گرشا رضایی: آلبوم «کولی عشق» از لحاظ ساختاری بهتر و هوشمندانه‌تر بود

گرشا رضایی: آلبوم «کولی عشق» از لحاظ ساختاری بهتر و هوشمندانه‌تر بود

موسیقی ما – بخش سوم از پرونده سایت «موسیقی ما» برای آلبوم «کولی عشق» با صدای «شهرام شکوهی» به گفتگو با رهبر ارکستر این خواننده اختصاص دارد. با «گرشا رضایی» که در این آلبوم تنظیم قطعه «شب و بارون» را انجام داده است چند دقیقه ای هم کلام شدیم و او از نقاط ضعف و قوت کولی عشق برای ما گفت؛

*در مورد کلیت آلبوم «کولی عشق» چه نظری دارید؟
اگر بخواهم با آلبوم اول «شهرام شکوهی» یعنی «مدارا» مقایسه کنم باید بگویم که از بابت ساختار موسیقی خیلی قوی تر و بهتر است. از بابت مغز شاید یک مقدار آن بکری و خاص بودن نسبت به مدارا را از دست داده باشد. در کل آلبوم راضی کننده ای بود و کیفیت خوبی داشت.

*در مورد همین مساله بکری و خاص بودن کمی بیشتر توضیح می دهید؟
اینقدر آلبوم مدارا برای آلبوم اول یک خواننده موفق بود که واقعا خیلی سخت می شد بعد از آن کاری تولید کرد که موفق تر باشد. مدارا در نوع خودش فوق العاده موفق شد و در بین بهترین کارهای آن سال قرار گرفت. به همین دلیل در هر صورت انتظارها از آلبوم دوم خیلی زیاد شد. قبل از اینکه آلبوم «کولی عشق» منتشر شود همه می گفتند که از آلبوم اول ضعیف تر است و متاسفانه این ذهنیت در مخاطب و شنونده بود. مساله دیگر این است که طرح آلبوم مدارا از سالها قبل در ذهن شهرام شکوهی بود و از بابت تم خیلی قرص و محکم بود زیرا ریشه در زمان داشت. او به موفقیت رسید و در این مدتی که خیلی پرکار بود یک مقدار ریشه کار از نظر بنده سست تر شد. من خودم در این مدت تمام آلبوم هایی که منتشر شده است را گوش داده ام و عقیده ام این است که موفق ترین آلبوم امسال برای شهرام شکوهی بوده است. بهترین آلبومی که از بابت موزیکالیته و مردم داری شنیدم همین کولی عشق بود.

*مهمترین نقطه ضعف کولی عشق در چه بخشی بود؟
فکر می کنم مهمترین نقطه ضعف این آلبوم در بخش ترانه بود. قبل از اینکه آلبوم شکل بگیرد به شهرام شکوهی گفتم که ترانه ها قدری از بابت نوع ادبی به ظاهر در حال سنگین شدن است. این سنگین بودن را هم مخاطب امروز نمی پذیرد و صرفا چون شهرام شکوهی آن را می خواند مخاطبش گوش می کند. اما مثلا یک ترانه در آلبوم به نام «بخند میخوامت» هست که از سروده های خانم «مهدیه عرب» است و ترانه بسیار خوبی نوشته اند. ولی این ترانه یک موضع زنانه دارد و برای شهرام مناسب نبود. فکر می کنم ضعف اول ترانه باشد و بعد با ملودی گره می خورد. ترانه ها و ملودی ها مثل آلبوم اول آنقدر کوبنده نیستند ولی ما شهرام شکوهی را نسبت به مدارا می سنجیم. اگر کولی عشق آلبوم اول شهرام شکوهی بود همه می گفتند که یک خواننده با آلبومی متفاوت آمده است. آنقدر که مدارا موفق شد انتظارات بیش از حد از او بالا رفت.

*مهمترین برتری این اثر نسبت به مدارا چه بود؟
چند نقطه برتری داشت. آلبوم کولی عشق از لحاظ ساختاری بهتر و هوشمندانه تر بود. منظورم از ساختار در بخش تنظیم ها ، میکس و نوازندگی است. ضمن اینکه من شخصا صدای جدید شهرام شکوهی را بیشتر می پسندم. او در آلبوم مدارا شاید از بیم مخاطب گریزی سعی کرده بود که رنگ صدایش را پاپیولارتر ارائه دهد اما در آلبوم کولی عشق ، خودش است و آن ترس در کار نیست.

*برای ما از تنظیم قطعه «شب و بارون» بگویید که قبل از آلبوم منتشر شد. در زمان انتشار نسبت به آثار شهرام شکوهی متفاوت تر هم بود. چه شد که این فضا را انتخاب کردید؟
سبک تخصصی خودم موسیقی راک است. «شب و بارون» یک قطعه الکترو راک یا الکترو هاوس راک است که امروزه در دنیا طرفداران و مخاطبان زیادی دارد. برای من و در ذهن خودم بدیهی است که این جنس آهنگ با اینگونه فضاها بگیرد و خدا را شکر موفق شد. کل این آهنگ ظرف یک روز تنظیم شد و برای انتشار در آلبوم با تغییرات اندکی همراه بود. من عقیده داشتم که این الکترو هاوس با گرایش راک ، موزیک موفقی می شود. ما روی استیج هم معمولا از این قطعه خیلی جواب می گیریم که به هیجان اثر مربوط می شود. همچنین ترانه و ملودی کار هم بسیار خوب است که دلیل دیگری برای شنیده شدن آن بود.

*با توجه به اینکه می گویید تخصص شما در موسیقی راک است چرا برای تنظیم قطعه «توبه شکستم» به همراه «امیرحسین کاشانیان» به سراغ ارکستراسیون زهی رفتید؟
یکی از علایق من نوشتن ارکستر است. تا کنون تنظیم هر قطعه ای مثل «هوس» که با ارکستر زده شده است را من انجام داده ام. موسیقی تخصصی من راک است ولی سعی کردم به عنوان یک آهنگساز در تمامی فرم ها تجربیاتی را داشته باشم. مخصوصا موسیقی ملی خودمان را فوق العاده دوست دارم و حتما سعی می کنم در آینده فعالیت بیشتری در این ژانر داشته باشم. روزی که ملودی «توبه شکستم» را شنیدم ، شهرام گفت که تنظیم این قطعه را قرار است که «میلاد ترابی» انجام دهد. از او درخواست کردم که این تنظیم را من انجام دهم و خیلی به آن اعتقاد داشتم. زیرا مغز و مایه درونی کار ، مقامی ایرانی است و به همین ترتیب کار را شروع کردیم. من اصرار کردم که با ارکستر انجام دهیم و خدا را شکر قطعه خوبی از آب درآمد.

*یکی از موضوعاتی که از زمان آلبوم اول شهرام شکوهی مطرح می شد این بود که شبیه به «جیپسی کینگ» می خواند. می خواهم نظر شما را بدانم و اینکه آیا او کاراکتر صدای انحصاری خودش را دارد؟
از روزی که شهرام شکوهی را شناختم خودش بود. یعنی وقتی که شما با او صحبت می کنید کاملا مشخص است که اگر بخواند صدایش چگونه خواهد بود. اصلا موافق نیستم که وی از کسی تقلید کرده است. ممکن است در فرم موسیقی به یک جنس خاص از موسیقی مثل «جیپسی کینگز» اقتدا کرده باشد. در واقع استایل جیپسی کینگز و موسیقی کولی ها به گونه ای است که در ایران و هندوستان ریشه دارد. یعنی پایه این موسیقی هم برای ما است و آنها مواردی را به آن اضافه کرده اند. یک فرمت از موسیقی است که بیش از هفتاد درصد آن متعلق به خودمان است و امروز در این لباس از آن استفاده کرده ایم.

*برای آلبوم سوم این خواننده چه پیش بینی دارید؟
پیش بینی من این است که آلبوم سوم او به مراتب از آلبوم دوم بهتر خواهد بود. شاید این یک روند طبیعی برای یک خواننده با این شرایط خاص بوده باشد. آلبوم سوم خیلی بیشتر به او کمک می کند و شاید اگر یک نمره افت کرده باشد را به لِول اول خودش باز می گرداند.

*و اینکه از کارهای خودتان بگویید و آیا به زودی آلبومی را با صدای شما شنیده خواهد شد؟
دوازده سال است که خیلی سعی کردم آلبومی را با صدای خودم جمع کنم. دو آلبوم در سبک تخصصی خودم جمع کردم و مسائلی پیش آمد که موفق به انتشار آنها نشدم. با یکی از تهیه کننده های خوب موسیقی قرارداد نوشته ام و به امید خدا در سال آینده آلبوم من منتشر خواهد شد و امیدوارم که موفق باشد. در بحث موسیقی این اثر خودم هستم و در قسمت ترانه خانم ها «مهلا سلیمانی» و مهدیه عرب حضور خواهند داشت. دوستان دیگری هم هستند که هنوز همکاری با آنها قطعی نشده است.


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما


نویسنده: وحید لشکری


تاریخ انتشار : شنبه 10 اسفند 1392 - 12:09


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
Download New Music Amir Niazzi Kodakan Saratani دانلود آهنگ امیر نیازی دانلود آهنگ امیر نیازی کودکان سرطانی دانلود آهنگ کودکان سرطانی از امیر نیازی دانلود آهنگ کودکان سرطانی با صدای امیر نیازی متن آهنگ کودکان سرطانی امیر نیازی Download New Music Ehsan Soleymani Boghz دانلود آهنگ احسان سلیمانی بغض دانلود آهنگ بغض از احسان سلیمانی دانلود آهنگ بغض با صدای احسان سلیمانی Download New Music Masoud Saeedi Jonon دانلود آهنگ جنون از مسعود سعیدی دانلود آهنگ جنون با صدای مسعود سعیدی دانلود آهنگ مسعود سعیدی جنون Download New Music Mehdi Paya Download New Music Mehdi Paya Eshghe Ideal دانلود آهنگ عشق ایده آل دانلود آهنگ عشق ایده آل از مهدی پایا دانلود آهنگ عشق ایده آل با صدای مهدی پایا دانلود آهنگ مهدی پایا دانلود آهنگ مهدی پایا عشق ایده آل متن آهنگ عشق ایده آل مهدی پایا Download New Music Payam Fathi To Nadidi Geryehamo دانلود آهنگ پیام فتحی تو ندیدی گریه هامو دانلود آهنگ تو ندیدی گریه هامو دانلود آهنگ تو ندیدی گریه هامو از پیام فتحی دانلود آهنگ تو ندیدی گریه هامو با صدای پیام فتحی متن آهنگ تو ندیدی گریه هامو پیام فتحی Download New Music Sattar Esmaeeli Download New Music Sattar Esmaeeli Dooset Daram دانلود آهنگ دوست دارم از ستار اسماعیلی دانلود آهنگ دوست دارم با صدای ستار اسماعیلی دانلود آهنگ ستار اسماعیلی دانلود آهنگ ستار اسماعیلی دوست دارم Download New Music Amir Fakhreddin Ye Vaghtaei دانلود آهنگ امیر فخرالدین یه وقتایی دانلود آهنگ یه وقتایی از امیر فخرالدین دانلود آهنگ یه وقتایی با صدای امیر فخرالدین متن آهنگ یه وقتایی امیر فخرالدین Download New Music Reza Navaei Download New Music Reza Navaei Gerye Nakon دانلود آهنگ رضا نوایی دانلود آهنگ رضا نوایی گریه نکن دانلود آهنگ گریه نکن از رضا نوایی دانلود آهنگ گریه نکن با صدای رضا نوایی متن آهنگ گریه نکن رضا نوایی Download New Music Reza Navaei Dire Dige دانلود آهنگ دیره دیگه دانلود آهنگ دیره دیگه از رضا نوایی دانلود آهنگ دیره دیگه با صدای رضا نوایی