی امکانات آنچنانی برای تبلیغات نداشتیم. به عنوان نمونه در شهر کتاب، گالری های مجموعه سعد آباد، و چند مجموعه هنری که ما اجرای برنامه داشتیم، این خود مردم بودند که با شنیدن موسیقی ما، جذب آن شده و برای دیدن بخش های دیگر اجرا به سمت ما می آمدند. اینها به خودی خود تجربه های خوشایندی است و امیدوارم استمرار داشته باشد.»

امیر باورچی (ویولن یک)، آوا شادمانی (ویولن دو)، بابک کوهستانی (ویولا)، آیدین احمدی نژاد (ویولن سل) و دکتر ستاره بهشتی (نوازنده میهمان ویولا)، نوازندگان کنسرت آتی كوارتت زهى اروند هستند


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : شنبه 16 خرداد 1394 - 08:11


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ مهرزاد امیرخانی و آرمان امامی فریاد Download New Music Mohammad Lotfi Akharin Gharar دانلود آهنگ آخرین قرار دانلود آهنگ آخرین قرار از محمد لطفی دانلود آهنگ آخرین قرار با صدای محمد لطفی دانلود آهنگ محمد لطفی آخرین قرار متن آهنگ آخرین قرار محمد لطفی Download New Music Mohraz Ft. Jayez Download New Music Mohraz Ft. Jayez Mohem دانلود آهنگ جایز دانلود آهنگ محرز دانلود آهنگ محرز و جایز مهم دانلود آهنگ مهم دانلود آهنگ مهم از محرز و جایز دانلود آهنگ مهم با صدای محرز و جایز متن آهنگ مهم محرز و جایز Download New Music Peyman Mokhberi Download New Music Peyman Mokhberi Akharin Gharar دانلود آهنگ آخرین قرار از پیمان مخبری دانلود آهنگ آخرین قرار با صدای پیمان مخبری دانلود آهنگ پیمان مخبری دانلود آهنگ پیمان مخبری آخرین قرار متن آهنگ آخرین قرار پیمان مخبری Download New Music Koorosh Shieh Download New Music Koorosh Shieh Vay Az Akharesh دانلود آهنگ کوروش شیعه دانلود آهنگ کوروش شیعه وای از آخرش دانلود آهنگ وای از آخرش دانلود آهنگ وای از آخرش از کوروش شیعه دانلود آهنگ وای از آخرش با صدای کوروش شیعه متن آهنگ وای از آخرش کوروش شیعه Download New Music Hooman Ara 95 دانلود آهنگ 95 دانلود آهنگ 95 از هومن آرا دانلود آهنگ 95 با صدای هومن آرا دانلود آهنگ 95 هومن آرا دانلود آهنگ هومن آرا 95 متن آهنگ 95 هومن آرا Download New Music Mehdi Moghaddam Ey Jan دانلود آهنگ ای جان دانلود آهنگ ای جان از مهدی مقدم دانلود آهنگ ای جان با صدای مهدی مقدم دانلود آهنگ مهدی مقدم ای جان متن آهنگ ای جان مهدی مقدم Download New Music Majid Yahyaei Hagham Nabood دانلود آهنگ حقم نبود دانلود آهنگ حقم نبود از مجید یحیایی دانلود آهنگ حقم نبود با صدای مجید یحیایی دانلود آهنگ مجید یحیایی حقم نبود متن آهنگ حقم نبود مجید یحیایی