کوارتت زهی اروند به یاد نوازنده فقید علیرضا خورشیدفر روى صحنه خواهد رفت

کوارتت زهی اروند به یاد نوازنده فقید علیرضا خورشیدفر روى صحنه خواهد رفت

موسیقی ما - علاقه مندان موسیقی کلاسیک خوب می دانند که اساسا اجرای این گونه موسیقایی در ایران آنچنان که باید مورد توجه قشر عمومی مخاطبان موسیقی نیست، اما در همین فضای موسیقایی گروههای فعالى در این زمینه هستند که علاوه بر تاکید روی یک اجرای خوب و با کیفیت سعی دارند در حد بضاعت و امکانات اثری را به شنوندگان موسیقی ارائه دهند که تاکنون کمتر با آن مواجه شده اند. تماشاگر باید به این نکته واقف باشد که گوش دادن به موسیقی کلاسیک شرطی بی چون و چرا برای ورود به دنیای متنوع آثار موسیقایی است. 

«کوارتت زهی اروند» یکی از همین گروههای موسیقایی فعال است که در این سالها با به کارگیرى نوازندگان خوش قریحه و با استعداد موسیقی تلاش داشته فضایی متنوع و پر از خلاقیت را به مخاطبان ارائه دهد. این گروه از  سال 90 با هدف گسترش موسیقی کلاسیک در ایران در قالب یکی از برجسته‌ترین آنسامبل‌های موسیقی مجلسی (کوارتت زهی) پایه‌گذاری شده كه در طول سال‌های فعالیت خود به برگزاری کنسرت‌های متعددی در تالار‌های موسیقی مبادرت ورزیده است.
کوارتت زهی اروند بنا دارد روز پنجشنبه 21 خرداد ماه، ساعت 21 در تالار رودکی تازه ترین کنسرت خود را با عنوان کریسانتمی«Crisantemi» برگزار کند. این عنوان برگرفته از یکی از قطعات اجرایی در این کنسرت است. در این برنامه به تماشای اجرای سه اثر موسیقایی خواهیم نشست.

امیر باورچی سرپرست کوارتت زهی اروند در گفتگو با سایت موسیقى ما در تشریح جزییات کنسرت پیش رو گفت: «یکی از قطعاتی که در این کنسرت اجرا می شود «کریسانتمی» نام دارد که به آهنگسازی جاکومو پوچینی از نامداران دوره رومانتیک است و در یك موومان اجرا خواهد شد كه در واقع نوعى سوگ آهنگ یا Elegy به حساب مى آید و ما آن را به یاد زنده یاد علیرضا خورشیدفر، نوازنده فقید کنترباس برای تماشاگران اجرا میكنیم. قطعه دیگر کنسرت هم «کوارتت زهی شماره 2 در رِ ماژور» اثر الکساندر برودین آهنگساز و شیمیدان معروف روس است که در چهار قسمت تقدیم مخاطبان خواهد شد. قطعه سوم کنسرت هم «کوئینتت زهی شماره 2»، اثر مندلسون آهنگساز آلمانی است که در چهار قسمت یا موومان اجرا می شود؛ در این قطعه که برای یک کوارتت زهی و یک ویولا تصنیف شده است، خانم ستاره بهشتی نوازنده ویولا و عضو هیات علمی دانشگاه تهران به عنوان نوازنده مهمان همراه ما خواهند بود.

به هر ترتیب رپرتوآرى که ما برای اجرای این کنسرت در نظر گرفته ایم در برگیرنده فضای رومانتیکی است که در اغلب آثار این آهنگسازان دیده می شود. نکته جالب توجه دیگر اینکه آثار پوچّینی عمدتا در حوزه اپرا بوده که او را تبدیل به هنرمندی معروف کرده است و می توان گفت او در ژانرهای دیگر موسیقی مانند موسیقی مجلسی کم کار بوده است. که ما در این کنسرت به این حوزه فعالیت او توجه کرده ایم.»

او در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی توقف اجراهای آزاد کوارتت زهی اروند گفت: «ما در خرداد ماه سال 93 کنسرت های رایگانی در فضاهای شهری همانند گالری، موزه و کتاب‌فروشی‌ها برگزار کردیم که در قالب پروژه «موتسارت در شهر»، با هدف آشنا کردن مردم با موسیقی کلاسیک آغاز شد و فاز اول آن با اجرای سه کوارتت از موتسارت در هفت کنسرت انجام یافت، اما متاسفانه به دلیل فشردگی کارهای آنسامبل اروند هنوز نتوانسته‌ایم فاز دوم را آغاز کنیم اما به طور حتم در ماه های آینده اجرای رایگان موسیقی در فضاهای شهری، یکی از برنامه های مهم ما خواهد بود.»

سرپرست كوارتت اروند در پاسخ به استقبال از این كنسرت هاى عمومى گفت: «خوشبختانه تا اینجای کار مردم استقبال خیلی خوبی از برنامه های ما به عمل آورده‌اند البته ما به جز تبلیغ در فضای مجازی امکانات آنچنانی برای تبلیغات نداشتیم. به عنوان نمونه در شهر کتاب، گالری های مجموعه سعد آباد، و چند مجموعه هنری که ما اجرای برنامه داشتیم، این خود مردم بودند که با شنیدن موسیقی ما، جذب آن شده و برای دیدن بخش های دیگر اجرا به سمت ما می آمدند. اینها به خودی خود تجربه های خوشایندی است و امیدوارم استمرار داشته باشد.»

امیر باورچی (ویولن یک)، آوا شادمانی (ویولن دو)، بابک کوهستانی (ویولا)، آیدین احمدی نژاد (ویولن سل) و دکتر ستاره بهشتی (نوازنده میهمان ویولا)، نوازندگان کنسرت آتی كوارتت زهى اروند هستند


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : شنبه 16 خرداد 1394 - 08:11


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Babak Moradi Lathaye Majazi دانلود آهنگ بابک مرادی لاتهای مجازی دانلود آهنگ لاتهای مجازی دانلود آهنگ لاتهای مجازی از بابک مرادی دانلود آهنگ لاتهای مجازی با صدای بابک مرادی متن آهنگ لاتهای مجازی بابک مرادی Download New Music Hossein Tolouie Download New Music Hossein Tolouie Divooneh Misham دانلود آهنگ حسین طلوعی دانلود آهنگ حسین طلوعی دیوونه میشم دانلود آهنگ دیوونه میشم از حسین طلوعی دانلود آهنگ دیوونه میشم با صدای حسین طلوعی متن آهنگ دیوونه میشم حسین طلوعی Download New Music Reza Dokht Eshghe Man دانلود آهنگ رضا دخت عشق من دانلود آهنگ عشق من از رضا دخت دانلود آهنگ عشق من با صدای رضا دخت Download New Music Arian Yari Khoshgele Shahre Ma دانلود آهنگ آرین یاری خوشگل شهر ما دانلود آهنگ خوشگل شهر ما دانلود آهنگ خوشگل شهر ما از آرین یاری دانلود آهنگ خوشگل شهر ما با صدای آرین یاری متن آهنگ خوشگل شهر ما آرین یاری Download New Music Mohammad Bagha Download New Music Mohammad Bagha Kaabous دانلود آهنگ کابوس از محمد بقا دانلود آهنگ کابوس با صدای محمد بقا دانلود آهنگ محمد بقا کابوس Download New Music Ali Jokar Download New Music Ali Jokar Azadeh دانلود آهنگ آزاده دانلود آهنگ آزاده از علی جوکار دانلود آهنگ آزاده با صدای علی جوکار دانلود آهنگ علی جوکار آزاده Download New Music Mani Rad Download New Music Mani Rad Daste Asemoon دانلود آهنگ دست آسمون دانلود آهنگ دست آسمون از مانی راد دانلود آهنگ دست آسمون با صدای مانی راد دانلود آهنگ مانی راد دانلود آهنگ مانی راد دست آسمون متن آهنگ دست آسمون مانی راد Download New Music Soheil Mehrzadegan Paeiz Birang دانلود آهنگ پاییز بی رنگ دانلود آهنگ پاییز بی رنگ از سهیل مهرزادگان دانلود آهنگ پاییز بی رنگ با صدای سهیل مهرزادگان دانلود آهنگ سهیل مهرزادگان پاییز بی رنگ متن آهنگ پاییز بی رنگ سهیل مهرزادگان Download New Music Reza Emo Download New Music Reza Emo Negahe Aval