کوارتت زهی اروند به یاد نوازنده فقید علیرضا خورشیدفر روى صحنه خواهد رفت

کوارتت زهی اروند به یاد نوازنده فقید علیرضا خورشیدفر روى صحنه خواهد رفت

موسیقی ما - علاقه مندان موسیقی کلاسیک خوب می دانند که اساسا اجرای این گونه موسیقایی در ایران آنچنان که باید مورد توجه قشر عمومی مخاطبان موسیقی نیست، اما در همین فضای موسیقایی گروههای فعالى در این زمینه هستند که علاوه بر تاکید روی یک اجرای خوب و با کیفیت سعی دارند در حد بضاعت و امکانات اثری را به شنوندگان موسیقی ارائه دهند که تاکنون کمتر با آن مواجه شده اند. تماشاگر باید به این نکته واقف باشد که گوش دادن به موسیقی کلاسیک شرطی بی چون و چرا برای ورود به دنیای متنوع آثار موسیقایی است. 

«کوارتت زهی اروند» یکی از همین گروههای موسیقایی فعال است که در این سالها با به کارگیرى نوازندگان خوش قریحه و با استعداد موسیقی تلاش داشته فضایی متنوع و پر از خلاقیت را به مخاطبان ارائه دهد. این گروه از  سال 90 با هدف گسترش موسیقی کلاسیک در ایران در قالب یکی از برجسته‌ترین آنسامبل‌های موسیقی مجلسی (کوارتت زهی) پایه‌گذاری شده كه در طول سال‌های فعالیت خود به برگزاری کنسرت‌های متعددی در تالار‌های موسیقی مبادرت ورزیده است.
کوارتت زهی اروند بنا دارد روز پنجشنبه 21 خرداد ماه، ساعت 21 در تالار رودکی تازه ترین کنسرت خود را با عنوان کریسانتمی«Crisantemi» برگزار کند. این عنوان برگرفته از یکی از قطعات اجرایی در این کنسرت است. در این برنامه به تماشای اجرای سه اثر موسیقایی خواهیم نشست.

امیر باورچی سرپرست کوارتت زهی اروند در گفتگو با سایت موسیقى ما در تشریح جزییات کنسرت پیش رو گفت: «یکی از قطعاتی که در این کنسرت اجرا می شود «کریسانتمی» نام دارد که به آهنگسازی جاکومو پوچینی از نامداران دوره رومانتیک است و در یك موومان اجرا خواهد شد كه در واقع نوعى سوگ آهنگ یا Elegy به حساب مى آید و ما آن را به یاد زنده یاد علیرضا خورشیدفر، نوازنده فقید کنترباس برای تماشاگران اجرا میكنیم. قطعه دیگر کنسرت هم «کوارتت زهی شماره 2 در رِ ماژور» اثر الکساندر برودین آهنگساز و شیمیدان معروف روس است که در چهار قسمت تقدیم مخاطبان خواهد شد. قطعه سوم کنسرت هم «کوئینتت زهی شماره 2»، اثر مندلسون آهنگساز آلمانی است که در چهار قسمت یا موومان اجرا می شود؛ در این قطعه که برای یک کوارتت زهی و یک ویولا تصنیف شده است، خانم ستاره بهشتی نوازنده ویولا و عضو هیات علمی دانشگاه تهران به عنوان نوازنده مهمان همراه ما خواهند بود.

به هر ترتیب رپرتوآرى که ما برای اجرای این کنسرت در نظر گرفته ایم در برگیرنده فضای رومانتیکی است که در اغلب آثار این آهنگسازان دیده می شود. نکته جالب توجه دیگر اینکه آثار پوچّینی عمدتا در حوزه اپرا بوده که او را تبدیل به هنرمندی معروف کرده است و می توان گفت او در ژانرهای دیگر موسیقی مانند موسیقی مجلسی کم کار بوده است. که ما در این کنسرت به این حوزه فعالیت او توجه کرده ایم.»

او در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی توقف اجراهای آزاد کوارتت زهی اروند گفت: «ما در خرداد ماه سال 93 کنسرت های رایگانی در فضاهای شهری همانند گالری، موزه و کتاب‌فروشی‌ها برگزار کردیم که در قالب پروژه «موتسارت در شهر»، با هدف آشنا کردن مردم با موسیقی کلاسیک آغاز شد و فاز اول آن با اجرای سه کوارتت از موتسارت در هفت کنسرت انجام یافت، اما متاسفانه به دلیل فشردگی کارهای آنسامبل اروند هنوز نتوانسته‌ایم فاز دوم را آغاز کنیم اما به طور حتم در ماه های آینده اجرای رایگان موسیقی در فضاهای شهری، یکی از برنامه های مهم ما خواهد بود.»

سرپرست كوارتت اروند در پاسخ به استقبال از این كنسرت هاى عمومى گفت: «خوشبختانه تا اینجای کار مردم استقبال خیلی خوبی از برنامه های ما به عمل آورده‌اند البته ما به جز تبلیغ در فضای مجازی امکانات آنچنانی برای تبلیغات نداشتیم. به عنوان نمونه در شهر کتاب، گالری های مجموعه سعد آباد، و چند مجموعه هنری که ما اجرای برنامه داشتیم، این خود مردم بودند که با شنیدن موسیقی ما، جذب آن شده و برای دیدن بخش های دیگر اجرا به سمت ما می آمدند. اینها به خودی خود تجربه های خوشایندی است و امیدوارم استمرار داشته باشد.»

امیر باورچی (ویولن یک)، آوا شادمانی (ویولن دو)، بابک کوهستانی (ویولا)، آیدین احمدی نژاد (ویولن سل) و دکتر ستاره بهشتی (نوازنده میهمان ویولا)، نوازندگان کنسرت آتی كوارتت زهى اروند هستند


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : شنبه 16 خرداد 1394 - 08:11


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ آدم برفی از حسین یوسفی دانلود آهنگ آدم برفی با صدای حسین یوسفی دانلود آهنگ حسین یوسفی آدم برفی متن آهنگ آدم برفی حسین یوسفی Download New Music Niutish Panjereh دانلود آهنگ پنجره از نیوتیش دانلود آهنگ پنجره با صدای نیوتیش دانلود آهنگ نیوتیش پنجره Download New Music Mohammadreza Amini Download New Music Mohammadreza Amini Tashakor Mikonam دانلود آهنگ تشکر میکنم دانلود آهنگ تشکر میکنم از محمدرضا امینی دانلود آهنگ تشکر میکنم با صدای محمدرضا امینی دانلود آهنگ محمدرضا امینی تشکر میکنم متن آهنگ تشکر میکنم محمدرضا امینی Download New Music Abolfazl Esmaili Download New Music Abolfazl Esmaili And Emad Hamedi Donyaye Hasoud دانلود آهنگ دنیای حسود دانلود آهنگ دنیای حسود از ابوالفضل اسماعیلی و عماد حامدی دانلود آهنگ دنیای حسود با صدای ابوالفضل اسماعیلی و عماد حامدی Download New Music Mostafa Jahandari Download New Music Mostafa Jahandari Ba Man Modara Kon دانلود آهنگ با من مدارا کن دانلود آهنگ با من مدارا کن از مصطفی جهانداری دانلود آهنگ با من مدارا کن با صدای مصطفی جهانداری دانلود آهنگ مصطفی جهانداری دانلود آهنگ مصطفی جهانداری با من مدارا کن متن آهنگ با من مدارا کن مصطفی جهانداری Download New Music Hamed Nakhli Download New Music Hamed Nakhli Az Man Napors دانلود آهنگ از من نپرس دانلود آهنگ از من نپرس از حامد نخلی دانلود آهنگ از من نپرس با صدای حامد نخلی دانلود آهنگ حامد نخلی دانلود آهنگ حامد نخلی از من نپرس متن آهنگ از من نپرس حامد نخلی Download New Music Mohammadreza Kazemi Download New Music Mohammadreza Kazemi Dadashi دانلود آهنگ داداشی از محمدرضا کاظمی دانلود آهنگ داداشی با صدای محمدرضا کاظمی دانلود آهنگ محمدرضا کاظمی داداشی متن آهنگ داداشی محمدرضا کاظمی Download New Music Jamal Seyedi Bargard Boro دانلود آهنگ برگرد برو دانلود آهنگ برگرد برو از جمال سیدی دانلود آهنگ برگرد برو با صدای جمال سیدی دانلود آهنگ برگرد برو جمال سیدی دانلود آهنگ جمال سید دانلود آهنگ جمال سیدی برگرد برو متن آهنگ برگرد برو جمال سیدی