گرشا رضایی: آلبوم «کولی عشق» از لحاظ ساختاری بهتر و هوشمندانه‌تر بود

گرشا رضایی: آلبوم «کولی عشق» از لحاظ ساختاری بهتر و هوشمندانه‌تر بود

موسیقی ما – بخش سوم از پرونده سایت «موسیقی ما» برای آلبوم «کولی عشق» با صدای «شهرام شکوهی» به گفتگو با رهبر ارکستر این خواننده اختصاص دارد. با «گرشا رضایی» که در این آلبوم تنظیم قطعه «شب و بارون» را انجام داده است چند دقیقه ای هم کلام شدیم و او از نقاط ضعف و قوت کولی عشق برای ما گفت؛

*در مورد کلیت آلبوم «کولی عشق» چه نظری دارید؟
اگر بخواهم با آلبوم اول «شهرام شکوهی» یعنی «مدارا» مقایسه کنم باید بگویم که از بابت ساختار موسیقی خیلی قوی تر و بهتر است. از بابت مغز شاید یک مقدار آن بکری و خاص بودن نسبت به مدارا را از دست داده باشد. در کل آلبوم راضی کننده ای بود و کیفیت خوبی داشت.

*در مورد همین مساله بکری و خاص بودن کمی بیشتر توضیح می دهید؟
اینقدر آلبوم مدارا برای آلبوم اول یک خواننده موفق بود که واقعا خیلی سخت می شد بعد از آن کاری تولید کرد که موفق تر باشد. مدارا در نوع خودش فوق العاده موفق شد و در بین بهترین کارهای آن سال قرار گرفت. به همین دلیل در هر صورت انتظارها از آلبوم دوم خیلی زیاد شد. قبل از اینکه آلبوم «کولی عشق» منتشر شود همه می گفتند که از آلبوم اول ضعیف تر است و متاسفانه این ذهنیت در مخاطب و شنونده بود. مساله دیگر این است که طرح آلبوم مدارا از سالها قبل در ذهن شهرام شکوهی بود و از بابت تم خیلی قرص و محکم بود زیرا ریشه در زمان داشت. او به موفقیت رسید و در این مدتی که خیلی پرکار بود یک مقدار ریشه کار از نظر بنده سست تر شد. من خودم در این مدت تمام آلبوم هایی که منتشر شده است را گوش داده ام و عقیده ام این است که موفق ترین آلبوم امسال برای شهرام شکوهی بوده است. بهترین آلبومی که از بابت موزیکالیته و مردم داری شنیدم همین کولی عشق بود.

*مهمترین نقطه ضعف کولی عشق در چه بخشی بود؟
فکر می کنم مهمترین نقطه ضعف این آلبوم در بخش ترانه بود. قبل از اینکه آلبوم شکل بگیرد به شهرام شکوهی گفتم که ترانه ها قدری از بابت نوع ادبی به ظاهر در حال سنگین شدن است. این سنگین بودن را هم مخاطب امروز نمی پذیرد و صرفا چون شهرام شکوهی آن را می خواند مخاطبش گوش می کند. اما مثلا یک ترانه در آلبوم به نام «بخند میخوامت» هست که از سروده های خانم «مهدیه عرب» است و ترانه بسیار خوبی نوشته اند. ولی این ترانه یک موضع زنانه دارد و برای شهرام مناسب نبود. فکر می کنم ضعف اول ترانه باشد و بعد با ملودی گره می خورد. ترانه ها و ملودی ها مثل آلبوم اول آنقدر کوبنده نیستند ولی ما شهرام شکوهی را نسبت به مدارا می سنجیم. اگر کولی عشق آلبوم اول شهرام شکوهی بود همه می گفتند که یک خواننده با آلبومی متفاوت آمده است. آنقدر که مدارا موفق شد انتظارات بیش از حد از او بالا رفت.

*مهمترین برتری این اثر نسبت به مدارا چه بود؟
چند نقطه برتری داشت. آلبوم کولی عشق از لحاظ ساختاری بهتر و هوشمندانه تر بود. منظورم از ساختار در بخش تنظیم ها ، میکس و نوازندگی است. ضمن اینکه من شخصا صدای جدید شهرام شکوهی را بیشتر می پسندم. او در آلبوم مدارا شاید از بیم مخاطب گریزی سعی کرده بود که رنگ صدایش را پاپیولارتر ارائه دهد اما در آلبوم کولی عشق ، خودش است و آن ترس در کار نیست.

*برای ما از تنظیم قطعه «شب و بارون» بگویید که قبل از آلبوم منتشر شد. در زمان انتشار نسبت به آثار شهرام شکوهی متفاوت تر هم بود. چه شد که این فضا را انتخاب کردید؟
سبک تخصصی خودم موسیقی راک است. «شب و بارون» یک قطعه الکترو راک یا الکترو هاوس راک است که امروزه در دنیا طرفداران و مخاطبان زیادی دارد. برای من و در ذهن خودم بدیهی است که این جنس آهنگ با اینگونه فضاها بگیرد و خدا را شکر موفق شد. کل این آهنگ ظرف یک روز تنظیم شد و برای انتشار در آلبوم با تغییرات اندکی همراه بود. من عقیده داشتم که این الکترو هاوس با گرایش راک ، موزیک موفقی می شود. ما روی استیج هم معمولا از این قطعه خیلی جواب می گیریم که به هیجان اثر مربوط می شود. همچنین ترانه و ملودی کار هم بسیار خوب است که دلیل دیگری برای شنیده شدن آن بود.

*با توجه به اینکه می گویید تخصص شما در موسیقی راک است چرا برای تنظیم قطعه «توبه شکستم» به همراه «امیرحسین کاشانیان» به سراغ ارکستراسیون زهی رفتید؟
یکی از علایق من نوشتن ارکستر است. تا کنون تنظیم هر قطعه ای مثل «هوس» که با ارکستر زده شده است را من انجام داده ام. موسیقی تخصصی من راک است ولی سعی کردم به عنوان یک آهنگساز در تمامی فرم ها تجربیاتی را داشته باشم. مخصوصا موسیقی ملی خودمان را فوق العاده دوست دارم و حتما سعی می کنم در آینده فعالیت بیشتری در این ژانر داشته باشم. روزی که ملودی «توبه شکستم» را شنیدم ، شهرام گفت که تنظیم این قطعه را قرار است که «میلاد ترابی» انجام دهد. از او درخواست کردم که این تنظیم را من انجام دهم و خیلی به آن اعتقاد داشتم. زیرا مغز و مایه درونی کار ، مقامی ایرانی است و به همین ترتیب کار را شروع کردیم. من اصرار کردم که با ارکستر انجام دهیم و خدا را شکر قطعه خوبی از آب درآمد.

*یکی از موضوعاتی که از زمان آلبوم اول شهرام شکوهی مطرح می شد این بود که شبیه به «جیپسی کینگ» می خواند. می خواهم نظر شما را بدانم و اینکه آیا او کاراکتر صدای انحصاری خودش را دارد؟
از روزی که شهرام شکوهی را شناختم خودش بود. یعنی وقتی که شما با او صحبت می کنید کاملا مشخص است که اگر بخواند صدایش چگونه خواهد بود. اصلا موافق نیستم که وی از کسی تقلید کرده است. ممکن است در فرم موسیقی به یک جنس خاص از موسیقی مثل «جیپسی کینگز» اقتدا کرده باشد. در واقع استایل جیپسی کینگز و موسیقی کولی ها به گونه ای است که در ایران و هندوستان ریشه دارد. یعنی پایه این موسیقی هم برای ما است و آنها مواردی را به آن اضافه کرده اند. یک فرمت از موسیقی است که بیش از هفتاد درصد آن متعلق به خودمان است و امروز در این لباس از آن استفاده کرده ایم.

*برای آلبوم سوم این خواننده چه پیش بینی دارید؟
پیش بینی من این است که آلبوم سوم او به مراتب از آلبوم دوم بهتر خواهد بود. شاید این یک روند طبیعی برای یک خواننده با این شرایط خاص بوده باشد. آلبوم سوم خیلی بیشتر به او کمک می کند و شاید اگر یک نمره افت کرده باشد را به لِول اول خودش باز می گرداند.

*و اینکه از کارهای خودتان بگویید و آیا به زودی آلبومی را با صدای شما شنیده خواهد شد؟
دوازده سال است که خیلی سعی کردم آلبومی را با صدای خودم جمع کنم. دو آلبوم در سبک تخصصی خودم جمع کردم و مسائلی پیش آمد که موفق به انتشار آنها نشدم. با یکی از تهیه کننده های خوب موسیقی قرارداد نوشته ام و به امید خدا در سال آینده آلبوم من منتشر خواهد شد و امیدوارم که موفق باشد. در بحث موسیقی این اثر خودم هستم و در قسمت ترانه خانم ها «مهلا سلیمانی» و مهدیه عرب حضور خواهند داشت. دوستان دیگری هم هستند که هنوز همکاری با آنها قطعی نشده است.


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما


نویسنده: وحید لشکری


تاریخ انتشار : شنبه 10 اسفند 1392 - 12:09


آهنگ های مشابه


ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
متن آهنگ لب ساحل حامد پهلان و عماد Download New Music Saeed Norouzi Ghorboone Cheshmat دانلود آهنگ سعید نوروزی قربون چشمات دانلود آهنگ قربون چشمات دانلود آهنگ قربون چشمات از سعید نوروزی دانلود آهنگ قربون چشمات با صدای سعید نوروزی متن آهنگ قربون چشمات سعید نوروزی دانلود آهنگ این رسمش نبود دانلود آهنگ این رسمش نبود از ناصر زینعلی دانلود آهنگ این رسمش نبود با صدای ناصر زینعلی دانلود آهنگ ناصر زینعلی این رسمش نبود متن آهنگ این رسمش نبود ناصر زینعلی Download New Music Ali Poursaeb Man Kenare To دانلود آهنگ علی پورصائب من کنار تو دانلود آهنگ من کنار تو دانلود آهنگ من کنار تو از علی پورصائب دانلود آهنگ من کنار تو با صدای علی پورصائب متن آهنگ من کنار تو علی پورصائب Download New Music Arash Taheri Download New Music Arash Taheri Joonamam Midam دانلود آهنگ آرش طاهری دانلود آهنگ آرش طاهری جونمم میدم دانلود آهنگ جونمم میدم دانلود آهنگ جونمم میدم از آرش طاهری دانلود آهنگ جونمم میدم با صدای آرش طاهری Download New Music Hadi Sepasi Daste Taghdir دانلود آهنگ دست تقدیر دانلود آهنگ دست تقدیر از هادی سپاسی دانلود آهنگ دست تقدیر با صدای هادی سپاسی دانلود آهنگ هادی سپاسی دست تقدیر متن آهنگ دست تقدیر هادی سپاسی Download New Music Jalal Jahani Rana دانلود آهنگ جلال جهانی رعنا دانلود آهنگ رعنا از جلال جهانی دانلود آهنگ رعنا با صدای جلال جهانی Download New Music Adel Download New Music Adel Tanhaei دانلود آهنگ تنهایی از عادل دانلود آهنگ تنهایی با صدای عادل دانلود آهنگ عادل دانلود آهنگ عادل تنهایی Download New Music Mohammad Rezvan Download New Music Mohammad Rezvan Aroom Nemisham دانلود آهنگ آروم نمیشم دانلود آهنگ آروم نمیشم از محمد رضوان دانلود آهنگ آروم نمیشم با صدای محمد رضوان دانلود آهنگ محمد رضوان دانلود آهنگ محمد رضوان آروم نمیشم متن آهنگ آروم نمیشم محمد رضوان Download New Music Majid Torbati