گفتنی‌هایی که حالا نباید گفت

گفتنی‌هایی که حالا نباید گفت


[ آرش نصیری - روزنامهنگار / مدیر و مجری برنامه 1000 صدا]
 
نامه «حامی» را که خواندم، به نظرم رسید باید درباره آن چیزی بنویسم، از جنس درددل‌های خودش. نه اینکه از اول خواسته باشم چیزی بر علیه آنچه «حامی» گفته بنویسم، نه. اما فکر می‌کردم در این گزارش یا آنچه سایت «موسیقی ما» به عنوان بیانیه، خطاب و با عنوان «درد من درد آزادی اسامی خاص نیست» منتشر کرده، نکته‌ای وجود داشته باشد که بتوان در موردش حرف زد؛ اما این نامه یا بیانیه‌ی «حامی» پر بود از نکات دردناکی که قابل‌تأمل است. نکاتی که البته اگر من و شما بودیم نمی‌گفتیم. نه اینکه ما صادق نیستیم، ما عاقبت‌اندیشیم؛ اما «حامی» می‌گوید و از همان اول به این نکته مهم اشاره می‌کند که: «به راستی آیا برای عامه‌ی مردم این موضوع قابل‌هضم است که تنها یک عده‌ی خاص از هنرمندان ایرانی کلیه‌ی قوانین حاکم بر هنر را دور بزنند و از همه‌ی خط‌قرمزها عبور کنند؟» و بعد این سؤال که «چرا قانون برای همه هست ولی برای یک عده‌ی خاص نیست؟!» (موسیقی ما - یکشنبه 22 دی 1392)

نه اینکه این حرف را قبول نداشته باشم، اما دلم می‌خواست «حامی» این جمله و این نامه را حالا که در آغاز دوره تازه‌ای هستیم، نگفته و ننوشته باشد. البته ما این‌گونه فکر می‌کنیم، چون جای او نیستیم و اساس این اعتراض‌ها و درخواست‌ها هم از همین جا شروع می‌شود؛ جایی که آلبوم هنرمندی مثل «حامی» بی‌هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای چند سال معطل و سرگردان می‌ماند. کسی که در کلِ آثار منتشر شده‌اش، نه کلمات سبُک و عاشقانه‌های سخیف می‌بینیم و نه موسیقی‌های بی‌هویت و سبُک و قاعدتاً او -که خودش و کارش را ممیزی می‌کند- آثارش باید بی‌ممیزی تصویب شوند. وقتی این اتفاق برایش می‌افتد، به طرح این سؤال می‌رسد و جوابی که در همین بیانیه به آن می‌دهد.

او سؤال می‌پرسد و خودش در جواب آن می‌گوید: «به این دلیل که از دید عامه‌ی مردم و نیز مسؤولین، هنرمند کسی است که بیشتر دیده و شنیده می‌شود و نیز پولسازتر است و از آنجا که قوانین قابل‌خرید هستند، پس هر کسی که پول بیشتری داشته باشد، خود می‌تواند قوانین بیشتری را خریداری یا حتی وضع کند.» (همان)

او بعد از طرح سؤال «آیا هنر حق همه‌ی مردم یک سرزمین است؟!» و «خط‌قرمزهای قانونگذاران هنر ایران چیست؟!» و ارائه پاسخ‌هایی برای آنها، به این نکته مهم می‌رسد که «اگر شخصی به‌صورت غیرمجاز فعالیت کند، دیگر حق فعالیت مجاز را ندارد؛ چراکه در این صورت حقوق حقه‌ی جماعت هشتاد درصدی هنرمندان ایران را ضایع کرده است، درد من درد آزادی اسامی خاص نیست، درد من ممنوع‌الفعالیت بودن اهورا ایمان‌ها و امثال اوست که ناجوانمردانه و بدون حتی گذشتن از یک خط‌قرمز ممنوع‌الفعالیت شده‌اند، آن هم به دلیل تن ندادن به مسائلی خاص. هدف من از اظهاراتم در مورد مجاز شدن خوانندگانی که تا دیروز در کانال‌های سیاسی و غیرمجاز ماهواره‌ای فعالیت می‌کردند، صرفاً احقاق‌حق هنرمندان مجازی است که سربه‌راه و مظلومانه سر و تن به قوانینی داده‌اند که برای آنها تعیین گردیده و هیچگاه از خطوط قرمزی که برای ایشان کشیده شده عبور نکرده‌اند...»

آیا کسی می‌تواند به این حرف‌ها ایراد بگیرد؟ واقعاً حق کسی که چند سال به قوانین احترام گذاشته و در مقابل همه فشارها و اذیت‌ها دست از پا خطا نکرده و حالا می‌بیند کسانی که این ملاحظات را رعایت نکرده‌اند، حالا با او در جایگاه برابرند، چگونه ادا می‌شود؟ این یک سؤال بی‌جواب است و مایه‌اش حتماً حداقل یک عذرخواهی از طرف مسئولان مربوطه است. اما پاسخ به این سوال، مشکلی را از «حامی» حل نمی‌کند. دو سال یا بیشتر به «حامی» و امثال «حامی» ظلم شده است و در این دو سال یا بیشتر، هر چه گفته از کسی جواب نشنیده و حالا سیستمی آمده که مسئولش معتقد است نباید بگذارد جوانان هنرمند یا علاقه‌مند به هنر و یا دست‌کم آنها که خودشان را هنرمند می‌دانند، زیرزمینی شوند. آیا این ایرادی دارد؟ این کار فی‌نفسه درست است و کار درست برای هنرمندی که کارش درست است، ایجاد مشکل نخواهد کرد.

«حامی» به عنوان کسی که حسابش پاک است، نباید به کار درست ایراد بگیرد و موضع‌اش باید تقویت این روش باشد تا به «اهورا ایمان»ها ظلم نشود. اینکه جواب آن گذشته را چه کسی می‌دهد و اساساً آنچه حالا اتفاق می‌افتد باید عطف به ماسبق شود یا نه، نکته دیگری است که اقلاً حالا که گروه تازه‌ای آمده‌اند و اتفاقاً آنها بودند که این طرح نو را درانداخته‌اند، جایش نیست که به این مسائل بپردازیم.
  ***

البته «حامی» می‌تواند این حرف‌ها را برای ثبت در تاریخ گفته باشد که همه بدانند چه کشیده بود در آن سال‌ها که نمی‌شد و نمی‌توانست بخواند. می‌تواند این حرف‌ها را برای علاقه‌مندانش گفته باشد که از او توقع کار تازه داشتند و چند سال منتظر بودند. «حامی» صادقانه حرف‌هایش را زده و البته در این بین نکاتی را گفته که کمی افراطی و حاد است. مثلاً اینکه عامه‌ی مردم و نیز مسئولین فکر کنند «هنرمند کسی است که بیشتر دیده و شنیده می‌شود و نیز پولسازتر است» کمی افراطی است. نه مردم این‌گونه فکر می‌کنند و نه اغلب مسئولین مربوطه در ارشاد.

منتها مشکل از آن‌جایی شروع می‌شود که برخی -فقط برخی- از پرسنل باواسطه و بی‌واسطه در ماجرای صدور مجوز کنسرت و آلبوم ذینفع هستند. این چیزی است که باید در سیستم تأیید و صدور مجوز و آلبوم، شفاف‌سازی شود و این حتماً و حتماً مهم‌ترین نتیجه بیانیه سرگشاده «حامی» است. واقعاً این جمله «حامی» چه جوابی می‌تواند داشته باشد که «اگر قرار است کسانی در شبکه‌های آنچنانی با ویدیوکلیپ‌های آنچنانی فعالیت کنند و در عین‌حال و با کمال تعجب در بازار داخلی هم فعالیت کنند، پس حق ضایع‌شده‌ی این جماعت هشتاد درصدی که بدون تکیه زدن به تبلیغات ماهواره‌ای ذره‌ذره و قدم به قدم پیشرفت کرده‌اند چه می‌شود؟»؟

و البته در نامه «حامی»، درباره رسانه‌ها و نقش آنها در کنسرت‌ها و شهرت فراوان بعضی از خوانندگان تلقیاتی وجود دارد که جای حرف و تحلیل انتقادی جدی دارد. همه آنقدرها بد نیستند و فضا این‌قدرها هم تلخ نیست.
  ***

«حامی» گفتنی‌هایی را گفت که از نظر آنها که موقعیت‌ها را می‌سنجند، شاید حالا موقع‌اش نبود، اما او کار خودش را می‌کند که از صداقت‌اش نشأت می‌گیرد. منتها کسی مثل او که در هر محکی برنده خواهد شد، نباید به خاطر باز شدن فضا اعتراض کند. آنها که می‌آیند رقیب او نیستند. آنها فضا را برای آنهایی تنگ می‌کنند که در کار تولید برای مخاطبان عام‌ترند و اساساً چه بهتر که فضا به سمتی برود که همه طیف‌های مختلف علاقه‌مند به موسیقی هنرمند و خواننده مورد علاقه خود را داشته باشند و هر هنرمندی مخاطب خود را.


منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما


نویسنده: آرش نصیری


تاریخ انتشار : یکشنبه 29 دی 1392 - 23:06


آهنگ های مشابه

آهنگ حالا چرا
آهنگ حالا چرا
رشید رضایی
آهنگ نباید دیگه برگردی
آهنگ نباید دیگه برگردی
نوید میرزائی و پویا سالکی
آهنگ حالا
آهنگ حالا
نیما علامه بهمراه آرین
آهنگ حالا وقتشه
آهنگ حالا وقتشه
مرتضی پاشایی
آهنگ حالا که
آهنگ حالا که
احسان فتاح پور

ارسال دیدگاه
آهنگ های جدید
در حال پخش
دانلود آهنگ شبیه تو از آریا فولادی دانلود آهنگ شبیه تو با صدای آریا فولادی متن آهنگ شبیه تو آریا فولادی Download New Music Farshad Aroon Aramesh دانلود آهنگ آرامش از فرهاد آرون دانلود آهنگ آرامش با صدای فرهاد آرون دانلود آهنگ فرهاد آرون دانلود آهنگ فرهاد آرون آرامش Download New Music Farshad Sepehr Shabhaye Tekrari دانلود آهنگ شب های تکراری دانلود آهنگ شب های تکراری از فرشاد سپهر دانلود آهنگ شب های تکراری با صدای فرشاد سپهر دانلود آهنگ فرشاد سپهر شب های تکراری متن آهنگ شب های تکراری فرشاد سپهر Download New Music Hamid Monadi Download New Music Hamid Monadi Yejoori Asheghetam دانلود آهنگ حمید منادی دانلود آهنگ حمید منادی یجوری عاشقتم دانلود آهنگ یجوری عاشقتم دانلود آهنگ یجوری عاشقتم از حمید منادی دانلود آهنگ یجوری عاشقتم با صدای حمید منادی متن آهنگ یجوری عاشقتم حمید منادی Download New Music Mojtaba Delzendeh Download New Music Mojtaba Delzendeh Roozaye Bi Tahamol دانلود آهنگ روزای بی تحمل دانلود آهنگ روزای بی تحمل از مجتبی دل زنده دانلود آهنگ روزای بی تحمل با صدای مجتبی دل زنده دانلود آهنگ مجتبی دل زنده دانلود آهنگ مجتبی دل زنده روزای بی تحمل متن آهنگ روزای بی تحمل مجتبی دل زنده Download New Music Alireza Mehrkam Sar Be Hava دانلود آهنگ جدید سر به هوا از علیرضا مهرکام دانلود آهنگ جدید سر به هوا با صدای علیرضا مهرکام دانلود آهنگ جدید علیرضا مهرکام سر به هوا متن آهنگ سر به هوا علیرضا مهرکام Download New Music Hojjat Dorvali Ay Bi Vafa دانلود آهنگ آی بی وفا 2 دانلود آهنگ آی بی وفا 2 از حجت درولی دانلود آهنگ آی بی وفا 2 با صدای حجت درولی دانلود آهنگ حجت درولی آی بی وفا 2 متن آهنگ آی بی وفا 2 حجت درولی Download New Music Pouya Eshgh Man دانلود آهنگ پویا عشق من دانلود آهنگ عشق من از پویا دانلود آهنگ عشق من با صدای پویا Download New Music Ahmad Safaei Ayande دانلود آهنگ آینده از احمد صفایی دانلود آهنگ آینده با صدای احمد صفایی دانلود آهنگ احمد صفایی آینده Download New Music Shahram Shokoohi Khianat