کوارتت زهی اروند به یاد نوازنده فقید علیرضا خورشیدفر روى صحنه خواهد رفت

کوارتت زهی اروند به یاد نوازنده فقید علیرضا خورشیدفر روى صحنه خواهد رفت

موسیقی ما - علاقه مندان موسیقی کلاسیک خوب می دانند که اساسا اجرای این گونه موسیقایی در ایران آنچنان که باید مورد توجه قشر عمومی مخاطبان موسیقی نیست، اما در همین فضای موسیقایی گروههای فعالى در این زمینه هستند که علاوه بر تاکید روی یک اجرای خوب و با کیفیت سعی دارند در حد بضاعت و امکانات اثری را به شنوندگان موسیقی ارائه دهند که تاکنون کمتر با آن مواجه شده اند. تماشاگر باید به این نکته واقف باشد که گوش دادن به موسیقی کلاسیک شرطی بی چون و چرا برای ورود به دنیای متنوع آثار موسیقایی است. 

«کوارتت زهی اروند» یکی از همین گروههای موسیقایی فعال است که در این سالها با به کارگیرى نوازندگان خوش قریحه و با استعداد موسیقی تلاش داشته فضایی متنوع و پر از خلاقیت را به مخاطبان ارائه دهد. این گروه از  سال 90 با هدف گسترش موسیقی کلاسیک در ایران در قالب یکی از برجسته‌ترین آنسامبل‌های موسیقی مجلسی (کوارتت زهی) پایه‌گذاری شده كه در طول سال‌های فعالیت خود به برگزاری کنسرت‌های متعددی در تالار‌های موسیقی مبادرت ورزیده است.
کوارتت زهی اروند بنا دارد روز پنجشنبه 21 خرداد ماه، ساعت 21 در تالار رودکی تازه ترین کنسرت خود را با عنوان کریسانتمی«Crisantemi» برگزار کند. این عنوان برگرفته از یکی از قطعات اجرایی در این کنسرت است. در این برنامه به تماشای اجرای سه اثر موسیقایی خواهیم نشست.

امیر باورچی سرپرست کوارتت زهی اروند در گفتگو با سایت موسیقى ما در تشریح جزییات کنسرت پیش رو گفت: «یکی از قطعاتی که در این کنسرت اجرا می شود «کریسانتمی» نام دارد که به آهنگسازی جاکومو پوچینی از نامداران دوره رومانتیک است و در یك موومان اجرا خواهد شد كه در واقع نوعى سوگ آهنگ یا Elegy به حساب مى آید و ما آن را به یاد زنده یاد علیرضا خورشیدفر، نوازنده فقید کنترباس برای تماشاگران اجرا میكنیم. قطعه دیگر کنسرت هم «کوارتت زهی شماره 2 در رِ ماژور» اثر الکساندر برودین آهنگساز و شیمیدان معروف روس است که در چهار قسمت تقدیم مخاطبان خواهد شد. قطعه سوم کنسرت هم «کوئینتت زهی شماره 2»، اثر مندلسون آهنگساز آلمانی است که در چهار قسمت یا موومان اجرا می شود؛ در این قطعه که برای یک کوارتت زهی و یک ویولا تصنیف شده است، خانم ستاره بهشتی نوازنده ویولا و عضو هیات علمی دانشگاه تهران به عنوان نوازنده مهمان همراه ما خواهند بود.

به هر ترتیب رپرتوآرى که ما برای اجرای این کنسرت در نظر گرفته ایم در برگیرنده فضای رومانتیکی است که در اغلب آثار این آهنگسازان دیده می شود. نکته جالب توجه دیگر اینکه آثار پوچّینی عمدتا در حوزه اپرا بوده که او را تبدیل به هنرمندی معروف کرده است و می توان گفت او در ژانرهای دیگر موسیقی مانند موسیقی مجلسی کم کار بوده است. که ما در این کنسرت به این حوزه فعالیت او توجه کرده ایم.»

او در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی توقف اجراهای آزاد کوارتت زهی اروند گفت: «ما در خرداد ماه سال 93 کنسرت های رایگانی در فضاهای شهری همانند گالری، موزه و کتاب‌فروشی‌ها برگزار کردیم که در قالب پروژه «موتسارت در شهر»، با هدف آشنا کردن مردم با موسیقی کلاسیک آغاز شد و فاز اول آن با اجرای سه کوارتت از موتسارت در هفت کنسرت انجام یافت، اما متاسفانه به دلیل فشردگی کارهای آنسامبل اروند هنوز نتوانسته‌ایم فاز دوم را آغاز کنیم اما به طور حتم در ماه های آینده اجرای رایگان موسیقی در فضاهای شهری، یکی از برنامه های مهم ما خواهد بود.»

سرپرست كوارتت اروند در پاسخ به استقبال از این كنسرت هاى عمومى گفت: «خوشبختانه تا اینجای کار مردم استقبال خیلی خوبی از برنامه های ما به عمل آورده‌اند البته ما به جز تبلیغ در فضای مجازی امکانات آنچنانی برای تبلیغات نداشتیم. به عنوان نمونه در شهر کتاب، گالری های مجموعه سعد آباد، و چند مجموعه هنری که ما اجرای برنامه داشتیم، این خود مردم بودند که با شنیدن موسیقی ما، جذب آن شده و برای دیدن بخش های دیگر اجرا به سمت ما می آمدند. اینها به خودی خود تجربه های خوشایندی است و امیدوارم استمرار داشته باشد.»

امیر باورچی (ویولن یک)، آوا شادمانی (ویولن دو)، بابک کوهستانی (ویولا)، آیدین احمدی نژاد (ویولن سل) و دکتر ستاره بهشتی (نوازنده میهمان ویولا)، نوازندگان کنسرت آتی كوارتت زهى اروند هستند


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : شنبه 16 خرداد 1394 - 08:11


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ تحت تاثیر دانلود آهنگ تحت تاثیر از سهیل جامی دانلود آهنگ تحت تاثیر با صدای سهیل جامی دانلود آهنگ سهیل جامی تحت تاثیر متن آهنگ تحت تاثیر سهیل جامی Download New Music 7 Band Download New Music 7 Band Avalin Eshgh دانلود آهنگ اولین عشق دانلود آهنگ اولین عشق از گروه سون دانلود آهنگ اولین عشق با صدای گروه سون دانلود آهنگ گروه سون اولین عشق متن آهنگ اولین عشق گروه سون Download New Music Masoud Sharif Download New Music Masoud Sharif Boghz دانلود آهنگ بغض از مسعود شریف دانلود آهنگ بغض با صدای مسعود شریف دانلود آهنگ مسعود شریف دانلود آهنگ مسعود شریف بغض Download New Music Hesam Ebadian Download New Music Hesam Ebadian Roya دانلود آهنگ حسام عبادیان رویا دانلود آهنگ رویا از حسام عبادیان دانلود آهنگ رویا با صدای حسام عبادیان Download New Music Nima Piltan Download New Music Nima Piltan Hale Delam دانلود آهنگ حال دلم دانلود آهنگ حال دلم از نیما پیلتن دانلود آهنگ حال دلم با صدای نیما پیلتن دانلود آهنگ نیما پیلتن حال دلم Download New Music Mohi Yeho Dorobaram Shoe Khali دانلود آهنگ محی یهو دور و برم شده خالی دانلود آهنگ یهو دور و برم شده خالی دانلود آهنگ یهو دور و برم شده خالی از محی دانلود آهنگ یهو دور و برم شده خالی با صدای محی Download New Music Arash Montazer Download New Music Arash Montazer Fadaye To Besham دانلود آهنگ آرش منتظر فدای تو بشم دانلود آهنگ فدای تو بشم دانلود آهنگ فدای تو بشم از آرش منتظر دانلود آهنگ فدای تو بشم با صدای آرش منتظر Download New Music Ali Zakariaei Download New Music Ali Zakariaei - Djibouti Kojaei دانلود آهنگ جیبوتی کجایی دانلود آهنگ جیبوتی کجایی از علی زکریائی دانلود آهنگ جیبوتی کجایی با صدای علی زکریائی دانلود آهنگ علی زکریائی دانلود آهنگ علی زکریائی جیبوتی کجایی متن آهنگ جیبوتی کجایی علی زکریائی Download New Music Farzin Majidi Download New Music Farzin Majidi & Saber Pasha Eshgh Ya Jonoon