کیوان هنرمند: سینا حجازی به موسیقی مردمی به شکل مردمی نگاه کرده است

کیوان هنرمند: سینا حجازی به موسیقی مردمی به شکل مردمی نگاه کرده است

 
[ کیوان هنرمند - آهنگساز و نوازنده ]

یکی از آلبوم‌های خوبی که چندی پیش منتشر شد، آلبوم «رویا» اثر سینا حجازی بود. من از شنیدن این آلبوم به چند دلیل خوشحال شدم. یک مورد اینکه سینا حجازی به موسیقی مردمی به شکل مردمی نگاه کرده و به دور از بیان شعارهای بزرگ و دور از طرح جملات سنگین، سعی کرده زندگی جاری مردم را در موسیقی خود مطرح کند. این به نظر من امتیاز بزرگی است. متاسفانه این روز‌ها در موسیقی پاپ حرف‌های بیش از حد جدی و بزرگ را مطرح می‌کنیم و شاید هم به شکل نامناسب بیان می‌شوند. برخی از آثار را هم می‌بینیم که متاسفانه از آن سوی بام می‌افتند و ترانه‌های عاشقانه خیابان و دم دستی را در آنها می‌شنویم.

به نظر من در آلبوم سینا حجازی ترکیب و تعادل خوبی از این بابت پیش آمده است. موسیقی خوبی را می‌شنویم و سازبندی‌های خیلی خلاصه و فکرشده و مرتبی را برای کار در نظر گرفته است. با اینکه تنظیم کننده‌های مختلفی، قطعات را تنظیم کرده‌اند ولی از هماهنگی خوبی برخوردار هستند. در مجموع یک اثر تمیز و دوست داشتنی را به وجود آورده‌اند. این آلبوم کاملا موسیقی پاپیولار است و مخاطب هم کاملا معلوم است که چه کسانی هستند و به نظرم هدف‌گیری درستی را انجام داده‌اند. ضبط و میکس خوبی هم برای این آلبوم انجام شده و خروجی خوبی را داریم. خوشحال هستم که این آلبوم بالاخره امسال به دست مردم رسید.

چند مساله نه به عنوان انتقاد بلکه به عنوان پیشنهاد در ذهنم مطرح شد و اینکه اگر این موارد در آلبوم لحاظ شده بود، نتیجه محکم‌تر و بهتری حاصل می‌شد. سینا حجازی همیشه معروف بود و اعتقاد داشت که قرار است به سبک رِگه بپردازد و در این زمینه همیشه تاکید داشت. به نظر من شروع آلبوم با قطعه «تیک تیک» که ربطی به رگه ندارد، به این شهرت او در زمینه این سبک یک مقدار صدمه زده است. اگر آلبوم با قطعه «بادبادک» آغاز می‌شد و جای قطعه یک و دو تغییر می‌کرد به همین سادگی پایه‌های محکم‌تری برای آلبوم ساخته می‌شد. از سوی دیگر رگه انواع مختلفی دارد. رگه اصلی که می‌شناسیم کارهایی نظیر «باب مارلی» است که منشاء آفریقایی دارند و در آمریکا موفق شد. انواع رگه در ادامه معرفی شد و مورد استقبال قرار گرفت با آن رگه باب مارلی تفاوت داشت. حتی «برونو مارس» خودش سیاه‌پوست است ولی رگه‌‌هایی که ارائه می‌کند در مدل کارهای استینگ و رگه سفیدپوست‌ها است. حتی در گرمی دو سال قبل با استینگ هم اجرا کردند. در اغلب قطعات آلبوم سینا حجازی هم المان‌های رگه وجود دارد و یکی از ویژگی‌های این سبک وجود سنگ کوب و ضد ضرب‌ها است و حتی توالی آکوردها در جاهای زیادی رعایت شده است. اما مثلا در قطعه تیک تیک کمترین غلظت رگه را داریم و ای کاش آن را برای انتخاب‌های بعدی خود قرار می‌داد.

 لحن آوا در برخی از قطعات با متنی که می‌خواند همخوانی چندانی ندارد. یک لحن شوخی‌وار و شادی که اتفاق می‌پسندم در اکثر قطعات وجود دارد. اما در بعضی از قطعات هماهنگی ایجاد نمی‌شود. به عنوان مثال قطعه «قهرمان» با یک فرمت حماسی آغاز می‌شود و در طول قطعه هم این فرمت با همراهی سازهای زهی ادامه پیدا می‌کند اما در آنجا این لحن شوخی و فاصله گرفتن از لحن عادی، ضربه زده و برای آن قطعه مناسب نیست. به عنوان مثال این لحن در بادبادک عالی است و من فکر می‌کنم باید در قطعه قهرمان، لحن را تغییر می‌داد. به عنوان در قطعه «ماما» بیان «ماما آی لاو یو» یک مقدار غیرعادی است و ما معمولا به مادران خودمان اینگونه ابراز علاقه نمی‌کنیم. اما خود قطعه خوب است. حتی در قطعه بعدی به نام «هارمونی»، متن بین جدی و شوخی است و استفاده کردن از عبارتی نظیر «اوه یه» به کار صدمه زده است.

خلوت بودن سازبندی آلبوم را هم همانطور که ذکر کردم به عنوان یک نقطه ضعف نمی‌بینم. این یک مدل فرمت تنظیم‌ می‌تواند باشد و خیلی از آرتیست‌های بین المللی برای خودشان تعیین می‌کنند که در فلان آلبوم فقط با یک سازبندی مشخص کارهایی را داشته باشند. این یک روال معمول است و سازبندی‌های نزدیک به هم یا فرم نزدیک به هم آهنگ‌ها را نمی‌توانیم به عنوان یک نقطه ضعف در نظر داشته باشیم. این موضوع را هم باید مدنظر بگیرید که این روزها خیلی کم پیش می‌آید که مخاطبان یک آلبوم کامل را گوش کنند. معمولا یک یا دو قطعه از آلبوم معروف و شنیده می‌شود. شنونده‌های حرفه‌ای معمولا تمامی قطعات را گوش می‌کنند و آنها هم با این مساله که ذکر کردم مشکلی ندارند. ببینید ایشان در عین خلوتی از سازهای بادی مختلف استفاده کرده ولی تنظیم‌ها به گونه‌ای انجام نداده که همه سازها در همه قطعات حضور داشته باشند. اما به هرحال این بحث تنظیم و سازبندی کاملا سلیقه‌ای است و من از دیدگاه خودم صحبت می‌کنم.

نکته مثبت دیگر این آلبوم در طراحی کاور آن است. یک طراحی نو و ساده و جذاب را شاهد هستیم. طرح‌هایی که آقای «بزرگمهر حسین‌پور» کشیده‌اند بسیار خوب است.

آرزو می‌کنم آدم‌های سرحالی نظیر ایشان وجود داشته باشند و با انرژی، آلبوم‌های خوب منتشر کنند و یک مقدار از روزمرگی ها دور شوند تا شاهد فرم‌ها و متن‌ها و لحن‌های جدید در موسیقی باشیم.


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما


نویسنده: کیوان هنرمند


تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 تیر 1394 - 11:49


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ Heartless دانلود آهنگ Heartless از گروه فری لنسرز دانلود آهنگ Heartless با صدای گروه فری لنسرز دانلود آهنگ گروه فری لنسرز دانلود آهنگ گروه فری لنسرز Heartless متن آهنگ Heartless گروه فری لنسرز Download New Music Mohamad Yazdani Download New Music Mohamad Yazdani Khaterat Talkh دانلود آهنگ خاطرات تلخ دانلود آهنگ خاطرات تلخ از محمد یزدانی دانلود آهنگ خاطرات تلخ با صدای محمد یزدانی دانلود آهنگ محمد یزدانی خاطرات تلخ متن آهنگ خاطرات تلخ محمد یزدانی Download New Music Reza Motamedi Download New Music Reza Motamedi Aghaze Bahar دانلود آهنگ آغاز بهار دانلود آهنگ آغاز بهار از رضا معتمدی دانلود آهنگ آغاز بهار با صدای رضا معتمدی دانلود آهنگ رضا معتمدی دانلود آهنگ رضا معتمدی آغاز بهار متن آهنگ آغاز بهار رضا معتمدی Download New Music Farzad Kiyan Download New Music Farzad Kiyan Arameshi دانلود آهنگ آرامشی دانلود آهنگ آرامشی از فرزاد کیان دانلود آهنگ آرامشی با صدای فرزاد کیان دانلود آهنگ فرزاد کیان دانلود آهنگ فرزاد کیان آرامشی Download New Music Ali Zand Vakili Atre Khatereh دانلود آهنگ عطر خاطره دانلود آهنگ عطر خاطره از علی زند وکیلی دانلود آهنگ عطر خاطره با صدای علی زند وکیلی دانلود آهنگ علی زند وکیلی عطر خاطره متن آهنگ عطر خاطره علی زند وکیلی Download New Music Pejman Rafie Download New Music Pejman Rafie Ft Parham Fathi Aghoush دانلود آهنگ آغوش از پژمان رفیعی و پرهام فتحی دانلود آهنگ آغوش با صدای پژمان رفیعی و پرهام فتحی دانلود آهنگ پرهام فتحی دانلود آهنگ پژمان رفیعی دانلود آهنگ پژمان رفیعی و پرهام فتحی آغوش Download New Music Omid Hojjat Aroom Aroom دانلود آهنگ آروم آروم از امید حجت دانلود آهنگ آروم آروم با صدای امید حجت دانلود آهنگ امید حجت آروم آروم Download New Music Amin Hasiri Download New Music Amin Hasiri Naghashi دانلود آهنگ امین حصیری دانلود آهنگ امین حصیری نقاشی دانلود آهنگ نقاشی از امین حصیری